مشاور سبز

تست زنی کنکور تجربی و چگونگی انجام آن برای کنکور

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

تست زنی کنکور تجربی 

با توجه  به اهمیت قبولی در کنکور تجربی، برای موفقیت در آن باید از روش های مطالعه ی استاندارد استفاده کرد. طبیعی است که روش مطالعه ی تمامی دروس یکسان نباشد. دروس حفظی نیاز به حفظ کردن و مرور مداوم و خلاصه نویسی دارند. در حالی که دروس مفهومی نیاز به حل تست های بسیار دارند. در این مقاله سعی کردیم در مورد نحوه ی تست زنی کنکور تجربی به طور کامل صحبت کنیم.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

تست زنی کنکور تجربی چگونه باید باشد؟

اگر دانش آموز رشته ی تجربی هستد و استرس کنکور را دارید، به هیچ عنوان نگران نباشید. در این مقاله قصد داریم به طور کامل درباره ی تست زنی کنکور تجربی با شما صحبت کنیم.

کنکور تجربی آزمونی ۴ ساعته است که سالانه توسط سازمان سنجش برگزار می شود. داوطلبان بسته به نتیجه ی حاصل از این آزمون سرنوشت ساز و مهم، در رشته محل های مختلف و در دانشگاه های مختلف پذیرفته میشوند.

می توان گفت کنکور علوم تجربی از لحاظ تعداد شرکت کنندگان در صدر جدول قرار دارد. به طور میانگین سالانه ۴۰۰ الی ۵۰۰ هزار نفر در کنکور تجربی شرکت میکنند. بنابراین یک رقابت تنگاتنگی بین داوطلبان کنکور تجربی وجود دارد. با توجه به این رقابت تنگاتنگ تنها نباید به کتب درسی اکتفا کرد و برای گرفتن بهترین نتیجه باید با اصول تست زنی کنکور تجربی آشنا شد. اما اصول تست زنی کنکور تجربی چیست و چگونه باید باشد؟[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

منابع کنکور تجربی برای کنکور

همانند بقیه ی گروه های آزمایشی، منبع اصلی کنکور تجربی نیز کتاب درسی میباشد. اما تنها تسلط به مطالب کتاب درسی کافی نیست. یعنی مطالعه ی کتاب درسی شرط لازم و اساسی موفقیت در کنکور تجربی است اما شرط کافی نیست.

در کنار مطالعه ی سطر به سطر کتب درسی، باید با روش مطالعه ی هر درس آشنا شد. به عنوان مثال روشی که با آن درس زیست شناسی را مطالعه می کنید، قطعا برای درس ریاضی جوابگو نیست. پس در وهله ی اول باید بیاموزید هر درس را چگونه مطالعه کنید. سپس باید با اصول تست زنی کنکور تجربی آشنا شوید. و با منابع و کتب کمک درسی که دارید مهارت تست زنی خود را تقویت کنید. ما در ادامه قصد داریم بگوییم هر درس را به چه روشی مطالعه کنید و برای افزایش مهارت تست زنی کنکور تجربی، چکار کنید.

 

دروس رشته ی تجربی در کنکور

منابع کنکور تجربی نیز مانند بقیه ی گروه های آزمایشی، به دو دسته ی اصلی عمومی و اختصاصی تقسیم می شود. دروس عمومی شامل: زبان و ادبیات فارسی ( ضریب ۴ )، زبان عربی ( ضریب ۲)، معارف اسلامی ( ضریب ۳ ) و زبان خارجی ( ضریب ۲ ) است. البته دانش آموزان اقلیت های مذهبی می توانند هنگام ثبت نام درس معارف غیر اسلامی را جایگزین معارف اسلامی کنند.  درس زبان های خارجی به طور از پیش تعیین شده زبان انگلیسی است، اما هنگام ثبت نام زبان روسی، آلمانی،  ایتالیایی یا فرانسوی را میتوانید جایگزین آن کنید.

دروس اختصاصی شامل درس زمین شناسی، ریاضی، زیست شناسی، فیزیک و شیمی میباشد که ضریب هر درس در زیرگروه های مختلف متفاوت است.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

دروس عمومی در کنکور تجربی

تست زنی ادبیات فارسی  در کنکور تجربی

اصلی ترین و مهمترین درس عمومی کنکور تجربی درس ادبیات فارسی است. در صورتی که بتوانید در این درس درصد خوبی کسب کنید، تاثیر آن روی رتبه ی شما شگفت انگیز خواهد بود. یکی از رایج ترین سوالاتی که داوطلبان کنکوری میپرسند این است که ادبیات را درس به درس بخوانیم یا موضوعی؟

همانطور که میدانید سوالات  درس ادبیات از ۵ بخش قرابت معنایی، آرایه های ادبی، املا، تاریخ ادبیات و زبان فارسی تشکیل شده اند. اگر جزو آن دسته از دانش آموزان هستید که در درس ادبیات کمی احساس ضعف میکنید باید کمی صبر و حوصله به خرج دهید و به دور از نگرانی از روش های استاندارد یادگیری استفاده کنید.

معمولا دانش آموزان درس ادبیات را به صورت درس به درس مطالعه میکنند. اما این کار غلط است. مناسب ترین روش برای مطالعه ی درس ادبیات، موضوعی خواندن آن است.

این کار باعث تثبیت بیشتر مطالب و افزایش بازده شما می شود. به جای اینکه در دو ساعت دو درس بخوانید، طی آن دو ساعت قرابت معنایی یا هر موضوع دیگری را مطالعه کنید‌.

برای موفقیت در تست زنی کنکور تجربی باید از یک کتاب تستی خوب برای درس ادبیات استفاده کنید. هر۳  پاسخ صحیح حدود 12 درصد روی درصد نهایی شما تاثیر دارد.

تست زنی درس عربی در کنکور تجربی

با توجه به اینکه بیشتر داوطلبان در درس عربی ضعیف هستند و اکثرا درصدهای پایینی کسب میکنند،  قوی بودن در این درس تاثیر بسزایی در رتبه و تراز شما خواهد داشت.

درس عربی از دو بخش ترجمه و قواعد تشکیل شده است.  مهمترین راه برای تسلط بر بخش ترجمه یادگیری تمام لغات موجود در کتاب و تمرین و تکرار مداوم و پیوسته ی آنهاست‌.

برای بخش قواعد ابتدا جزوه ی دبیر خود را به دقت مطالعه کنید و سپس به سراغ تمرینات کتاب درسی بروید. میتوانید پس از اتمام تمرینات تعدادی تست برای تثبیت مطالب بزنید.

این نکته را هم به خاطر بسپارید که رمز موفقیت در درس عربی و تست زنی کنکور تجربی، حل کردن تست های بیشمار و تجزیه و تحلیل آنهاست.

تست زنی دین و زندگی در کنکور تجربی

سوالات درس دین و زندگی از دو بخش پیام آیات و متن کتاب درسی تشکیل شده اند. اصولا کسانی در این درس به درصد بالایی خواهند رسید که تمامی پیام های آیات و سطر به سطر کتاب درسی را حفظ باشند. برای تسلط بر هر دو بخش باید تک تک کلمات کتاب را به خاطر بسپارید. احادیث را به خوبی حفظ کنید.

از نکات مهم خلاصه برداری کنید. و سعی کنید آیات مرتبط را به یکدیگر ربط دهید.

از آنجا که درس دین و زندگی درس فراری است باید به طور منظم مثلا در فواصل سه هفته ای مباحث خوانده شده را یک مرور کوتاه کنید. این کار باعث خواهد شد مطالب خوانده شده به حافظه ی بلند مدت شما منتقل شوند.

در کنار مرور های دوره ای، تعدادی تست در نظر بگیرید و پس از اتمام مرور کردن، آنها را حل کنید. نیازی نیست تعداد زیادی تست حل کنید. ۳۰ الی ۵۰ تست کفایت میکند.

تست زنی زبان انگلیسی در کنکور تجربی

زبان انگلیسی جزو درس های حفظی و به شدت فرار است. سوالات این درس چهار نوع اند: واژگان، گرامر، کلوزتست و درک مطلب. بیشترین درصد سوالات زبان را بخش واژگان و درک مطلب تشکیل میدهند. راه تسلط بر واژگان تمرین و تکرار مداوم آن است. می توانید تمام لغات را در یک دفترچه یادداشت کنید و هنگام رفتن به مدرسه یا کلاس آنها را مرور کنید.

برای بخش قواعد نیز تمام قواعد را در دفترچه ای جدا یادداشت کنید و برای هر درس یک مثال کاربردی یادداشت کنید.

در کنار مطالعه ی نوشته های خود تست های زیادی حل کنید تا هرگز از یادتان نروند.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

تست زنی دروس اختصاصی در کنکور تجربی

 تست زنی زیست شناسی در کنکور

تست زنی زیست در کنکور
چگونه درس زیست در کنکور تست بزنیم

درس زیست شناسی مهمترین و اصلی ترین درس رشته ی تجربی است که هر چقدر از اهمیت آن در نتیجه ی کنکور صحبت کنیم باز هم کم گفته ایم.  برای مطالعه ی درس زیست شناسی باید سه اصل عمیق خواندن، مفهومی خواندن و ترکیبی خواندن را رعایت کنید.

اما عمیق خواندن چیست؟ در تمام بخش های کتاب یک سری کلمات هستند که نقش بسیار کلیدی دارند. هنگام خواندن متن باید آنقدر عمیق مطالعه کنید که بدانید هر کلمه در کدام بخش کتاب آمده است. به عنوان مثال گاهی کلمه ی اغلب و همیشه باعث تغییر گزینه ی صحیح میشوند. از اهمیت اشکال و تصاویر هرگز غافل نشوید.

در کنار عمیق خواندن باید حتما دروس را مفهومی نیز مطالعه کنید‌.

اما مفهومی خواندن یعنی چه؟

مفهومی خواندن یعنی شما به طور کامل متوجه منظور کتاب درسی شوید و در صورتی که روی سوال کمی تغییر کند شما سریعا متوجه اشتباه علمی آن میشوید و گزینه ی درست را تشخیص میدهد.

ترکیبی خواندن هم،  همانگونه که از نامش پیداست یعنی بتوانید مطالب کتب زیست هر سه پایه را  به راحتی ترکیب کنید.

به عنوان مثال وقتی کلمه ی حشره را می شنوید هرچه تاکنون درباره ی  حشرات خوانده اید ( ساختار بدنی، سیستم گوارشی، سیستم انتقال مواد و … ) را به خاطر بیاورید.

یکی از مهارت ها برای موفقیت در تست زنی کنکور تجربی، توانایی تشخیص سریع پاسخ صحیح و کسب درصد بالا در زیست شناسی بدون اتلاف وقت است.

این امر حاصل نمیشود مگر با تمرین و تکرار مداوم و حل تست های بی شمار. توصیه ی ما این است هر روز یک تایمی برای مطالعه ی زیست شناسی  اختصاص دهید و هرگز از حل تست های تالیفی و سوالات سال های قبل غافل نشوید.

 

تست زنی درس شیمی کنکور

تست زنی درس شیمی در کنکور
تست زنی درس شیمی در کنکور تجربی نکات ویژه ای دارد که باید حتما توجه کنید

بعد از درس زیست شناسی، شیمی مهمترین درس کنکور تجربی است و یادگیری کامل و تسلط بر آن تاثیر بسیار زیادی روی نتیجه ی کنکور خواهد داشت. برای تست زنی کنکور تجربی، رسیدن به درصد بالا در شیمی اهمیت بسیار زیادی دارد. در سالهای اخیر سوالات نسبت به سال های پیشین کمی سخت تر شده  و میانگین پاسخگویی دانش آموزان پایین تر آمده است. درس شیمی ۳۵ سوال از دفترچه ی دروس اختصاصی را به خود اختصاص داده است.  سوالات درس شیمی سه دسته اند: حفظی، مفهومی و مسئله.

بخش حفظی درس شیمی

بخش حفظی درس شیمی دشواری خاصی ندارد و با حفظ کردن مطالب کتاب درسی قادر خواهید بود به سوالات این بخش پاسخ دهید. بخش هایی مثل نظریه های اتمی، جدول تناوبی و نظریه ها جنبه ی حفظی دارند و پاسخگویی به آنها آسان است. برای تثبیت یادگیری بخش حفظی میتوانید از خلاصه نویسی و حاشیه نویسی کتاب درسی استفاده کنید. کتابچه هایی نیز در بازار وجود دارند که حاوی مطالب حفظی درس شیمی هستند.

مباحثی مثل استوکیومتری، سینتیک، ترمودینامیک، اسید و بازها مربوط به بخش مسائل عددی هستند و نزدیک ۳۰ درصد سوالات کنکور را تشکیل میدهند.

از آنجایی که در جلسه ی کنکور مجاز به استفاده از ماشین حساب نیستید، باید در دوران آمادگی برای کنکور آنقدر تست مسائل عددی بزنید تا هم با نحوه ی حل هر سوال آشنا شوید و هم زمان پاسخگویی سوالات را کاهش دهید تا روز کنکور با کمبود وقت مواجه نشوید.

همچنین توصیه میکنیم تمام معادلات واکنش های  شیمیایی موجود در کتاب را به صورت موازنه شده حفظ کنید تا روز کنکور زمانی را صرف موازنه ی واکنش ها نکنید.

نکته ی مهم در رابطه با درس شیمی

از اهمیت جدول تناوبی نیز هرگز غافل نشوید زیرا تمامی مباحث به نوعی با مبحث جدول تناوبی ارتباط دارند.

برای یادگیری عناصر هر گروه میتوانید از رمزگذاری های ویژه و طنز آلود استفاده کنید. مثل هلیا کرباس یفر برای عناصر گروه فلز های قلیایی.

سوالات مفهومی ‌نیز آن دسته از  سوالاتی هستند که شما چند ترکیب را با یکدیگر مقایسه می کنید.

به عنوان مثال طول پیوند دو ترکیب، یا قطبیت آنها. پس برای فهم درس شیمی ابتدا کتاب درسی را بخوانید.

سپس به سراغ درسنامه ی کتاب کمک آموزشی بروید و در پایان بسیار تست حل کنید. فراموش نکنید تحلیل تست ها را نیز مطالعه کنید.[/vc_column_text][vc_message]

کتابی که باید قبل از هر اقدامی برای کنکور مطالعه کنید.

پرفروش ترین کتاب مشاوره ای کنکور

10 جهش طلایی تا رتبه 100

[/vc_message][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

تست زنی درس ریاضی در کنکور

 

تست زنی درس ریاضی در کنکور تجربی
چگونه درس ریاضی را برای کنکور تست بزنیم

درس ریاضی درسی است که اکثر دانش آموزان رشته ی تجربی در آن ضعیف تر هستند و میانگین درصد درس ریاضی پایین است. با توجه به اینکه اکثر دانش آموزان درصد بسیار پایینی در این درس کسب میکنند، پاسخگویی درست به سوالات آن تاثیر فوق العاده ای روی رتبه و تراز شما خواهد داشت. برای پاسخگویی به سوالات درس ریاضی  ابتدا کارنامه ی رتبه های برتر را پیدا کنید و ببینید برای قبولی در رشته ی مورد نظر، حداقل و حداکثر درصدها چقدر هستند.

سپس به سراغ مهارت های خودتان بیایید و ببینید در کدام مباحث قوی هستید. اگر پایه ی ریاضی ضعیفی دارید ابتدا به سراغ جزوه و تمرینات کتاب درسی بروید و پس از فهم مطالب آن، تست بزنید.

اما اگر پایه ی خوبی دارید نیازی نیست مطالب کتاب را مطالعه کنید.  حتما از کتاب های تستی استاندارد موجود استفاده کنید و فراموش نکنید تنها راه رسیدن به درصد بالا در درس ریاضی فقط تمرین و تکرار مداوم است. در کنار تست های تالیفی حتما تست های کنکور سال های قبل را نیز حل کنید‌ توصیه میکنیم راهنمای حل تک تک سوالات را بررسی کنید تا با نکات کلیدی حل سوالات آشنا شوید.

تست زنی درس فیزیک در کنکور

تست زنی درس فیزیک برای کنکور
چگونه درس فیزیک را برای کنکور تست بزنیم

درس فیزیک هم یکی از درس های دردسرساز برای اکثر دانش آموزان رشته ی تجربی به شمار میرود‌، اما در مقایسه با درس ریاضی رابطه ی دانش آموزان تجربی با آن بهتر است. سوالات درس فیزیک همه از نوع حل کردنی هستند.

اما چند نوع اند:

۱) دسته ی اول سوالاتی اند که چندان سخت نیستند و با دانستن یک فرمول مشخص و جایگذاری داده های مسئله به راحتی به جواب سوال میرسید.

۲) این دسته از سوالات نیازمند چند فرمول هستند و چندین مجهول دارند. شما باید فرمول های مختلف را به یکدیگر ربط دهید تا به پاسخ نهایی برسید.

۳) دسته ی سوم سوالات به گونه ای مطرح می شوند که اگر مبحث مورد نظر را به خوبی درک نکرده باشید حتی در فهم صورت مسئله به مشکل خواهید خورد و ممکن است نتوانید پاسخ دهید. این سوالات همان سوالات سخت هستند.

فرمول ها در فیزیک نقش اساسی دارند‌. برای یادگیری درس فیزیک باید ابتدا مفاهیم هر مبحث را درک کنید و سپس فرمول های آن را به خاطر بسپارید. میتوانید یک دفترچه ی کوچک بردارید و تمام فرمول ها را با شماره گذاری در آن بنویسید‌. می توانید در کنار هر فرمول یک کلمه ی کلیدی نیز بنویسید. حتی می توانید فرمول های به هم مرتبط را کنار هم بنویسید و به یکدیگر ارتباط دهید.

پس از فهم مطالب به سراغ کتاب های تست خود بروید. درس فیزیک هم مثل درس ریاضی یک درس تحلیلی است و موفقیت در آن فقط با تمرین و تکرار و تست زنی زیاد حاصل می شود.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

تست زنی درس زمین شناسی در کنکور تجربی

زمین شناسی یکی از دروس تجربی است که متاسفانه بسیاری از دانش آموزان به آن اهمیتی نمیدهند. اما باید بگوییم درصد این درس برای قبولی در همه ی زیرگروه ها به جز زیرگروه اول مهم است. به طور مثال اگر قصد قبولی در داروسازی یا شیمی را داشته باشید باید یک حداقل درصدی از سوالات این درس را پاسخ دهید.

درس زمین شناسی یک درس حفظی و نسبتا سنگین است. باید سطر به  سطر کتاب را به همراه شکل ها به خاطر بسپارید. حتما خلاصه نویسی کنید و بارها متن کتاب را مطالعه کنید. سپس به سراغ تست های این درس بروید. مرور و مطالعه ی متن کتاب در فواصل زمانی مناسب را فراموش نکنید.

نتیجه گیری:

با توجه به شمار بالای داوطلبان کنکور سراسری و رقابت بالا برای رشته های خوب، اهمیت آشنایی با اصول تست زنی کنکور تجربی دوچندان میشود. طبیعتا روش مطالعه ی همه ی دروس یکسان نیست. باید هر درس را با روش خاص خود مطالعه کنید. در کنار مطالعه ی دروس از اهمیت تست زنی نباید غافل شد. برای موفقیت در کنکور حتما باید اصول تست زنی کنکور تجربی را آموخت و آنها را در در مطالعه ی روزانه به کار گرفت.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”5318″ img_size=”large” alignment=”right” style=”vc_box_shadow_3d” onclick=”custom_link” link=”http://amoozesh2020.ir/%d8%af%d8%b1%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d9%87-%d9%85%d8%a7/”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

آیا با پایه ضعیف می توان در کنکور به موفقیت رسید؟ 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message]

دانلود pdf مقاله تست زنی کنکور تجربی و چگونگی انجام آن برای کنکور(همین مقاله)

لینک دانلود

[/vc_message][/vc_column][/vc_row]

مهدی براتی

استاد مهدی براتی

کارشناس ارشد مشاوره و روانشناسی، نویسنده کتاب 10 جهش طلایی تا رتبه 100، و دارای 15 سال سابقه در زمینه مشاوره کنکور

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.