مشاور سبز

راههای افزایش ساعت مطالعه بدون خستگی در سال کنکور

گام دوم، یادگیری فعالانه

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

را های افزایش ساعت مطالعه بدون خستگی در سال کنکور

قطعا همه ی دانش آموزان کنکوری به دنبال پیدا کردن راهی برای افزایش ساعت مطالعه بدون خستگی هستند. برای افزایش ساعت مطالعه بدون خستگی باید یه برنامه ریزی اصولی، مطالعه و یادگیری موثر و همچنین مکان مطالعه ی ایده آلی داشت. داشتن اهداف بلند مدت و کوتاه مدت نیز در افزایش ساعت مطالعه موثرند.

 

افزایش ساعت مطالعه بدون خستگی، یکی از خواسته های اغلب دانش آموزان می باشد. معمولا دانش آموزان موقع مطالعه احساس خستگی و دلزدگی می کنند. قطعا یکی از عوامل تاثیرگذار برای قبولی در کنکور داشتن ساعت مطالعه ی بالاست.

افزایش ساعت مطالعه بدون خستگی، خواسته ی هر دانش آموزی
در این مقاله قرار است به راهکارهایی برای افزایش ساعت مطالعه بدون خستگی بپردازیم.

 

خستگی موقع درس خواندن به شدت کیفیت مطالعه و یادگیری را تحت تاثیر قرار میدهد. در این مقاله قرار است به راهکارهایی برای افزایش ساعت مطالعه بدون خستگی بپردازیم.

چرا هنگام مطالعه خسته می شویم؟ 

احتمالا تاکنون همه ی ما حداقل برای یک بار موقع مطالعه، احساس خستگی کرده ایم‌. خستگی موقع مطالعه جزو آن دسته از اتفاقاتی است که ممکن است باعث ناراحتی شود و به دغدغه ی فکری دانش آموزان تبدیل شود. اکثر دانش آموزان به دنبال این هستند که بدانند چرا موقع درس خواندن زود خسته می شوند؟

خستگی موقع مطالعه ناشی از خستگی ذهن می باشد که سبب کاهش قدرت درک مغز می شود.

برای اینکه بتوانیم راهکارهای افزایش ساعت مطالعه بدون خستگی را یاد بگیریم، باید از علل خستگی آگاه شویم.

خستگی موقع مطالعه ممکن است دلایل گوناگونی مثل کم خوابی، کم آبی بدن، نداشتن علاقه به درس خواندن، نوع نشستن، شرایط زندگی، وضعیت سلامتی بدن و مناسب نبودن محیط مطالعه از جمله دلایل خستگی مغز موقع مطالعه است. معمولا بیشتر دانش آموزان وقتی احساس خستگی به سراغشان می آید، بدون اینکه به دنبال رفع علل آن باشند، سعی میکنند همچنان به درس خواندن ادامه دهند. این رفتار موجب می شود با اینکه ساعت مطالعه ی بالایی دارید اما بیشتر احساس خستگی کنید و نتوانید نتایج خوبی کسب کنید.

راهکارهای افزایش ساعت مطالعه بدون خستگی:

برای افزایش ساعت مطالعه بدون خستگی بایستی سه گام اساسی را دنبال کنید.

گام اول: برنامه ریزی ایده آل به همراه زمان استراحت کافی

گام دوم: تلاش برای یادگیری فعالانه و افزایش راندمان مطالعه

گام سوم: انتخاب یک محیط ایده آل برای مطالعه

 • گام اول، برنامه ریزی ایده آل به همراه زمان کافی برای استراحت:

 • گام اول، برنامه ریزی
  خواندن می باشد. اما افزایش ساعت مطالعه بدون خستگی اصولی دارد و باید طبق آن اصول، به صورت مرحله به مرحله ساعت مطالعه را افزایش دهیم تا ذهن خسته نشود.

  بعضی دانش آموزان به اشتباه تصور میکنند، بهترین راه برای موفقیت درس خواندن بدون وقفه است. معمولا دانش آموزان شب امتحان این کار را انجام میدهند و برای چند ساعت مداوم فقط درس می خوانند. هرچه درس مورد نظر دشوارتر باشد، دانش آموزان ساعات بیشتری با آن درگیر خواهند شد.

  هرگز این موضوع را کتمان نمی کنیم که ساعت مطالعه ی خوب یکی از رمزهای اصلی موفقیت در درس خواندن می باشد. اما افزایش ساعت مطالعه بدون خستگی اصولی دارد و باید طبق آن اصول، به صورت مرحله به مرحله ساعت مطالعه را افزایش دهیم تا ذهن خسته نشود.

  یکی از مراحل مهم برنامه ریزی، داشتن برنامه ریزی های بلند مدت و کوتاه مدت است. در برنامه ریزی بلند مدت تعیین کنید در طول یک ماه، چه مباحثی را بایستی مطالعه کنید. برنامه ریزی کوتاه مدت نیز همان برنامه ی هفتگی است که در آن مشخص می شود هر روز هفته کدام مباحث را باید مطالعه نمایید.

  داشتن برنامه ریزی ماهانه و هفتگی جزو ملزومات درس خواندن و افزایش ساعت مطالعه بدون خستگی است. در برنامه ریزی روزانه بهتر است جزئیات را کامل یادداشت نمایید. برای مثال در برنامه ریزی یادداشت کند که قصد دارید امروز پنجاه تست زیست شناسی حل کنید.

  برای افزایش ساعت مطالعه بدون خستگی، باید به نحوی برنامه ریزی کرد که ضمن ساعت مطالعه ی خوب، زمان مناسبی برای استراحت نیز وجود داشته باشد.

  اگر جزو دانش آموزانی هستید که از لحاظ علمی کمی ضعیف تر هستید، بایستی سعی نمایید به مرور ساعت مطالعه ی خود را افزایش دهید.

  برنامه ی هفتگی شما باید به نحوی باشد که در طول هفته چند ساعتی وقت برای انجام کارهای متفرقه و ضروری مثل بیرون رفتن، خرید کردن و کارهای شخصی داشته باشید. برای مثال طوری برنامه ریزی نمایید که روزهای جمعه ۳ الی ۴ ساعت زمان برای کارهای جانبی خود داشته باشید.

[/vc_column_text][vc_message message_box_style=”3d” message_box_color=”grey”]

انگیزه برای کنکور ندارم!چکار کنم؟

اینجا بخوانید

[/vc_message][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

به پادکست افزایش ساعت مطالعه بدون خستگی حتما گوش دهید.

 

گام دوم، تلاش برای یادگیری فعالانه:

 • گام دوم، یادگیری فعالانه
  یکی از دلایلی که باعث می شود ذهن موقع مطالعه سریع خسته شود، عدم یادگیری فعالانه است. در این نوع مطالعه دانش آموزان حضور منفعلی دارند و فقط به خواندن مطالب مشغول هستند

  یکی از دلایلی که باعث می شود ذهن موقع مطالعه سریع خسته شود، عدم یادگیری فعالانه است. در این نوع مطالعه دانش آموزان حضور منفعلی دارند و فقط به خواندن مطالب مشغول هستند.

  برای یادگیری فعالانه  از تکنیک فاینمن استفاده کنید. با استفاده از این تکنیک سریعا خواهید دانست مطلبی را تا چه اندازه درک کرده اید.

  اصلی ترین گام در تکنیک فاینمن، توضیح دادن مطالب است. در این روش پس از اینکه مبحث مورد نظر را مطالعه کردید، باید آن را به شخصی دیگر بازگو کنید.

  اگر امکان بازگو کردن مطالب به فرد دیگری را ندارید، میتوان در مقابل آینه مطالب را به خودتان توضیح دهید. حتی میتوانید از یک وایتبرد کمک بگیرید و مثل یک معلم مجددا مطالب را به خودتان توضیح دهید.

  بهتر است مطالب را با زبانی ساده به خودتان توضیح دهید. این روش باعث میشود مطالب ساده تر و قابل فهم تر شوند.

  مرحله ی بعدی در تکنیک فاینمن مرور است. باید مطالب خوانده شده را مرور کنید و اگر احساس میکنید در بعضی نکات اشکال دارید، هرچه سریعتر به سراغ رفع اشکال بروید. بعد از رفع اشکال مجددا مطالب خوانده شده را مرور کنید.

  یک روش دیگر برای یادگیری فعالانه این است که همواره سوالاتی مرتبط با موضوع مورد مطالعه پیدا کنید. همانطور که کودکان در مواجهه با هر موضوعی می پرسند چرا؟ سعی کنید شما هم با سوال کردن نقش فعالی در یادگیری داشته باشید.

  خودآزمایی یک روش دیگر برای یادگیری فعالانه است. بعد از اینکه هر درسی را مطالعه کردید و تکنیک فاینمن را به کار گرفتید، از تمرینات آخر فصل یا سوالات کتب کمک آموزشی استفاده کنید.

  فرض کنید سوالات موجود در کتاب، سوالات یک آزمون مهم هستند و شما باید به بیشتر سوالات پاسخ درست دهید.

  • گام سوم، انتخاب یک محیط ایده آل برای درس خواندن:

  گام سوم، انتخاب مکان مطالعه ی خوب افزایش ساعت مطالعه بدون خستگی
  انسان همواره از محیط اطراف خود تاثیر می پذیرد، یعنی آرامش یا شلوغی محیط، نورپردازی و حتی دمای آن باعث تغییر خلق و خو میشود. یکی از راه های افزایش ساعت مطالعه بدون خستگی انتخاب مکانی ساکت، آرام و دنج است.

  مکان مطالعه یکی از آیتم های مهمی است که تاثیر مستقیمی روی کیفیت درس خواندن و عدم خستگی دارد‌. فرقی نمی کند دانش آموز سال دوازدهم هستید یا خیر، داشتن یک مکان مطالعه ی ایده آل همیشه برای درس خواندن امری َضروری است‌.

  انسان همواره از محیط اطراف خود تاثیر می پذیرد، یعنی آرامش یا شلوغی محیط، نورپردازی و حتی دمای آن باعث تغییر خلق و خو میشود. یکی از راه های افزایش ساعت مطالعه بدون خستگی انتخاب مکانی ساکت، آرام و دنج است.

  بیشتر دانش آموزان در محیط های شلوغ و پر سر و صدا با مشکل حواس پرتی روبرو می شوند. اگر شما هم جزو این دسته از دانش آموزان هستید، در انتخاب مکان مطالعه ی خود، وسواس به خرج دهید.

  شدت نور محیط اطراف روی انرژی بدن تاثیر زیادی دارد. به طوری که اگر در محیط های کم نور یا تاریک قرار بگیریم، ممکن است احساس خستگی کنیم.

  یکی از آیتم های مهم که بایستی در انتخاب اتاق مطالعه در نظر بگیریم، شدت نور آن است. مکان مطالعه بایستی نور کافی داشته باشد‌.

  نظم اتاق مطالعه نیز از جمله آیتم هایی است که نقش زیادی در تمرکز دارد‌. آشفتگی و بی نظمی اتاق مطالعه موجب حواس پرتی می شود.

  توصیه می کنیم برای درس خواندن اتاق خواب را به عنوان مکان مطالعه در نظر نگیرید. همچنین بهتر است زمانی که مشغول مطالعه هستید از گوشی و لپ تاپ دوری کنید، مگر در زمانی که کلاس مجازی دارید.

  دیگر مراحلی  که برای افزایش ساعت مطالعه بدون خستگی باید انجام دهید:

  برای خود اهداف کوتاه مدت داشته باشید. داشتن اهداف کوتاه مدت باعث انرژی و انگیزه ی بالایی برای مطالعه داشته باشید. در نوشتن اهداف کوتاه مدت بایستی سعی نمایید هدف گذاری منطقی داشته باشید به طوری که باعث شود به هدف نهایی خود که موفقیت در کنکور است برسید. برای مثال تصمیم بگیرید برای آزمون آزمایشی پیش رو به درصد بالایی در درس ادبیات برسید.

 • هدف گذاری، امری ضروری
  ورزش کردن یکی از راه های افزایش انرژی و به دنبال آن افزایش ساعت مطالعه بدون خستگی است. ورزش نقش زیادی روی انرژی، انگیزه و عملکرد کلی شما دارد. .

   

 • ضمن داشتن اهداف کوتاه مدت، باید یک هدف نهایی دقیق مشخص کنید. به طور دقیق روی یک تکه کاغذ یادداشت کنید که دوست دارید در چه رشته و در کدام دانشگاه قبول شوید.درس ها را اولویت بندی کنید. حتما جمله ی دشوارترین گام در هر کاری، گام اول است را شنیده اید. اگر به نظرتان درسی سخت است یا علاقه ی چندانی به آن ندارید، بهتر است در ابتدا آن درس را مطالعه کنید. زیرا هرچه زمان بیشتری از آغاز درس خواندن می گذرد، انرژی بدن کم می شود. پس بهتر است درس های ساده را برای تایم های پایانی مطالعه در نظر بگیرید.ورزش کردن یکی از راه های افزایش انرژی و به دنبال آن افزایش ساعت مطالعه بدون خستگی است. ورزش نقش زیادی روی انرژی، انگیزه و عملکرد کلی شما دارد. در دوران تحصیل علی الخصوص آمادگی برای کنکور، بهتر است ورزش کردن را در برنامه ی روزانه ی خود قرار دهید. روزانه نیم ساعت ورزش کردن یا پیاده روی تاثیر زیادی در افزایش ساعت مطالعه بدون خستگی خواهد داشت.برای جلوگیری از خستگی مغز حتما روزانه به میزان کافی آب بنوشید. زیرا بدن همه ی ما برای انجام واکنش های زیستی و انتقال مواد به آب نیاز دارد‌. کم آبی بدن ممکن است منجر به خستگی مغز و حتی سردردهای مکرر و شدید شود.بعد از هر یک ساعت درس خواندن، استراحت چند ده دقیقه ای باعث بازیابی توان مغز می شود.از فکر کردن به مسائل بی اهمیت جدا بپرهیزید. درگیر شدن ذهن با مسائل پیش پا افتاده باعث کاهش انرژی و خستگی می شود. معمولا یکی از چیزهایی که باعث درگیری ذهن می شوند، شبکه های اجتماعی است. استفاده از انواع شبکه های اجتماعی را محدود کنید، زیرا این برنامه ها معمولا موجب اتلاف وقت می شوند. برای استفاده از شبکه های اجتماعی بهتر است روزانه فقط دقایقی کوتاه را به بررسی این شبکه ها اختصاص دهید و از دنبال کردن صفحاتی که محتوای مفیدی ندارند، خودداری کنید.گوش کردن به موسیقی های ملایم موجب افزایش انرژی می شود و خستگی را از بدن دور خواهد کرد. می توانید تعدادی موسیقی ملایم دانلود کنید و در فواصل بین دو تایم مطالعاتی به آنها گوش دهید.

  گاهی برای رفع خستگی می توانید بین تایم های مطالعاتی چرت های کوتاهی داشته باشید. برای مثال اگر قرار است امروز ۶ درس را بخوانید و برای هر درس یک ساعت زمان در نظر گرفته اید، می توانید بعد از اینکه سه درس را مطالعه کردید یک چرت کوتاه نیم ساعته داشته باشید‌. بعد از چرت زدن احساس خواهید کرد که میزان انرژی بدن شما بالاتر رفته و انگیزه ی بیشتری برای درس خواندن دارید.

 • نوشیدن قهوه، موجب رفع خستگی می شود.
  یکی از کارهایی که تغییر چشمگیری در افزایش ساعت مطالعه بدون خستگی دارد، یادداشت کردن نتایج درس خواندن است

  قهوه به علت داشتن مقادیر بالای کافئین می تواند نقش زیادی در رفع خستگی داشته باشد. کافئین موجود در قهوه مانند یک محرک عمل میکند و انرژی را افزایش میدهد. البته از مصرف بی رویه قهوه خودداری نمایید، زیرا ممکن است موجب بالا رفتن ضربان قلب و مشکلاتی از این قبیل شود.

  یکی از کارهایی که تغییر چشمگیری در افزایش ساعت مطالعه بدون خستگی دارد، یادداشت کردن نتایج درس خواندن است. می توانید دفترچه ای تهیه نمایید و در آن مشخص نمایید چه روزهایی کاملا مطابق برنامه ریزی درس خوانده اید. همچنین می توانید نمراتی که کسب کرده اید و نتایج آزمون های آزمایشی خود را در این دفترچه یادداشت نمایید. هر از چند گاهی زمانی را صرف بررسی عملکرد خود نمایید. اکثر دانش آموزان با ثبت نمرات و بررسی نحوه ی عملکرد خود انرژی بیشتری میگیرند و بیشتر تلاش می کنند.

   

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message]

چگونه به برنامه ریزی خود پایبند باشید

اینجا بخوانید

[/vc_message][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_style=”solid-icon” message_box_color=”green” icon_type=”linecons”]

دانلود pdf مقاله را های افزایش ساعت مطالعه بدون خستگی در سال کنکور

لینک دانلود

[/vc_message][/vc_column][/vc_row]

مهدی براتی

استاد مهدی براتی

کارشناس ارشد مشاوره و روانشناسی، نویسنده کتاب 10 جهش طلایی تا رتبه 100، و دارای 15 سال سابقه در زمینه مشاوره کنکور

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.