مشاور سبز

چگونه ساعت مطالعه را افزایش دهیم؟

نوشیدن قهوه، موجب رفع خستگی می شود.

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

چگونه ساعت مطالعه را افزایش دهیم؟

یکی از عوامل مهم برای موفقیت در کنکور بالا بودن میزان مطالعه است. برای افزایش ساعت مطالعه بایستی ضمن داشتن برنامه ی منسجم، دروس را اولویت بندی نمود و به طور تدریجی ساعت مطالعه را افزایش داد. افزایش ساعت مطالعه به صورت ناگهانی ممکن است منجر به خستگی و دلزدگی شود.

یکی از مهمترین آیتم های موثر در موفقیت در کنکور، ساعت مطالعه ی خوب می باشد. سوالی که اکثر دانش آموزان کنکوری می پرسند این است که راه های افزایش ساعت مطالعه چیست؟  پیش از اینکه به این پرسش پاسخ دهیم بایستی کمی درباره ی اهمیت ساعت مطالعه صحبت کنیم.

ساعت مطالعه بالا، عامل موفقیت
. هر دانش آموز کنکوری بایستی سعی نماید ضمن افزایش ساعت مطالعه، کیفیت مطالعه ی خود را ارتقا دهید و دروس را کاملا مفهومی مطالعه نماید.

 

اهمیت ساعت مطالعه:

ساعت مطالعه در حقیقت مجموع ساعاتی از روز است که شما صرف درس خواندن می کنید. اگر نگاهی به صحبت های رتبه های برتر سالهای قبل بیندازید، متوجه  می شوید که ۹۹ درصد آنها ساعت مطالعه ی بالایی داشتند.

البته این نکته را هم باید در نظر گرفت که تنها بالا بودن ساعت مطالعه کافی نیست، کیفیت مطالعه نیز تاثیر زیادی دارد. هر دانش آموز کنکوری بایستی سعی نماید ضمن افزایش ساعت مطالعه، کیفیت مطالعه ی خود را ارتقا دهید و  دروس را کاملا مفهومی مطالعه نماید.

راه های افزایش ساعت مطالعه:

 

برنامه ریزی منسجم:

برنامه ریزی، اصل اول موفقیت
اگر درس خواندن برای کنکور را تازه شروع کرده اید، بهتر است برنامه ی خود را جوری تنظیم کنید که از ساعت مطالعه ی پایین شروع نموده و تدریجا برای افزایش ساعت مطالعه ی خود اقدام نمایید.

 

همیشه تاکید داشته ایم که مهمترین گام برای موفقیت در کنکور و حتی آمادگی برای آزمون های مدرسه، برنامه ریزی می باشد. هنگامی که یک برنامه ی هفتگی متناسب با توانایی ها و شرایط فعلی مینویسید، دید جامعی درباره ی هفته ی پیش رو خواهید داشت.

یک برنامه ی ایده آل برنامه ای است که در آن مشخص شود در طی هفته چه درس هایی و کدام مباحث باید خوانده شوند و چه مقدار تمرین و تست حل خواهد شد. همچنین در پایان برنامه ریزی ساعت مطالعه ی در نظر گرفته شده تخمین زده می شود.

یک برنامه ی منسجم سبب می شود اضطراب و نگرانی تا حد زیادی کاهش یابد. با توجه به این که یک برنامه ی غیر اصولی فقط موجب اتلاف وقت می گردد.

پیشنهاد می کنیم برای برنامه ریزی از مشاوران تحصیلی مجرب و با سابقه کمک بگیرید. یک مشاور آگاه با شناخت توانایی ها و شرایط شما، برنامه ای منعطف برایتان تنظیم خواهد کرد تا ضمن افزایش ساعت مطالعه، هرگز احساس خستگی ننمایید.

ساعت مطالعه ی ایده آل:

در حقیقت باید بگوییم ساعت مطالعه ی ایده آلی برای موفقیت در کنکور وجود ندارد. ممکن است دانش آموزی با روزی ۱۲ ساعت درس خواندن به نتیجه ی مورد نظر برسد و دانش آموزی دیگر با ۱۶ ساعت درس خواندن.

البته تفاوت های شخصی بدان معنی نیست شما ساعت مطالعه ی پایینی داشته باشید و استدلال کنید که ساعت مطالعه ی هر کس متفاوت است.

به طور متوسط هر داوطلب کنکوری باید در طول هفته پنجاه تا هفتاد ساعت درس بخواند. البته در روزهایی که کلاس دارید، احتمال دارد نتوانید بیشتر از روزی ۶ ساعت مطالعه داشته باشید.

اگر درس خواندن برای کنکور را تازه شروع کرده اید، بهتر است برنامه ی خود را جوری تنظیم کنید که از ساعت مطالعه ی پایین شروع نموده و تدریجا برای افزایش ساعت مطالعه ی خود اقدام نمایید.

برای مثال دو هفته ی اول سعی کنید ۵ الی ۶ ساعت درس بخوانید، سپس هفته ی سوم ساعت مطالعه ی خود را به روزی ۶ الی ۷ ساعت افزایش دهید.

افزایش ساعت مطالعه به شکل تدریجی  باعث می شود برای ادامه ی درس خواندن انگیزه ی بیشتری پیدا کنید و خسته نشوید‌.

علاوه بر این، این کار یک مزیت دیگر دارد. شما برای افزایش ساعت مطالعه و بهبود کیفیت مطالعه با خودتان رقابت خواهید کرد و این سالم ترین نوع رقابت شناخته شده است.

 

با مدیریت زمان ساعت مطالعه خود را افزایش بدهید(مهم)

https://aparat.com/v/9UgMP[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

حواس جمع:

 • سعی کنید هنگام مطالعه تمرکز بالایی داشته باشید.
  حتما شما هم دانش آموزانی را دیده اید که همیشه به خود وعده ی شنبه های طلایی را میدهند‌‌ اگر شما هم جزو این دسته از دانش آموزان هستید تنبلی را کنار بگذارید و از همین امروز شروع کنید و برای افزایش ساعت مطالعه ی خود اقدام نمایید.

  یکی از مشکلاتی که دانش آموزان با آن روبرو هستند، عدم تمرکز می باشد. چه بسیارند دانش آموزانی که ساعت مطالعه ی بالایی دارند، اما چون موقع مطالعه تمرکز بالایی ندارند در آزمون های آزمایشی تراز قابل قبولی کسب نمی کنند.

  داشتن تمرکز موقع درس خواندن باعث بالا رفتن کیفیت مطالعه می شود. هرچه تمرکز شما موقع درس خواندن بیشتر باشد، کیفیت مطالعه ی شما نیز بهتر خواهد شد و به دنبال آن شاهد افزایش تراز و پیشرفت خواهید بود.

  بارها تاکید کرده ایم موقع درس خواندن سعی نمایید به هیچ چیزی جز درس خواندن فکر نکنید.

  اما ممکن است برای هر کسی پیش بیاید که موقع درس خواندن برای چند لحظه تمرکز خود را از دست دهد. برای مقابله با این اتفاق ناخوشایند، یک کاغذ کنار خود قرار دهید. هر لحظه که احساس نمودید ذهن شما درگیر موضوع دیگری غیر از مبحث مورد نظر شد ( حتی یک درس دیگر ) سریعا آن را روی کاغذ بنویسید‌.

  یک راه دیگر برای حفظ تمرکز هنگام مطالعه این است که مطالبی را که می خوانید روی تکه ای کاغذ بنویسید‌. موقعی که شما همزمان با مطالعه مطالب را مینویسید، حواس گوناگونی درگیر موضوع مورد مطالعه می شوند و احتمال عدم تمرکز کاهش پیدا میکند.

  • شروع از همین امروز:

  حتما شما هم دانش آموزانی را دیده اید که همیشه به خود وعده ی شنبه های طلایی را میدهند‌‌ اگر شما هم جزو این دسته از دانش آموزان هستید تنبلی را کنار بگذارید و از همین امروز شروع کنید و برای افزایش ساعت مطالعه ی خود اقدام نمایید.

  این را در نظر بگیرید که حتی ۱ ساعت مطالعه ی بیشتر ممکن است تاثیر زیادی در جابجایی رتبه ی کنکور شما بگذارد.

  • اولویت بندی:

  درس ها را به ترتیب اولویت مطالعه نمایید. یعنی بسته به اینکه دانش آموز چه رشته ای هستید و قصد دارید در چه رشته ای قبول شوید دروس را اولویت بندی نمایید.

  معمولا دانش آموزان تجربی باید دروس زیست و شیمی را بیشتر از سایر دروس مطالعه نمایند.

  دانش آموزان ریاضی هم باید دروس ریاضی و فیزیک را بیشتر مطالعه نمایند.

  تک تک مباحث دروس را اولویت بندی نمایید و تمرکز خود را روی مباحث تست خیز بگذارید.

  در مقابل بعضی مباحث اهمیت کمتری دارند و ممکن است حداکثر یک الی دو تست از آنها داشته باشید‌. بیشتر وقت خود را روی مباحث تست خیز صرف کنید. اما هرگز هیچ مبحثی را حذف نکنید، زیرا ممکن است گاهی سوالات ساده ای از آن مباحث مطرح شود‌.

  • خواب مناسب:

  همانگونه که کمبود خواب یکی از دلایلی است که سبب می شود موقع مطالعه سریعا خسته شوید و انگیزه ی لازم برای درس خواندن نداشته باشید، خواب بیش از حد نیز سبب می شود در طول روز زمان کمتری برای مطالعه داشته باشید.

  پس بهتر است سعی نمایید در طول شبانه روز حداقل ۶ و حداکثر ۸ ساعت بخوابید.

  • شرایط مناسب:

 

نور محیط برای مطالعه اهمیت دارد.
• مکان مطالعه ی ثابت:
یک مکان مشخصی را برای درس خواندن در نظر بگیرید

 

موقع مطالعه بدن بایستی در وضعیت صحیحی قرار داشته باشد. دراز کشیدن، نشستن نادرست، راه رفتن از جمله عواملی هستند که موجب می شوند خسته شوید.

پیشنهاد می کنیم هنگام درس خواندن یک لباس راحت بپوشید، اگر لباسی که میپوشید تنگ یا  گشاد باشد و یا متناسب با فصل نباشد ممکن است تمرکز و انرژی شما را تحت تاثیر قرار دهد.

 • مکان مطالعه ی ثابت:

یک مکان مشخصی را برای درس خواندن در نظر بگیرید. اگر برای مدت طولانی در مکان خاصی درس بخوانید، ذهن شما کم کم شرطی می شود. به طوری که اگر در آن محیط قرار بگیرید، به طور خودکار آمادگی درس خواندن پیدا خواهید کرد‌.

 • گوشی موبایل ممنوع:

گوشی موبایل و فضای مجازی آن جزو چیزهایی هستند که به شدت سبب کاهش ساعت مطالعه می شوند. پس اگر قصد افزایش ساعت مطالعه را دارید، استفاده از گوشی موبایل را به حداقل برسانید.

پیشنهاد ما به شما این است که در دوران آمادگی برای کنکور شبکه های مجازی را به طور کامل فراموش کنید و از تلفن همراه خود فقط در مواقع ضروری استفاده کنید.

 • کارهای غیر ضروری ممنوع:

 • دوراهی موفقیت یا دوراهی لذت های زود گذر؟
  یک روش دیگر برای افزایش ساعت مطالعه، استفاده از زمان های مرده می باشد. هنگامی که در مسیر رفتن به مدرسه یا کلاس کنکور هستید، میتوانید بعضی از دروس مثل معارف، لغات زبان و یا لغات ادبیات را مطالعه کنید.

  یک سالی که برای کنکور آماده می شوید جزو دوران طلایی زندگی شماست که  دیگر هرگز تکرار نخواهد شد، پس سعی نمایید از این دوران طلایی به نحو مطلوب استفاده نمایید.

  بیرون رفتن های غیر ضروری، مهمانی، سرگرم شدن با تلویزیون یا شبکه های مجازی را به سالهای بعد موکول نمایید. پس از قبولی در رشته و دانشگاه مورد نظر زمان کافی برای بیرون رفتن، مهمانی و … خواهید داشت.

  • ثبت عملکرد:

  یک روش موثر برای افزایش ساعت مطالعه ثبت عملکرد روزانه است. هر دانش آموزی ضمن داشتن برنامه ریزی ماهانه و هفتگی و روزانه بایستی به صورت روزانه عملکرد خود را یادداشت کند‌.

  برای مثال می توانید دفترچه ای تهیه کنید و هر روز بعد از این که درس خواند را تمام کردید، در آن یادداشت کنید چه درس هایی را مطالعه کرده اید، چه مقدار تمرین حل کرده اید و چه تعداد تست زده اید.

  این کار علاوه بر این که سبب می شود در هفته های آتی برنامه ریزی مناسب تری داشته باشید، یک روش موثر برای افزایش پایبندی به برنامه ریزی است. زیرا تلاش خواهید کرد تا دقیقا مطابق برنامه ی نوشته شده پیش بروید و این خود یک گام مثبت در جهت افزایش انگیزه و پایبندی به برنامه است.

  اگر میخواهید به طور دقیق از عملکرد خود آگاه شوید از کرنومتر استفاده نمایید. زمانی که مطالعه ی درسی را شروع میکنید تا موقعی که آن را به پایان برسید را به دقت ثبت نماید و در پایان روز جمع ساعات مطالعه شده را در دفترچه ی خود یادداشت نمایید‌.

  • عدم مقایسه:

  یکی از اشتباهاتی که تعداد زیادی از دانش آموزان کنکوری انجام می دهند این است که ساعت مطالعه، رتبه و تراز خود را با دوستان و همکلاسی ها مقایسه می کنند.

  هرگز ساعت مطالعه ی خود را با دیگران مقایسه نکنید. شرایط و استعدادهای هر کس متفاوت است و هد ما این است که هر روز بهتر از روز قبل خود باشیم.

  • استفاده از زمان های مرده:

  یک روش دیگر برای افزایش ساعت مطالعه، استفاده از زمان های مرده می باشد. هنگامی که در مسیر رفتن به مدرسه یا کلاس کنکور هستید، میتوانید بعضی از دروس مثل معارف، لغات زبان و یا لغات ادبیات را مطالعه کنید.

  این مطالعه ی نیم ساعته شاید در نظر اول چندان مهم به نظر نیاید، اما در طول هفته موجب می شود میانگین ساعت مطالعه ی شما نزدیک سه الی چهار ساعت افزایش یابد.

  • استراحت کافی:

  بین هر تیم مطالعاتی حتما چند دقیقه استراحت داشته باشید. همچنین بهتر است بلافاصله پس از غذا خوردن مطالعه را شروع نکنید. بهتر است در حد نیم ساعت صبر کنید تا آمادگی درس خواندن پیدا کنید.

  برای این که زیاد از درس خواندن خسته نشوید و انرژی شما تجدید شود می توانید روزانه دقایقی را صرف پیاده روی کنید.

  نتیجه گیری:

  در پایان باید بگوییم اگر به دنبال پیدا کردن راهی برای افزایش ساعت مطالعه هستید، باید همواره با خودتان رقابت نمایید و تلاش نمایید ساعت مطالعه را تدریجا افزایش دهید.

  نحوه ی افزایش زمان مطالعه بایستی طوری باشد که هر هفته نسبت به هفته ی قبل زمان بیشتری را صرف درس خواندن کرده باشید. با نوشتن دقیق ساعت مطالعه در پایان روز و اینکه چه تعداد تست حل نموده اید، میتواند در تحلیل نتایج آزمون های آزمایشی نیز کمک زیادی کند.

  اگر احساس می کنید زمان اندکی تا کنکور دارید و نگران کم بودن ساعت مطالعه ی خود هستید، برای افزایش ساعت مطالعه ی خود حتما از یک مشاور مجرب کمک بگیرید تا با روش های صحیح درس خواندن و برنامه ریزی برای افزایش ساعت مطالعه آشنا شوید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message]

چگونه به برنامه ریزی پایبند باشید؟ این مقاله ی عالی را از دست ندهید

اینجا بخوانید

[/vc_message][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message style=”square” message_box_color=”grey”]

دانلود pdf مقاله چگونه ساعت مطالعه خود را افزایش دهید

لینک دانلود

[/vc_message][/vc_column][/vc_row]

مهدی براتی

استاد مهدی براتی

کارشناس ارشد مشاوره و روانشناسی، نویسنده کتاب 10 جهش طلایی تا رتبه 100، و دارای 15 سال سابقه در زمینه مشاوره کنکور

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.