مشاور سبز

برنامه ریزی برای کنکور تجربی چگونه باید باشد؟

قبولی در کنکور تجربی، نیازمند یک برنامه ی اصولی است.

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

برنامه ریزی کنکور تجربی چگونه باید باشد؟

یکی از مهمترین عوامل موفقیت در کنکور، داشتن یک برنامه ریزی اصولی و صحیح است. در برنامه ریزی برای کنکور تجربی، باید به مواردی مثل دروس عمومی، تناسب بین مطالعه ی دروس عمومی و دروس اختصاصی، تناسب بین مطالعه ی کتاب درسی و تست زنی، داشتن یک برنامه ی هفتگی، ماهانه و سالانه توجه نمود.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

برنامه ریزی برای کنکور تجربی چگونه باید باشد؟

برنامه ریزی یکی از مهمترین گام ها در انجام هر کاری است. بدون داشتن یک برنامه ی مشخص، قطعا تلاش ما به جایی نخواهد رسید. درس خواندن هم از این قاعده مستثنی نیست. چه بسا دانش آموزانی که ساعت مطالعه ی بالایی دارند، اما به دلیل نداشتن یک برنامه ریزی استاندارد، نمی توانند در کنکور و حتی آزمون های آزمایشی تراز و رتبه ی قابل قبولی کسب کنند.

اگر دانش آموز رشته ی تجربی هستید و میخواهید با اصول برنامه ریزی برای کنکور تجربی آشنا شوید، این مقاله را از دست ندهید.

قبولی در کنکور تجربی، نیازمند یک برنامه ی اصولی است.
بهترین کار برای یک دانش آموز کنکوری این است که از تابستان مطالعه را شروع کند. تابستان یک دوره ی طلایی برای مطالعه ی دروس پایه است.

بهترین کار برای یک دانش آموز  کنکوری

این است که از تابستان مطالعه را شروع کند. تابستان یک دوره ی طلایی برای مطالعه ی دروس پایه است. این زمان طلایی تاثیر زیادی در نتیجه ی شما دارد. اما گاهی دانش آموزان به دلیل یک سری مشکلات قادر نیستند مطالعه را از تابستان شروع کنند. از جمله ی این مشکلات میتوان به سردرگمی و نداشتن اطلاعات کافی درباره ی نحوه برنامه ریزی برای کنکور تجربی، عدم آشنایی با روش مطالعه ی اصولی هر درس و نداشتن نظم شخصی اشاره کرد.

 

‌به همین دلیل بیشتر دانش آموزان از فصل پاییز شروع به درس خواندن می کنند. با آغاز مدارس دانش آموزان جدی تر شده و تصمیم به مطالعه ی منظم میگیرند و با توجه به این که در جو رقابت با اسیر دوستان و همکلاسی ها قرار می گیرند انگیزه ی بیشتری برای مطالعه ی هدفمند دارند. بنابراین هر دانش آموزی به دنبال پیدا کردن یک برنامه ی درسی برای مطالعه ی دروس است. اما معمولا به علت عدم آگاهی، برنامه هایی که دانش آموزان می نویسند یک سری ایراداتی نظیر عدم وجود تعادل بین دروس پایه و پیش، عدم هماهنگی دروس موجود در برنامه با آزمون های آزمایشی، عقب ماندن از دروس مدرسه دارد. البته این موارد تنها تعدادی از ایرادات موجود در برنامه ریزی بیشتر دانش آموزان بود‌. اگر یک دانش آموزی مطابق یک برنامه ی نامناسب و غیر اصولی مطالعه کند، حتی با داشتن ساعت مطالعه ی خیلی بالا باز هم نخواهد توانست به  نتیجه ی خوبی برسد. اما اصول یک برنامه ی استاندارد چیست؟

image2 9

برنامه ی استاندارد برای کنکور تجربی:

با توجه به این که هر ساله تعداد داوطلبان و بالطبع رقابت بین داوطلبان افزایش می یابد، اهمیت داشتن یک برنامه ی اصولی نیز بسیار افزایش می یابد.

برنامه ی سالانه مطالعه برای کنکور:

شروع از تابستان گرم:

توصیه میکنیم همه ی داوطلبان مطالعه برای کنکور را از دوره ی سه ماهه ی تابستان شروع کنند. با توجه به سنگین بودن دروس پایه ی دوازدهم، بهتر است برنامه ریزی برای کنکور تجربی طوری باشد که تا پایان تابستان همه ی دروس پایه ی دهم را یک بار مطالعه کرده باشید.

البته اگر جزو دانش آموزان قوی هستید می‌توانید دروس دهم و یازدهم را به طور موازی مطالعه کنید. البته با توجه به اینکه امتحانات پایه ی یازدهم تازه به اتمام رسیده و بیشتر مطالب آن را به یاد دارید، می‌ توانید تمرکز بیشتری روی دروس دهم داشته باشید.

آغاز پاییز:

با شروع پاییز باید دروس پایه  ی دوازدهم را به طور همزمان با دروس پایه ی یازدهم مطالعه کنید به طوری که تا پایان نیمسال اول سال تحصیلی، دروس پایه و نصف دروس پایه دوازدهم را به اتمام رسانده باشید.

آغاز نیمسال دوم:

با آغاز نیمسال دوم باید تلاش خود را بیشتر کنید به طوری که تا عید نوروز دروس پایه و دروس دوازدهم را به اتمام برسانید.

عید نوروز، فرصتی برای مرور: سپس دوران طلایی عید نوروز را به مرور دروس پایه اختصاص دهید. بعد از عید نوروز میتوانید به رفع ایرادات خود بپردازید و از آخر اردیبهشت تا روز کنکور هر سه روز یک بار جمع بندی نمایید.

برنامه ای که ذکر شد یک برنامه ی کلی برای کنکور بود که برای تمام دانش آموزان یکسان است. اما هر دانش آموزی باید برنامه ی فوق را شخصی سازی کند. یعنی با توجه به برنامه ی فوق برای خود یک برنامه ی هفتگی و برنامه ی ماهانه داشته باشد[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

برنامه ریزی ماهانه کنکور تجربی :

برای اینکه یک برنامه ریزی ماهانه ی خوبی داشته باشید، باید برنامه ی آزمون های خود را چک کنید و مطابق با آنها تصمیم بگیرید در طول یک ماه چه مباحثی را مطالعه کنید.

همچنین اگر قصد افزایش ساعت مطالعه روزانه را دارید، می توانید طوری برنامه ریزی کنید که در پایان ماه ساعت مطالعه ی شما به حد مشخصی رسیده باشد. در حقیقت برنامه ی ماهانه ترکیب ۴ برنامه ی هفتگی متفاوت است.

برنامه ریزی هفتگی:

  • image3 10

 

برنامه ی هفتگی نسبت به برنامه ی ماهانه و سالانه جزئیات بیشتری دارد. در حین نوشتن برنامه ی هفتگی باید مباحث هر درس، زمان لازم برای مطالعه ی هر درس و همچنین زمان لازم برای تست زنی را بنویسید.

بهترین روش تنظیم برنامه ریزی هفتگی، روش حجمی – زمانی است. در این روش باید دقیق مشخص کنید در یک روز چه مباحثی را میخواهید مطالعه کنید و برای هر مبحث چه مقدار زمان می خواهید اختصاص دهید. بهتر است ساعت مطالعه ی روزانه ی خود را به بخش های ۷۵ دقیقه ای تقسیم کنید و پس از هر ۷۵ دقیقه یک زمان استراحت کوتاهی داشته باشید‌.

ویژگی های یک برنامه ریزی خوب برای کنکور تجربی:

اگر به دنبال برنامه ریزی برای کنکور تجربی هستید، باید توجه کنید که یک برنامه ی اصولی و استاندارد ویژگی های زیر را دارد:

۱)هدف مشخص باشد

پیش از این که اقدام به برنامه ریزی برای کنکور تجربی نمایید، حتما هدف خود را به طور دقیق مشخص کنید. یعنی مشخص کنید دوست دارید در چخ رشته ای قبول شوید. سپس تحقیق کنید رشته ی مورد نظر مربوط به کدام زیر گروه است و ضرایب هر درس را در زیرگروه مربوطه پیدا کنید.

۲)توجه به زمانی که در اختیار دارید

ساعت مطالعه ی روزانه ی آن مناسب با سبک زندگی شما باشد. در تدوین برنامه ریزی رویایی فکر نکنید. مثلا اگر دانش آموز پایه ی دوازدهم هستید، مطالعه ی روزانه ۱۲ ساعت ممکن است بعید و غیر منطقی باشد.

۳)توجه به سطح خود

در برنامه ریزی برای کنکور تجربی به نقاط قوت و نقاط ضعف خود توجه کنید و طوری برنامه ریزی کنید که نقاط ضعف خود را تقویت کنید.

۴)توجه به ضرایب هر درس

با توجه به ضرایب هر درس، یک برنامه ی هفتگی مناسبی بنویسید. اگر به رشته های زیرگروه ۱ علاقه دارید، باید در طول هفته بیشترین زمان را به درس زیست شناسی اختصاص دهید.

۵)تنوع فراموش نشود

حتما سعی کنید دروسی که هر روز مطالعه می کنید تنوع داشته باشد. یعنی در طول روز هم دروس اختصاصی و هم دروس عمومی را مطالعه کنید.  تعداد دروس عمومی که در طول روز مطالعه می کنید نباید بیشتر از تعداد دروس اختصاصی باشد.

۶)حجمی کار کنید

سعی کنید در برنامه ریزی هفتگی یک مبحث مشخص را به اتمام برسانید. یعنی اگر قرار است مبحث حرکت شناسی فیزیک را مطالعه کنید، طوری برنامه ریزی کنید که تا پایان هفته این مبحث به پایان رسیده باشد و تست های مربوطه را نیز حل کرده باشید.

۷)توجه به آزمون آزمایشی

اگر در آزمون های آزمایشی شرکت می کنید، بعد از ظهر روز آزمون را به تحلیل آزمون اختصاص دهید. یعنی اگر روز جمعه در آزمون آزمایشی شرکت می کنید، عصر روز جمعه ۴ ساعت را صرف تحلیل آزمون کنید و نکات آن را در دفتر مخصوص تحلیل آزمون یادداشت کنید. نکات موجود در این دفتر در دوران عید نوروز  و دوران جمع بندی بسیار به شما کمک خواهند کرد.

۸)توجه به مرور

در فواصل زمانی معینی ( یک روز، سه روز، یک هفته، یک ماه) دروس را مرور کنید. این کار موجب انتقال مطالب مطالعه شده از حافظه ی کوتاه مدت به حافظه ی بلند مدت می شود. و در دوران جمع بندی موجب می شود به سرعت مطالب را به یاد بیاورید. البته نگران کمبود وقت نباشید. مرور دروس وقت زیادی از شما نمیگیرد ممکن است یک الی ساعت در هفته را صرف مرور کنید.

 

image4 9

توجه به دروس عمومی:

قطعا همه ی داوطلبان کنکور میدانند که دروس تخصصی تاثیر زیادی در رتبه و معدل آنها دارد. اما این به معنی بی اهمیت بودن دروس عمومی نیست. میتوان گفت دروس عمومی تاثیر ۴۰ درصدی روی رتبه  و تراز شما دارند. بنابراین برنامه ریزی برای کنکور تجربی باید طوری باشد که حتما  روزانه حداقل یک درس عمومی را مطالعه کنید.

با توجه به جنبه ی حفظی دروس عمومی بهتر است یک روز، کتاب درسی و جزوه را مطالعه کنید روز دیگر به سراغ تست های مربوطه بروید‌. باید روزانه حداقل یک درس عمومی را بخوانید. میتوانید از دروس عمومی به عنوان یک زنگ تفریح بین دو درس اختصاصی دشوار استفاده کنید. برای مثال بین درس زیست و ریاضی میتوانید دین و زندگی مطالعه کنید. همچنین تناسب بین مطالعه ی کتاب و تست زنی را نیز رعایت کنید. ابتدا به مطالب کتاب درسی مسلط شوید و سپس به سراغ تست زنی بروید.

  • آگاهی به روش مطالعه ی هر درس:

با توجه به حفظی بودن دروس عمومی و مفهومی بودن دروس تخصصی،  داوطلب کنکور تجربی باید روش مطالعه ی هر درس را بداند. اگر هنوز روش مطالعه ی دروس تجربی را بلد نیستید میتوانید از مقاله تست زنی کنکور تجربی کمک بگیرید. علاوه بر روش مطالعه ی هر درس به سرفصل ها و بودجه بندی کنکور سراسری نیز دقت کنید. اگر از مبحثی تعداد سوالات بیشتری مطرح می شود حتما وقت بیشتری را به آن مبحث اختصاص دهید.

تنظیم سرعت مطالعه:

بعضی دانش آموزان کند خوان هستند، در مقابل این دسته افراد دانش آموزان تند خوان هم داریم‌. البته نه تند خوانی یک عیب است و نه کند خوانی. اما با توجه به محدود بودن زمان و اهمیت بالای اتمام به موقع دروس دانش آموزان کند خوان باید سعی کنند کمی سرعت مطالعه ی خود را افزایش دهند. در مقابل دانش آموزان تند خوان نیز بهتر است روی افزایش دقت و تمرکز خود کار کنند

https://moshaversabz.com/wp-content/uploads/2020/06/52-سرعت-مطالعه.mp4[/vc_column_text][vc_message style=”square” message_box_color=”green”]

تست زنی برای کنکور تجربی چگونه باید باشد.

اینجا بخوانید

[/vc_message][ucaddon_uc_timer_audio_player heading=”ویژگی های یک برنامه ریزی مناسب در سال کنکور” audio_file=”https://moshaversabz.com/wp-content/uploads/2021/01/4-ویژگی-های-یک-برنامه-ریزی-خوب.m4a” autoplay=”autoplay” loop=”loop”]برنامه ریزی[/ucaddon_uc_timer_audio_player][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

چگونه مطابق برنامه ریزی پیش برویم؟

بیشتر دانش آموزان بعد از این که برنامه ریزی برای کنکور تجربی را انجام دادند، با یک سوال مواجه می شوند: چگونه همیشه مطابق برنامه پیش برویم؟

پاسخ ما این است که ابتدا باید هدف خود را بشناسید. به عنوان مثال وقتی تصمیم گرفتید برای قبولی در رشته ی پزشکی برنامه ریزی کنید، آیا واقعا به این رشته علاقه دارید یا خیر.

اگر دانش آموزی واقعا به هدف نهایی خود علاقه مند باشد، قطعا برای آن تلاش کرد. هر چیز قیمتی دارد و قیمت قبولی در کنکور تجربی نیز مطالعه ی اصولی مطابق با برنامه ریزی برای کنکور تجربی است.

به قول معروف پنیر مجانی فقط در تله موش پیدا می شود. یعنی هیچ چیزی به راحتی قابل رسیدن نیست. پس باید تمام تلاش خود را به کار بگیرید و به برنامه ی خود متعهد باشید. هر گاه احساس سستی و تنبلی کردید به هدف نهایی و رشته ی مورد علاقه ی خود فکر کنید.

مطمئنا اگر در چند آزمون آزمایشی نتیجه ی خیلی خوبی کسب کنید، خودتان مشتاق خواهید بود که دقیقا مطابق برنامه ریزی پیش بروید.

البته اگر روزی بنا به مشکلات شخصی قادر نبودید دقیقا مطابق برنامه ریزی خود پیش بروید، بهتر است سعی کنید دروس آن روز را در روزهای آتی مطالعه کنید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message]

چگونه نسبت به برنامه ریزی خود تعهد داشته باشید و آن را اجرا کنید.

اینجا بخوانید.

[/vc_message][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message style=”square” message_box_color=”grey”]

دانلود pdf مقاله برنامه ریزی برای کنکور تجربی چگونه باید باشد؟(همین مقاله)

لینک دانلود

[/vc_message][/vc_column][/vc_row]

مهدی براتی

استاد مهدی براتی

کارشناس ارشد مشاوره و روانشناسی، نویسنده کتاب 10 جهش طلایی تا رتبه 100، و دارای 15 سال سابقه در زمینه مشاوره کنکور

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.