مشاور سبز

تاریخ کنکور چه زمانی است؟

اگر زمان کمی تا تاریخ برگزاری کنکور سراسری داشتیم چه کنیم؟

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

تاریخ کنکور چه زمانی است؟

کنکور سراسری یکی از مهمترین اتفاقات در طول دوران تحصیل می باشد. به طوری که رقابت در آن بسیار تنگاتنگ است و شبیه به یک ماراتن است. یکی از اطلاعیه هایی که بیشتر داوطلبان تمایل دارند هر چه سریعتر منتشر شود تا سریع از آن آگاه شوند، تاریخ کنکور سراسری است‌. با توجه به این که دانستن تاریخ کنکور سراسری باعث می شود اطلاع دقیقی از زمان باقیمانده داشته باشیم، دانستن آن برای دانش آموزان ضروری است. در این مقاله قصد داریم به طور مفصل درباره ی تاریخ برگزاری کنکور سراسری ۱۴۰۰ صحبت کنیم.

کنکور و حواشی آن:

سازمان سنجش آموزش کشور سالانه اقدام به برگزاری کنکور سراسری گروه های آزمایشی تجربی، ریاضی و انسانی به طور منظم می نماید. داوطلبان پس از ثبت نام در کنکور قادر بودند تاریخ کنکور را به طور دقیق مشاهده نمایند.

در حال حاضر با توجه به شیوع بیماری کرونا و  مشکلاتی که به دنبال آن به وجود آمده باعث طولانی شدن مدت زمان تعطیلی موسسات آموزشی اعم از مدارس، آموزشگاه ها و حتی دانشگاه شده است‌.

دانستن تاریخ کنکور برای داوطلبان بسیار مهم است.
با توجه به تمامی این مسائل بسیاری از دانش آموزان و داوطلبان کنکور سوالات زیادی درباره ی نحوه ی برگزاری و تاریخ کنکور سراسری دارند

با توجه به تمامی این مسائل بسیاری از دانش آموزان و داوطلبان کنکور سوالات زیادی درباره ی  نحوه ی برگزاری و تاریخ کنکور سراسری دارند. رایج ترین این نوع سوالات این است که آیا کنکور ۱۴۰۰ حذف می شود یا نه؟ با توجه به عدم ثبات شرایط افراد سودجو اقدام به ایجاد حواشی پیرامون کنکور سراسری کرده اند. یکی از این حواشی عدم برگزاری کنکور سراسری سال ۱۴۰۰ می باشد.

و اما اصل ماجرا!

با توجه به این که برگزاری سالانه ی کنکور سراسری یکی از مهمترین اتفاقات داخل کشور است که هم دانش آموزان برای موفقیت در آن زحمت می کشند و هم سازمان سنجش برای  طراحی سوالات و برگزاری اصولی آن تلاش می کند، و کنکور سراسری یک رقابت گسترده بین دانش آموزان است بعید به نظر می رسد که کنکور ۱۴۰۰ حذف شود.

اما شاید با تغییر شرایط تاریخ کنکور تغییر یابد. همچنین تا به امروز جلساتی پیرامون برگزاری یا عدم برگزاری کنکور  تشکیل شده و بحث ها و پیشنهادهای مختلفی پیرامون آن انجام گرفته است. یکی از این تصمیمان این بود که با تغییر شرایط بیماری و حاد شدن شیوع آن، کنکور سراسری برگزار نشود. و دانشگاه ها بر اساس معیارها و فاکتورهای انتخابی اقدام به پذیرش دانشجو کنند. زیرا سلامتی دانش آموزان مهمتر است.

اما این پیشنهاد مورد تایید اکثریت واقع نشد بنابراین منتفی شد. در پایان بعد از بحث و مشورت های زیاد به این نتیجه رسیدند که کنکور سراسری ۱۴۰۰ حتما برگزار شود. زیرا کنکور سراسری یکی از مهمترین اتفاقات زندگی هر دانش آموزی است و پذیرش دانشجو بر اساس فاکتورهای انتخابی هر دانشگاه  شاید منصفانه نباشد. زیرا ممکن است شرایط پذیرش برخی دانشگاه ها سخت تر از سایر دانشگاه ها باشد.

بنابراین میتوان گفت کنکور سراسری اتفاقی نیست که بتوان درباره ی آن شتابزده تصمیم گیری کرد و نیازمند بحث و بررسی های بیشتر است.

با توجه به اینکه فعلا قرار است کنکور سراسری ۱۴۰۰ برگزار شود، یکی از مهمترین دغدغه های دانش آموزان و داوطلبان تاریخ کنکور سراسری ۱۴۰۰ است. اما بعضی از اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی معنقدند با توجه به اهمیت سلامتی داوطلبان، اعلام دقیق تاریخ کنکور سراسری ۱۴۰۰ کار منطقی نیست. زیرا ممکن است شرایط بیماری کرونا با گذر زمان تغییر یابد، و جان مردم اولویت دارد. با این حال دانش آموزان کنکوری باید تاریخ  کنکور ۱۴۰۰ را به طور دقیق بدانند تا متناسب با آن بتوانند برنامه ریزی خوبی داشته باشند.

زمان ثبت نام و تاریخ کنکور سراسری ۱۴۰۰:

سالانه ثبت نام کنکور سراسری در دو نوبت انجام می شود. نوبت دوم که معمولا در ماه های اسفند یا بهمن است فرصتی است برای دانش آموزانی که در دور اول نتوانستند در کنکور ثبت نام نمایند. کنکور سراسری و کنکور دانشگاه آزاد امسال نیز مثل سالهای قبل ادغام شده اند و دانش آموزان برای قبولی در دانشگاه ها باید در کنکور شرکت کنند. البته بعضی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در بعضی رشته ها اقدام به پذیرش دانشجو صرفا بر اساس سوابق تحصیلی نموده اند.

 

 آیا با پایه درسی ضعیف هم می توان در کنکور به موفقیت رسید؟گوش بدهید

https://moshaversabz.com/wp-content/uploads/2020/12/می-توانم-رتبه-کسب-کنم-یا-نمی-توانم؟.mp3[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]image3 12

 

پس از ثبت نام بسته به این که در کدام زیرگروه آزمایشی شرکت کرده اید، مشاهده خواهید کرد تاریخ کنکور سراسری روز پنجشنبه ۱۰ تیر و یا جمعه ۱۱ تیر سال ۱۴۰۰ است.

زمان دقیق برگزاری کنکور سراسری ۱۴۰۰ برای زیرگروه های آزمایشی به ترتیب زیر است:

کنکور رشته ی ریاضی:

روز پنج شنبه مورخ ۱۰ تیر ماه ۱۴۰۰ ساعت ۷ صبح

کنکور رشته ی تجربی:

روز جمعه مورخ ۱۱ تیر ماه ۱۴۰۰ ساعت ۷ صبح

کنکور رشته ی انسانی:

روز پنجشنبه مورخ ۱۰ تیر ماه ۱۴۰۰ ساعت ۷ صبح

کنکور هنر:

روز پنج شنبه مورخ ۱۰ تیر ماه ۱۴۰۰ ساعت ۲:۳۰ بعد از ظهر

کنکور زبان:

روز جمعه مورخ ۱۱ تیر ماه ۱۴۰۰ ساعت ۲:۳۰ بعد از ظهر

در صورتی که مشکلات تازه ای پیش نیاید تاریخ برگزاری کنکور سراسری زمان های اعلام شده خواهد بود و این آزمون مثل سالهای قبل به صورت حضوری و هماهنگ برگزار خواهد شد.

آمادگی برای روز کنکور:

چند روز پیش از برگزاری کنکور سراسری، داوطلبان قادر هستند کارت ورود به جلسه ی کنکور را از طریق پایگاه اینترنتی سازمان سنجش به نشانی  sanjesh.org دریافت کنند.

برای ورود به پنل خود می توانید از دو روش استفاده کنید:

۱) در روش اول باید کد ملی، شماره پرونده و سریال شناسنامه را وارد کنید‌.

۲) در روش دوم باید کد رهگیری ثبت نام، شماره پرونده و شماره شناسنامه ی خود را وارد کنید.

توجه داشته باشید داوطلبانی که علاوه بر یک گروه آزمایشی اصلی، در گروه های آزمایشی شناور ( هنر و زبان ) شرکت کرده اند، باید دو کارت ورود به جلسه ی متفاوت دریافت کنند.

روی کارت ورود به جلسه مشخصات داوطلب مثل نام و نام خانوادگی، شماره داوطلبی، تاریخ کنکور و نشانی آن وجود دارد. در صورت مشاهده ی هر نوع مغایرت اطلاعات روی کارت با اطلاعات حقیقی شما، باید  مراتب را سریعا گزارش دهید و نسبت به تصحیح آن اقدام کنید. برای رفع این مشکل می توانید به باجه های سازمان سنجش که در تمام شهرها وجود دارند و مسئول رسیدگی به این مشکلات هستند، مراجعه کنید.

علاوه بر دانستن تاریخ کنکور سراسری، دانش آموزان باید اطلاعات دیگری درباره ی نحوه ی برگزاری کنکور داشته باشند.

منابع آموزشی کنکور سراسری ۱۴۰۰:

image4 11

منابع آموزشی کنکور سراسری ۱۴۰۰ بر پایه ی نظام ۳ ۳ ۶ می باشد. یعنی برای موفقیت در کنکور باید منابع درسی پایه های دهم، یازدهم و دوازدهم را مطالعه نمایید. در واقع آخرین عدد ۳ در نظام آموزشی جدید به سه پایه ی دهم، یازدهم و دوازدهم اشاره دارد.

با توجه به تغییر شرایط کنکور، برخلاف کنکور سال ۹۹ که داوطلبان قادر بودند بر  اساس شرایط و علاقه ی خود در کنکور نظام قدیم یا نظام جدید شرکت کنند، تمامی شرکت کنندگان کنکور سراسری ۱۴۰۰  باید کتب درسی نظام آموزشی جدید را مطالعه نمایند و کنکور سراسری ۱۴۰۰ ( بر خلاف کنکور سال ۹۹ ) روال عادی خود را خواهد داشت و به صورت تک آزمونی برگزار خواهد شد.

درست است که مطالب درسی نظام قدیم و نظام جدید مشابه است و چارچوب مطالب تغییر زیادی نکرده است، اما یک سری تغییرات جزئی در کتب نظام جدید بسیار مهم هستند و نباید آنها را نادیده گرفت. یکی از این جزئیات مهم معادل سازی واژگان بیگانه است. البته به نظر می رسد حجم دروس نظام جدید در مقایسه با نظام قدیم کاهش یافته است.

با توجه به مشترک بودن سوالات برای دانش آموزان نظام قدیم و نظام جدید، همه ی داوطلبان شانس قبولی یکسانی دارند و تنها ملاک قبولی شرکت کنندگان، عملکرد آنها در جلسه ی آزمون می باشد. همچنین سوابق تحصیلی و معدل تاثیر مثبتی دارد و تاکنون اطلاعیه ای مبنی بر مستقیم بودن تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری ۱۴۰۰ اعلام نشده است.[/vc_column_text][vc_message]

روش برنامه ریزی برای کنکور چگونه است؟

اینجا بخوانید

[/vc_message][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

اگر زمان کمی تا تاریخ برگزاری کنکور سراسری داشتیم چه کنیم؟

image5 12

ممکن است بعضی داوطلبان دچار وسواس مطالعه شوند و فکر کنند تا تاریخ کنکور زمان خیلی کمی دارند و نگران شوند. اگرچه تا روز کنکور زمان خیلی خوبی دارید و با یک برنامه ریزی صحیح قادر خواهید بود به نتایج خیلی خوبی برسید. شاید دغدغه ی این را داشته باشید که چگونه در زمان کم، بهترین بازده مطالعه را داشته باشید.

افکار سمی ممنوع!

اولین توصیه ی ما این است که تمام افکار منفی که باعث حس ناامیدی، استرس و کاهش اعتماد به نفس می شوند را دور بریزید. این افکار سمی باعث می شوند حتی اگر تا تاریخ برگزاری کنکور زمان خوبی داشته باشید، باز هم نتوانید به نتیجه ی دلخواهتان برسید. پس حتما افکار سمی را از خود دور کنید.

چگونگی مقابله با افکار منفی در سال کنکور را حتما ببینید

 

شناسایی توانایی ها:

در مرحله ی دوم باید نگاهی به ویژگی ها و توانایی های خود داشته باشید. بدن همه ی ما متفاوت است. برخی دانش آموزان صبح زود انرژی فوق العاده بالایی دارند، اما عده ای دیگر ممکن است بعد از ظهرها و یا حتی شب ها بیشترین انرژی را داشته باشند.

پس ساعاتی از شبانه روز را که انرژی شما در بیشترین حد ممکن است را شناسایی کنید و سعی کنید دروس سخت و دشوار را در این ساعات مطالعه کنید تا هم زیاد خسته نشوید، هم بازده مطالعه ی شما افزایش یابد. اگر در زمان مطالعه کمی احساس خستگی کردید می توانید دقایقی کوتاه قدم بزنید، یا حتی یک موسیقی هیجان انگیز گوش دهید.

حتما برنامه ی روزانه داشته باشید:

در مرحله ی سوم همانطور که قبلا هم تاکید کردیم، در کنار برنامه ی ماهانه و هفتگی، حتما شب قبل یک برنامه ریزی دقیق با جزئیات برای روز بعد خود بنویسید.

این کار اهمیت بالایی دارد و موجب کاهش زمان تلف شده ی شما می شود. تصور کنید پس از بیدار شدن هنوز تصمیم نگرفته اید ابتدا کدام درس را مطالعه کنید و ترتیب مطالعه ی دروس تا پایان روز چگونه باید باشد. پس زمان زیادی را صرف برنامه ریزی روزانه خواهید کرد در حالی که زمان برای شما حکم طلا را دارد و می توانید به جای تصمیم گیری این زمان را صرف مطالعه کنید.

اگر جزو دانش آموزانی هستید که صبح ها انرژی بالایی دارید سخت ترین درس  خود را مطالعه کنید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

حواس پرتی ممنوع!

در مرحله ی چهارم حتما سعی کنید تمرکز خود را افزایش دهید. داشتن تمرکز حین مطالعه آنقدر مهم است که هر چه از اهمیت آن بگوییم کم گفته ایم. اگر جزو دانش آموزان حواس پرت هستید سعی کنید از تکنیک های تمرکز استفاده کنید.

مزاحم ها را از خود دور کنید:

در مرحله ی پنجم هر چیزی که باعث دور شدن شما از مطالعه می شود را از خود دور کنید. تلویزیون، موبایل و فضای مجازی جزو آن دسته از عواملی است که ممکن است هر دانش آموزی را به شدت وسوسه کند. در زمان مطالعه گوشی را از خود دور کنید. می توانید از گوشی به عنوان پاداش برای خود استفاده کنید. یعنی تصمیم بگیرید اگر برنامه ی روزانه ی خود را مو به مو اجرا کرید در پایان روز و پس از مطالعه دقایقی را صرف چک کردن موبایل خود نمایید.

در پایان باید یادآوری کنیم با توجه به این که تاریخ کنکور سراسری نیمه ی اول تیر ماه (  ۱۰ و  ۱۱ تیر ماه ) است، شما زمان زیادی برای مطالعه دارید و نباید نگران باشید. این نکته را در نظر داشته باشید که هیچ وقت برای شروع دیر نیست، البته به شرط این که با جدیت برای رسیدن به هدف خود تلاش کنید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_style=”3d” style=”square” message_box_color=”grey”]

دانلود pdf مقاله تاریخ کنکور چه زمانی است؟(همین مقاله)

لینک دانلود

[/vc_message][/vc_column][/vc_row]

مهدی براتی

استاد مهدی براتی

کارشناس ارشد مشاوره و روانشناسی، نویسنده کتاب 10 جهش طلایی تا رتبه 100، و دارای 15 سال سابقه در زمینه مشاوره کنکور

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.