مشاور سبز

انگیزه برای کنکور ندارم!

انگیزه، عامل اصلی انجام کارها

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

انگیزه برای کنکور ندارم!

دوران کنکور یکی از مهمترین و طلایی ترین دوران زندگی هر دانش آموزی است. با توجه به نقش پررنگ کنکور در تعیین سرنوشت، همه ی دانش آموزان و داوطلبان کنکوری دغدغه ی کنکور را دارند و میتوان گفت هیچ دانش آموزی وجود ندارد که حداقل یک بار استرس کنکور را تجربه نکرده باشد.

با توجه به اهمیت کنکور بیشتر دانش آموزان از ابتدای تابستان برنامه ریزی میکنند. عده ی زیادی نیز درس خواندن را از مهر ماه و همزمان با آغاز سال تحصیلی شروع میکنند.

طبیعی است که در روزهای اولی که  دانش آموزان مطالعه برای کنکور را آغاز کرده اند میزان بالایی انگیزه برای کنکور دارند و به همین خاطر سخت تلاش میکنند. اما با گذشت زمان و پس از چند ماه بعضی از داوطلبان انگیزه برای کنکور را از دست می دهند و به نوعی دچار بی انگیزگی می شوند. متاسفانه تعداد این دسته از دانش آموزان نسبتا بالاست.

علل موثر در ایجاد بی انگیزگی چیست؟

اما سوالی که ایجاد می شود این است که چرا دانش آموزان دچار عدم داشتن انگیزه برای کنکور می شوند؟

پیش از بررسی علل ایجاد بی انگیزگی باید ببینیم انگیزه چیست؟ و چه گام هایی موجب افزایش انگیزه برای کنکور می شوند.

انگیزه چیست؟                                                                              

همه ی ما روزانه بارها از کلمه ی انگیزه استفاده میکنیم و حتی ممکن است به دفعات آن را بشنویم. در حقیقت انگیزه احساسی درونی و تلفیقی از احساسات مختلف مثل جهت، پافشاری و شدت است که نقش موثری در کنترل و هدایت افراد دارد.

انگیزه، عامل اصلی انجام کارها
معمولا افرادی که انگیزه ی زیادی دارند روی خواسته ی خود مدام پافشاری میکنند تا به آن برسند.

انگیزه، عامل اصلی انجام کارها

معمولا افرادی که انگیزه ی زیادی دارند روی خواسته ی خود مدام پافشاری میکنند تا به آن برسند. در مقابل این افراد عده ای نیز هستند که دچار بی انگیزگی هستند و در رویارویی با مشکلات و حتی زندگی روزمره احساس می کنند انگیزه ی لازم را ندارند.

 انگیزه برای کنکور چیست؟                                                                

انگیزه برای کنکور و یا انگیزه برای درس خواندن نوعی حس درونی و پافشاری است که موجب می شود شما برای رسیدن به هدف خود که معمولا قبولی در یکی از بهترین رشته های دانشگاهی است پافشاری کنید  و مطالعه ی مستمر و موثری داشته باشید.

در حقیقت انگیزه نوعی موتور انرژی است که در همه ی ما وجود دارد. در بعضی افراد این موتور فعالیت بالایی دارد و در بعضی افراد فعالیت چشمگیری ندارد. انسان ها برای انجام هر کاری نیازمند انگیزه هستند، حتی پشت غذایی که میخورید انگیزه ی زندگی کردن وجود دارد.

پس اگر قصد شرکت در کنکور را دارید، باید پیش نیاز و موتور محرک  آن یعنی انگیزه برای کنکور را نیز داشته باشید. همیشه این را در نظر داشته باشید که تنها عامل موفقیت هر انسانی خود اوست. این خود شما هستید که میتوانید به خودتان کمک کنید تا در بهترین رشته و دانشگاه قبول شوید.

حتی اگر زمان کمی تا کنکور مانده، باز هم ناامید نشوید و انگیزه ی خود را از دست ندهید. سال های قبل نیز شاهد داوطلبانی بودیم که در مدت زمان کم و با امکانات خیلی کم توانسته اند نتایج درخشانی کسب کنند. پس بدون توجه به کمبود امکانات و زمان باقیمانده همه ی تلاش خود را به کار بگیرید. به یک سال بعد و روزهایی فکر کنید که این روزها را پشت سر گذاشته اید و دانشجوی یک رشته ی خوب در یکی از بهترین دانشگاه های کشور هستید.

 دلایل ایجاد بی انگیزگی:

علل مختلفی در عدم داشتن انگیزه برای کنکور نقش دارند. از جمله ی این عوامل می توان به مشکلات خانوادگی، احساس کمبود وقت، خستگی، عدم علاقه به درس خواندن، مقایسه ی خود با دوستان و همکلاسی ها، مشخص نبودن هدف و نداشتن یک برنامه ی درسی مشخص اشاره نمود.

معمولا بیشتر دانش آموزانی که حس عدم داشتن انگیزه برای‌کنکور را دارند، قبلا نصف مسیر را پیموده اند و اکنون در اواسط راه دچار حس بی انگیزگی شده اند.

روش های‌ مقابله با عدم داشتن انگیزه برای کنکور:

هدفمند شوید:

تمامی اعمال و رفتار انسان ها در اثر انگیزه است. مثال غذا خوردن را در نظر بگیرید. غذا خوردن با این که یک کار روزمره و حیاتی است، اما یک انگیزه ی درونی دارد. پس انسان ها نیز برای موفقیت باید انگیزه داشته باشند.

برای افزایش انگیزه برای کنکور و بهبود وضعیت روحی و علمی خود اولین کاری که باید انجام دهیم تعیین دقیق و واضح هدف است.

image2 1

یک انسان هدفمند درک درستی از هدف خود دارد و سرشار از انگیزه برای رسیدن به آن است. برای داشتن انگیزه برای کنکور نیز باید هدف خود را به درستی بشناسید و برای رسیدن به آن تلاش کنید.

اگر درک درستی از هدف خود نداشته باشید، یا عشق و علاقه ی لازم برای رسیدن به آن را نداشته باشید حتما دچار بی انگیزگی و سستی می شوید. پس از شناسایی هدف باید ببینید برای رسیدن به آن چه گام هایی باید برداشت.

مسیر کنکور مسیر پر پیچ و خمی است اما هرگز نباید دچار ناامیدی و شکست شد. پس از هر بار احساس یاس باید با همه ی توان خود تلاش کنید و همچنان روی خواسته ی خود اصرار نمایید و فراموش نکنید ” پایان شب سیه سپید است . همه ی افکار مزاحم و هر چیزی که موجب حس ناامیدی و بی انگیزگی شما میشود را از خود دور کنید و فقط به رسیدن به هدف خود فکر کنید.

مهارت بازنویسی خود را تقویت کنید:

شاید از قلم نویسنده های کتب درسی زیاد خوشتان نمی آید و  نمی توانید با کتاب های درسی زیاد انس بگیرید. برای رفع این مشکل می توانید یک بار متن کتاب درسی را به دقت و با جزئیات مطالعه کنید و سپس مطالب آن را با حفظ مفهوم محتوا به زبان خودتان بازنویسی کنید‌.

این کار باعث می شود در دوران مرور، جمع بندی و رفع اشکال شما مطالب را با بیانی دلنشین تر و به زبان خودتان  مطالعه کنید. یک مزیت دیگر بازنویسی یادگیری عمیق و مفهومی مطالب درسی است.

تعدادی از دانش آموزان به جای یادگیری عمیق مطالب درسی فقط آن را حفظ میکنند و ممکن است در آزمون های آزمایشی و حتی کنکور با مشکل مواجه شوند. اما دانش آموزانی که مهارت‌ بازنویسی مطالب درسی خود را تقویت کرده اند، مفاهیم و مطالب کتاب درسی را به خوبی یاد گرفته اند.

غر زدن ممنوع!

اگر از درس خواندن خسته شده اید یا انگیزه ی خود را از دست داده اید مطلقا غر نزنید در این زمان هر چند کوتاه که شما مشغول غر زدن هستید سایر داوطلبان در حال تلاش برای پیشرفت هستند. به جای غر زدن و نالیدن از وضعیت فعلی خود با تمام توان آغاز به حرکت کنید.

فنجانی قهوه بنوشید:

نوشیدن فنجانی قهوه علاوه بر اینکه خستگی و خواب آلودگی را از شما دور میکند، با استفاده ی طولانی مدت تاثیر آن مثبتی روی افزایش تمرکز شما خواهد داشت‌. البته توصیه نمی کنیم که شب ها قهوه بنوشید زیرا ممکن است ساعات خواب و بیداری شما را بر هم زند.

image3 2

برای رفع خستگی دوش آبگرم، پیاده روی و صحبت با یک دوست درسخوان و مورد اعتماد نیز موثر است.

 

مکان مطالعه را تغییر دهید:

ممکن است علت بی انگیزگی شما در روش مطالعه یا مکان مطالعه باشد‌. میتوانید مکان مطالعه ی خود را تغییر دهید و به مکان آرام و پر نور دیگری بروید. همچنین اگر معمولا با صدای بلند درس میخوانید یا عادت به راه رفتن حین درس خواندن دارید، می توانید برای مدتی نشسته و با صدای آرام درس خواندن را امتحان کنید.

موسیقی های آرامش بخش را فراموش نکنید:

شنیدن موسیقی های ملایم و آرامش بخش تاثیر مثبتی روی آرامش شما خواهد داشت. همچنین در اوقات استراحت می توانید از کتاب های صوتی با محتوای انگیزشی استفاده کنید.

image4 1[/vc_column_text][vc_message message_box_style=”3d” message_box_color=”alert-warning” icon_type=”monosocial”]

چگونه حس و حال درس خواندن پیدا کنم؟

اینجا بخوانید.

[/vc_message][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][ucaddon_uc_simple_bg_audio_player heading=”چگونه در سال کنکور همیشه باانگیزه باشید” audio_file=”https://moshaversabz.com/wp-content/uploads/2020/12/کتاب-10-جهش-طلایی-تا-رتبه-100.mp3″][vc_column_text]

خودتان را به برنامه پایبند کنید:

اگر برنامه ای نوشته اید باید به آن پایبند باشید. برای مثال در برنامه نوشته شده امروز باید ۱ ساعت و نیم ریاضی مطالعه کنید. در ساعت مشخص به مکان مطالعه ی خود بروید و با دور کردن تمام عوامل مزاحم مطالعه را آغاز کنید. به خودتان قول دهید که طی این یک ساعت و نیم فقط درس‌ ریاضی را مطالعه خواهید کرد و تا پایان آن از اتاق خارج نخواهید شد.

از جملات انگیزشی خوب استفاده کنید:

میتوانید جملات انگیزشی که دوست دارید را روی کاغذ بنویسید و آن را بالای میز مطالعه ی خود وصل کنید. هر زمان که احساس کردید حس بی انگیزگی به سراغتان آمده است این جملات را بخوانید و چند بار با خود تکرار کنید.

از مشاور تحصیلی مجرب کمک بگیرید:

برای دانش آموزانی که انگیزه ی درس خواندن بالایی ندارند، کمک گرفتن از یک مشاور تحصیلی روش بسیار موثری خواهد بود. یک مشاور تحصیلی میتواند ضمن ایجاد انگیزه، روش مطالعه ی دروس و سایر عوامل موثر در موفقیت در کنکور را به شما بیاموزد.

سبک زندگی و عادات خود را تغییر دهید:

سبک زندگی و عادات شما تاثیر  زیادی روی کیفیت درس خواندن و انگیزه برای کنکور دارد.

خواب کافی یکی از عوامل موثر است. اگر خواب شما کمتر یا بیشتر از حد نرمال باشد موجب خواب آلود بودن و بی انگیزگی می شود.  بهترین میزان خواب ۶ الی ۸ ساعت در شبانه روز می باشد.

image5 2

رژیم غذایی سالم داشته باشید. سعی کنید از میوه و سبزیجات و میان وعده های مقوی به حد کافی استفاده کنید. همچنین میزان مصرف غذاهای چرب و شور و تنقلات مضر را به حداقل برسانید.

یک تابلوی اهداف جذاب بسازید:

برای افزایش انگیزه، در کنار نوشتن جملات انگیزشی و گوش دادن به کتاب های صوتی، یک تابلوی اهداف بسازید‌.

 

برای مثال اگر به رشته ی دندانپزشکی علاقه دارید می توانید تصاویر جذابی از  این رشته مثل دندان ها و عکس یک دندانپزشک را روی این تابلو نصب کنید. حتی می توانید جملات انگیزشی خود را روی این تابلو نصب کنید. سپس تابلو را در یک محل مناسبی نصب کنید. بهتر است روزی یک بار نگاهی به تصاویر و نوشته های تابلو بیندازید.

image6 2علاوه بر این میتوانید از فیلم های انگیزشی موجود در رسانه های اجتماعی مختلف استفاده کنید. البته نباید زمان زیادی از شبانه روز را صرف تماشای فیلم های انگیزشی یا تابلوی اهداف کنید. بلکه قرار است روزی در حد چند دقیقه از آنها برای افزایش انگیزه برای کنکور استفاده کنید.

ویژگی های شخصیتی خود را بشناسید:

سعی کنید ویژگی ها و توانایی های خود را بشناسید. بعضی دانش آموزان صبح زود بهتر یاد میگیرند، در مقابل دانش آموزانی هستند که عصرها بیشترین راندمان مطالعه را دارند.

با توجه به اینکه دانش آموزان با یکدیگر متفاوت اند سعی کنید ضمن مطالعه ی خود بررسی کنید در چه ساعاتی از روز انرژی شما بیشتر است. دشوارترین و پیچیده ترین درس ها را در آن زمان مطالعه کنید‌. درس های مورد علاقه ی خود را در زمان هایی که احساس بی انگیزگی میکنید مطالعه نمایید. این کار انرژی شما را کم کم افزایش میدهد.

استراحت کافی بین دو تایم مطالعه را فراموش نکنید:

استراحت کوتاه بین دو بخش مطالعاتی از ضروریات درس خواندن است. در این فرصت کوتاه چند دقیقه ای، ذهن توانایی بازیابی انرژی خود را دارد و باعث افزایش راندمان و انگیزه در تایم مطالعاتی بعدی می شود.[/vc_column_text][vc_video link=”https://moshaversabz.com/wp-content/uploads/2020/06/50-افزایش-انگیزه.mp4″ title=”انگیزه برای کنکور”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”5318″ img_size=”large”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message]

دانلود موسیقی انگیزشی مخصوص سال کنکور

کلیک کنید.

[/vc_message][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_style=”3d” style=”square” message_box_color=”grey” icon_fontawesome=”fas fa-arrow-circle-down”]

دانلود pdf مقاله ی انگیزه برای کنکور ندارم! (همین مقاله)

لینک دانلود

[/vc_message][/vc_column][/vc_row]

مهدی براتی

استاد مهدی براتی

کارشناس ارشد مشاوره و روانشناسی، نویسنده کتاب 10 جهش طلایی تا رتبه 100، و دارای 15 سال سابقه در زمینه مشاوره کنکور

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.