مشاور سبز

برنامه ریزی برای کنکور انسانی چگونه باید باشد؟

مرحله ی پنجم: برنامه ریز مناسب برای دوره و مرور دروس

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

برنامه ریزی کنکور انسانی چگونه باید باشد؟

در مقالات قبلی  با دروس رشته ی انسانی، تست زنی کنکور انسانی، تکنیک های تست زنی و روش برنامه ریزی برای کنکور به طور کامل آشنا شدید. در این مقاله قصد داریم درباره ی برنامه ریزی کنکور انسانی صحبت کنیم.

موفقیت در کنکور ترکیبی از برنامه ریزی و تلاش است
کنکور رشته ی انسانی:
دانش آموزان رشته ی انسانی معمولا مظلوم ترین دانش آموزان دوره متوسطه هستند

 کنکور رشته ی انسانی 

دانش آموزان رشته ی انسانی معمولا مظلوم ترین دانش آموزان دوره  متوسطه هستند، زیرا این رشته نسبت به سایر رشته ها کمتر مورد توجه قرار می گیرد. بنابراین کنکور انسانی چندان مورد توجه همگان نیست و کمتر درمورد آن صحبت می شود. برخی تصور می کنند قبولی در کنکور انسانی کار راحتی است. اما رشته ی انسانی یکی از رشته های خوب است و کسب رتبه ی خوب در آن کار راحتی نیست. در صورت موفقیت در کنکور انسانی و پذیرش در رشته هایی نظیر حقوق، حسابداری، مدیریت و … داوطلبان شانس بیشتری برای ورود به بازار کار دارند. موفقیت در کنکور انسانی یعنی رسیدن به رشته ی مورد علاقه.

آنچه برای موفقیت در کنکور انسانی ضروری است، برنامه ریزی برای کنکور انسانی و تلاش برای اجرایی کردن آن است. برای این که بدانیم چگونه میتوان در کنکور انسانی به موفقیت رسید، باید مطابق برنامه ای از پیش تعیین شده گام برداشت.

اهمیت برنامه ریزی برای کنکور انسانی:

اهمیت برنامه ریزی برای کنکور انسانی بر هیچ داوطلب کنکوری پوشیده نیست. یک برنامه ریزی مناسب، به روند مطالعه ی شما جهت میدهد و باعث پیشرفت روز افزون شما می شود. بدون یک برنامه ریزی اصولی، مطالعه ی شما ارزش چندانی ندارد، حتی اگر روزانه ده ساعت مطالعه داشته باشید.

اگر مطابق یک برنامه ی مناسب پیش نروید، ممکن است نتایج جبران ناپذیری مثل قبول نشدن و پشت کنکور ماندن را به دنبال داشته باشد.

اگر نگاهی به مصاحبه ی رتبه های برتر کنکور انسانی بیاندازید، سریعا متوجه خواهید شد که همه ی آن ها از یک برنامه ریزی استانداردی استفاده می گیرند. البته طبیعی است که برنامه ی هیچ کدام از آنها مشابه بقیه رتبه های برتر نباشد.

در برنامه ریزی برای کنکور انسانی باید مواردی مثل ویژگی های شخصیتی، سبک زندگی، توانایی ها و شرایط شخصی مثل داشتن اتاق مطالعه، تعداد اعضای خانواده و آرامش منزل را در نظر گرفت و متناسب با آنها برنامه ریزی کرد.

مزایای برنامه ریزی برای کنکور انسانی:

مزایای برنامه ریزی برای کنکور انسانی:
اگر مطابق یک برنامه ی مناسب پیش نروید، ممکن است نتایج جبران ناپذیری مثل قبول نشدن و پشت کنکور ماندن را به دنبال داشته باشد.

اگر مطابق یک برنامه ی مناسب پیش نروید، ممکن است نتایج جبران ناپذیری مثل قبول نشدن و پشت کنکور ماندن را به دنبال داشته باشد.

مزیت استفاده از برنامه ریزی برای کنکور انسانی این است که شما برای خود اهداف بلند مدت وکوتاه مدت در نظر میگیرید و با رسیدن به هر کدام انگیزه ی بیشتری می گیرید.

با یک برنامه ریزی صحیح قادر خواهید بود به کارهای شخصی مثل تفریح، مهمانی و … نیز رسیدگی کنید.

همچنین داشتن یک برنامه ی اصولی، از اتلاف وقت جلوگیری میکند. زیرا شما می دانید در روز چه مقدار باید مطالعه کنید و در صورت نیاز از کارهای جانبی مثل تماشای تلویزیون خودداری خواهید کرد.

 مرحله ی اول: تعیین هدف

اولین مرحله برنامه ریزی، تعیین هدف است.
به برنامه ریزی برای کنکور انسانی گرفتید، باید هدف خود را به طور دقیق تعیین کنید. یعنی باید بدانید به چه رشته ای علاقه مند هستید و دوست دارید در آن ادامه تحصیل دهید.

پس از قبولی در کنکور، دانش آموزان با تعداد زیادی رشته مواجه می شوند. طبیعی است که هیچ دانش آموزی در روز انتخاب رشته، تصمیم گیری نمیکند. پیش از این که اقدام به برنامه ریزی برای کنکور انسانی گرفتید، باید هدف خود را به طور دقیق تعیین کنید. یعنی باید بدانید به چه رشته ای علاقه مند هستید و دوست دارید در آن ادامه تحصیل دهید.

سپس باید توجه کنید که رشته ی مورد نظر به کدام زیرگروه تعلق دارد، زیرا ضرایب دروس در هر زیرگروه متفاوت است. تفاوت در ضرایب دروس موجب تفاوت در برنامه ریزی می شود. بنابراین برنامه ریزی برای کنکور انسانی باید شخصی سازی شود و برنامه ی هر کس متفاوت باشد. توصیه می کنیم سراغ برنامه های آماده و از پیش تعیین شده نروید، زیرا این برنامه ها کارایی چندانی ندارند.

مرحله  ی دوم: توجه به ساعت مطالعه

سعی کنید روزانه حداقل 6 ساعت مطالعه داشته باشید.
همچنین هنگام برنامه ریزی برای کنکور انسانی باید برنامه های روزمره ی خود را نیز مد نظر قرار دهید. مثلا اگر عادت دارید شب ها زود بخوابید

بعد از انتخاب هدف، باید سعی کنید یک ساعت مطالعه ی معقول در نظر بگیرید. توصیه ما این است که ابتدا رویاپردازی نکنید و متناسب با توانایی خود ساعت مطالعه انتخاب کنید و آهسته آهسته ساعت مطالعه ی خود را افزایش دهید. به عنوان مثال اگر تاکنون روزی ۴ ساعت مطالعه داشتید، نباید ناگهان تصمیم بگیرید ساعت مطالعه ی خود را به ۱۰ ساعت برسانید.

همچنین هنگام برنامه ریزی برای کنکور انسانی باید برنامه های روزمره ی خود را نیز مد نظر قرار دهید. مثلا اگر عادت دارید شب ها زود بخوابید، باید طوری برنامه ریزی کنید که ضمن مطالعه ی کافی و با کیفیت به موقع به تخت خواب بروید.

معمولا برای دانش آموزانی که به مدرسه می روند روزی ۶ ساعت (به استثناء روزهای تعطیل که تا ۱۰ ساعت نیز می توانید مطالعه کنید ) زمان مناسبی است. برای فارغ التحصیلان نیز ساعت مطالعه ی ۸ الی ۱۰ ساعت زمان مناسبی است. سعی کنید ساعت مطالعه به کمتر از زمان های گفته شده نرسد. اما اگر زمان بیشتری دارید، هیچ ایرادی ندارد که بیشتر از زمان های گفته شده به مطالعه ی دروس بپردازید.[/vc_column_text][ucaddon_uc_stripe_audio_player heading=”بهترین روش مطالعه دروس انسانی را در این فایل گوش بدهید” audio_file=”https://moshaversabz.com/wp-content/uploads/2019/03/روش-مطالعه-دروس-انسانی.mp3″ autoplay=”autoplay”]روش مطالعه درس انسانی[/ucaddon_uc_stripe_audio_player][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

مرحله ی سوم: توجه به تنوع دروس

تنوع دروس موجب عملکرد بهتر مغز می شود.
اگر قانون تنوع دروس را رعایت نکنید، به زودی از درس خواندن خسته خواهید شد.

برای کنکور انسانی شما باید دروس ریاضیات، اقتصاد، زبان و ادبیات فارسی، زبان عربی، تاریخ، جغرافیا، علوم اجتماعی، فلسفه و منطق، جامعه شناسی و روانشناسی را مطالعه کنید. همانطور که مستحضرید تعداد دروس رشته ی انسانی زیاد است و نمی توان همه ی دروس را در یک روز مطالعه کرد.

دانش آموزان در روزهایی که به مدرسه میروند ۵ درس و در روزهای تعطیل باید ۶ درس مطالعه کنند. تعداد دروس اختصاصی باید بیشتر از دروس عمومی باشد. اگر قانون تنوع دروس را رعایت نکنید، به زودی از درس خواندن خسته خواهید شد.

فارغ التحصیلان نیز باید هر روز ۶ درس را مطالعه کنند. اما با توجه به ضرایب متفاوت دروس در رشته ی مورد نظر، هنگام مطالعه باید به ضرایب نیز دقت کنید. اگر روزی ۶ ساعت مطالعه میکنید، باید ضرایب دروس مورد نظر را بدانید و به ازای هر یک ضریب، یک ساعت درس مورد نظر را مطالعه کنید. یعنی برای درسی با ضریب ۲ باید ۲ ساعت وقت بگذارید.

مرحله ی چهارم: توجه به تعداد تست ها

در بحث آمادگی برای کنکور، تعداد تست ها حائز اهمیت است. حداقل تعداد تستی که یک دانش آموز رشته ی انسانی باید حل کند، ۱۲۰ تست در روز است. البته که اگر دانش آموزی بتواند تعداد بیشتری تست حل کند، بسیار مفید خواهد بود.

در بحث تست زنی نیز باید تعداد تست دروس اختصاصی بیشتر از دروس عمومی باشد. قطعا دانش آموزی که تعداد تست بیشتری حل کند، به مباحث مسلط تر می شود و در آزمون های آزمایشی و جلسه ی کنکور نیز عملکرد بهتری خواهد داشت.

مرحله ی پنجم: برنامه ریز مناسب برای دوره و مرور دروس

مرحله ی پنجم: برنامه ریز مناسب برای دوره و مرور دروس
برای مرور مباحث، باید مطابق منحنی فراموشی پیش بروید‌. بهتر است به ازاری هر ۲ الی ۳ ماه مطالعه، یک زمان کوتاه ۶ الی ۷ ساعته را به مرور اختصاص دهید‌.

با توجه به حجم بالای مطالب درسی، زمان زیادی برای مرور نخواهید داشت‌ بنابراین توصیه میکنیم تعداد مشخصی تست در نظر بگیرید و در دوران مرور  آنها را حل کنید. تست پوششی در دوران جمع بندی بسیار مفید خواهد بود.

برای مرور مباحث، باید مطابق منحنی فراموشی پیش بروید‌. بهتر است به ازاری هر ۲ الی ۳ ماه مطالعه، یک زمان کوتاه ۶ الی ۷ ساعته را به مرور اختصاص دهید‌.  در این زمان کوتاه نیازی نیست که همه ی دروس را مو به مو بخوانید. کافی است خلاصه ی نکاتی که قبلا یادداشت کرده اید را مرور کنید و سپس از هر مبحث تعدادی تست (۲۰ الی ۳۰ تست) بزنید.

نکات مهمی که باید رعایت کنید:

به طور خلاصه هنگام برنامه ریزی برای کنکور انسانی باید اصول زیر را رعایت کنید:

۱) با در نظر گرفتن ضرایب دروس، یک برنامه منطقی بنویسید.

۲) از اهمیت دروس عمومی غافل نشوید.

۳) اگر در درسی احساس ضعف میکنید، بهتر است روزتان را با مطالعه ی آن درس آغاز کنید. زیرا همیشه سخت ترین قدم، قدم اول است. سپس به سراغ دروس تحلیلی و در پایان به سراغ دروس حفظی بروید.

۴) برای این که ذهنتان سریع خسته نشود، هرگز دو درس سنگین را با هم مطالعه نکنید. به عنوان مثال اینکه ریاضی و عربی را پشت سر هم مطالعه کنید، فقط باعث کاهش انرژی شما می شود. بهتر است ابتدا یکی از این دروس را مطالعه کنید، سپس یک درس آسان را مطالعه کنید و در پایان عربی را بخوانید.

۵) از روش برنامه ریزی حجمی- زمانی استفاده کنید و سعی کنید ساعت شروع و پایان دروس مشخص باشد. بهتر است برنامه ای که می نویسید انعطاف پذیر باشد. یعنی اگر در ساعت تعیین شده برای مطالعه ی درسی یک مشکلی پیش آمد بتوانید درس مربوطه را در زمان دیگری مطالعه کنید.

۶) از مطالعه ی پشت سر هم خودداری کنید. بهتر است به ازای هر ۷۵ دقیقه مطالعه، یک زمان کوتاهی ( ۱۵ دقیقه ) استراحت کنید. میتوانید در زمان استراحت خوراکی های مقوی مثل خرما و کشمکش بخورید تا از کاهش انرژی جلوگیری شود.

۷) روزانه حداقل ۵ درس را مطالعه کنید و سعی کنید تعداد دروس اختصاصی بیشتر از دروس عمومی باشد‌.

۸) همواره اعتماد به نفس خود را فظ کنید و بدانید شما هیچ تفاوتی با رتبه های برتر کنکور ندارید و با تلاش کافی میتوانید به یک رتبه ی خیلی خوبی برسید.

به هیچ عنوان به طور مداوم مطالعه نکنید. حتما بعد از هر هفتاد و پنج دقیقه یک وقفه ی کوتاه ایجاد کنید. همچنین هنگام نوشتن برنامه، بلند پروازی نکنید و متناسب با توانایی ها و وضعیت علمی خود برنامه ریزی کنید. اگر از همان ابتدا سعی کنید روزی ۱۳ ساعت مطالعه کنید، به زودی خسته و دلزده خواهید شد.

نکات طلایی در مورد دروس رشته ی انسانی:

دروس رشته ی انسانی دو نوع اند: رتبه ساز و رتبه آور

دروس رتبه ساز شامل دین و زندگی، ادبیات عمومی، اقتصاد، فلسفه، جامعه شناسی و روانشناسی. میانگین درصد داوطلبان در دروس رتبه ساز بالاست و علاوه بر این اکثریت داوطلبان کنکور انسانی به این دروس توجه ویژه ای دارند. بنابراین شما نیز برای موفقیت در کنکور باید تلاش کنید درصدهای بالایی در این دروس کسب کنید. البته این بدان معنی نیست که دروس رتبه ساز مهم اند و بقیه دروس اهمیت چندانی ندارند.

دروس رتبه آور نیز شامل بقیه ی دروس است  که با مطالعه و سرمایه گذاری روی آنها قادر خواهید بود به رتبه های خوبی برسید.

پایبندی برای اجرای برنامه:

بعد از برنامه ریزی برای کنکور انسانی، نوبت تلاش مداوم برای اجرا کردن تمام مراحل آن است. برای هر درس علاوه بر کتاب درسی، یک کتاب کمک آموزشی استاندارد تهیه کنید و سعی کنید آن را مو به مو مطالعه کنید. به تدریج شاهد پیشرفت خود خواهید بود.

گاهی ممکن است نتوانید در آزمون های آزمایشی نتیجه ی خوبی کسب کنید، یا حتی ممکن است بنا به دلایلی نتوانید دقیقا مطابق برنامه ریزی پیش بروید، هرگز ناامید نشوید و سعی کنید بقیه ی مسیر را درست بپیمایید. حتی اگر احساس دلزدگی یا شکست کردید،  مطالعه را کنار نگذارید.توصیه می کنیم اگر ساعت مطالعه ی پایینی داشتید باز هم مطالعه را به هیچ عنوان کنار نگذارید.

هرگز فراموش نکنید رهرو آن نیست که گه تند و گهی خسته رود، رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود.

 

اهمیت خلاصه نویسی در سال کنکور ببیند

https://moshaversabz.com/wp-content/uploads/2020/06/53-عدم-خلاصه-نویسی.mp4[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message style=”square”]

روش برنامه ریزی اصولی برای کنکور چگونه باشد؟

اینجا بخوانید.

[/vc_message][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”5318″ img_size=”large”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message]

دانلود pdf مقاله برنامه ریزی برای کنکور انسانی چگونه باید باشد؟

لینک دانلود

[/vc_message][/vc_column][/vc_row]

مهدی براتی

استاد مهدی براتی

کارشناس ارشد مشاوره و روانشناسی، نویسنده کتاب 10 جهش طلایی تا رتبه 100، و دارای 15 سال سابقه در زمینه مشاوره کنکور

این مطلب را به اشتراک بگذارید

2 دیدگاه دربارهٔ «برنامه ریزی برای کنکور انسانی چگونه باید باشد؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.