مشاور سبز

موفقیت در امتحانات نهایی چگونه ممکن است؟

معدل امتحانات نهایی تاثیر زیادی در نتیجه ی کنکور دارند.

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

امتحانات نهایی و چگونگی موفقیت در آن ها چگونه ممکن است؟

برای رسیدن به هدف باید مسیر آن را به درستی پیمود. اصلی ترین هدف هر دانش آموز دوره ی متوسطه موفقیت در کنکور است. یکی از اصلی ترین ملزومات موفقیت در کنکور، موفقیت در امتحانات نهایی است. زیرا معدل امتحانات نهایی دانش آموزان تا ۳۰ درصد روی رتبه و تراز آنها تاثیر مثبت دارد، بنابراین باید با آگاهی کامل برای امتحانات نهایی آماده شد و به خوبی آن را پشت سر گذاشت.

معدل امتحانات نهایی تاثیر زیادی در نتیجه ی کنکور دارند.
به طور کلی دانش آموزی که قصد کسب یک رتبه ی خیلی خوبی را در کنکور دارد، در قدم اول باید در امتحانات نهایی نتیجه ی خوبی را کسب کند.

با توجه به اینکه آزمون های نهایی سال سوم متوسطه اولین رقابت گسترده ی دانش آموزان با سایر رقبا است، بیشتر دانش آموزان در مواجهه با آن با نوعی استرس و سردرگمی دست و پنجه نرم می کنند.

اهمیت امتحانات نهایی:

به طور کلی دانش آموزی که قصد کسب یک رتبه ی خیلی خوبی را در کنکور دارد، در قدم اول باید در امتحانات نهایی نتیجه ی خوبی را کسب کند.

مطالعه ی دقیق و کامل دروس برای امتحانات نهایی، علاوه بر تاثیر ۳۰ درصدی مثبت در نتیجه ی کنکور، در دوران طلایی تابستان که می خواهید برای کنکور آماده شوید بسیار به شما کمک خواهد کرد. زیرا بیشتر مطالب را به یاد دارید و می توانید پس از یک بار مطالعه به سراغ تست زنی بروید.

با توجه به این که امتحانات نهایی تاثیر بالایی دارند، با مطالعه ی صحیح و تلاش مستمر میتوان حتی در کنکور نیز موفق شد. زیرا معدل امتحانات نهایی نزدیک یک چهارم نمره ی کنکور را تشکیل میدهد، با یک مطالعه ی اصولی میتوان به راحتی نزدیک ۳۰ درصد نمره ی کنکور را کسب کرد.

به دلیل همین تاثیر مثبت است که بیشتر دانش آموزان رشته ی متوسطه از همان ابتدای سال تحصیلی توجه ویژه ای به این امتحانات دارند.

اصلا نگران نباشید زیرا موفقیت در امتحانات نهایی کار جندان سختی نیست و با توجه به اینکه شما باید فقط به  دروس سال سوم متوسطه مسلط باشید، قطعا خواهید توانست نمره ی خوبی کسب کنید.

اما از آنجایی که سوالات امتحانات نهایی به طور هماهنگ کشوری و استاندارد می باشند، برای موفقیت در آن بسیار تلاش کنید‌ زیرا یک فرصت تکرار نشدنی به حساب می آید.

برای موفقیت در امتحانات نهایی اولین کاری که باید انجام دهید این است که همه ی دروس را قبل از تدریس دبیر پیش خوانی کنید. سپس حین تدریس دروس توسط دبیر مربوطه همه ی توجه خود را معطوف صحبت های دبیر کنید. سپس به دنبال مراحل آمادگی برای امتحانات نهایی باشید.

آمادگی برای امتحانات نهایی:

هر چه به روزهای امتحانات نهایی نزدیکتر می شویم، استرس دانش آموزان بیشتر می شود و  ممکن است موجب کاهش بازده دانش آموزان شود به طوری که نتوانند نتایج خوب و قابل قبولی کسب کنند. برای موفقیت در امتحانات نهایی باید چند نکته را در نظر بگیرید:

برنامه ریزی:

با توجه به اهمیت بالای امتحانات نهایی بهترین کار این است که از ابتدای سال تحصیلی تصمیم به مطالعه ی مستمر دروس بگیرید و یک ساعت مطالعه ی هفتگی مشخصی داشته باشید. برنامه ریزی برای امتحانات بسیار موثر خواهد بود

image2

موثرترین روش برای یادگیری دروس، این است که پس از مدرسه دروس آن روز را مطالعه کنید. یعنی در برنامه ای که می نویسید یک ساعت را به مطالعه ی دروس آن روز اختصاص دهید. این کار باعث تثبیت مطالب در ذهن می شود.

هر چه به دوران امتحانات نهایی نزدیکتر می شوید سعی کنید از کارهای جانبی مثل تفریحات، مهمانی، مسافرت، فضای مجازی فاصله بگیرید و فقط روی درس خواندن تمرکز کنید.

اگر جزو دانش آموزانی هستید که از لحاظ علمی کمی ضعیف هستید باید بیشتر تلاش کنید تا از سایر دانش آموزان عقب نمانید.

تقسیم ساعت مطالعه: 

برای اینکه مطالعه ی موثری داشته باشید باید ساعت مطالعه ی روزانه ی خود را به بخش های کوچکتر تقسیم کنید. با توجه به اینکه هر روز به مدرسه می روید و ممکن است ذهن شما خسته شود، بهتر است به ازای هر یک ساعت ۱۵ دقیقه استراحت کنید تا برای بخش بعدی مطالعه انرژی کافی داشته باشید.

اگر جزو دانش آموزان تندخوان هستید باید سعی کنید کمی سرعت مطالعه ی خود را کاهش دهید. زیرا معمولا دانش آموزان تندخوان به جزئیات و کلمات کلیدی توجه چندانی ندارند‌.

انتخاب مکان مطالعه:

image3

 

هر چه مکان مطالعه ای که انتخاب می کنید دنج و آرام باشد، تمرکزتان نیز بیشتر می شود. یک مکان مطالعه ی مناسب نور و تهویه ی  مناسبی دارد و از هر گونه صدای اضافی و عوامل مزاحم دور باشد. اگر در منزل مکانی دنج برای مطالعه ندارید، می توانید به قرائت خانه ها و یا کتابخانه ها مراجعه کنید.

توجه ویژه به کتب درسی:

با توجه به اینکه سوالات امتحانات نهایی فقط از کتب درسی مطرح می شوند بهتر است بیشترین توجه خود را روی مطالعه ی کتاب های درسی معطوف کنید و از خواندن کتاب های کمک درسی با مطالب سنگین خودداری کنید.

البته باید این نکته را هم در نظر بگیرید که حل کردن نمونه سوالات امتحانات نهایی سالهای گذشته بسیار موثر خواهد بود. حتما سطر به سطر متن کتاب، تصاویر و تمرین ها را به خوبی مطالعه کنید. به کلمات کلیدی مثل همه، اغلب، بیشتر، می باشند و نمی باشند نیز توجه کنید.

اولویت بندی:

برای موفقیت در امتحانات نهایی، همه ی دانش آموزان باید اطلاعات کافی از نقاط قوت و نقاط ضعف خود به دست بیاورند.

برای مثال بیشتر دانش آموزان رشته ی علوم تجربی ممکن است کمی در درس ریاضی و فیزیک ضعیف تر باشند. بنابراین باید از ابتدای سال تحصیلی  به میزان کافی این دروس را مطالعه کنید. حل سوالات امتحانات نهایی پیشین نیز موجب می شود با سبک سوالات امتحان نهایی آشنا شوید هم به تسلط بالایی برسید.

تفکیک مباحث:

حین حل سوالات آزمون های نهایی سال های گذشته به تکرار سوالات توجه نمایید. با بررسی بیشتر به خوبی خواهید توانست مباحث پر تکرار و مهم را از مباحثی که تعداد کمی سوال از آنها مطرح می شود را تشخیص دهید.[/vc_column_text][vc_message style=”square” message_box_color=”orange”]

معدل به چه میزان در کنکور تاثیر دارد؟

اینجا بخوانید.

[/vc_message][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

خلاصه نویسی

 

image4

خلاصه نویسی جزو آن دسته کارهایی است که هر کسی که مشغول درس خواندن است باید انجام  دهد. خلاصه نویسی نوعی مهارت به شمار می رود که هم در دوران امتحانات نهایی، هم در دوران آمادگی برای کنکور و حتی دوران دانشگاه بسیار موثر خواهد بود.

مهارت پاسخگویی به روش تشریحی:

از آنجایی که امتحانات نهایی به طور تشریحی برگزار می شوند و روند پاسخ دادن به سوالات مهمتر از پاسخ نهایی است، تصحیح کنندگان اوراق امتحانی توجه ویژه ای به مراحل پاسخگویی و جزئیات دارند. پس از ابتدای سال سعی کنید با نحوه ی پاسخگویی دقیق به سوالات تشریحی آشنا شوید.

البته اگر جزو دانش آموزانی هستید که وضعیت علمی قوی و خوبی دارید می توانید در طول هفته چند ساعتی را به تست زنی اختصاص دهید. اما فراموش نکنید که اولویت با مطالعه ی تشریحی دروس است.

ایجاد عادت مرتب نویسی:

از آنجایی که منظم بودن برگه و خط خوب باعث می شود تصحیح کنندگان اوراق با دقت بیشتری برگه ها را تصحیح کنند و در خواندن پاسخ های شما مشکلی نداشته باشند، بهتر است سعی کنید عادت مرتب و خوانا نویسی را در خود ایجاد کنید.

  • توجه به همه ی دروس:

مهمترین کاری که همه ی دانش آموزان باید انجام دهند این است که بین مطالعه ی دروس عمومی و دروس اختصاصی تعادل برقرار کنند. بسیاری از دانش آموزان هنگام آمادگی برای امتحانات نهایی از دروس عمومی غافل می شوند و حتی مطالعه ی آنها را به شب امتحان موکول می کنند.

طبیعی است که دروس اختصاصی بسیار مهم هستند، اما این به معنی کم اهمیت بودن دروس عمومی نیست و باید در طول هفته چند ساعتی را صرف مطالعه ی دروس عمومی کرد.

بلند خوانی ممنوع:

اگر عادت به بلند بلند خواندن دروس دارید بهتر است سعی کنید این عادت را ترک کنید. زیرا درس خواندن با صدای بلند انرژی بیشتری صرف می کند و باعث می شود سریعتر خسته شوید.

خواب کافی:

هرگز اهمیت خواب کافی را چه در دوران آمادگی برای کنکور و چه در دوران آمادگی برای امتحانات نهایی دست کم نگیرید.

image5

به طور متوسط همه ی افراد بزرگسال باید روی ۶ الی ۸ ساعت بخوابند. کیفیت خواب شما در موفقیت شما بسیار تاثیرگذار است. زیرا اگر خواب کافی نداشته باشید همیشه احساس خستگی و کسالت خواهید داشت و  انرژی لازم برای مطالعه را نخواهید داشت. برای داشتن خوابی عمیق و با کیفیت می توانید از دمنوش گل گاو زبان قبل از خواب استفاده کنید.

تغذیه ی سالم:

در دوران آمادگی برای امتحانات نهایی حتما رژیم غذایی سالمی داشته باشید و از غذا و خوراکی های مقوی استفاده کنید.

توصیه هایی که هر دانش آموز سال دوازدهمی میباید بداند:

در طول مطالعه سعی کنید انگیزه ی خود را حفظ کنید. فکر کردن به هدف و رقابت با خودتان می تواند انگیزه ی شما را حفظ کند و چه بسا موجب افزایش آن شود. منظور از رقابت با خودتان این است که کیفیت مطالعه ی خود را با روزهای قبل مقایسه کنید و سعی کنید کیفیت مطالعه ی هر روز بهتر از روز قبل باشد.

به هیچ عنوان استرس نداشته باشید و افکار منفی را از خود دور کنید. افکار منفی و استرس موجب ناامیدی و تضعیف عملکرد شما می شوند.

بهتر است وسواس مطالعه را از خود دور کنید. بعضی دانش آموزان روی یک مبحث خاص مدت زمان زیادی سپری می کنند. این کار ممکن است باعث شود وقت کم بیاورید. پس برای هر مبحث وقت کافی و مناسب اختصاص دهید نه بیشتر از حد معمول و نه کمتر.

حفظ اعتماد به نفس:

هنگام آمادگی ‌برای امتحانات نهایی همواره سعی کنید اعتماد به نفس خود را حفظ کنید. داشتن اعتماد به نفس باعث می شود در طول مسیر آمادگی برای امتحانات انگیزه ی خود را حفظ کنید و در پیچ و خم مسیر موفقیت برخورد و عملکردی مناسب داشته باشید.

اگر صحبت کردن با دوستان و رقیبان در مورد امتحانات موجب می شود دچار افکار منفی شوید یا استرستان افزایش یابد، بهتر است در مورد آزمون ها با آنها صحبت نکنید. اما اگر با صحبت کردن با دوستانتان افکار منفی به سراغتان نمی آیند میتوانید با دوستانتان درباره ی روش های موثر مطالعه بحث کنید و از تجارب یکدیگر استفاده کنید.

نکات مهم کتاب را علامت گذاری کنید. میتوانید از علامت های مخصوص، خودکارهای رنگی و ماژیک هایلایت استفاده کنید. البته توجه داشته باشید که از شلوغ کردن بیش از حد صفحات کتاب خودداری کنید زیرا این کار موجب کاهش تمرکز می شود.

حتما سعی کنید حین مطالعه تمرکز خود را حفظ کنید‌.

روشهای افزایش تمرکز:

اگر جزو دانش آموزانی هستید که مشکل عدم تمرکز دارید میتوانید از راه های زیر کمک بگیرید:

image6

۱) استفاده از قلم و کاغذ و نوشتن افکار مزاحم روی آن هنگام مطالعه

۲) دور کردن عوامل مزاحم مثل تلویزیون، گوشی تلفن همراه، تبلت و … از مکان مطالعه

۳) عدم مطالعه بلافاصله پس از غذا خوردن

۴) یادداشت برداری و حاشیه نویسی کتاب

۵) استفاده از ویدئوهای آموزشی

۶ ) خلاصه نویسی

۷) توضیح دادن مطالب مطالعه شده به یکی از اعضای خانواده[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”5318″ img_size=”large”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_style=”3d” style=”square”]

دانلود pdf مقاله موفقیت در امتحانات نهایی چگونه ممکن است؟(همین مقاله)

لینک دانلود

[/vc_message][/vc_column][/vc_row]

مهدی براتی

استاد مهدی براتی

کارشناس ارشد مشاوره و روانشناسی، نویسنده کتاب 10 جهش طلایی تا رتبه 100، و دارای 15 سال سابقه در زمینه مشاوره کنکور

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.