مشاور سبز

استرس کنکور را چگونه از بین ببریم؟

image001

استرس کنکور را چگونه از بین ببریم؟

استرس کنکور حالتی است که همه ی دانش آموزان متوسطه از اواخر سال سوم دچار آن می شوند.

استرس به میزان کم می تواند در دانش آموزان انگیزه ایجاد نماید. اما اگر داوطلب استرس زیادی داشته باشد، ممکن است انگیزه ی خود را از دست داده و نتواند به خوبی درس بخواند. استرس کنکور اگر کنترل نشود میتواند منجر به عدم مدیریت جلسه، نخواندن دقیق سوالات و عجله در پاسخگویی یا کم آوردن وقت شود.

اگر قصد دارید با روش های کنترل استرس کنکور آشنا شوید، تا انتهای این مطلب با ما همراه شوید.

استرس و مکانیسم آن

استرس نوعی پاسخ بیولوژیکی بدن می باشد. در حقیقت زمانی که بدن یا ذهن شما با چالشی بزرگ مواجه می شود سطح هورمون های بدن شما تغییر یافته و واکنش های استرسی ایجاد می گردند.

شاید استرس به میزان کم خطرناک نباشد، اما اگر برای مدت طولانی استرس داشته باشید، برای سلامتیتان مضر است.

زمانی که ذهن شما با موقعیتی چالش انگیز روبرو می شود، هیپوتالاموس پیام هایی را به دستگاه عصبی و غدد آدرنال می فرستد و غدد را وادار به ترشح هورمون های مثل آدرنالین و کورتیزول می نماید.

در حقیقت این هورمون ها پاسخ طبیعی بدن در شرایط حساس و استرس زا هستند.

به دنبال ترشح هورمون ها ضربان قلب و تنفس افزایش می یابد، رگ های خونی منقبض می گردند، و تولید انسولین مهار می شود. افراد زیادی هنگام استرس تعریق می کنند.

انواع استرس کنکور

استرس کنکور از دو جنبه قابل بررسی است: استرس با نتیجه ی مثبت و استرس با نتایج منفی.

• استرس کنکور با نتیجه ی مثبت

این نوع استرس در اکثر دانش آموزان و داوطلبان وجود دارد. اگر استرس کنترل شده باشد و شدید نباشد فشار روانی بسیار کمی دارد و می تواند منجر به پیشرفت شود.

این نوع استرس سبب می شود داوطلبان کمی نسبت به نتایج کنکور نگران باشند و برای رسیدن به رتبه ی خوب تلاش کنند. به عبارتی این استرس مانع بی خیالی و سستی در درس خواندن می شود.

• استرس با تاثیر منفی

این نوع استرس در حقیقت استرس شدید و کنترل نشده ای است که ذهن داوطلبان را بسیار درگیر نموده و فشار روانی زیادی را به آنها وارد می نماید.

این استرس به حدی می تواند روی عملکرد دانش آموزان تاثیر بگذارد و مانع تمرکز و درس خواندن شود.

اغلب دانش آموزانی که با این نوع استرس کنکور مواجه اند اغلب با افکار منفی و مزاحمی دست و پنجه نرم می کنند.

راه های مقابله با استرس کنکور

– برنامه ریزی داشته باشید

image002 5

برنامه ریزی یکی از کارهایی است که همه ی دانش آموزان کنکوری باید انجام دهند.

یک برنامه ریزی خوب موجب می شود دانش آموزان همه ی درس ها را به موقع بخوانند و تا حد زیادی بر استرس کنکور غلبه نمایند.

در دوران کنکور برنمه ریزی بلند مدت و کوتاه مدت بسیار مفید است و به دانش آموزان کمک می کند با خیال راحت تری درس بخوانند.

هنگام برنامه ریزی بایستی به یک سری نکات توجه نمود.

دانش آموزان سال آخر چند روز در هفته به مدرسه می روند. از این رو ساعت مطالعه بایستی واقع بینانه و متناسب با ساعات بیکاری باشد. به عنوان مثال بعید به نظر می رسد دانش آموزی که شنبه ها به مدرسه می رود بتواند همان روز ده ساعت درس بخواند.

هنگام برنامه ریزی تنوع درسی نیز باید لحاظ شود. دانش آموزان روزی سه تا چهار درس و فارغ التحصیلان باید روزی پنج درس متفاوت را مطالعه کنند. اغلب دانش آموزان روزانه ساعات زیادی را صرف مطالعه ی یک درس خاص می کنند. این کار نتیجه ی چندان مطلوبی ندارد و موجب خستگی و دلزدگی می شود. از طرفی اگر تنوع درسی خیلی زیاد باشد دانش آموزان زمان کمی برای تمرکز بر هر درس دارند و ممکن است در یادگیری دروس دچار مشکل شوند.

یکی دیگر از اصول برنامه ریزی، ایجاد تعادل بین مطالعه ی دروس عمومی و اختصاصی است. بهتر است در دوران طلایی تابستان هشتاد درصد زمان مطالعه صرف دروس اختصاصی و مابقی زمان صرف دروس عمومی شود. با شروع فصل پاییز بهتر است این نسبت تغییر کرده و هفتاد درصد زمان صرف مطالعه ی دروس اختصاصی شود. هرچه جلوتر می روید باید میزان مطالعه ی دروس عمومی افزایش یابد تا جایی که نصف زمان صرف مطالعه ی دروس اختصاصی و نصف دیگر آن صرف مطالعه ی دروس عمومی شود.

– درست درس بخوانید

image005 3

اصول مطالعه ی هر درس را یاد بگیرید و سعی کنید روش مطالعه ی هر درس را به کار بگیرید. موقع درس خواندن از هر روش و ابزاری که موجب یادگیری بهتر می شود کمک بگیرید.

برای مثال برای تاریخ ادبیات می توانید از کتب تاریخ ادبیات مصور کمک بگیرید. یا برای درسی مثل فیزیک از انواع جزوات و کتابچه ها حاوی فرمول ها استفاده کنید.

– مرور و خلاصه نویسی داشته باشید

درصد زیادی از استرس کنکور به این علت ایجاد می شود که دانش آموزان و داوطلبان تصور می کنند مطالبی را که در روزهای نخست مطالعه کرده اند، فراموش کرده اند.

خلاصه نویسی یکی از مهمترین کارها در دوران کنکور است و فواید زیادی دارد. اگر دانش آموزی از ابتدای سال تحصیلی به طور مرتب و دقیق هر درس را مطالعه کند و سپس در دفترچه ای خلاصه ی هر درس را یادداشت نمایید، علاوه بر این که مطالب را به طور عمیق یاد می گیرد خلاصه ای جامع حاوی نکات ضروری دارد که در دوران جمع بندی می تواند از آنها استفاده کند.

یک یا دو روز در هر ماه را صرف مرور مطالب خلاصه نویسی شده نمایید تا از فراموش کردن آنها جلوگیری کنید.

میتوانید هر موقع که خلاصه های خود را مطالعه می کنید تعداد محدودی تست مرتبط با آنها حل کنید تا میزان تسلطتان بر موضوع افزایش یابد.

– درست تست بزنید

تست زنی یکی از مهمترین بخش های کنکور است. متاسفانه تعداد زیادی از دانش آموزان برای غلبه بر استرس کنکور، پیش از مطالعه ی دقیق و کامل جزوه و کتاب سراغ تست زمان دار می روند.

تست زنی اگر با اصول انجام نشود چندان موثر نخواهد بود. با آرامش خیال کتاب را مطالعه نموده و پس از آن تست زنی را آغاز نمایید.

تست زنی در مرحله ی نخست بایستی آموزشی باشد. پس از تست زنی آموزشی نوبت تست زنی سنجشی است که برای افزایش تسلط انجام می شود. بعد از تست زنی سنجشی نوبت تست زنی زمان دار است و دقت و سرعت عمل ملاک است.

در پایان نوبت تست زنی پوششی است که یک یا تعدادی مبحث انتخاب می شود و تعداد محدودی تست برای مرور حل می شود.

– مقایسه نکنید

image007 3

بیشتر اوقات صحبت کردن با دوستان و مقایسه با دیگران موجب ایجاد استرس کنکور می شود. ممکن است شما روزانه شش تا هفت ساعت درس بخوانید و از روند پیشرفت خود راضی باشید. اما دوست شما روزی نه الی ده ساعت درس می خواند. زمانی که شما با دوستتان درباره ی کنکور و ساعت مطالعه صحبت می کنید، احساس می کنید خوب تلاش نکرده اید.

در مسیر کنکور همواره بایستی در نظر داشته باشید که کیفیت مطالعه مهمتر از کمیت می باشد. یعنی شش تا هشت ساعت مطالعه ی دقیق و عمیق بهتر از ده ساعت مطالعه بدون یادگیری کامل است. علاوه بر این همه ی انسان ها با هم متفاوت اند. ممکن است شما با شش ساعت درس خواندن به نتیجه ی مورد نظر خود برسید و شخص دیگری با ده ساعت. پس دست از مقایسه نمودن خود با دوستان بردارید و با آرامش خیال درس بخوانید.

– خوب استراحت کنید

image008 4

شاید وقتی صحبت از کنکور می شود، اکثر دانش آموزان تصور نمایند کسی موفق می شود که ساعت ها بدون وقفه درس بخواند.

متاسفانه این نگرش نادرست بوده و در طولانی مدت نتیجه ی معکوس دارد.

همواره بایستی دقت کنید که ذهن شما نیاز به استراحت دارد. پس از مطالعه برای چندین ساعت مداوم اجتناب نمایید. توصیه ی ما به همه ی دانش آموزان کنکوری استراحت ده دقیقه ای به ازای هر هفتاد و پنج دقیقه مطالعه است. این وقفه ی کوتاه مدت موجب بازیابی توان مغز می شود.

علاوه بر این دانش آموزان تور دارند هر چه کمتر بخوابند امکان موفقیت بیشتری دارند.

خواب یک روند بیولوژیکی و طبیعی است که بدن همه ی انسان ها به شدت به آن احتیاج دارد. شاید کمبود خواب برای چند روز مشکل زیادی به دنبال نداشته باشد، اما اگر فردی برای طولانی مدت کمتر از حد نرمال بخوابد قطعا دچار مشکل خواهد شد. برای اینکه بتوانید با کیفیت بالاتری درس بخوانید و ذهن آسوده و عاری از استرس کنکور داشته باشید، شب ها شش تا هشت ساعت بخوابید.

میتوانید شب ها قبل از خواب دمنوش های آرامبخش بنوشید تا خوابی عمیق و آرام داشته باشید و صبح با انرژی بیشتری از خواب بیدار شوید.

توصیه می کنیم ساعت خواب و بیداری مشخصی داشته باشید، یعنی شب ها در یک تایم مشخصی خوابیده و صبح ها نیز راس تایم مشخصی بیدار شوید.

– طرز فکر خود را تغییر دهید

image010

یکی از آیتم های موثر در ایجاد استرس کنکور، نگرش منفی نسبت به آن است.

بیشتر دانش آموزان تصور می کنند کنکور یک سد بزرگ و غیر قابل شکستن است از این رو دچار استرس شدید می شود. عده ای دیگر از دانش آموزان تصور می کنند قبولی در کنکور تنها راه موفقیت در آینده است. هر دو دیدگاه به شدت منفی هستند و موجب افکار منفی و استرس شدید می شوند.

برای مقابله با استرس بهتر است از جملات مثبت استفاده نمایید.

نگرش مثبت و به کاربردن جملات انگیزشی تاثیر زیادی روی کاهش استرس دارد و حتی می تواند موجب افزایش انگیزه شود.

حتی تمرینات مدیتیشن نیز میتوانند موجب دور شدن افکار منفی و استرس شوند. بهتر است تعداد جمله ی تاکیدی مثبت در رابطه با کنکور و قبولی خود بنویسید و در اوقات استراحت مدام آنها را با خود تکرار نمایید.

– از یک مشاور تحصیلی کمک بگیرید

راهکارهای فوق جزو راهکارهای عمومی برای مقابله با استرس کنکور بودند. حال اگر نتوانستید با روش های فوق بر استرس خود غلبه کنید نوبت آن رسیده با یک مشاور تحصیلی مجرب صحبت نمایید.

مشاور تحصیلی نقاط قوت و ضعف شما را کشف نموده و راهکارهای متناسب و ویژه ای ارائه می دهد. برای مثال اگر مشاور تحصیلی شما تشخیص دهد استرس شما ناشی از ترس فراموش کردن مطالب است، روش های مطالعه ی فعال، خلاصه نویسی و مرور صحیح را به شما آموزش می دهد و سعی می کند از این طریق بتوانید استرس خود را کنترل نمایید.

مراجعه به مشاور تحصیلی علاوه بر کاهش استرس کنکور مزایای دیگری دارد. تکنیک های تست زنی، روش های تست زنی، روش مطالعه ی دروس، راه های افزایش انگیزه و حتی شیوه ی درست آزمون دادن و مدیریت جلسه ی آزمون به طور تخصصی جزو کارهایی است که یک مشاور تحصیلی خبره می تواند به شما آموزش دهد و شما را یک قدم به موفقیت و قبولی در کنکور نزدیک کند. از این رو بهتر است حتما با یک مشاور تحصیلی خبره صحبت نمایید.

مهدی براتی

استاد مهدی براتی

کارشناس ارشد مشاوره و روانشناسی، نویسنده کتاب 10 جهش طلایی تا رتبه 100، و دارای 15 سال سابقه در زمینه مشاوره کنکور

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.