مشاور سبز

تست زنی کنکور انسانی چگونه باید باشد؟

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

قبل از اینکه درباره ی تست زنی کنکور انسانی با شما صحبت کنیم بهتر است نگاهی به آزمون کنکور داشته باشیم و ببینیم برای موفقیت بیشتر در آن چه باید کرد‌.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

نباید هرگز بی گدار به آب بزنید.

کنکور یکی از آزمون های تستی است که همه ساله در کشور برگزار می شود و داوطلبان بیشماری به امید موفقیت و قبولی در بهترین رشته های دانشگاهی، در آن شرکت میکنند. با توجه به اینکه نتیجه ی حاصل از این آزمون سرنوشت ساز بسیار مهم است، نباید هرگز بی گدار به آب زد. به همین دلیل تست زنی کنکور انسانی اهمیت فوق العاده ای دارد. یکی از بزرگترین دغدغه های همه ی دانش آموزان کنکور و نتیجه ی آن است،  زیرا آینده ی شغلی آنها وابسته به رشته ای است که در آن قبول می شوند‌.

کنکور هم مثل هر آزمون دیگری مخالفان و موافقان خود را دارد. مخالفان کنکور معتقدند یک آزمون ۴ ساعته نمیتواند میزان سواد دانش آموزان را به طور کامل بسنجد و بنابراین در تلاش هستند این آزمون را لغو کنند. در کنار این مخالفان، موافقان معتقدند این آزمون نسبتا سنگین معیار خوبی برای سنجش سواد و اطلاعات دانش آموزان است.

به هر حال اگر دانش آموز مقطع دبیرستان هستید و قصد ورود به دانشگاه را دارید مهم نیست که جزو مخالفان هستید یا موافقان، باید حداکثر تلاش خود را برای گرفتن نتیجه ی بهتر و قبولی انجام دهید. اما تنها مطالعه ی کتاب درسی برای موفقیت در کنکور کافی نیست. یکی از راه های موفقیت در کنکور، آشنایی با اصول تست زنی کنکور انسانی است.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

کنکور انسانی  و چند نکته درباره ی آن

سازمان سنجش همه ساله با برگزاری کنکور انسانی امکان قبولی و  ورود به دانشگاه های سراسری در دو نوبت روزانه و شبانه، آزاد، پیام نور و موسسات آموزش غیرانتفاعی را مهیا میکند.

قبولی در کنکور انسانی نخستین گام برای ورود به رشته های تحصیلی جوامع انسانی است. رشته های مرتبط با حضور فرد در جامعه در این گروه آزمایشی قرار میگیرد. معمولا دانش آموزان رشته ی علوم انسانی طرفدار رشته های مدیریت، روانشناسی، حسابداری، حقوق، جامعه شناسی و … هستند.

با توجه به اهمیت رشته های علوم انسانی و نقش فارغ التحصیلان این رشته ها در رشد جامعه،  در سال های اخیر شاهد افزایش شمار داوطلبان کنکور انسانی بوده ایم. بنابراین با افزایش این تعداد رتبه ی شما نقش  تعیین کننده ای در انتخاب رشته ی شما دارد. برای گرفتن بهترین نتیجه یکی از گام های اساسی آشنایی با فنون تست زنی  کنکور انسانی است. پس از پر کردن فرم های ثبت نام و اتمام عملیات ثبت نام، شما رسما یک داوطلب کنکور انسانی هستید و باید با دقت بیشتری مطالعه کنید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

 منابع کنکور گروه آزمایشی انسانی:

اساسی ترین و مهمترین منبع سوالات کنکور انسانی، کتب درسی مدرسه است. ولی استفاده از کتاب های کمک درسی و منابع تستی در کنار کتب درسی به موفقیت شما بسیار کمک خواهند گرفت. اما نحوه ی مطالعه و تست زنی  کنکور انسانی چگونه باید باشد؟ طبیعی است که روش مطالعه و تست زنی همه ی درس ها یکسان نیست و باید روش مطالعه ی هر درس را بدانیم. دروس رشته ی انسانی به دو بخش  دروس عمومی و دروس تخصصی تقسیم می شوند.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

ادبیات فارسی:

درس ادبیات فارسی اولین درسی است که شما در کنکور انسانی با آن مواجه خواهید شد.  ابتدا باید بودجه بندی سوالات کنکور را بدانید. به طور معمول هر سال ۹ سوال قرابت معنایی، ۵سوال زبان فارسی،۳ سوال از بخش تاریخ ادبیات، ۳ سوال از بخش آرایه های ادبی، ۳ سوال معنی و ۲ سوال از بخش املا در کنکور مطرح میشود.

با توجه به تعدا سوالات هرگز هیچ بخشی از ادبیات فارسی را حذف نکنید. برای درک و فهم عمیق درس ادبیات بهتر است به جای درس به درس خواندن این درس، از روش مبحث به مبحث استفاده کنید. یعنی یک تایم دو ساعته که برای ادبیات در نظر گرفته اید به جای اینکه دو درس پشت سر هم را مطالعه  کنید، بهتر است فقط قرابت معنایی بخوانید. این کار درک شما را بالا برده و بازده بیشتری دارد.

از سوالات زبان فارسی نیز  غافل نشوید. با تسلط بر مبحث واج و تکواژ و واژه می توانید به راحتی سوالات این بخش را پاسخ دهید و امتیاز دو سوال را کسب کنید. برای تثبیت یادگیری می توانید خلاصه نویسی کنید و در بازه های زمانی مشخص مطالب خوانده شده را مرور کنید. البته نگران  موضوع کمبود وقت نباشید زیرا مرور به زمان زیادی نیاز ندارد.

انتخاب یک کتاب کمک درسی‌ خوب و استاندارد و مطالعه ی نکات آن به بالا رفتن سطح علمی شما کمک شایانی میکند. یکی از عوامل موفقیت در کنکور آشنایی با تست زنی کنکور انسانی است. حل کردن تست های مختلف و تحلیل نتایج حاصل از آن باعث بالا رفتن مهارت تست زنی می شود و استرس کنکور را کاهش میدهد.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

درس عربی:

برای اینکه بهتر بتوانیم درس عربی را مطالعه کنیم می توانیم درس عربی را به دو بخش ترجمه و قواعد تقسیم کنیم.  برای اینکه به راحتی بتوانید به تست زنی کنکور انسانی بپردازید باید در هر دو بخش قوی باشید. برای یادگیری بخش ترجمه تنها کاری که باید انجام دهید این است که لغت حفظ کنید. برای پیشرفت در بخش ترجمه باید تمام متون کتاب درسی را خوانده و مسلط باشید‌. سپس تمرین ها را انجام دهید. با این کار میتوانید به یک تسلط نسبی در فهم صورت سوال برسید و در کنکور مشکلی در فهم سوالات نداشته باشید.

اما بخش قواعد که کمی دشوار تر به نظر میرسد پیچیدگی های خاص خود را دارد. برای یادگیری عمیق درس عربی باید این درس را به دقت مطالعه کنید و با تمرین و تکرار به تسلط کافی برسید. می توانید از کتاب های کمک درسی و معلم های با تجربه کمک بگیرید. برای یادگیری بخش قواعد توصیه ی ما این است که ابتدا جزوه ی دبیر را مطالعه کنید. سطر به سطر جزوه را مطالعه کرده و نکات مهم را به خاطر بسپارید. سپس تمرین ها را انجام دهید.

برای تثبیت یادگیری از تمرین های کتاب کمک درسی هم استفاده کنید.  پس از تسلط بر تمرین ها به سراغ تست ها بروید  و آنقدر تست بزنید که مهارت تست زنی شما بالا برود و در زمان کوتاهی بتوانید به پاسخ درست برسید.

[/vc_column_text][vc_message message_box_style=”3d” style=”square” message_box_color=”success” icon_type=”openiconic”]

کتابی که باید قبل از هر اقدامی برای کنکور بخوانید.

10 جهش طلایی تا رتبه 100

[/vc_message][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

دین و زندگی:

با پاسخگویی صحیح به سوالات دین و زندگی می توان درصد خیلی خوبی کسب کرد. دین و زندگی را می توان به دو بخش پیام آیات و متن درسی تقسیم کرد. منبع اصلی شما باید کتاب درسی مدرسه باشد و در کنار آن از یک کتاب دین و زندگی جامع و استاندارد استفاده کنید. متن کتاب را بارها و بارها بخوانید تا تک تک کلمات آن در ذهن شما ثبت شود و به طور مفهومی مطالب آن را متوجه شوید.

سپس به سراغ آیات کتاب بروید و آیات را به همراه ترجمه ی آنها بخوانید و پیام آنها را به خاطر بسپارید. سپس سعی کنید یک ارتباط منطقی بین هر آیه و متن درس پیدا کنید و خلاصه ی این ارتباط را یادداشت کنید. پس از تسلط بر پیام آیات و متن درس به سراغ تست زنی بروید‌. سعی کنید مهارت تست زنی خود را بالا ببرید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

زبان انگلیسی:

یکی از مهمترین دروسی که حتی پس از موفقیت در کنکور و در دانشگاه نیز بسیار به شما کمک خواهد کرد زبان انگلیسی است. بررسی ها نشان می دهند میانگین داوطلبان در درس زبان انگلیسی از زبان عربی کمتر است. پس قوی بودن در درس زبان انگلیسی و پاسخگویی صحیح به سوالات آن در نتیجه ی کنکور بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

سوالات زبان انگلیسی در کنکور را می توان به چهار دسته ی واژگان، گرامر، کلوز تست و درک مطلب تقسیم کرد که معمولا از هر یک از  بخش های درک مطلب و واژگان  ۸ سوال، از بخش  کلوز تست ۵ سوال و از بخش گرامر ۴ سوال مطرح می شود.

همانطور که میبینید حدود ۳۲ درصد سوالات درس زبان مربوط به بخش واژگان است پس با یادگیری کامل لغات کتاب می توان به ۳۲ درصد سوالات این درس پاسخ صحیح داد‌. برای تسلط به واژگان باید تمامی لغات پایه های دهم، یازدهم و دوازدهم را به خاطر بسپارید. می توانید لغات را در یک دفترچه یادداشت کنید و در مسیر رفت وآمد به مدرسه آنها را مطالعه کنید. سپس به سراغ تست های بخش واژگان بروید و سعی کنید لغات موجود در سوالات را نیز به خاطر بسپارید.

برای بخش گرامر تمام قواعد هر سه پایه را در یک دفتر جداگانه یادداشت کنید و برای هر بخش یک مثال بزنید. می توانید در پایان هر درس یک خلاصه نویسی هم انجام دهید. برای تسلط کافی به بخش گرامر باید تست های بسیار زیادی حل کنید.

برای بخش کلوز تست باید روی سوالات را به دقت بخوانید. شاید گاهی لازم باشد روی سوال را چند مرتبه بخوانید. به حرف های اضافه ی افعال بسیار دقت کنید.

در قسمت درک مطلب باید سوالات درک مطلب زیادی را حل کنید تا سرعت پاسخگویی خود را بالا ببرید. می توانید از تست های تالیفی استفاده کنید. و در پایان فراموش نکنید که زبان درس فراری است و باید مرور شود.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

دروس اختصاصی:

دروس ریاضی، عربی اختصاصی، ادبیات فارسی اختصاصی، تاریخ و جغرافیا، فلسفه و منطق، روانشناسی، علوم اجتماعی و  اقتصاد در دسته ی دروس اختصاصی گروه آزمایشی انسانی قرار می گیرند. ضرایب دروس اختصاصی در زیر گروه های مختلف متفاوت است. در ادامه قصد داریم به نحوه ی مطالعه ی دروس اختصاصی و چگونگی تست زنی کنکور انسانی بپردازیم.

روش مطالعه دروس انسانی گوش بدهید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”5209″ img_size=”large” alignment=”center” title=”تست زنی درس ریاضی در کنکور انسانی”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

 درس ریاضی در کنکور انسانی

معمولا دانش آموزان رشته ی انسانی رابطه ی خوبی با درس ریاضی و محاسبات عددی ندارند. اما برای موفقیت در کنکور لازم است که به تسلط نسبی در این درس برسید. اولین قدم برای رسیدن به یک درصد خوب در درس ریاضی فهم کامل مطالب‌کتاب است.  حتما باید مطالب‌کتاب درسی را به دقت بخوانید و تمام تمرین های  آن را حل کنید. سپس برای تثبیت آموخته های خود به سراغ تست های تالیفی و تست های کنکور سال های گذشته بروید.

هرگز از اهمیت تمرین و تکرار تست های ریاضی برای موفقیت در تست زنی کنکور انسانی غافل نشوید. با اعتماد به نفس کامل به تست ها پاسخ دهید. حتی اگر پاسخ اشتباهی دادید یا نتوانستید به سوالی پاسخ دهید، راهنمای حل آن را به دقت مطالعه کنید. تسلط به درس ریاضی فقط با تمرین و تکرار زیاد امکان پذیر است. بهتر است کتاب های کمک درسی ریاضی مخصوص رشته ی انسانی را تهیه کنید[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”5210″ img_size=”large” title=”تست زنی ادبیات اختصاصی در کنکور انسانی”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

تست زنی ادبیات اختصاصی در کنکور انسانی

سوالات درس علوم و فنون ادبی از قرابت معنایی، تاریخ ادبیات و سبک شناسی، آرایه های ادبی، عروض و قافیه  و واژگان تشکیل شده است.

تاریخ ادبیات و سبک شناسی: یکی از مهمترین بخش ها در این درس، بخش تاریخ ادبیات و سبک شناسی است.  برای مطالعه ی این قسمت ابتدا باید متن کتاب را مطالعه کنید و به یک دید کلی برسید. پس از مطالعه ی هر سبک ادبی یک مثالی از آن را بخوانید و تمام ویژگی های ادبی، فکری و … را بررسی نمایید. این بررسی به یادگیری کامل شما بسیار کمک خواهد کرد. سپس می توانید سبک های مختلف را با هم مقایسه کنید و خلاصه ی این مقایسه ها را برای خود خلاصه نویسی کنید. و در پایان آموخته های خود را حفظ کنید.

قرابت معنایی: برای تسلط بر قرابت معنایی باید به مفاهیم اشعار کتاب درسی کاملا مسلط باشید. سپس با تست زنی بسیار بتوانید به اشعار خارج از کتاب درسی نیز مسلط شوید.

آرایه های ادبی: ابتدا باید تمام آرایه ها را بیاموزید و تمرین های زیادی حل کنید. سپس سراغ تست های ترکیبی بروید و آنقدر تست بزنید تا در بخش آرایه ادبی به تسلط کافی برسید.

عروض و قافیه: ابتدا باید مطالب عروض سال دهم را به خوبی آموخته باشید.  سپس آنقدر تمرین کنید  تا با شنیدن یک بیت وزن آن را احساس کنید.

لغت: برای یادگیری لغت تنها راهی که وجود دارد تمرین و تکرار مداوم است.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”5211″ img_size=”large” title=”تست زنی درس عربی در کنکور انسانی”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

عربی اختصاصی در کنکور انسانی

 

همانطور که قبلا هم گفتیم تنها راه تسلط به بخش ترجمه یادگیری و حفظ تمامی لغات است. برای بخش قواعد نیز باید تمرین و تکرار زیادی داشته باشید. برای تسلط کامل به تست زنی کنکور انسانی حتما تحلیل تست ها را به دقت مطالعه کنید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”5212″ img_size=”large” title=”تست زنی تاریخ و جغرافیا در کنکور انسانی”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

تست زنی تاریخ و جغرافیا در کنکور انسانی

برای اینکه آموخته های کلاس درسی به خوبی در یادتان بماند بعد از تدریس باید آنها را مطالعه و مرور کنید. متن کتاب درسی در این درس بسیار اهمیت دارد. سعی کنید تک تک کلمات کتاب درسی را به خاطر بسپارید. گاهی حتی یک کلمه نیز باعث تغییر گزینه ی صحیح می شود.

در کنار کتاب درسی به عنوان منبع اصلی می توانید از کتب کمک درسی برای تثبیت آموخته ها و یادگیری نکات ریز استفاده کنید. استفاده از فیلم های آموزشی نیز برای یادگیری تاریخ و جغرافیا گزینه ی خوبی است.

از آنجایی که درس تاریخ و جغرافیا فرار است با مرور کردن دوره ای آن، مطالب را در ذهن خود تثبیت کنید‌. یکی از مهم ترین قدم ها در تست زنی کنکور انسانی، تسلط به تست های تاریخ و جغرافیا است. زیرا بیشتر دانش آموزان علاقه ی زیادی به این دروس ندارند.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”5213″ img_size=”large” title=”تست زنی فلسفه در کنکور انسانی”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

فلسفه و منطق در کنکور انسانی

این درس یکی از دروس حفظی است  و باید پس از مطالعه ی کامل  و درک مفاهیم و تحلیل  متن درس سوالات بسیاری حل کنید. یکی از گام های اساسی در تست زنی کنکور انسانی، توانایی تحلیل و پاسخگویی به سوالات فلسفه و منطق است.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”5214″ img_size=”large” title=”تست زنی اقتصاد در کنکور انسانی”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

درس اقتصاد

درس اقتصاد به دو بخش  حفظی و مسائل تقسیم می شود. بخش حفظی نیمی از سوالات کنکور را در بر میگیرد و یکی دیگر  از راه های موفقیت در تست زنی کنکور انسانی، تسلط بر بخش حفظی این درس است. برای این که بخش حفظی را فراموش نکنید باید در فواصل زمانی مناسب، متن کتاب را مرور کنید. بخش مسائل موضوعاتی مثل محاسبه ی مالیات،  نرخ اشتغال و بیکاری، عرضه و تقاضا، درآمد و سود و زیان و … را در بر میگیرد. بهتر است پس از مطالعه و یادگیری بخش مسائل تست های مناسب با موضوع را حل کنید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”5215″ img_size=”large” title=”علوم اجتماعی”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]درس علوم اجتماعی

درس علوم اجتماعی یا جامعه شناسی، جزو اساسی ترین دروس گروه انسانی است که برای موفقیت در کنکور انسانی نباید از آن غافل شد. درس علوم اجتماعی در کنکور ۲۰ سوال را به خود اختصاص میدهد. برای موفقیت در این درس باید مطالب هر سه پایه را به دقت مطالعه کنید.

حجم مطالب حفظی این درس بسیار زیاد است و ممکن است موجب اضطراب شود، اما اصلا نگران نباشید. با تسلط کافی بر متن کتاب و مرورهای دوره ای و خلاصه نویسی می توانید مطالب این درس را بخاطر بسپارید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”5216″ img_size=”large”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

سوالات این درس چهار دسته هستند:

سوالات حافظه ای که متن آنها مطابق کتاب درسی است و تعداد سوالات کمتری را به خود اختصاص میدهند.

  • سوالات مفهومی که بر اساس تبدیل مفاهیم به متن کتاب درسی است یا برعکس.
  • سوالات چالشی که نیازمند تلفیق چند مهارت به طور همزمان است.
  • سوالات ترکیبی که ترکیبی از مطالب چند درس است. سوالات تصویری مثل مکتب گشتالت. برای مطالعه ی درس روانشناسی باید متن کتاب را مطالعه کرد و کلمات کلیدی را به خوبی به خاطر سپرد. پس از مطالعه ی کتاب و درسنامه ها بهتر است تعدادی تست برای تکمیل فرآیند یادگیری حل کنید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

جمع بندی:

به طور کلی اصول تست زنی کنکور انسانی برای هر درس متفاوت است. دروس حفظی فرار تر هستند بنابراین باید کلمه به کلمه ی کتاب را حفظ کرد و در فواصل زمانی مناسب آنها را مرور کرد. بدون حفظ کردن کلمات کتاب در تست زنی این دروس چندان موفق نخواهید بود. اما بعضی دروس تفهیمی هستند.

اصول تست زنی کنکور انسانی برای دروس مفهومی با دروس حفظی متفاوت است. یعنی هر چقدر تمرین بیشتری حل کنید و تعداد تست هایی که می زنید بیشتر باشد، نتیجه ی آن درس هم بهتر خواهد بود.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message style=”square” message_box_color=”alert-warning”]

دانلود pdf مقاله تست زنی در کنکور انسانی از اینجا دانلود کنید

[/vc_message][/vc_column][/vc_row]

مهدی براتی

استاد مهدی براتی

کارشناس ارشد مشاوره و روانشناسی، نویسنده کتاب 10 جهش طلایی تا رتبه 100، و دارای 15 سال سابقه در زمینه مشاوره کنکور

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.