مشاور سبز

تاثیر معدل در کنکور و رشته های باسوابق تحصیلی چگونه است؟

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

تاثیر معدل در کنکور و رشته های باسوابق تحصیلی چگونه است؟

تاثیر مثبت معدل به چه معناست؟

موضوعی که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

[/vc_column_text][vc_column_text]

تاثیر مثبت مدل یعنی چه؟

یکی از مواردی که برای داوطلبان کنکور بسیار مهم است و به یکی از اصلی ترین دغدغه های فکری آنها تبدیل شده است، تاثیر معدل در کنکور است. داوطلبانی که مدرک دیپلم خود را از سال ۱۳۸۴ به بعد دریافت نموده اند، مشمول اعمال سوابق تحصیلی هستند. اما میزان تاثیر معدل در کنکور داوطلبان بسته به سال فارغ التحصیلی آنان متفاوت است. تاثیر معدل در کنکور، این روزها ذهن  بیشتر داوطلبان کنکور را به خود مشغول کرده است و می توان گفت داوطلبان کنکور سوالات زیادی پیرامون سوابق تحصیلی و تاثیر آن در کنکور دارند.

میزان تاثیر سوابق تحصیلی

همانطور که اطلاع دارید معدل داوطلبان و سوابق تحصیلی آنان سالهاست که در رتبه ی نهایی تاثیر دارد اما سالانه میزان تاثیر سوابق تحصیلی تغییر می یابد. به همین دلیل بیشتر داوطلبان کنکور نگران این مسئله هستند. اما سوالی که پیش می آید این است که تاثیر معدل در کنکور چگونه است؟ آیا تاثیر معدل در کنکور دانش آموزان نظام قدیم و نظام جدید متفاوت است؟ با توجه به اینکه همیشه در مورد کنکور و مسائل پیرامون آن بازار شایعه داغ است و ممکن است اخبار ضد و نقیضی به گوش برسد، ما در این مقاله قصد داریم به طور مفصل درباره ی میزان و نحوه ی تاثیر معدل در کنکور به طور مفصل صحبت کنیم. با ما همراه باشید!

تاثیر معدل در کنکور 1400

با وجود اینکه سالهاست سوابق تحصیلی داوطلبان روی نمره ی نهایی تاثیر مثبت دارد، با این حال امسال نیز سازمان سنجش طی اطلاعیه ای رسمی از تاثیر مثبت معدل در کنکور خبر داد. زمانی که درباره ی تاثیر معدل در کنکور صحبت میکنیم منظورمان دو نوع تاثیر است: ۱) تاثیر مثبت معدل در کنکور ۲) تاثیر قطعی و مستقیم معدل در کنکور‌.

اولین نکته ای که باید در نظر بگیریم این است که تاثیر معدل در کنکور سال ۱۴۰۰ به طور مثبت است. با توجه به اعلام رسمی سازمان سنجش، تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۰ حداکثر سی درصد میباشد و مثل سالهای قبل تاثیر مثبتی روی نتیجه ی کنکور دارد.

اما تاثیر مثبت معدل در کنکور یعنی چه؟

پس از اعلام نتایج کنکور، داوطلبان دو نمره در آزمون دارند. اولین نمره به آزمون سراسری و عملکرد شما در جلسه ی کنکور مربوط است.

نمره ی دوم به سوابق تحصیلی و معدل مربوط است. منظور از تاثیر مثبت این است که اگر داوطلبی سر جلسه ی کنکور عملکرد خوبی داشته باشد و رتبه ی خوبی کسب کند ولی پس از محاسبه ی معدل و تاثیر آن بر رتبه، رتبه ی داوطلب کاهش یابد از تاثیر معدل بر رتبه ی کنکور چشم پوشی می شود. یعنی اگر معدل روی نتیجه ی کنکور تاثیر منفی داشته باشد، معدل برای داوطلب در نظر گرفته نمی شود.

نمره نهایی با در نظر گرفتن تاثیر معدل
منظور از تاثیر مثبت این است که اگر داوطلبی سر جلسه ی کنکور عملکرد خوبی داشته باشد و رتبه ی خوبی کسب کند
نمره نهایی بدون در نظر گرفتن سوابق تحصیلی
اما خبر خوبی که باید بدهیم این است که فعلا درباره ی تاثیر قطعی معدل در کنکور حرفی زده نشده است و تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۰ فقط به صورت مثبت است.

 تاثیر قطعی معدل چگونه است؟

هنگامی که درباره ی تاثیر قطعی معدل روی نتیجه ی کنکور صحبت میکنیم، ممکن است بسیاری از داوطلبان دچار تشویش شوند. تاثیر قطعی معدل در کنکور  این گونه است که پس از محاسبه ی نمره ی داوطلب در کنکور، نمره وی با سوابق تحصیلی حتما جمع می شود. در این صورت حتی اگر رتبه ی کنکور داوطلب خوب باشد، اما بعد از جمع کردن معدل رتبه ی داوطلب کم شود همچنان معدل با رتبه ی کنکور داوطلب جمع می شود. بدیهی است که این موضوع به نفع اکثریت داوطلبان نیست. اما خبر خوبی که باید بدهیم این است که فعلا درباره ی تاثیر قطعی معدل در کنکور حرفی زده نشده است و تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۰ فقط به صورت مثبت است.

داوطلبانی که شامل تاثیر معدل در کنکور نیستند: 

داوطلبان شامل سوابق تحصیلی
تاثیر معدل در کنکور برای بعضی داوطلبان ۳۰ درصد مثبت است‌. یعنی این داوطلبان هر ترازی که به دست بیاورند، معدل آنها ۳۰ درصد تاثیر مثبت خواهد داشت. داوطلبانی که مدرک دیپلم خود را در هر یک از گروه های آزمایشی ریاضی، علوم تجربی، علوم انسانی و هنر را در سالهای ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ دریافت نموده اند شامل تاثیر ۳۰ درصدی و مثبت معدل در کنکور میشوند‌.

معمولا سوابق تحصیلی برای بیشتر داوطلبان اعمال می شود. با این حال برای تعدادی از داوطلبان، معدل هیچ تاثیری روی رتبه ی کنکور ندارد. داوطلبانی که مدرک دیپلم را پیش از سال ۱۳۸۴ دریافت نموده اند، داوطلبانی که مدرک پیش دانشگاهی را پیش از سال ۱۳۹۱ دریافت نموده اند و داوطلبانی که مدرک دیپلم فنی حرفه ای دارند شامل تاثیر معدل در کنکور نیستند و تنها ملاک قبولی این داوطلبان، رتبه ی کنکور آنهاست.

تاثیر معدل در کنکور برای بعضی داوطلبان ۳۰ درصد مثبت است‌.

یعنی این داوطلبان هر ترازی که به دست بیاورند، معدل آنها ۳۰ درصد تاثیر مثبت خواهد داشت. داوطلبانی که مدرک دیپلم خود را در هر یک از گروه های آزمایشی ریاضی، علوم تجربی، علوم انسانی و هنر را در سالهای ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ دریافت نموده اند شامل تاثیر ۳۰ درصدی و مثبت معدل در کنکور میشوند‌.

تاثیر معدل در کنکور برای بعضی داوطلبان به صورت ۲۵ درصد مثبت است. یعنی این دسته از داوطلبان هر رتبه ای که کسب کنند، معدل آنها ۲۵ درصد تاثیر مستقیم روی نتیجه ی آنها خواهد داشت. داوطلبانی که مدرک دیپلم خود را در سال های ۱۳۸۴ الی ۱۳۹۷ ( نظام آموزشی قدیم ) دریافت نموده اند، شامل تاثیر مثبت ۲۵ درصدی معدل روی تراز کنکور خود خواهند بود‌.

می توان نتیجه گرفت تاثیر معدل در کنکور برای داوطلبان و دانش آموزان یکسان نیست‌. البته تعدادی از داوطلبان نیز هستند که معدل آنها ۵ درصد تاثیر مثبت دارد. داوطلبانی که مدرک دیپلم خود را در سال های ۱۳۹۰ و یا ۱۳۹۱ دریافت نموده اند از تاثیر مثبت ۵ درصدی معدل در کنکور بهره میبرند.

تاثیر مثبت معدل  در چه صورت اعمال می شود؟

با توجه به نکات فوق، تاثیر معدل در کنکور به عملکرد داوطلب در امتحانات نهایی و جلسه ی کنکور بستگی دارد. تاثیر مثبت معدل در صورتی اعمال خواهد شد که موجب افزایش تراز شود. اگر برای داوطلبی تاثیر سوابق تحصیلی اعمال نشود در کارنامه نهایی وی جمله ی فاقد تاثیر مثبت نوشته خواهد شد. تا اینجا درباره ی تاثیر معدل در کنکور صحبت کردیم. اما کدام نمرات در کنکور تاثیر دارند؟

فایل صوتی چگونگی تاثیر معدل در کنکور 1400

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

نمرات تاثیرگذار در معدل کنکور 

سوالی که ایجاد می شود این است که کدام نمرات در کنکور تاثیرگذار هستند؟ باید این نکته را در نظر داشته باشید که خود معدل در کنکور تاثیری ندارد، بلکه نمرات امتحانات نهایی دروس مختلف به طور جداگانه  روی هر درس تاثیر دارند. برای داوطلبان نظام قدیم نمرات نهایی سال سوم و چهارم دبیرستان و برای فارغ التحصیلان نظام جدید تنها نمرات امتحانات نهایی پایه ی دوازدهم در نظر گرفته می شود. با توجه به این نکات نمرات سال دهم و یازدهم در کنکور ۱۴۰۰ هیچ تاثیری ندارند. البته ممکن است در سالهای آینده امتحانات پایه ی دهم و یازدهم به صورت نهایی برگزار شود که در اینصورت ممکن است نمرات این دروس نیز روی نتیجه ی کنکور تاثیر داشته باشد.

با توجه به اهمیت سوابق تحصیلی روی نتیجه ی نهایی کنکور اگر دانش آموز مقطع متوسطه هستید، توصیه میکنیم حتما برای موفقیت در امتحانات نهایی تلاش کنید. زیرا علاوه بر تاثیر مثبت سی درصدی، مباحث زیادی از دروس نهایی در کنکور مطرح می شود که تسلط بر آنها باعث می شود در کنکور نیز بهتر بتوانید به سوالات این دروس پاسخ دهید و درصد بالایی کسب کنید و به این ترتیب با یک تیر دو نشان بزنید. امتحانات نهایی فرصتی تکرار نشدنی برای پیشرفت است که با برنامه ریزی و حفظ آرامش میتوانید در آن موفق شوید.

البته توصیه میکنیم بین مطالعه ی تشریحی و تستی تعادل برقرار کنید و از هیچ کدام غافل نشوید.

اما بر خلاف سوابق تحصیلی، معدل کل شامل ریز نمرات تمام دروس به تفکیک نیمسال است.  با وجود اینکه معدل کل تاثیری در رتبه کنکور ندارد، اما برای پذیرش در بعضی دانشگاه ها مثل دانشگاه فرهنگیان، معدل کل تاثیر زیادی در پذیرفته شدن داوطلبان دارد.

همانطور که گفتیم سوابق تحصیلی فقط برای دروسی محاسبه می شود که داوطلب در امتحانات نهایی آن درس شرکت کرده و نمره ی قبولی کسب کرده است. اما تعداد داوطلبانی که دیپلم یک گروه آزمایشی را دارند، اما برای کنکور در گروه آزمایشی دیگر ثبت نام میکنند کم نیست.

سوابق تحصیلی برای رشته بدون آزمون

برای مثال سالانه تعداد زیادی از دانش آموزان رشته ی ریاضی یا انسانی در کنکور تجربی شرکت میکنند. برای این دسته از داوطلبان صرفا نمرات دروسی که در امتحان نهایی آن شرکت نموده اند محاسبه می شود. برای دانش آموزان ریاضی که در کنکور تجربی شرکت می کنند، نمرات دروس عمومی و درس ریاضی عمومی، فیزیک و شیمی محاسبه می شود. برای دانش آموزان رشته ی انسانی که تنها در دروس عمومی با رشته ی تجربی مشترک هستند نیز تنها نمرات دروس عمومی در نظر گرفته می شود‌. زیرا در امتحانات نهایی دروس اختصاصی شرکت نکرده اند.

داوطلبانی که دیپلم کاردانش و فنی و حرفه ای دارند و قصد شرکت در کنکور ریاضی، تجربی یا انسانی را دارند شامل تاثیر مثبت معدل نیستند. این دسته از داوطلبان اگر قصد دارند که سوابق تحصیلی در کنکور آنها اعمال شود باید در امتحانات نهایی گروه آزمایشی مورد نظر شرکت کنند.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

پذیرش صرفا بر اساس سوابق تحصیلی:

پذیرش صرفا بر اساس سوابق تحصیلی
البته تاثیر معدل فقط به کنکور ختم نمی شود. در سال های اخیر امکان انتخاب رشته بر اساس سوابق ‌تحصیلی نیز فراهم شده است. انتخاب رشته بر اساس سوابق تحصیلی تا سال ۱۳۹۹ به این صورت بود که داوطلبان قادر بودند در لیست انتخاب رشته فقط رشته محل هایی را وارد نمایند که در دفترچه ی انتخاب‌رشته ی گروه آنها موجود بود.

البته تاثیر معدل فقط به کنکور ختم نمی شود. در سال های اخیر امکان انتخاب رشته بر اساس سوابق ‌تحصیلی نیز فراهم شده است. انتخاب رشته بر اساس سوابق تحصیلی تا سال ۱۳۹۹ به این صورت بود که داوطلبان قادر بودند در لیست انتخاب رشته فقط رشته محل هایی را وارد نمایند که در دفترچه ی انتخاب‌رشته ی گروه آنها موجود بود.

انتخاب رشته ی بدون آزمون

در دفترچه ی انتخاب رشته  ی سالهای قبل همه رشته اعم از با آزمون و صرفا بر اساس سوابق تحصیلی همگی در یک محل قرار میگرفتند. اما از سال ۱۳۹۹ دو نوع دفترچه ی انتخاب رشته عرضه شد. دفترچه ب اول مربوط به انتخاب رشته بر اساس رتبه کنکور و تاثیر سوابق تحصیلی بود. دفترچه ی دوم نیز مربوط به رشته محل هایی بود که صرفا بر اساس سوابق تحصیلی اقدام به پذیرش دانشجو میکردند. یعنی به جای این که ۵ دفترچه ی انتخاب رشته عرضه شود، ۶ دفترچه عرضه شد که دفترچه ششم کلا برای رشته های بدون کنکور و صرفا بر اساس سوابق تحصیلی است. بدین ترتیب بدون توجه به گروه تحصیلی داوطلبان می توانند هر رشته ای که تمایل دارند را در لیست انتخاب رشته ی خود وارد کنند. تاثیر معدل بر قبولی قابل چشم پوشی نیست، ولی میزان اهمیت معدل در دانشگاه های مختلف متفاوت است.

جمع بندی:

اگر دانش آموز پایه ی دوازدهم هستید، بهتر است به امتحانات نهایی اهمیت دهید و سعی کنید نمرات خوبی در این آزمون ها کسب کنید. زیرا برای دانش آموزانی که مدرک دیپلم خود را در سال ۱۳۹۹ دریافت نموده اند، نمرات نهایی تاثیر مثبت سی درصدی دارد. یعنی ۷۰ درصد نتیجه ی نهایی شما به عملکرد جلسه ی کنکور و  ۳۰  درصد آن به نمرات نهایی شما بستگی دارد. پس بهتر است تلاش کنید بهترین نمرات را در امتحانات نهایی کسب کنید. اما اگر جزو داوطلبانی هستید که بین سال های ۱۳۸۴ تا  ۱۳۹۷ فارغ التحصیل شده اید، تاثیر معدل برای شما کمتر از ۳۰  درصد است و بسته به سالی که فارغ التحصیل شده اید میزان تاثیر معدل برای شما متفاوت خواهد بود.

با توجه به اینکه سوابق تحصیلی تاثیر قطعی ندارند، به هیچ عنوان تاثیر منفی روی تراز کنکور شما ندارند. و همانطور که گفته شد تاثیر معدل در کنکور به صورت مثبت است و حداکثر تاثیری که دارد ۳۰  درصد میباشد. البته ممکن است میزان تاثیر معدل در کنکور در سال های آینده تغییر کند و افزایش یا کاهش یابد.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_style=”3d” style=”square” message_box_color=”pink”]

کتاب مشاوره تحصیلی کنکور 10 جهش طلایی تا رتبه 100

پرفروش ترین کتاب مشاوره ای کنکور برای دانلود فصل اول اینجا را کلیک کنید.

[/vc_message][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”5318″ img_size=”large” alignment=”right” onclick=”custom_link” link=”http://amoozesh2020.ir/%d8%af%d8%b1%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d9%87-%d9%85%d8%a7/”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message]

توجه بسیار مهم!

اگر به دنبال رتبه زیر10 هزار هستید معدل هیج تاثیری در نتیجه ی کنکور شما ندارد.ولی اگر به دنبال رشته های بدون آزمون ،فرهنگیان هستید مواظب معدل خود باشید.

[/vc_message][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message]

دانلود pdf مقاله  تاثیر معدل در کنکور و رشته های باسوابق تحصیلی چگونه است؟

لینک دانلود

[/vc_message][/vc_column][/vc_row]

مهدی براتی

استاد مهدی براتی

کارشناس ارشد مشاوره و روانشناسی، نویسنده کتاب 10 جهش طلایی تا رتبه 100، و دارای 15 سال سابقه در زمینه مشاوره کنکور

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.