مشاور سبز

آزمون آزمایشی کنکور و دلیل شرکت در آزمون های آزمایشی

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

چرا باید در آزمون آزمایشی کنکور ثبت نام کنیم؟

برای موفقیت در کنکور باید از امکانات مختلف به بهترین نحو بهره برد. یکی از این امکانات، آزمون آزمایشی کنکور است که برای موفقیت در کنکور بسیار موثر است. بیشتر دانش آموزان کنکوری سوالات زیادی درباره ی آزمون آزمایشی کنکور می پرسند. آزمون آزمایشی کنکور چیست؟ چرا باید در آزمون آزمایشی کنکور ثبت نام کنیم؟ شرکت در آزمون های آزمایشی تا چه حد به بهبود وضعیت تحصیلی ما کمک میکند؟ و …  ما در این مقاله قصد داریم به همه ی سوالات شما پاسخ دهیم.

آزمون آزمایشی کنکور چیست؟

چرا باید در آزمون آزمایشی کنکور ثبت نام کنیم
آزمون آزمایشی کنکور است که برای موفقیت در کنکور بسیار موثر است

آزمون آزمایشی کنکور در واقع به مجموعه ای از آزمون ها گفته میشود که در فواصل زمانی معینی، برگزار میشوند. اما در حقیقت آزمون آزمایشی کنکور، تنها چند آزمون پیوسته نیست‌.

برای داوطلب کوشا و هدفمند آزمون آزمایشی کنکور، یک فرصت مناسب برای سنجش وضعیت تحصیلی است. با شرکت در آزمون های آزمایشی نه تنها تجربه ی آزمون دادن در شرایط مشابه کنکور را کسب می کنید، بلکه نقاط قوت و ضعف خود را میشناسید و حتی با تحلیل آزمون ها نکات کلیدی مهمی به دست می آورید.

در واقع هدف از شرکت در آزمون های آزمایشی، چیزی بیشتر از دریافت یک کارنامه است. در واقع تجربه هایی که از شرکت کردن در آزمون به دست می آورید، بسیار ارزشمندتر از اعداد روی کارنامه است. توصیه ی ما به داوطلبان کنکور، شرکت در یک آزمون آزمایشی کنکور است، اما نه هر آزمون آزمایشی! پیش از این که اقدام به ثبت نام در آزمون آزمایشی کنکور کنید، باید معیارها و استانداردهای یک آزمون خوب را بشناسید. اما معیارهای یک آزمون اصولی چیست؟

آزمون آزمایشی استاندارد:

آزمون آزمایشی فرصتی برای سنجش اطلاعات علمی است.
توصیه ی ما به داوطلبان کنکور، شرکت در یک آزمون آزمایشی کنکور است،

اگر یک دانش آموز به طور اصولی دروس را مطالعه کرده باشد،  با شرکت در جلسه ی آزمون آزمایشی کنکور استاندارد و اجرا کردن روش های مدیریت زمان و تکنیک های تست زنی قطعا بهترین نتیجه ی کنکور را کسب خواهد کرد.

در حال حاضر برای سنجش اصولی بودن آزمون های آزمایشی، تنها یک معیار وجود دارد. این معیار آزمون کنکور سراسری است. بنابراین برای بررسی و تصمیم گیری باید آزمون های آزمایشی مختلف را با کنکور سراسری مقایسه کنیم. این مقایسه از دو جنبه انجام میگیرد: شرایط و سوالات.

شرایط: یک آزمون آزمایشی خوب شرایطی مشابه کنکور دارد. یعنی جامعه ی آماری و در واقع تعداد شرکت کنندگان زیاد است و هم نظارت مثل جلسه ی کنکور است. زمانی که برای پاسخگویی به سوالات آزمون های آزمایشی اختصاص داده می شود، باید مثل کنکور سراسری باشد تا دانش آموزان با شرایط کنکور آشنا شوند و بتوانند خود را با آن تطبیق دهند.

سوالات: کیفیت و درجه ی سختی سوالات یک آزمون آزمایشی استاندارد، باید مشابه کنکور سراسری باشد. در کنکور سراسری سوالات سه درجه ی سختی آسان، متوسط و سخت دارند.

در یک آزمون آزمایشی استاندارد باید هر سه سطح سوالات وجود داشته باشد. آزمونی که سوالات بسیار سخت زیاد یا سوالات آسان بیش از حدی دارد به هیچ عنوان استاندارد نمی باشد. زیرا سوالات بسیار دشوار موجب می شود داوطلبان دچار وسواس مطالعاتی شوند سوالات بسیار آسان نیز باعث میشود دانش آموزان به حد کافی تلاش نکنند.

همچنین سبک سوالات باید مشابه سوالات کنکور باشد و به طور حرفه ای طراحی شده باشد. یک تیم طراح حرفه ای و با سابقه به طور کامل با سبک سوالات کنکور آشنا هستند و در طراحی سوالات اصول حرفه ای را به کار میبرند.

اما ویژگی های یک آزمون استاندارد فقط به دو مورد فوق ختم نمی شود. آزمون استاندارد در کنار دو مورد گفته شده ویژگی های زیر را نیز باید داشته باشد:

۱) برنامه ریزی استاندارد، منسجم و کاربردی:

داشتن یک برنامه ریزی اصولی و هدفمند یکی از اساسی ترین عوامل موفقیت در کنکور است. یک داوطلب باید بتواند تعادل مناسبی بین مطالعه ی دروس پایه ی دهم، یازدهم و دوازدهم ایجاد کند. یک آزمون آزمایشی کنکور استاندارد، برنامه ای منسجم و اصولی دارد که در واقع از برنامه ریزی های کوتاه مدتی تشکیل شده است و در نهایت یک برنامه ریزی بلند مدت چند ماهه را در اختیار دانش آموزان قرار میدهد. یک برنامه ریزی اصولی، به روند مطالعه ی دانش آموزان جهت میدهد و موجب می شود دانش آموزان در مسیر درستی گام بردارند.

۲) پوشش تمام مباحث درسی:

یک آزمون آزمایشی استاندارد باید تمام مباحث و سرفصل های کنکور سراسری را پوشش دهد به طوری که داوطلب با شرکت در هر آزمون، به خوبی به نقاط قوت و ضعف خود آگاهی یابد‌.

۳) آزمون های جامع هدفمند:

یکی از اساسی ترین کارها در روند کنکور، مرور و جمع بندی دروس در فواصل زمانی مشخص است. زیرا مرور مطالب قبلی موجب تسلط بیشتر دانش آموزان روی مباحث درسی می شود. یک آزمون آزمایشی کنکور باید در فواصل زمانی مشخصی، آزمون های جامع برگزار کند که به مرور مباحث قبلی بپردازد.

همانطور که گفته شد آزمون آزمایشی کنکور یکی از اساسی ترین و مهمترین ابزارهای کمک آموزشی است که داوطلبان را به سمت موفقیت هدایت میکند. اگر بخواهیم به طور تخصصی درباره ی تاثیر آزمون آزمایشی کنکور صحبت کنیم، باید دو فاکتور فیزیکی و روحی را مورد بررسی قرار دهیم. این دو فاکتور به دانش آموزان بسیار کمک میکند‌.

مزایای شرکت در آزمون آزمایشی کنکور:

۱) چارچوب و روند مطالعاتی:

یکی از مهمترین کارهایی که باید هنگام ثبت نام در یک آزمون آزمایشی کنکور در نظر بگیریم چارچوب و بودجه بندی آن است‌. غالبا بودجه بندی آزمون های آزمایشی به گونه ای است که مباحث هر درس به طور میانگین بین ۳ الی ۵ بار تکرار شوند. پس اگر شما مطابق برنامه ریزی آزمون پیش بروید، میتوانید یک درس را حداقل سه بار مرور کنید. و همانطور که خودتان میدانید مرور مباحث باعث درک عمیق و تسلط بر آنها می شود‌‌.

مرور کردن مباحث مزیت دیگری هم دارد. فرض کنید شما مبحثی را مطالعه میکنید و آزمون مربوط به آن مبحث را میدهید. اما نتیجه ی رضایت بخشی کسب نمیکنید. زمان آزمون های جمع بندی، شما به نقاط ضعف خود واقفید و به خوبی می توانید روی آنها تمرکز کنید و اشکالات خود را برطرف نمایید.

علاوه بر این بیشتر داوطلبان قادر نیستند یک برنامه ریزی اصولی داشته باشند و یا در اجرای برنامه ریزی خود سهل انگاری کنند. با شرکت در آزمون شما مطابق بودجه بندی آن پیش خواهید رفت و سعی خواهید کرد تمام مباحث آزمون بعدی را مطالعه کنید. پس شرکت در آزمون آزمایشی کنکور باعث تثبیت مطالب آموخته شده، رفع اشکالات و مطالعه مطابق برنامه می شود.

۲) تسلط بر مدیریت جلسه ی آزمون:

همانطور که میدانید یکی از مهمترین استراتژی هایی که روز کنکور باید آن را اجرا کنید، مدیریت جلسه ی آزمون است. استراتژی مدیریت جلسه ی آزمون این امکان را به شما خواهد که با توجه به وضعیت علمی خود، بهترین عملکرد را روز کنکور داشته باشید. استراتژی مدیریت جلسه ی آزمون شامل تکنیک ضربدر منها، تکنیک زمان های نقصانی و استراتژی بازگشت است.

اگر قصد دارید به طور کامل با مدیریت جلسه ی آزمون آشنا شوید، مقاله مدیریت جلسه ی آزمون را مطالعه کنید‌. شما میتوانید تمام مراحل مدیریت جلسه ی آزمون را در آزمون های آزمایشی به کار ببرید تا به طور کامل به این روش ها مسلط شوید‌. البته این استراتژی ها تا حدودی فردی است و گذر زمان و آزمون و خطا به تسلط در آن خواهید رسید.

استراتژی مدیریت جلسه آزمون را در آزمون آزمایشی به کار ببرید.
یکی از موارد مهمی که در جلسه ی آزمون آزمایشی کنکور باید تمرین کنید

۳ –غلبه بر استرس:

یکی از موارد مهمی که در جلسه ی آزمون آزمایشی کنکور باید تمرین کنید، غلبه بر استرس است. بیشتر داوطلبان از لحاظ درسی پایه ی قوی دارند اما به دلیل استرس زیاد، ممکن است نتوانند عملکرد خوبی داشته باشند. یعنی این افراد با این که شایستگی لازم را دارند، اما نمی توانند رتبه ی قابل قبولی را کسب کنند. با شرکت در آزمون آزمایشی کنکور قادر خواهید بود با جلسه ی کنکور و فضای آن آشنا شوید و به این ترتیب کمک زیادی به کاهش استرس شما خواهد کرد‌.

۴) شبیه سازی فیزیکی جلسه ی آزمون و کسب تجربه:

با شرکت در این آزمون ها قادر خواهید بود از صبح ساعت ۸، به مدت ۴ ساعت سر جلسه ی کنکور بنشینید و به حل کردن سوالات بپردازید. بنابراین روز آزمون شما باید خودتان را سر جلسه ی کنکور تصور کنید و مهارت آزمون دادن را به طور حرفه ای انجام دهید. در واقع با شرکت در آزمون آزمایشی بدن شما به این که چهار ساعت روی یک صندلی بنشینید و تست حل کنید،عادت خواهد کرد. شبیه سازی جلسه ی آزمون و استراتژی مدیریت زمان ارتباط تنگاتنگی با هم دارند.

شبیه سازی فیزیکی موجب بهبود عملکرد مغز می شود.
۵) بررسی و تحلیل عملکرد: اگر در دوران آمادگی برای کنکور، فقط به مطالعه ی دروس بپردازید، بدون اینکه آزمون بدهید راندمان یا بازده مطالعه ی شما بسیار کاهش می یابد. زیرا شما هرگز درباره ی صحت اصول و روش های مطالعاتی،

۵) بررسی و تحلیل عملکرد:

اگر در دوران آمادگی برای کنکور، فقط به مطالعه ی دروس بپردازید، بدون اینکه آزمون بدهید راندمان یا بازده مطالعه ی شما بسیار کاهش می یابد. زیرا شما هرگز درباره ی صحت اصول و روش های مطالعاتی، مناسب بودن برنامه ریزی و همچنین نقاط قوت و ضعف خود اطلاعاتی نخواهید داشت‌. و حتی نخواهید توانست نتیجه ی کنکور خود را تخمین بزنید‌. با شرکت در آزمون آزمایشی کنکور شما میتوانید کیفیت مطالعه ی خود را بسنجید و اگر متوجه نقصی در برنامه ریزی خود شدید، آن را اصلاح کنید.

۶) کارنامه های تحلیلی:

در حال حاضر تمامی آزمون های آزمایشی کنکور، پس از آزمون یک کارنامه ی تحلیلی به شما ارائه میدهند که قادر خواهید بود درصد، تراز، رتبه و روند پیشرفت خود را ارزیابی کنید. و اقدامات لازم برای آزمون بعدی را انجام دهید. کارنامه های تحلیلی یکی از عواملی هستند که انگیزه ی لازم را در دانش آموزان ایجاد می کنند و دانش آموزان با انرژی بیشتری خود را برای آزمون های بعدی آماده می کنند.

با توجه به جامعه ی آماری بالا، شما از وضعیت علمی رقیبان خود نیز آگاه خواهید شد. مثلا اگر میانگین درصد دانش آموزان در درس شیمی بالا می باشد، نشان دهنده ی این است که بیشتر رقیبان شما در درس شیمی قوی هستند. بنابراین برای موفق شدن شما نیز باید تلاش کنید وضعیت درس شیمی بهبود پیدا کند و حداقل به میانگین درصدها برسد.

[/vc_column_text][vc_message]

هشدار!!!

فقط شرکت کردن در آزمون های آزمایشی کمکی به شما نمی کند.هر ساله هزاران نفر در این آزمون ها شرکت می کنند که اکثرا موفقیت خاصی کسب نمی کنند.

برای همین است که می گویم نوع آزمون آزمایشی چندان مهم نیست مهم استفاده درست و تحلیل آزمون است و مهم تر از همه ی این موارد

تلاش و پشتکار خود شماست که باعث موفقیت شما خواهد شد

[/vc_message][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

اهمیت شرکت در آزمون های آزمایشی را در این کلیپ ببینید

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

سوالات متداول درباره ی آزمون آزمایشی کنکور:

  • آیا میتوان تست زنی را جایگزین آزمون آزمایشی کرد؟

خیر. زیرا در جلسه ی آزمون شما دچار چالش های ذهنی می شوید که یک مزیت خوب به شمار می رود. همچنین میانگین نمره خام سایر شرکت کنندگان و نمره ی نفر اول روی تراز و درصد شما تاثیرگذار است و شما به یک دید کلی میرسید. در حالی که صرفا با تست زنی در منزل قادر نخواهید بود چنین اطلاعاتی کسب کنید.

  • چرا تست زنی نمیتواند جایگزین آزمون آزمایشی باشد؟

زیرا زمانی که شما یک کتاب تست انتخاب میکنید و شروع به تست زنی میکنید، نخستین سوالات آسان هستند و به تدریج دشوار می شوند. همچنین معمولا تست ها طبقه بندی شده اند و شما میدانید سوالات مربوط به کدام مبحث می باشد. حال اینکه سوالات آزمون آزمایشی به طور پراکنده هستند و ذهن شما را به چالش میکشد و باعث می شود که بیشتر تمرکز کنید.

  • کتاب کمک درسی مهم تر است یا آزمون آزمایشی؟

هم کتاب کمک آموزشی مهم است هم آزمون آزمایشی کنکور. در حقیقت این دو ابزار مکمل یکدیگرند و توصیه نمی کنیم هیچ کدام را حذف کنید. اما بعضی دانش آموزان ممکن است بودجه ی کافی برای تهیه ی کتب کمک آموزشی و شرکت در آزمون آزمایشی را به صورت همزمان نداشته باشند. در این صورت توصیه میکنیم ابتدا کتب کمک آموزشی تهیه کنند و در صورت امکان در آزمون های آزمایشی جامع شرکت[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message]

دانلود pdf مقاله آزمون آزمایشی کنکور و دلیل شرکت در آزمون های آزمایشی (همین مقاله)

لینک دانلود

[/vc_message][/vc_column][/vc_row]

مهدی براتی

استاد مهدی براتی

کارشناس ارشد مشاوره و روانشناسی، نویسنده کتاب 10 جهش طلایی تا رتبه 100، و دارای 15 سال سابقه در زمینه مشاوره کنکور

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.