مشاور سبز

آزمون آزمایشی سنجش چگونه است؟

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

آزمون آزمایشی سنجش چگونه است؟

آزمون های آزمایشی، آزمون هایی هستند که مطابق برنامه ای از پیش تعیین شده جلو میروند و با پوشش تمام مباحث درسی، سعی در سنجش اطلاعات داوطلبان دارند.

در این مقاله قصد داریم به بررسی آزمون آزمایشی سنجش، مزایا و معایب آن بپردازیم. با ما همراه باشید.

 

آزمایشی سنجش طبق استانداردهای کنکور سراسری نموده است
آزمون آزمایشی سنجش برای پایه دوازدهم در سه مرحله ی پیوسته تابستانه، مرحله ای و جامع برگزار می شود. مرحله ی اول شامل آزمون های تابستانه است

آزمون سنجش یکی از آزمون های اصلی

با توجه به شرایط کنونی و رقابت تنگاتنگ داوطلبان برای موفقیت در کنکور، بسیاری از موسسات سالانه اقدام به برگزاری انواع آزمون های آزمایشی بر اساس آخرین تغییرات کتاب درسی میکنند. و با یک برنامه ریزی طولانی مدت و مناسب، از مباحث مختلف درسی سوالاتی مطرح می کنند. هدف از برگزاری آزمون آزمایشی، ارزیابی و سنجش سواد دانش آموزان و داوطلبان و شبیه سازی جلسه ی آزمون به کنکور است.

آزمون آزمایشی سنجش یکی از آزمون های آزمایشی است که سالانه برای دانش آموزان دوره ی دوم متوسطه برگزار می شود‌. البته تعدادی از آزمون های آزمایشی سنجش به طور جامع برگزار می شوند. دانش آموزان و متقاضیان کنکور سراسری می توانند با شرکت در این آزمون ها، وضعیت درسی خود را محک بزنند و نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی نمایند.

سازمان سنجش مسئول برگزاری آزمون ها

شرکت تعاونی خدمات آموزشی سنجش، تحت نظر سازمان سنجش و آموزش کشور، اقدام به برگزاری آزمون آزمایشی سنجش طبق استانداردهای کنکور سراسری نموده است. طبق برنامه ریزی مناسب، در فواصل معین و معمولا  روزهای نزدیک به کنکور آزمون آزمایشی سنجش به صورت آزمون جامع برگزار می شود که تعداد شرکت کنندگان بالا میباشد که در نهایت جامعه ی آماری بزرگ است و شرایط آزمون مشابه جلسه ی کنکور است.

آزمون سنجش چند مرحله دارد؟

آزمون آزمایشی سنجش برای پایه دوازدهم در سه مرحله ی پیوسته تابستانه، مرحله ای و جامع برگزار می شود. مرحله ی اول شامل آزمون های  تابستانه است که در سه مرحله برگزار می شود. مرحله ی دوم در ۸ مرحله و از مهر تا اسفند برگزار می شود. مرحله ی سوم همان آزمون های جامع می باشد که از فروردین سال ۱۴۰۰ تا پیش از کنکور سراسری برگزار می شود‌. آزمون جامع در مرحله اول به مرور منابع درسی پایه ی دهم و یازدهم می پردازد. سپس ۳ مرحله آزمون جامع مطابق با استانداردهای آموزشی برگزار می شود. آزمون آزمایشی سنجش برای پایه ی دهم و یازدهم نیز برگزار می شود که زمان بندی آنها مانند آزمون آزمایشی پایه دوازدهم است. هدف از آزمون های آزمایشی برای پایه ی دهم و یازدهم آشنایی دانش آموزان با پرسش های تستی و فصای آزمون است.

ثبت نام در آزمون های آزمایشی سنجش

جدول زمان بندی آزمون های سنجش سال جاری
با نزدیک شدن به زمان آزمون های جامع بسیاری از دانش آموزان بر سر یک دوراهی قرار میگیرند. دوراهی شرکت در آزمون آزمایشی سنجش

با نزدیک شدن به زمان آزمون های جامع بسیاری از دانش آموزان بر سر یک دوراهی قرار میگیرند. دوراهی شرکت در آزمون آزمایشی سنجش یا عدم شرکت در آن. البته آزمون آزمایشی سنجش طرفداران و منتقدان خود را دارد. برای اینکه بتوانی انتخاب هوشمندانه ای داشته باشیم، باید به طور مفصل درباره ی ویژگی های آزمون آزمایشی سنجش، مزایا و معایب آن اطلاعات کاملی داشته باشیم.

یک تصور  غلط درباره ی آزمون سنجش:

پیش از آن که بخواهیم آزمون های آزمایشی سنجش را مورد بررسی قرار دهیم، بهتر است یادآوری کنیم بسیاری از دانش آموزان تصور می کنند چون نام این آزمون ها، آزمون آزمایشی سنجش است بنابراین سوالات این آزمون توسط طراحان کنکور طراحی می شوند. این یک تصور اشتباه رایج بین دانش آموزان است. زیرا آزمون آزمایشی سنجش مربوط به شرکت تعاونی خدمات آموزشی سنجش است که تحت نظر سازمان سنجش است.[/vc_column_text][ucaddon_uc_simple_bg_audio_player heading=”بهترین روش تحلیل آزمون کدام روش است” audio_file=”https://moshaversabz.com/wp-content/uploads/2021/01/12_چگونه-آزمون-خود-را-تحلیل-کنم؟.mp3″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

مزایای شرکت در این  آزمون 

آزمون آزمایشی سنجش معمولا ۱۳ الی ۱۵ آزمون تشکیل شده است که ۳ الی ۴ آزمون، مربوط به آزمون های جامع میباشند. در آزمون های جامع داوطلبان زیادی شرکت می کنند که با توجه به تعداد بالای شرکت کنندگان، آزمون های جامع شباهت زیادی به جلسه ی کنکور دارند. همچنین آزمون آزمایشی سنجش هزینه ی مناسبی دارد.

معایب این مدل آزمون

به جز آزمون های جامع، آزمون های معمولی سنجش جامعه ی آماری نسبتا کوچکی در مقایسه با سایر رقبا دارند.

سطح سوالات آزمون های آزمایشی سنجش نه آسان است نه بسیار دشوار.

گاهی ممکن است در متن سوالات آزمون آزمایشی سنجش، شاهد اشتباهات علمی باشیم. مثل اولین آزمون جامع سال ۱۳۹۸

برنامه ریزی نامناسب یکی از معایب آزمون های آزمایشی سنجش میباشد. به طور مثال آزمون های تابستان ماهی یکبار برگزار می شوند و می توان گفت یک روند کند و نامناسبی دارند. فرض کنید شما یک مبحثی را اکنون مطالعه می کنید و آزمون مربوط به آن را یک ماه دیگر می دهید. اگر بخواهید برای رفع اشکال خود دوباره به عقب برگردید زمان زیادی را از دست خواهید داد و حتی ممکن است برای شناسایی نقاط ضعف و رفع اشکال کمی دیر شده باشد.

کارنامه های آزمون  آزمایشی سنجش نیز یک سری ایراداتی دارد. بهتر است برای کارنامه ها بخش ارزیابی نیز در نظر گرفته شود.

شرکت در آزمون های جامع سنجش مزایای زیادی دارد؟

اما بحث آزمون های جامع کمی متفاوت است. شرکت در آزمون های جامع سنجش مزایای زیادی دارد.

۱) شبیه سازی جلسه ی آزمون به کنکور که باعث آشنایی داوطلبان با فضای جلسه ی کنکور می شود.

۲) سنجش وضعیت داوطلبان در شرایطی مشابه کنکور سراسری

۳) مقایسه ی وضعیت علمی شرکت کنندگان با آزمون های قبلی

۴) شرکت در این آزمون ها تا حدی باعث کاهش استرس داوطلبان می شود‌.

۵) سوالات آزمون های جامع نسبتا دشوار است به طوری که با تحلیل نتایج این آزمون ها، مطالب درسی در ذهن داوطلبان تثبیت می شود.

‌ ۶)  داوطلبان با انواع سوالات ترکیبی آشنا می شوند.

۷) شرکت در آزمون های آزمایشی جامع  می تواند موقعیت مناسبی برای به کارگیری تکنیک های تست زنی باشد. اگر با تکنیک های تست زنی آشنا نیستید، مقالات قبلی ما را از دست ندهید.

۸) با تحلیل اصولی آزمون، داوطلبان به نقاط قوت و ضعف خود آگاهی می یابند.

 

با این که شرکت در آزمون های جامع سنجش مزایای زیادی دارد، منتقدان آن معتقدند گاهی ممکن است در روند آزمون، تقلب رخ دهد و نتایج ذکر شده در کارنامه ها صحیح نباشد. یا اگر داوطلبان ترازهای قابل قبولی کسب نکنند، دچار استرس و ناامیدی شوند و بازده مطالعه ی داوطلبان بسیار کاهش یابد‌. اما به هر حال جامعه ی آماری بزرگ آزمون های جامع یک مزیت بسیار مهم برای این آزمون ها به شمار می رود‌.

توصیه ی ما برای داوطلبان در مورد آزمون های جامع سنجش

 • از نظر ما، ثبت نام و شرکت در آزمون های آزمایشی جامع سنجش به دلیل جامعه ی آماری بالا، اهمیت فوق العاده ای دارد. دانش آموزان و داوطلبان با شرکت کردن در آزمون های جامع، میتوانند وضعیت خود را نسبت به سایر داوطلبان بسنجند و به یک دید کلی درباره ی وضعیت تحصیلی خود برسند.

 

 • هر چه به روز کنکور نزدیک می شویم، استرس داوطلبان نیز افزایش پیدا میکند. با شرکت در آزمون های آزمایشی جامع که بسیار شبیه جو کنکور سراسری است، شما میتوانید استرس خود را کاهش دهید‌. فراموش نکنید که هدف از شرکت در این آزمون ها فقط سنجیدن وضعیت خودتان است. بهتر است به خودتان مسلط باشید و استرس خود را کنترل کنید. برای کاهش استرس می توانید از راه های مقابله با استرس کمک بگیرید.

 

 • اگر رتبه و ترازتان کمی پایین تر از رتبه و تراز مورد انتظار بود، به هیچ وجه ناامید نشوید. تلاش خود را بیشتر کنید و با تحلیل اصولی آزمون ها سعی کنید نقاط ضعف خود را بشناسید و آنها را رفع کنید‌. اگر مبحثی را مطالعه نکرده اید، هرگز به سوالات آن مبحث پاسخ ندهید. زیرا آزمون آزمایشی سنجش نیز نمره ی منفی دارد و پاسخ های اشتباه باعث کاهش درصدهای شما می شوند که ممکن است تاثیر منفی در روحیه ی شما داشته باشد.

 

 • توصیه می کنیم حتما تکنیک های مدیریت زمان و تکنیک های تست زنی را در جلسات آزمون های جامع به کار بگیرید. اگر هنوز با این تکنیک ها آشنا نیستید مقالات روش های تست زنی برای کنکور و تکنیک تست زنی در کنکور را حتما مطالعه کنید.

 

 • پس از هر آزمون و تحلیل اصولی آن، برای آزمون بعدی برنامه ریزی کنید. سعی کنید برنامه ی خود را به نحوی طراحی کنید که تمام مباحث آزمون بعدی را پوشش دهد. یک روز مانده به آزمون میتوانید خلاصه نویسی های خود را مرور کنید.

آزمون های غیرحضوری

یکی از مزایای خوب آزمون های آزمایشی سنجش، این است که شما می توانید در آزمون های غیرحضوری شرکت کنید.

تحلیل آزمون سنجش را هرگز فراموش نکنید.
۱) برای شرکت در آزمون آزمایشی سنجش به سایت sanjeshserv.ir مراجعه کنید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

شرایط شرکت در سنجش به صورت غیر حضوری:

با ثبت نام در آزمون سنجش، میتوانید در آزمون های غیر حضوری شرکت کنید.

۱) برای شرکت در آزمون آزمایشی سنجش به سایت  sanjeshserv.ir مراجعه کنید.

۲) از بخش پیوندهای آزمون های مرحله ای و جامع، آزمون غیر حضوری را انتخاب کنید‌.

۳) در صفحه ی ایجاد شده میتوانید به سه طریق اطلاعات خود را وارد نمایی تا به صفحه ی آزمون غیر حضوری هدایت شوید. ( روش اول: ورود بر اساس نام خانوادگی، شماره شناسنامه و سال تولد‌ روش دوم: ورود بر اساس شماره داوطلبی، شماره شناسنامه و سال تولد روش سوم: ورود بر اساس شماره پرونده، شماره شناسنامه و سال تولد)

۴)  دفترچه سوالات خود را دانلود کنید و پاسخگویی را آغاز کنید.

۵) پاسخ سوالات را روی یک صفحه کاغذ یادداشت نمایید و در پایان روی ورود به ثبت پاسخ کلیک کنید.

۶) پس از وارد نمودن گزینه های انتخابی در پاسخ برگ، گزینه ی اتمام آزمون ارسال پاسخبرگ را انتخاب کنید.

۷) کد رهگیری دریافت شده را یادداشت کنید و تا روز اعلام نتایج آزمون نزد خود نگه داری نمایید‌.

نکات لازم که هنگام شرکت در آزمون باید بدانید:

برای پاسخگویی و ثبت پاسخ ها فقط چهار ساعت زمان دارید.

کارنامه ها معمولا ساعت ۶ عصر همان روز از طریق سایت قابل مشاهده اند.

آزمون جامع سوم و چهارم مختص پایه ی دوازدهم نظام جدید و پیش دانشگاهی نظام قدیم است.

سوالات متداول:

 • یکی از این آزمون ها، آزمون آزمایشی سنجش است.
  کنند شرکت در آزمون های آزمایشی اهمیت بالایی دارد. یکی از این آزمون ها، آزمون آزمایشی سنجش است.

  آیا امکان شرکت در آزمون حضوری را داریم؟

آزمون ازمایشی سنجش به دو صورت حضوری و غیر حضوری برگزار می شود که شرکت کنندگان بر اساس شرایط خود می توانند نوع حضوری یا آنلاین را انتخاب کنند.

 • آیا شرکت در آزمون های غیرحضوری، محدودیت زمانی دارد؟

بله، تنها چهار ساعت زمان برای پاسخگویی و ارسال پاسخ برگ دارید.

 • مهمترین مزیت شرکت در آزمون های جامع چیست؟

جامعه آماری بزرگ، شبیه سازی آزمون به جلسه ی کنکور و پوشش بیشتر مباحث درسی

 

جمع بندی این مقاله

با توجه به این که پیش از کنکور، دانش آموزان و داوطلبان باید آمادگی حضور در جلسه را پیدا کنند شرکت در آزمون های آزمایشی اهمیت بالایی دارد. یکی از این آزمون ها، آزمون آزمایشی سنجش است. آزمون آزمایشی سنجش نیز مثل بقیه ی آزمون ها چند مرحله آزمون جامع دارد. آزمون های جامع سنجش پرطرفدارند و شرکت کنندگان بسیار زیادی در این آزمون ها شرکت می کنند. با توجه به جامعه ی آماری بالا، شرکت در این آزمون ها در زمینه ی کاهش استرس، مدیریت زمان و … کمک بسیار زیادی به داوطلبان میکند. داوطلبان باید سعی کنند ضمن حفظ آرامش و توکل بر خدا تمامی تکنیک هایی که برای آمادگی در کنکور را آموخته اند در این جلسات استفاده کنند. تحلیل نتایج آزمون بسیار مهم است و باعث موفقیت در کنکور می شود. موفقیت رهین راهتان!

 

چرا باید در آزمون های آزمایشی شرکت کنید؟

https://moshaversabz.com/wp-content/uploads/2020/05/24-اهمیت-شرکت-در-آزمون-های-آزمایشی.mp4[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”4878″ onclick=”custom_link” title=”کامل ترین و پرفروش ترین کتاب مشاوره ای کنکور” link=”https://moshaversabz.com/product/10-%d8%ac%d9%87%d8%b4-%d8%b7%d9%84%d8%a7%db%8c%db%8c-%d8%aa%d8%a7-%d8%b1%d8%aa%d8%a8%d9%87100/”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message style=”square”]

تاثیر معدل در کنکور به چه صورت خواهد بود

اینجا بخوانید.

[/vc_message][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message style=”square” message_box_color=”grey”]

دانلود pdf  مقاله  آزمون آزمایشی سنجش چگونه است؟

لینک دانلود

[/vc_message][/vc_column][/vc_row]

مهدی براتی

استاد مهدی براتی

کارشناس ارشد مشاوره و روانشناسی، نویسنده کتاب 10 جهش طلایی تا رتبه 100، و دارای 15 سال سابقه در زمینه مشاوره کنکور

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.