مشاور سبز

روش برنامه ریزی برای کنکور چگونه است؟

نکات مهم حین برنامه ریزی برای کنکور

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

روش برنامه ریزی برای کنکور چگونه است؟

یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار در موفقیت داوطلبان، نحوه ی برنامه ریزی برای کنکور است. اما بیشتر دانش آموزان و داوطلبان کنکور، بدون داشتن برنامه ی مشخصی فقط مطالعه میکنند و اینگونه موجب ‌هدر رفتن انرژی خود می شوند. بنابراین با توجه به اهمیت بالای برنامه ریزی، در این مقاله قصد داریم به طور کامل درباره ی برنامه ریزی برای کنکور صحبت کنیم.

برنامه ریزی برای کنکور چیست؟

  بهتر است برای برنامه ریزی، از مشاور تحصیلی کمک بگیرید.

پیش از این که به طور مفصل درباره ی برنامه ریزی برای کنکور صحبت کنیم، بهتر است با مفهوم برنامه ریزی آشنا شویم. برنامه ریزی در حقیقت کلیه ی اعمالی است که شما تصمیم به انجام آنها می گیرید تا به نتیجه ای مشخص برسید. برنامه ریزی برای کنکور یعنی تمامی تصمیمات و افکاری که در ذهن شما وجود دارند، تا به موفقیت شما کمک کنند‌. پس طبیعی است که هر کس یک برنامه ریزی مشخص و متفاوتی برای خود داشته باشد‌. اما هر برنامه ای که اصولی نیست‌.

در واقع برنامه ریزی برای کنکور یک کار مهم و سخت است که اگر به درستی انجام شود نقش بسیار مهمی در پیشرفت و موفقیت دانش آموزان دارد. برنامه ریزی برای کنکور موجب آرامش بیشتر، حفظ و تقویت انگیزه، بهبود کیفیت مطالعه، صرفه جویی در وقت و انرژی، پیشرفت روز افزون و جلوگیری از پشیمانی می شود.

مراحل برنامه ریزی برای کنکور:

مرحله ی اول: تعیین هدف اصلی

حتما عبارت سخت ترین گام، گام اول است را شنیده اید. در این مرحله شما باید پس از این که مطمئن شدید به کدام رشته علاقه مند هستید، تصمیم بگیرید برای قبولی در آن تلاش کنید. به عبارتی رشته ی مورد نظر را به عنوان هدف نهایی در نظر بگیرید. بهتر است هدف نهایی کاملا واضح و دقیق باشد. مثلا روی یک کاغذ بنویسید میخواهم با شرکت در کنکور ۱۴۰۰ در رشته ی دندانپزشکی دانشگاه شهید بهشتی قبول شوم‌. سپس آن کاغذ را در محلی نصب کنید که هر روز آن را ببینید‌.

تعیین دقیق هدف باعث می شود بدانید دقیقا چه میخواهید و چه اقداماتی را باید برای رسیدن به آن انجام دهید. سپس باید مشخص کنید تا روز کنکور دقیقا چقدر زمان دارید.

مرحله ی دوم: ارزیابی اقدامات لازم

در این مرحله باید به دقت بررسی کنید که برای رسیدن به هدف چه کارهایی را باید انجام دهید. بهتر است ابتدا کارنامه ی قبولین سال گذشته را بررسی کنید. برای مثال کارنامه ی کنکور داوطلبانی که در رشته ی دندانپزشکی شده اند را بررسی کنید و رتبه، تراز و درصد هر درس را مشخص کنید. اینگونه به طور تقریبی متوجه می شوید که برای قبولی باید روی چه دروسی بیشتر تمرکز کنید‌.

مرحله ی سوم: زمان بندی اصولی

در این مرحله شما باید بسته به زمان خود، طوری برنامه ریزی کنید که تا روز کنکور علاوه بر اتمام دروس، هر درس را چند بار نیز مرور کنید‌. این مرحله نیاز به دانش و تخصص دارد که میتوانید از مشاوران تحصیلی با تجربه کمک بگیرید.

در مرحله ی سوم ابتدا باید یک سری ایستگاه های زمانی در نظر بگیرید که بخش مشخصی از دروس را تا رسیدن به این ایستگاه ها تمام کرده باشید.

به طور معمول ایستگاه های زمانی شامل پایان تابستان، امتحانات نیمسال اول، تعطیلات عید نوروز  و آغاز دوران جمع بندی است. برای این که به طور دقیق بدانید تا هر ایستگاه زمانی چه حجمی از دروس را باید مطالعه کنید، بهتر است به وضعیت علمی خود توجه کنید. حتی می توانید در این مورد نیز از یک مشاور تحصیلی راهنمایی بگیرید.

 برنامه ریزی اکثر دانش آموزان

اما بیشتر دانش آموزان سعی میکنند دروس پایه دهم و دوازدهم را تا پایان تابستان، نصف پایه ی دوازدهم و یکی از پایه های دهم یا یازدهم را تا پایان آذر، نصف باقی مانده ی پایه دوازدهم و یکی دیگر از پایه ها را تا تعطیلات عید به اتمام برسانند‌. یعنی به طور معمول همه ی دانش آموزان تا تعطیلات عید نوروز یک دور کامل همه ی دروس را مطالعه می کنند. سپس دوران طلایی عید را به مرور دروس پایه اختصاص میدهند. پس از اتمام تعطیلات عید نوروز تا انتهای اردیبهشت معمولا سعی در رفع اشکال میکنند و در پایان از آخر اردیبهشت تا کنکور هر سه روز یک بار به جمع بندی دروس می پردازند‌.

البته اگر جزو داوطلبانی هستید که نسبت به بقیه قوی تر هستید میتوانید از اول اردیبهشت هر سه روز یکبار، جمع بندی کنید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

مطالعه ی همزمان دروس پایه وسال آخر:

 

یکی از سوالات رایج که بیشتر داوطلبان هنگام برنامه ریزی برای کنکور با آن مواجه هستند این است که دروس پایه و دوازدهم را همزمان مطالعه کنیم یا ابتدا دروس دروس پایه تمرکز کنیم؟

توصیه ی ما این است که دروس پایه و دوازدهم را به طور همزمان مطالعه کنید‌. مطالعه ی همزمان دروس پایه و دوازدهم برای دانش آموزان بسیار مفید است. زیرا هم مطابق آزمون های آزمایشی پیش میروند، هم از برنامه ی مدرسه عقب نمی مانند. تصور کنید باید تا پایان نیمسال اول دروس پایه دهم و یک دوم دروس دوازدهم را مطالعه کنید.

نحوه ی برنامه ریزی برای کنکور باید طوری باشد که زمانی که در طول هفته به هر درس اختصاص می دهید، شامل مطالعه ی مباحث دروس پایه و دوازدهم باشد. به این روش، مطالعه ی موازی دروس نیز گفته می شود. البته توجه کنید مطالعه ی موازی دروس به این معنی نیست که مثلا امروز دین و زندگی پایه دهم و دوازدهم را همزمان مطالعه کنید.

حتما تست کار کنید.

یکی دیگر از مهمترین سوالاتی که هنگام برنامه ریزی برای کنکور، برای دانش آموزان و داوطلبان پیش می آید این است که آیا مطالعه و تست زنی را همزمان انجام دهیم؟

در این مورد توصیه ی ما به داوطلبان کنکور این است که برای دروس تحلیلی،  بلافاصله پس از مطالعه تست نزنید.

به عنوان مثال تصمیم گرفته اید ۳ روز در هفته دو فصل شیمی مطالعه کنید. شما می توانید از دو روش استفاده کنید. روش اول این که یک روز را به مطالعه ی متن کتاب درسی اختصاص دهید، روز دوم درسنامه را مطالعه کنید و سپس روز سوم به سراغ تست های مربوطه بروید. اما در روش دوم، تعداد صفحات دو فصل را تقسیم بر ۳ میکنید، هر روز یک قسمت را مطالعه می کنید و تست های همان قسمت را میزنید. معمولا برای دروس حفظی بهتر است از روش اول استفاده کنید.

برای دروس ریاضی و فیزیک نیز بهتر است تست زنی بعد از مطالعه باشد. زیرا یادگیری این دروس ارتباط مستقیمی با حل تمرین دارد.

زمانی که تصمیم به مطالعه ی مبحثی گرفتید، ابتدا متن کتاب درسی را به دقت مطالعه کنید و روی کلمات کلیدی مثل همه، بیشتر، اغلب و … تمرکز کنید. سپس از انواع امکانات کمک آموزشی مثل جزوه، فیلم آموزشی، و کتب کمک آموزشی استفاده کنید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

انواع روش های برنامه ریزی برای کنکور

نکات مهم حین برنامه ریزی برای کنکور
برنامه ریزی برای کنکور، شاید در نگاه اول کمی سخت به نظر برسد

تا اینجا با اصول مهم برنامه ریزی برای کنکور آشنا شدید. اکنون نوبت آن است که روش های مختلف برنامه ریزی برای کنکور را یاد بگیرید. معمولا سه روش برنامه ریزی برای کنکور وجود دارد. برنامه ریزی زمانی، برنامه ریزی حجمی و برنامه ریزی حجمی _ زمانی

برنامه ریزی زمانی:

این روش معمول ترین روش برنامه ریزی است که متاسفانه بعضی از داوطلبان از آن استفاده می کنند. برنامه ریزی زمانی معمولا فقط زمانی که برای مطالعه ی هر درس اختصاص می دهید، در نظر گرفته می شود. به عنوان مثال: شنبه: ۲ ساعت زیست، ۲ ساعت شیمی، ۱ ساعت دین و زندگی البته این روش، روش چندان مناسبی نیست. زیرا جهت دهی و بازده خاصی ندارد.

برنامه ریزی حجمی:

در این روش، حجم مباحثی که باید در یک روز مشخص مطالعه شوند، مورد توجه است. به عنوان مثال: شنبه: مبحث جدول تناوبی در این روش چون محدودیت زمانی خاصی در نظر نمی گیریم، ممکن است به کندی پیش برویم و در پایان با کمبود وقت مواجه شویم.

برنامه ریزی حجمی  _ زمانی:

این روش میتوان گفت یکی از مناسب ترین روش های برنامه ریزی برای کنکور است. زیرا هم مبحث مورد مطالعه و هم زمانی که باید برای آن اختصاص دهید مشخص می شود و اینگونه از اتلاف وقت و انرژی شما کاسته می شود. به عنوان مثال: شنبه: ۲ ساعت مبحث مشتق گیری

نکات مهم حین برنامه ریزی برای کنکور

 از برنامه ریزی های بسیار سنگین خودداری کنید!

۱) تجربه و مطالعات متخصصان ثابت کرده است که مناسب ترین زمانی که برای هر جلسه ی مطالعاتی باید اختصاص داد ۷۵ دقیقه است. این تایم از دو جهت مناسب است: نه آنقدر طولانی است که ذهن خسته شود و بازده یادگیری کاهش یابد و نه آنقدر کوتاه است که ذهن نتواند به خوبی روی مطالب تمرکز کند. بهتر است پس از هر ۷۵ دقیقه، یک استراحت کوتاه مدت ۱۵ دقیقه ای در نظر بگیرید. البته اگر جلسه ی مطالعاتی شما ۲ ساعت است میتوانید زمان استراحت خود را به ۲۰ الی ۲۵ دقیقه نیز افزایش دهید.

اهمیت خواب در برنامه ریزی

۲) داشتن برنامه ی منظم خواب در دوران کنکور بسیار مهم است. به طور معمول ۶ الی ۸ ساعت خواب برای بزرگسالان مناسب است. با یک برنامه ریزی مناسب قادر خواهید بود ۶ الی ۷ ساعت در طول شبانه روز بخوابید. البته توصیه میکنیم یک ساعت خواب مشخصی داشته باشید تا در طول روز نیز انرژی کافی داشته باشید.

 

منطقی باشید!

۳) رویا پردازی را کنار بگذارید. هنگام برنامه ریزی برای کنکور، باید کاملا منطقی به موضوع نگاه کنید و سعی کنید یک برنامه ی عقلانی بنویسید. همه ی داوطلبان مشتاق هستند همه ی دروس را سریعتر تمام کنند و سپس به سراغ مرور درس ها بروند اما قرار نیست یک شبه ره صد ساله را طی کنید. نحوه ی برنامه ریزی باید کاملا با توانایی های هر دانش  آموز هماهنگ باشد. منطقی نیست برنامه ای طراحی کنید که مثلا طی ۵ ماه ۵ بار درسی را مرور کنید. شاید در نگاه اول این برنامه فوق العاده به نظرتان برسد، اما زمانی که تصمیم به اجرا کردن آن میگیرید خواهید دید بسیار دشوار و غیر منطقی است.

مرور فراموش نشود

۴) نکته ی مهمی که بیشتر داوطلبان از آن غافل می شوند، مرور مباحث مطالعه شده است. شاید فکر کنید دوران عید نوروز و جمع بندی برای مرور دروس هستند پس نیازی نیست در طول سال دروس را مطالعه کنیم. اما باید بگوییم این یک تفکر نادرست است.

5) طبق استانداردهای آموزشی پس از اینکه یک مبحث را مطالعه کردید، باید در فواصل زمانی مشخصی ( معمولا یک روز، سه روز، یک هفته و یک ماه) دروس را مرور کنید تا از حافظه ی کوتاه مدت به حافظه ی بلند مدت منتقل شوند. اصلا نگران کمبود وقت نباشید. این مرورهای کوتاه زمان زیادی را نمیگیرد. به عنوان مثال ممکن است یک مبحث درس زیست شناسی را در نیم ساعت مرور کنید. این کار باعث می شود در دوران عید نوروز و جمع بندی به بیشتر مباحث مسلط باشید و سریعتر بتوانید مباحث را جمع بندی کنید.

برنامه ریزی سخت نیست!

برنامه ریزی برای کنکور، شاید در نگاه اول کمی سخت به نظر برسد، اما با رعایت تمامی نکات گفته شده، قادر خواهید بود مناسب ترین برنامه را برای خودتان طراحی کنید. شاید در روزهای نخست، مطالعه مطابق برنامه کمی دشوار و کسل کننده به نظر برسد، اما با گذشت چند هفته و بهبود وضعیت تحصیلی و پیشرفت مشتاق خواهید شد تا همواره مطابق برنامه پیش بروید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”5318″ img_size=”full” onclick=”custom_link” link=”https://moshaversabz.com/%d8%af%d8%b1%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d9%87-%d9%85%d8%a7/”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message]

دانلود pdf مقاله روش برنامه ریزی برای کنکور چگونه است؟

لینک دانلود

[/vc_message][/vc_column][/vc_row]

مهدی براتی

استاد مهدی براتی

کارشناس ارشد مشاوره و روانشناسی، نویسنده کتاب 10 جهش طلایی تا رتبه 100، و دارای 15 سال سابقه در زمینه مشاوره کنکور

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.