مشاور سبز

بهترین آزمون آزمایشی کنکور کدام است؟

بهترین آزمون آزمایشی

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

کدام آزمون آزمایشی بهتر است؟

همانطور که قبلا هم گفته شد، آزمون های آزمایشی یکی از تاثیرگذارترین عوامل موفقیت در کنکور است. برای دانش آموزانی که از طرف مدرسه در آزمون آزمایشی مشخصی ثبت نام نکرده اند، پیدا کردن بهترین آزمون آزمایشی  اهمیت بسیار بالایی دارد. بنابراین بیشتر داوطلبان یک سوال مشترک دارند: بهترین آزمون آزمایشی کدام آزمون است؟ البته بیشتر داوطلبان کنکور در دو آزمون آزمایشی متفاوت شرکت می کنند.

چرا باید در آزمون های آزمایشی شرکت کنید؟

 

آزمون آزمایشی قلم چی:

آزمون قلم چی بزرگترین جامعه آماری را دارد.
آزمون های آزمایشی قلم چی به دلیل سابقه ی طولانی در زمینه ی آموزشی، بیشترین جامعه ی آماری را دارند و همین موجب شده بیشتر دانش آموزان و داوطلبان در این آزمون شرکت میکنند‌.

یکی از مطرح ترین موسسات در زمینه ی آزمون های آزمایشی بنیاد علمی آموزشی قلم چی میباشد.

مزایای آزمون های آزمایشی قلم چی:

آزمون های آزمایشی قلم چی به دلیل سابقه ی طولانی در زمینه ی آموزشی، بیشترین جامعه ی آماری را دارند و همین موجب شده بیشتر دانش آموزان و داوطلبان در این آزمون شرکت میکنند‌. از دیگر نقاط قوت آزمون قلم چی، برنامه ی راهبردی مناسب و زمان بندی مناسب آن است. موسسه ی آموزشی قلم چی همواره در تلاش است تا داوطلبان را از تمام جهات مورد سنجش قرار دهد. بنابراین در نظر بیشتر داوطلبان، آزمون  قلم چی، بهترین آزمون آزمایشی است.

آزمون های قلم چی به صورت دو هفته یک بار برگزار می شود که میتوان گفت یک زمان منطقی و مناسبی است تا دانش آموزان در زمان بین دو آزمون بتوانند مباحث را مطالعه کنند. علاوه بر این امکاناتی نظیر بورسیه ی تحصیلی برای دانش آموزان مستعد و کتب کمک آموزشی از مزایای شرکت در آزمون های قلم چی است. در طول سال شما از یک پشتیبان نیز میتوانید کمک بگیرید که میتواند در زمینه ی پیشرفت به شما کمک کند.

کارنامه ی آزمون های قلم چی روز آزمون از طریق سایت قلم چی قابل مشاهده است. کارنامه های آزمون قلم چی شامل درصد دروس، رتبه و تراز است. کارنامه های تحلیلی آزمون های قلم چی که نمودار پیشرفت تحصیلی و تعادل مطالعاتی را نشان میدهد، بسیار مفید است و باعث می شود شما به یک دید کلی از وضعیت خود برسید .و بتوانید وضعیت خود را با سایر رقبا مقایسه کنید.

معایب آزمون های آزمایشی قلم چی: 

حجم مطالب آزمون های جمع بندی نسبتا زیاد است. به طوری که اگر داوطلبی یک مبحث را به موقع مطالعه نکند، در دوران جمع بندی با توجه به حجم بالای مطالب ممکن است باز هم نتواند همان مبحث را مطالعه کند‌. علاوه بر این برای دانش آموزانی که سرعت مطالعه ی نسبتا پایینی دارند، ممکن است در فاصله ی بین دو آزمون نتوانند مباحث آزمون بعدی را به طور کامل مطالعه کنند.

و آخرین مورد درباره ی آزمون های قلم چی، سوالات بسیار دشوار بعضی از دروس آن است که ممکن است باعث ایجاد حس ناامیدی در داوطلبان شود.

آزمون های آزمایشی گاج:

آزمون های آزمایشی گاج:
آزمون های آزمایشی گاج مربوط به گروه آموزشی جوکار میباشد که یکی از مطرح ترین آزمون های آزمایشی کشور در حوزه ی کنکور است‌.

آزمون های آزمایشی گاج مربوط به گروه آموزشی جوکار میباشد که یکی از مطرح ترین آزمون های آزمایشی کشور در حوزه ی کنکور است‌.

مزایای آزمون های آزمایشی گاج:

البته با توجه به این که آزمون های گاج جزو جدیدترین آزمون های آزمایشی میباشد و جامعه ی آماری نسبتا پایینی دارد، اما این موضوع باعث نمیشود که فکر کنیم آزمون های آزمایشی گاج کیفیت پایینی ندارند. بلکه می توان گفت یکی از آزمون های آزمایشی استاندارد،  باکیفیت و هم سطح کنکور آزمون های آزمایشی گاج است.

آزمون های گاج نیز مثل آزمون قلم چی به صورت دو هفته یکبار برگزار می شوند. البته در بعضی دروس مثل  شیمی سطح سوالات آزمون های گاج نسبتا دشوار است. منابع آموزشی و کتب کمک درسی گاج بسیار جامع هستند به طوری که در میان داوطلبان کنکور بیشتر منابع گاج محبوبیت بالایی دارند.

کارنامه های تحلیلی آزمون های آزمایشی گاج بسیار مفید می باشد و یکی از نقاط قوت آزمون ها به شمار می رود. با شرکت در آزمون های آزمایشی گاج، شما دو نوع کارنامه دریافت خواهید نمود: کارنامه شخصی و کارنامه جمع بندی. کارنامه ی شخصی شامل نمرات خام هر درس، نمره میانگین نفرات برتر، تراز هر درس و … است. کارنامه جمع بندی نیز در هر نیمسال ارائه می شود و نمودار پیشرفت دروس و فاصله ی داوطلب با رشته ی دلخواه را نشان میدهد.

آزمون های آزمایشی سنجش:

همانطور که میدانید آزمون های سنجش مربوط به شرکت تعاونی خدمات آموزشی کارکنان سازمان سنجش آموزش کشور است. معمولا سوالات آزمون های آزمایشی سنجش با سوالات کنکور ت

آزمون های آزمایشی سنجش:
همانطور که میدانید آزمون های سنجش مربوط به شرکت تعاونی خدمات آموزشی کارکنان سازمان سنجش آموزش کشور است. معمولا سوالات آزمون های آزمایشی سنجش با سوالات کنکور تطابق خوبی دارند.

آزمون های آزمایشی سنجش در  ۱۱  مرحله برگزار می شود که ۷ آزمون آن به صورت جامع برگزار می شود. همچنین جامعه ی آماری شرکت کنندگان آزمون های جامع سنجش بسیار بالاست و اکثریت داوطلبان کنکور در آزمون های جامع شرکت می کنند. از لحاظ جامعه ی آماری، آزمون جامع سازمان سنجش، بهترین آزمون آزمایشی است.

معایب آزمون های آزمایشی سنجش:

یکی از معایب آزمون های آزمایشی سنجش، برنامه ریزی نامناسب آن است که در فواصل زمانی منظمی برگزار نمی شوند. تاخیر در ارائه ی کارنامه ها نیز یکی از معایب این آزمون آزمایشی است.

آزمون های آزمایشی گزینه دو:

آزمون های آزمایشی گزینه دو نیز یکی از آزمون های آزمایشی معتبر کشور است که چند سالی است محبوبیت زیادی پیدا کرده است.

مزایای آزمون های آزمایشی گزینه دو:

شعار اصلی آزمون های گزینه دو تطابق با سوالات کنکور است. و با یک مقایسه ی نسبی با سایر آزمون ها به خوبی متوجه این موضوع می شویم که سوالات آزمون های آزمایشی گزینه دو بیشترین شباهت و تطابق را با سوالات آزمون سراسری دارند. طراحان سوال موسسه گزینه دو تمام تلاش خود را به کار گرفته اند تا سوالات را همسو با سوالات کنکور سراسری مطرح کنند و در این زمینه نیز موفق بوده اند‌. به طور کلی می توان گفت سوالات آزمون های گزینه دو با کیفیت و استاندارد می باشند. از لحاظ کیفیت سوالات، آزمون های گزینه دو بهترین آزمون آزمایشی میباشد.

جامعه ی آماری آزمون های گزینه دو در سال های اخیر رو به افزایش است.

یکی دیگر از ویژگی های مثبت آزمون های گزینه دو مقایسه ی درصدهای یک داوطلب با کنکور سراسری سال گذشته است که کمک میکند داوطلب بهتر بتواند وضعیت خود را ارزیابی نماید.

برنامه ی این آزمون ها نیز به نحوی است که همه ی دروس در طول یک سال، به حد کافی مرور میشوند و داوطلبان هیچ نگرانی درباره ی مطالعه و مرور دروس نخواهند داشت. در صورتی که دانش آموزان کاملا مطابق با برنامه پیش روند، میتوانند ۴ الی ۶ بار دروس را مرور کنند.

کارنامه ی آزمون نیز روز آزمون در اختیار داوطلبان قرار میگیرد.

البته کارنامه های آزمون های گزینه دو ۸ نوع است.

۱) کارنامه اصلی:  این کارنامه درصد خام هر درس را نشان میدهد.

۲) کارنامه زیر درس: این کارنامه نحوه ی پاسخ به هر درس را تحلیل میکند‌.

۳) کارنامه تخمین رتبه: با تحلیل نتایج و درصدها، شما خواهید دانست اگر در کنکور سراسری سال گذشته شرکت میکردید، چه رتبه و ترازی کسب می کردید.

۴) کارنامه تعیین سطح تحصیلی

۵) کارنامه تحلیل آزمون

۶) کارنامه روند تحصیلی

۷) کارنامه مشاوره ای آموزشی

۸) کارنامه رشته های قبولی معایب آزمون های آزمایشی گزینه دو: آزمون های گزینه دو بیشتر روی دروس پیش دانشگاهی تمرکز میکند و به نوعی می توان گفت در سبک برنامه ریزی ضعیف است.[/vc_column_text][ucaddon_uc_simple_bg_audio_player heading=”تحلیل آزمون آزمایشی چگونه باید باشد” audio_file=”https://moshaversabz.com/wp-content/uploads/2021/01/12_چگونه-آزمون-خود-را-تحلیل-کنم؟.mp3″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

تحلیل آزمون مهم تر از خود است!

 

داوطلبان باید پس از بررسی آزمون های آزمایشی موسسات مختلف که در ابتدا بررسی کردیم، بهترین آزمون آزمایشی متناسب با نیاز خود را انتخاب کنند. اما ماجرا به همین جا ختم نمیشود. نباید فکر کنید با شرکت در بهترین آزمون آزمایشی، یک شبه ره صد ساله را می روید و قطعا موفق می شوید‌. ثبت نام در بهترین آزمون آزمایشی، در حقیقت قدم اول موفقیت است که به تنهایی نمی تواند شما را به هدف نهایی برساند و این یک توقع بیجاست که فکر کنید فقط با مطالعه و حاضر شدن در جلسه ی آزمون، به موفقیت صد در صدی می رسید. قدم دوم پس از ثبت نام و شرکت در بهترین آزمون آزمایشی، تحلیل اصولی آزمون است.  اما تحلیل آزمون یعنی چه؟

تحلیل آزمون های آزمایشی 

تحلیل آزمون یعنی شناسایی نقاط قوت و ضعف و تلاش برای بهبود نقاط ضعف. اهمیت تحلیل آزمون زمانی مشخص می شود که داوطلبان هرچه در آزمون ها شرکت می کنند، تغییری در رتبه و تراز خود مشاهده نمی کنند. زیرا این دسته از داوطلبان فقط مرحله ی اول، یعنی شرکت در آزمون را انجام میدهند.

برای تحلیل آزمون، شما باید زمانی معادل زمان آزمون در نظر بگیرید و تمامی پرسش های آزمون را با جزییات بررسی کنید و نکات کلیدی هر سوال را استخراج کنید. در این صورت به خوبی متوجه می شوید چه عواملی باعث شده به سوالی پاسخ غلط دهید. می توانید نکات کلیدی هر آزمون را در یک دفترچه یادداشت کنید. این نکات کلیدی قطعا در دوران مرور و جمع بندی کمک بسیار زیادی به شما خواهند کرد. با تحلیل اصولی هر آزمون و تلاش برای رفع اشکالات، قطعا در آزمون بعدی نمره و تراز بیشتری کسب خواهید کرد‌. به طوری که بعد از چندین آزمون شاهد افزایش شگفت انگیز تراز خود خواهید بود.

مزایای تحلیل آزمون آزمایشی:

۱) بالا رفتن تسلط: با تحلیل هر آزمون، و سعی در برطرف نمودن نقاط ضعف داوطلبان کم کم اعتماد به نفس پیدا میکنند، سوالات را با دقت میخوانند و به خوبی قادر خواهند بود جلسه ی آزمون را مدیریت کنند.

۲) شناسایی کامل نقاط قوت و ضعف: با تحلیل هر آزمون شما متوجه خواهید شد کدام مباحث را به طور کامل یاد گرفته اید و در کدام مباحث هنوز مشکل دارید. فرض کنید در مبحث مشتق گیری به تعدادی سوال پاسخ اشتباه داده اید، شما حین تحلیل آزمون متوجه خواهید شد که این مبحث نقطه ضعف شماست. پس سعی خواهید کرد مبحث مشتق گیری را بیشتر مطالعه کنید تا به نقطه ی قوت خود تبدیل کنید.

۳) آموختن هنر آزمون دادن : هنر آزمون دادن یعنی شما بدانید ضمن داشتن سرعت عمل، چگونه سوالات را با دقت بخوانید، چگونه پاسخ ها را بخوانید و چگونه گزینه های انحرافی را تشخیص دهید. هنر آزمون دادن باعث افزایش تمرکز نیز می شود.

۴) شناخت نکات انحرافی: با تحلیل چند آزمون شما به راحتی قادر خواهید بود سوالات انحرافی و تله های تستی را تشخیص دهید و همچنین تیپ بندی سوالات را می آموزید.

 

نکات مهم در تحلیل آزمون که باید رعایت کنید.

بیشتر داوطلبان تصور می کنند نیازی نیست پاسخ سوالاتی را که درست پاسخ داده اند را بررسی کنند. اما این یک تصور اشتباه است. منظور از تحلیل آزمون، بررسی تک تک سوالات آزمون و استخراج نکات کلیدی هر سوال است.

برای تحلیل آزمون، پس از دریافت پاسخنامه ی آزمون و بررسی تک تک سوالات، نکات هر سوال را در دفترچه ی مخصوص تحلیل آزمون یادداشت کنید. برای دروس عمومی و دروسی که جنبه ی حفظی دارند، بهتر است به جای نوشتن کامل سوال تنها نکته ی کلیدی آن را یادداشت کنید. اما برای دروسی مثل ریاضی، فیزیک و شیمی می توانید یک مسئله را همراه با فرمول و راه حل یادداشت کنید.

اگر سر جلسه ی آزمون، به پاسخ تعدادی از سوالات شک داشتید، تک تک گزینه های آن را بررسی کنید و از نکات لازم، خلاصه برداری کنید.

در هر آزمون تعدادی سوال وجود دارد که ممکن است درست پاسخ داده باشید. اما خود سوالات نکات کلیدی زیادی دارند. بهتر است این سوالات را نیز با دقت تحلیل کنید و نکات کلیدی آنها را یادداشت نمایید.

اولویت بررسی سوالات بهتر است به ترتیب پاسخ های غلط، سوالات شک دار ( سوالاتی که با علامت منها علامت گذاری کرده اید )، سوالاتی که پاسخ نداده اید و سوالاتی که پاسخ صحیح داده اید باشد.

سعی کنید نکاتی که در دفترچه ی تحلیل آزمون یادداشت میکنید کاملا منظم باشد. زیرا باید این نکات را حتما برای آزمون بعدی مطالعه کنید.

بهترین زمان برای تحلیل آزمون، روز آزمون است که هنوز در جو آزمون قرار دارید و آمادگی کافی برای تحلیل آن را نیز دارید. پس تحلیل آزمون را به روز دیگری موکول نکنید.

هرگز از اهمیت تحلیل آزمون غافل نشوید!
بهترین آزمون آزمایشی متناسب با نیاز خود را انتخاب کنند. اما ماجرا به همین جا ختم نمیشود.

جمع بندی:

بیشتر داوطلبانی که تصمیم دارند در کنکور شرکت کنند، به دنبال این هستند که بدانند بهترین آزمون آزمایشی کدام است تا در آن شرکت کنند. در حال حاضر چهار آزمون آزمایشی قلم چی، گاج، سنجش و گزینه دو  جزو مطرح ترین و استانداردترین آزمون ها هستند که هر کدام یک سری مزایا و یک سری معایب هستند.

داوطلبان باید بسته به سلیقه ی خود بهترین آزمون آزمایشی را انتخاب کنند. اما ثبت نام در بهترین آزمون آزمایشی اولین قدم موفقیت در کنکور است. آنچه اهمیت دارد تحلیل آزمون است. به عبارتی می توان گفت تحلیل آزمون بسیار مهمتر از خود آزمون است. زیرا تحلیل آزمون باعث شناخت نقاط قوت و ضعف میشود.

اما گاهی اوقات داوطلبان از اهمیت تحلیل آزمون غافل می شوند. چه بسا دانش آموزان و داوطلبانی که در بهترین آزمون آزمایشی شرکت کرده اند، اما با سستی در تحلیل آزمون ها هیچ پیشرفتی در رتبه و تراز خود مشاهده نکرده اند. توصیه ی همه ی مشاوران با تجربه به داوطلبان کنکوری که به دنبال ثبت نام در بهترین آزمون آزمایشی هستند این است که آنچه اهمیت دارد تحلیل آزمون است، نه رتبه و درصد کسب شده و نام موسسه!

فرم تحلیل آزمون های آزمایشی و جمع بندی را دانلود کنید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message]

مهارت تست زنی در کنکور چگونه به دست می آید؟

اینجا بخوانید.

[/vc_message][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”5318″ img_size=”large” alignment=”right”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_style=”3d” style=”square” message_box_color=”pink”]

پرفروش ترین و کامل ترین کتاب مشاوره ای کنکور

دانلود فصل اول

[/vc_message][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message style=”square”]

دانلود pdf مقاله بهترین آزمون آزمایشی کنکور کدام است؟

لینک دانلود

[/vc_message][/vc_column][/vc_row]

مهدی براتی

استاد مهدی براتی

کارشناس ارشد مشاوره و روانشناسی، نویسنده کتاب 10 جهش طلایی تا رتبه 100، و دارای 15 سال سابقه در زمینه مشاوره کنکور

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.