مشاور سبز

علل اصلی بی حوصلگی در درس خواندن چیست؟

بی حوصلگی در درس خواندن

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

علل اصلی بی حوصلگی در درس خواندن چیست؟

بی حوصلگی در درس خواندن یکی از موانع اصلی در مسیر پیشرفت دانش آموزان است. بی حوصلگی در درس خواندن دلایل مختلفی دارد. اما از جمله علل اصلی آن میتوان به نداشتن هدف، برنامه ریزی یکنواخت، عدم استراحت و خواب کافی، مکان مطالعه ی نامناسب و گوشی موبایل اشاره نمود.

 

 

علل اصلی بی حوصلگی در درس خواندن چیست؟

بی حوصلگی در درس خواندن جزو رایج‌ ترین مشکلات دانش آموزان کنکوری می ‌باشد. در این مقاله می خواهیم درباره ی بی حوصلگی در درس خواندن، علل آن و راه های مقابله با آن صحبت کنیم.

بی حوصلگی در درس خواندن
با گذشت زمانی ۲ الی ۳ ماهه، تعداد نسبتا بالایی از دانش آموزان دچار تنبلی و بی حوصلگی در درس خواندن می شوند.

رقابت تنگاتنگ کنکور:

همه ساله عده ی زیادی شرکت کننده از تمامی رده های سنی در کنکور سراسری شرکت می کنند‌. با این حال تعداد بسیار زیادی از آنها را دانش آموزان ۱۸ و ۱۹ ساله تشکیل می‌دهند.

تمام کنکوری ها فارغ هر جنسیت و سن آرزوی موفقیت در کنکور و قبولی در عالی ترین رشته ها را دارند و در این راستا به شدت با یکدیگر رقابت می نمایند.

به طور معمول همه ی داوطلبان در آغاز مسیر انگیزه ی بسیار بالایی دارند‌. به طوری که در روزهای نخستین درس خواندن برای کنکور، با انرژی خیلی بالا درس می خوانند و چه بسا ساعت مطالعه ی بالایی دارند.

اما آیا همه ی این دانش آموزان در طول این یک سال سرنوشت ساز، همچنان انگیزه ی خود را حفظ میکنند؟ و یا دچار بی حوصلگی در درس خواندن می شوند و در اواسط مسیر دست از تلاش کشیدن بر می دارند؟

متاسفانه با گذشت زمانی ۲ الی ۳ ماهه، تعداد نسبتا بالایی از دانش آموزان دچار تنبلی و بی حوصلگی در درس خواندن می شوند.

اگر دانش آموزی نتواند علل بی حوصلگی خود را پیدا نموده و در صدد رفع آنها اقدام کند، قطعا با شکست مواجه خواهد شد. اما بی حوصلگی در درس خواندن چیست؟ و چه تاثیری در روند پیشرفت ما دارد؟

 بی حوصلگی در درس خواندن چیست؟

یکی از موثرترین و اساسی ترین دلایلی که ممکن است باعث عدم موفقیت ما شود، بی حوصلگی در درس خواندن است.

بی حوصلگی در درس خواندن در حقیقت حسی درونی است که سبب می شود دانش آموزان و داوطلبان از درس خواندن دلزده می شوند و تنبلی  کنند.

بی حوصلگی نقطه ی مقابل انگیزه است و در صورتی که با آن مقابله نکنیم ممکن است انگیزه ی خود را از دست بدهیم و اتفاقات جبران ناپذیری رخ دهد.

همه ی داوطلبان کنکور ممکن است طی مدت زمانی که برای کنکور آماده می شوند، دچار بی حوصلگی در درس خواندن شوند.

اما اگر دانش آموزی نتواند به این حس خود غلبه نماید، آینده ای نه چندان روشن در انتظار اوست.

برای مقابله با بی حوصلگی در درس خواندن بایستی ابتدا با علل ایجاد آن آشنا شویم و سپس در جستجوی راهی برای مقابله با آن باشیم.

علل بی حوصلگی در درس خواندن: 

بی حوصلگی در درس خواندن متاثر از عوامل گوناگونی است. از جمله ی این عوامل می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • بی هدفی:

بی هدفی
نخستین عامل موثر در بی حوصلگی در درس خواندن، نداشتن هدف است. دانش آموزی که هدف دارد به ندرت ممکن است دچار بی حوصلگی در درس خواندن شود.

 

اولین عامل موفقیت انسان در تمامی حوزه ها، هدفمند بودن است. داشتن هدف همواره به زندگی انسان جهت می بخشد.

نخستین عامل موثر در بی حوصلگی در درس خواندن، نداشتن هدف است. دانش آموزی که هدف دارد به ندرت ممکن است دچار بی حوصلگی در درس خواندن شود.

دانش آموزی که هدف مشخصی ندارد، در اواسط مسیر از درس خواندن دلزده می‌ شود.

برعکس دانش آموزی که هدف واضحی دارد، حتی اگر خسته و بی حوصله شود با این حس خود مقابله میکند و سعی میکند با انرژی بیشتر ادامه ی مسیر را طی کند.

  • برنامه ی یکنواخت:

دومین عامل موثر در بی حوصلگی در درس خواندن، برنامه ی یکنواخت است.

ذهن همه ی ما طوری طراحی شده که همیشه به دنبال تنوع است.

اگر برنامه ی درسی خود را طوری نوشته اید که در طول روز زمان

بی خوابی و بی حوصلگی درس خواندن
یکی دیگر از عوامل موثر در بی حوصلگی در درس خواندن، استراحت نکردن به میزان کافی است.

زیادی را صرف مطالعه ی یک درس می کنید، قطعا با گذشت زمان دچار بی حوصلگی در درس خواندن خواهید شد.

عدم استراحت کافی:

یکی دیگر از عوامل موثر در بی حوصلگی در درس خواندن، استراحت نکردن به میزان کافی است.

دانش آموزانی که در طول روز به حد کافی استراحت نمی کنند و یا در طول شب به میزان کافی نمی خوابند قطعا پس از مدتی دچار بی حوصلگی در درس خواندن خواهند شد‌.

عدم مطالعه ی فعال:

بیشتر دانش آموزان با روش صحیح درس خواندن آشنا نیستند و تصور می کنند همین که کتاب درسی را باز میکنند و کلمات آن را می خوانند کافی است.

متاسفانه عدم مطالعه به صورت فعال نیز از جمله دلایل بی حوصلگی در درس خواندن می‌ باشد.

انتخاب ساعات نامناسب:

انتخاب ساعات نامناسبی از روز برای درس خواندن، یکی از دلایل بی حوصلگی است.

درس خواندن تا شب دیر هنگام و یا سریعا پس از غذا خوردن موجب بی حوصلگی و تنبلی می شود.

عوامل مزاحم:

متاسفانه استفاده از فضای مجازی و اینترنت برای تعداد زیادی از داوطلبان بسیار شیرین و جذاب است. به همین دلیل بیشتر  آنها حین مطالعه گوشی موبایل خود را روی میز مطالعه قرار میدهند.

مطالعه در کنار گوشی موبایل عامل اصلی تنبلی، بی حوصلگی، حواسپرتی، بی انگیزگی و خستگی است.

راه های مقابله با بی حوصلگی در درس خواندن:

[/vc_column_text][ucaddon_uc_simple_bg_audio_player heading=”علل اصلی بی حوصلگی در درس خواندن چیست؟” audio_file=”https://moshaversabz.com/wp-content/uploads/2021/01/علت-بی-حوصلگی-در-سال-کنکور-چیست.mp3″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

تعیین هدف:

تعیین هدف
بهتر است برای خود سه نوع هدف تعیین نمایید. هدف نهایی، هدف بلند مدت و هدف کوتاه مدت.

 

بارها در مورد اهمیت تعیین هدف در مسیر کنکور صحبت کرده ایم. دانش آموزی که قصد موفقیت در کنکور را دارد، حتما بایستی هدف مشخصی داشته باشد.

هدف اصلی هر دانش آموزی قطعا قبولی در کنکور است. اما چه رشته ای؟ چه دانشگاهی؟ و چه رتبه ای؟

بیشتر دانش آموزان تصویر واضحی از هدف خود ندارند. تا زمانی که یک هدف مشخص برای خود تعیین نکنید، نمی توانید انتظار پیشرفت داشته باشید.

بهتر است برای خود سه نوع هدف تعیین نمایید. هدف نهایی، هدف بلند مدت و هدف کوتاه مدت.

در هدف نهایی شما به طور واضح مشخص می کنید به کدام رشته و دانشگاه علاقه دارید. برای مثال رشته ی مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف.

سپس اهداف بلند مدت و کوتاه مدت خود را به نحوی تعیین می کنید که موجب رسیدن به هدف نهایی شوند.

اهداف بلند مدت برای مدت زمان طولانی مثلا یک ماه یا سه ماه تعیین می شود. برای مثال هدف گذاری میکنید که در طول یک ماه زیست دوازدهم را به اتمام برسانید. در این راستا بایستی به نحوی برنامه ریزی نمایید که بعد از یک ماه شما زیست دوازدهم را تمام کرده باشید.

اهداف کوتاه مدت در حقیقت همان اهداف روزانه و هفتگی هستند. برای مثال تصمیم میگیرید امروز ۲ ساعت فیزیک بخوانید. یا ساعت مطالعه ی خود را به ۶ ساعت در روز افزایش دهید.

تغییر برنامه:

اگر شما هم جزو دانش آموزانی هستید که برنامه ی روزانه ی یکنواختی دارند، وقت آن رسیده است برنامه ی درسی خود را تغییر دهید.

برنامه ی روزانه ی شما باید به نحوی باشد که تنوع درسی داشته باشد‌. زیرا برنامه ی یکنواخت موجب خستگی ذهن و کاهش انرژی می شود‌.

اگر دانش آموز پایه ی دوازدهم هستید بایستی روزانه حداقل ۳ درس مختلف را مطالعه نمایید. فارغ التحصیلان نیز باید روزانه حداقل ۵ درس مختلف را مطالعه کنند.

استراحت کافی:

یکی از اشتباهات رایج بین دانش آموزان کنکوری مطالعه ی پیوسته و عدم استراحت و خواب کافی است.

اگر در طول روز استراحت کافی ندارید، و یا شب ها کمتر از ۶ ساعت می خوابید، بهتر است برنامه ی خواب و استراحت خود را کمی تغییر دهید.

علاوه بر خواب شبانه، دانش آموزان به طور استاندارد به ازای هر یک ساعت درس خواندن بایستی یک استراحت ۱۰ دقیقه ای داشته باشید‌.

خواب شبانه نیز بایستی به طور متوسط ۶ الی ۸ ساعت در شبانه روز باشد.

تغییر روش مطالعه:

سعی نمایید حین مطالعه، نقش فعالی داشته باشید. برای مطالعه ی فعال از روش های مختلفی می توانید کمک بگیرید.

اولین کاری که  برای رفع بی حوصلگی در درس خواندن و مطالعه ی فعال بایستی انجام دهید، نوشتن است. حدالامکان سعی نمایید مطالبی را که میخوانید روی کاغذ بنویسید‌.

شاید در نگاه اول این کار کمی زمانبر به نظر برسد، اما باعث می شود مطالب را سریعتر یاد بگیرید و دیرتر خسته شوید‌.

از دیگر روش های مطالعه ی فعال میتوان به خلاصه نویسی، استفاده از نمودارهای درختی، علامت گذاری و هایلایت کردن اشاره کرد.

دور کردن گوشی موبایل:

حین مطالعه گوشی موبایل را در دورترین فاصله از خود قرار دهید.

توصیه می کنیم برای افزایش تمرکز حدلامکان گوشی خود را خاموش نموده و خارج از اتاق مطالعه قرار دهید و یا حداقل آن را خاموش نموده و در کشوی میز مطالعه قرار دهید‌.

  • تعیین پاداش:

تعیین پاداش های کوچک نیز یکی از راه های مقابله با بی حوصلگی در درس خواندن، افزایش انگیزه و پایبندی به برنامه ریزی و افزایش انرژی است.

تعیین پاداش هر چند که کوچک باشد، موجب می شود با انرژی بیشتر باقی مسیر را طی نمایید.

سایر روش های پیشنهادی:

اگر احساس می کنید اتاق مطالعه ی شما نور و تهویه کافی ندارد و با گذشت مدت زمان کوتاه دچار خستگی می شوید، نوبت آن رسیده که مکان مطالعه ی خود را تغییر دهید.

یک مکان مطالعه ی پر نور، دنج و دور از سر و صدای اضافی موجب افزایش تمرکز و انرژی می گردد.

هنگام مطالعه در شرایط فیزیکی صحیحی قرار بگیرید. مناسب ترین روش برای مطالعه نشستن اصولی پشت میز است.

اگر جزو دانش آموزانی هستید که قوز می کنند، یا در تختخواب درس می خوانند، نوبت آن رسیده که روش خود را تغییر دهید و به صورت نشسته درس بخوانید.

تا حد ممکن سعی کنید سریعا پس از غذا مطالعه را شروع نکنید.

طبیعی است که بعد از غذا خوردن احساس سنگینی نماید، اما اگر در این موقع مطالعه را آغاز کنید احساس خستگی و بی حوصلگی در درس خواندن خواهید نمود.

اگر شدیدا احساس بی حوصلگی میکنید، یک دوش آب ولرم می تواند خستگی و بی حوصلگی را از شما دور کند.

در دوران کنکور از اهمیت ورزش و نقش آن در افزایش انرژی رفع بی حوصلگی غافل نشوید. نیازی نیست به دنبال ورزش های سنگین باشید. روزانه نیم ساعت پیاده روی در هوای آزاد و نور خورشید باعث می شود انرژی خود را بازیابید.

درس خواندن به شکل گروهی یکی از راه های کمکی برای رفع بی حوصلگی در درس خواندن به شمار می رود.

می توانید در طی هفته ساعات مشخصی را تعیین کنید و طی آن با دوستان خود درس بخوانید و رفع اشکال کنید.

تا حد امکان سعی کنید مثبت فکر کنید. از گفتن جملاتی مثل استرس دارم، خسته ام، بی حوصله ام و نمیتوانم به شدت دوری کنید. بجای گفتن این جملات منفی سعی کنید به هدف نهایی خود و قبولی در کنکور فکر کنید.

میتوانید جملات مثبت انگیزشی روی کاغذ بنویسید و آن را بالای میز مطالعه ی خود نصب نمایید و هر از گاهی نگاهی به آن بیندازید.

اگر احساس می کنید تاکنون به حد کافی تلاش نکرده اید و ممکن است به نتیجه ی دلخواه خود نرسید، وقت آن رسیده گذشته را دور بریزید و آینده را دریابید. زیرا فکر کردن نسبت به کم کاری های گذشته تنها باعث ناراحتی می شوند و هیچ سود دیگری برایتان نخواهد داشت.

مراجعه به مشاور تحصیلی
میتوانید جملات مثبت انگیزشی روی کاغذ بنویسید و آن را بالای میز مطالعه ی خود نصب نمایید و هر از گاهی نگاهی به آن بیندازید.

کمک گرفتن از یک مشاور تحصیلی مجرب و باسابقه موجب می شود روش های صحیح مطالعه، روش های غلبه بر تنبلی و بی حوصلگی در درس خواندن را یاد بگیرید و طبق برنامه ای منسجم و اصولی درس بخوانید و در مسیر موفقیت گام بردارید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message]

رمز موفقیت در درس خواندن چیست ؟

اینجا بخوانید

[/vc_message][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message style=”square” message_box_color=”vista_blue”]

دانلود pdf مقاله  علل اصلی بی حوصلگی در درس خواندن چیست؟( همین مقاله)

لینک دانلود

[/vc_message][/vc_column][/vc_row]

مهدی براتی

استاد مهدی براتی

کارشناس ارشد مشاوره و روانشناسی، نویسنده کتاب 10 جهش طلایی تا رتبه 100، و دارای 15 سال سابقه در زمینه مشاوره کنکور

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.