مشاور سبز

تست زنی کنکور ریاضی چگونه باید باشد؟

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

تست زنی کنکور ریاضی چگونه باید باشد؟

کنکور ریاضی یکی از مهم ترین کنکورهای سراسری است که سالانه داوطلبان زیادی در آن شرکت میکنند و به دنبال کسب نتیجه ی فوق العاده در آن و قبولی در رشته های پرطرفدار دانشگاهی هستند‌. اما سوال مهمی که ایجاد می شود این است که تست زنی کنکور ریاضی چگونه باید باشد؟

از روزی که شما از طریق سازمان سنجش فرم های ثبت نام کنکور را پر میکنید، شما رسما یک دانش آموز کنکوری هستید و باید با اصول استاندارد تست زنی کنکور ریاضی آشنا شوید. دروس رشته ی ریاضی نیز مانند سایر گروه های آموزشی به دو دسته ی عمومی و اختصاصی تقسیم می شوند. بدیهی است که روش مطالعه ی هر درس منحصر به فرد است و تقریبا هیچ دو درسی نیست که روش مطالعه ی یکسان داشته باشند. در ابتدا می خواهیم به نحوه ی مطالعه ی دروس عمومی و سپس روش های مطالعه ی دروس اختصاصی و اصول تست زنی کنکور ریاضی بپردازیم.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

 تست زنی دروس عمومی  در کنکور ریاضی:

دروس عمومی شامل دروس مشترک بین سه گروه آزمایشی تجربی، ریاضی و انسانی است و منبع درسی این دروس برای هر سه رشته یکسان است. دروس ادبیات فارسی، زبان عربی، دین و زندگی و زبان خارجه جزو دروس عمومی هستند. در میان دروس عمومی، درس ادبیات با ضریب ۴ بیشترین تاثیر را در رتبه ی کنکور دارد‌. درس دین و زندگی پس از ادبیات فارسی، با ضریب ۳ بالاترین ضریب را به خود اختصاص داده است. دروس زبان عربی و زبان خارجه ضرایب یکسان و برابر ۲ دارند.

تست زنی درس ادبیات فارسی در کنکور ریاضی

همانگونه که گفته شد، درس ادبیات با ضریب ۴ مهمترین درس عمومی کنکور ریاضی است. بنابراین برای موفقیت بهتر در تست زنی کنکور ریاضی، باید درس ادبیات را با تکنیک ها و استراتژی های خاصی مطالعه کنیم. اگر در درس ادبیات پایه ی خوبی داشته باشید، این درس می تواند به نقطه ی قوت شما تبدیل شود. یعنی اگر علاقه و پایه ی خوبی داشته باشید با حل تست های مکرر به یک درصد خیلی خوبی در این درس خواهید رسید. اما اگر پایه ی خوبی در این درس ندارید، ابتدا توصیه میکنیم هر سه کتاب ادبیات فارسی را ابتدا درس به درس مطالعه کنید، نکات مهم را به خاطر بسپارید و معانی اشعار را به خوبی تفسیر کنید. سپس می توانید در دورهای بعدی ادبیات را به صورت موضوعی بخوانید. اما موضوعی خواند یعنی چه؟

سوالات درس ادبیات فارسی به ۵ دسته ی قرابت معنایی، آرایه های ادبی، املا، زبان فارسی و تاریخ ادبیات تقسیم می شوند. دانش آموزان قوی می توانند از همان ابتدا زمان مطالعه ی درس ادبیات خود را تقسیم کنند. مثلا یک زمان ۲ ساعته فقط قرابت معنایی مطالعه کنند، در روزهای بعدی بقیه ی مباحث مثل تاریخ ادبیات را مطالعه کنند. اما دانش آموزان ضعیف بهتر است ابتدا درس به درس مطالعه کنند سپس موضوعی.  حل تست های مکرر برای موفقیت در تست زنی کنکور تجربی را مطلقا دست کم نگیرید. حل تست های گوناگون باعث می شود به یک تسلط فوق العاده ای در درس ادبیات فارسی برسید.

 

تست زنی درس دین و زندگی  در کنکور ریاضی

 

این درس با ضریب ۳ بعد از ادبیات بالاترین اهمیت را در میان دروس عمومی دارد. اصولا داوطلبانی در این درس درصد بالایی کسب خواهند کرد که سطر به سطر کتاب و پیام آیات را از بر باشند. یعنی راه تثبیت این درس حفظ کردن آن و تمرین و تکرار آن در فواصل زمانی معین است. سوالات این درس ۲ نوع هستند: حفظی و پیام آیات.

نحوه ی مطالعه ی درس دین و زندگی باید به نحوی باشد که بین مطالب مختلف کتاب بتوانید یک ارتباط منطقی پیدا کنید. یعنی یک مطلب در سال یازدهم را بتوانید به مطلب مشابه در کتاب پایه ی دهم ارتباط دهید. دور اول کتاب را مو به مو بخوانید. ممکن است برای اتمام دور اول زمان نسبتا بیشتری صرف کنید. اما بهتر است دورهای بعدی را سریعتر تمام کنید و بیشتر روی تست زنی تمرین کنید.

 

تست زنی  درس عربی  در کنکور ریاضی

درس عربی با ضریب ۲ درسی است که میانگین درصد داوطلبان در آن کم است و به نوعی نقطه ضعف بیشتر دانش آموزان است. با توجه به این نکته، در صورتی که بتوانید یک درصد خوبی در این درس کسب کنید، قطعا تاثیر شگفت انگیزی در رتبه و تراز شما خواهد داشت. شاید در نگاه اول عربی درسی سخت و طاقت فرسا به نظر برسد. اما این درس آن قدرها هم سخت نیست و با اصولی خواندن آن می توان به درصد قابل قبول و حتی خیلی خوبی رسید.

درس عربی دو بخش ترجمه و قواعد دارد. با حفظ کردن تمام کلمات موجود در کتاب و ترجمه ی روان عبارات قادر خواهید بود تمام سوالات ترجمه را پاسخ دهید. برای تقویت مهارت ترجمه ی خود باید لغات کتاب را مداوم مرور کنید. بعضی کتب کمک درسی حاوی خلاصه ی اصولی هستند که یادگیری آنها به مهارت ترجمه و تعریب شما کمک خواهد کرد.

برای بخش قواعد نیز باید زمانی را صرف یادگیری کامل کنید و حتما خلاصه نویسی کنید‌. سپس به سراغ تست های تالیفی بروید و آنقدر تست بزنید تا به تسلط کافی برسید. بخش قواعد را حفظ نکنید و تمام تلاش خود را به کار بگیرید تا قواعد آن را به طور عمیق درک کنید.  یکی از مهمترین اصول تست زنی کنکور ریاضی برای درس عربی،  مطالعه ی حل المسائل به طور دقیق است.

 

تست زنی درس زبان خارجه در کنکور ریاضی

زبان انگلیسی هم یکی از دروس عمومی کنکور است و میانگین درصد داوطلبان در آن نسبتا پایین است و با مطالعه ی اصولی می توان به درصد خیلی خوبی رسید. روش مطلوب مطالعه ی درس زبان انگلیسی مطالعه ی درس به درس ولی تفکیکی آن است.  یعنی ابتدا لغات هر درس را مطالعه کنید و سپس تست های مربوط به لغات آن درس را حل کنید. سپس سراغ گرامر بروید و در پایان تست های گرامر را حل کنید.

درس زبان انگلیسی جزو آن دسته از دروسی است که اگر در  فواصل زمانی مناسب تمرین و تکرار نشود، به سرعت از یاد میرود. لغات درس زبان را بسیار مرور کنید تا در ذهن خود به خاطر بسپارید. برای بخش گرامر نیز مهمترین کار، حل تست های بیشمار است‌.[/vc_column_text][vc_message style=”square”]

کتاب 10 جهش طلایی تا رتبه 100 کامل ترین و جامع ترین کتاب مشاوره ای کنکور را از دست ندهید.

پرفروش ترین کتاب مشاوره ای کنکور

دانلود فصل اول

[/vc_message][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

دروس اختصاصی و نحوه ی تست زنی کنکور ریاضی:

روش تست زنی حسابان در کنکور
چگونه درس حسابان را برای کنکور تست بزنیم

حجم دروس اختصاصی رشته ی ریاضی نسبتا زیاد است و با مطالعه ی کم، نمیتوان نتیجه ی خوبی به دست آورد‌. دروس اختصاصی رشته ی ریاضی جزو دروس تفهیمی و تحلیلی هستند که هرگز نمیتوان آنها را حفظ نمود. بلکه باید با اصول تست زنی کنکور ریاضی و تمرین و تکرار مداوم به تسلط کافی رسید. برای تست زنی کنکور ریاضی ابتدا باید برای هر یک از دروس تخصصی منبع تستی استاندارد انتخاب کنید.

مجموعه ریاضیات : 

تست زنی  آمار در کنکور ریاضی

آمار درسی تحلیلی و محاسباتی است که گاهی محاسبات آن وقت گیر هستند. فصل ۱ و ۲ درس آمار شامل اندازه گیری، مدل سازی و جامعه و نمونه میباشند و بسیار ساده هستند. اما باید تعاریف متن این دو فصل را به خوبی به خاطر بسپارید. فصل سوم شامل متغیرهای تصادفی است و از مباحث این فصل نظیر متغیرهای کیفی و کمی،  متغیرهای اسمی و ترتیبی معمولا در کنکور سوالاتی مطرح می شود. از فصل ۴ به بعد مباحث مربوط به جدول فراوانی و دسته بندی است که حالت محاسباتی دارند و پس از حل چند تمرین به تسلط خواهید رسید‌.

تنها راه تسلط به مطالب درس آمار تمرین و تست زنی است. محاسبات آمار معمولا حجم بالایی دارند و ممکن است کمی وقت گیر باشند بنابراین باید دقت و سرعت عمل خود را افزایش دهید تا با کمبود وقت مواجه نشوید. معمولا سوالات کنکور ظاهر دشواری دارند، اما پس از حل کردن آنها متوجه میشوید که سوالات بسیار ساده هستند.  توصیه میکنیم این درس را حذف نکنید، زیرا با تسلط قادر خواهید بود به آسانی پاسخ همه ی سوالات آن را بدهید.

تست زنی درس حسابان در کنکور ریاضی

درس  حسابان یکی دیگر از دردس اختصاصی کنکور ریاضی هستند که اگر به طور مفهومی مطالعه نشوند، هرگز نمیتوان آنها را یاد گرفت. ابتدا باید فرمول ها را به طور کامل یاد بگیرید‌ سپس یک بار تمرینات کتاب درسی را حل کنید، زیرا این تمرینات کلیدی هستند‌. پس از مطالعه ی هر درس، یک خلاصه نویسی مختصری داشته باشید‌. این خلاصه نویسی ها در دوران جمع بندی بسیار به شما کمک خواهند کرد. پس از خلاصه نویسی باید به سراغ تست زنی بروید.

بهتر است دفعات اولی که تست میزنید اصلا عجله نکنید و زمان گیری نکنید‌. فعلا هدف یادگیری عمقی است. سپس به سراغ راهنمای حل بروید و تحلیل پاسخ هر سوال را بخوانید‌. پس از چندین بار تمرین و تکرار هر درس باید کم کم سرعت عمل خود را افزایش دهید و زمان گیری کنید‌. به طور کلی راهکار بالا بردن مهارت پاسخگویی به سوالات درس دیفرانسیل و حسابان، فقط تمرین و تکرار و آشنایی با اصول تست زنی کنکور ریاضی است. و از آنجایی که مباحث مختلف کاملا به هم مرتبط هستند باید سعی کنید تمامی مباحث را به خوبی یاد بگیرید.

تست زنی درس هندسه در کنکور ریاضی

هندسه جزو دروس جالب رشته ی ریاضی است. سوالات این درس غالبا تکراری هستند و علاوه بر این تعداد مناسبی از سوالات این درس در کنکور مطرح می شود. بهتر است این درس را به دو بخش هندسه ی پایه و هندسه ی تحلیلی تقسیم کنید. هندسه ی پایه مربوط به قضایاست. قضایا را هم باید حفظ کنید و هم تمرینات بسیار زیادی را تمرین و تکرار کنید‌. اما برای افزایش مهارت حل مسئله در هندسه ی تحلیلی باید بتوانید مهارت تشخیص معادلات را بالا ببرید‌. پس از اینکه مطالب کتب را به خوبی آموختید، به سراغ کتاب های تستیبروید و تست های بسیار زیادی حل کنید.

تست زنی درس گسسته در کنکور ریاضی

شاید درس گسسته ابتدا بسیار دشوار به نظر برسد اما گاهی بعضی مطالب آن با درس جبر و احتمال ترکیب میشوند. درس گسسته شامل ۴ فصل است.

نظریه ی گراف آسان ترین مبحث درس گسسته است و غالبا در کنکور ۱ سوال را به خود اختصاص میدهد‌. ابتدا باید مطالب آن را به خوبی مطالعه کنید و سپس به سراغ تست زنی بروید. تست های کنکورها سال قبل بهترین منبع برای این مبحث میباشند‌.

مبحث دیگر درس گسسته، نظریه ی اعداد میباشد که معمولا از این مبحث ۳ سوال مطرح می شود. مبحث ب.م.م پرتکرارترین مبحث این بخش است.‌پس از ب.م.م بهتر است روی معادلات هم نهشتی تمرکز کنید.

مبحث سوم رابطه و ترکیبیات است که معمولا سوالات این بخش با درس جبر و احتمال ترکیب میشوند. دو سوال از این مبحث مطرح می شود که بسیار مشابه تمرینات کتاب درسی هستند.

آخرین مبحث درس گسسته، احتمال است و حدود ۴ سوال از آن مطرح می شود‌. احتمال پیوسته ی دوبعدی و تابع توزیع احتمال پرتکرارترین مباحث این بخش هستند. به طور کلی برای درس گسسته توصیه میکنیم مباحث کتاب را به خوبی فرا بگیرید سپس به سراغ تست ها بروید‌.

تست زنی درس آمار و احتمال در کنکور ریاضی

درس جبر و احتمال بر پایه ی استدلال ریاضی هستند. در فصل اول انواع استدلالات مثل برهان خلف، استدلال تعمیم یافته، استدلال تمثیلی و وجود دارند که باید همه ی آن ها را یاد بگیریم.  فصل دوم در رابطه با مجموعه ضرب دکارتی است.  در فصل های بعدی احتمال و پدیده های تصادفی و پس از آن  احتمال مطرح میشود.

درس آمار و احتمال نیز مانند بقیه ی  دروس اختصاصی بیشتر به تست زنی نیاز دارد. یعنی ابتدا باید      مطالب را به خوبی مطالعه کنید و سپس به سراغ تست های استاندارد بروید و مهارت تست زنی کنکور ریاضی خود را بالا ببرید.

تست زنی ریاضیات پایه در کنکور ریاضی

درس ریاضی پایه در واقع بنیادی ترین مسائل را مطرح کرده است که برای فهم و یادگیری بقیه ی دروس اختصاصی نیز بسیار مهم است. مطالب این کتاب در عین پایه بودن نسبتا آسان اند و با حل تمرینات مناسب، می توان به تسلط بالایی رسید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

تست زنی درس فیزیک در کنکور ریاضی

روش تست زنی درس فیزیک در کنکور ریاضی
چگونه درس فیزیک را در کنکور تست بزنیم

درس فیزیک با ضریب ۴ برای دانش آموزان رشته ی ریاضی از دروس مهم و سرنوشت ساز است. این درس نسبت به درس ریاضی راحت تر بوده و سوالات آن جنبه ی کاربردی دارند نه صرفا تحلیلی.

سوالات درس فیزیک دو نوع اند:

۱) سوالاتی که فرمول مشخصی دارند و با جایگذاری ساده، به جواب آخر میرسید‌. این سوالات ساده هستند و با کمی تسلط قابل حل میباشند. ۲) دسته ی دوم سوالاتی هستند که نیاز است چندین فرمول را حفظ باشید و بتوانید آنها را به هم ربط دهید تا در پایان به پاسخ برسید.

همانطور که میبینید فرمول ها در درس فیزیک نقش اساسی دارند و باید آنها را به خوبی حفظ کنید‌. برای یادگیری درس فیزیک ابتدا مفاهیم را یاد بگیرید، سپس به سراغ فرمول ها بروید‌. می توانید فرمول ها را در یک دفترچه بنویسید. بهتر است فرمول های به هم مرتبط را کنار یکدیگر بنویسید. پارامترها و نکات کلیدی را به صورت رمزی روی فرمول بنویسید. این دفترچه در دوران جمع بندی به شما کمک بسیاری میکند‌. سپس به سراغ تست های تالیفی بروید. آنقدر تست حل کنید تا زمان پاسخگویی به سوالات بسیار کاهش یابد. البته پس از تست زنی، تحلیل سوالات را فراموش نکنید. با روش گفته شده به یک مهارت بالایی در تست زنی کنکور ریاضی خواهید رسید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

تست زنی درس شیمی در کنکور ریاضی

تست زنی درس شیمی
روش تست زنی درس شیمی در کنکور

شیمی سومین درس مهم کنکور ریاضی است که گاهی داوطلبان کنکور ریاضی از آن غافل میشوند. در سال های اخیر سوالات درس شیمی نسبت به سالهای قبل سخت تر و مفهومی تر شده اند‌. برای پاسخگویی به سوالات درس شیمی و اصول تست زنی کنکور ریاضی، ابتدا باید روش مطالعه ی این درس را بیاموزیم. سوالات درس شیمی سه نوع هستند: حفظی، مفهومی و مسئله.

سوالات حفظی که چندان سخت نیستند و شامل نظریه ها، خواص عناصر و …  میباشد‌. برای این بخش از درس شیمی بهتر است همه ی تست ها را بلافاصله پس از مطالعه نزنید. زیرا در فواصل زمانی مناسب‌ نیاز به تمرین و تکرار دارند. خلاصه نویسی از مباحث حفظی را فراموش نکنید. در جلسه ی کنکور هم بهتر است ابتدا پاسخ سوالات حفظی را بدهید‌ و سپس به سراغ بقیه ی سوالات بروید‌.

سوالات مفهومی شامل مباحثی مثل اوربیتال ها، واکنش ها و … هستند که نه جنبه ی حفظی دارند و نه جنبه ی مسائل عددی.

بخش مسائل شامل مباحثی مثل استوکیومتری، سینتیک، ترمودینامیک، اسیدها و بازها، الکترولیت ها و .‌‌ هستند و نزدیک ۳۰ درصد سوالات را تشکیل میدهند. بهتر است این مباحث را هرگز حفظ نکنید. ابتدا مثال های کتاب و جزوه را با دقت حل کنید و سپس به سراغ تست ها بروید. تنها راه تسلط به این مسائل تست زدن زیاد است.

از آنجایی که موازنه ی واکنش ها کمی وقت گیر است‌ بهتر است معادلات واکنش های شیمیایی موجود در کتب درسی را حفظ کنید تا سر جلسه ی کنکور نیازی به موازنه کردن نداشته باشید. برای افزایش سرعت عمل در پاسخگویی به سوالات این درس فقط باید تست بزنید. برای تست زنی کنکور ریاضی می توانید از تست های کنکور سراسری سال های قبل و تست های تالیفی استاندارد استفاده کنید‌.

کلام آخر:

به طور کلی دروس رشته ی ریاضی دو نوع حفظی و مفهومی هستند. برای دروس مفهومی تست زنی و تمرین و تکرار اهمیت بسیار بالایی دارند و باید پیوسته تمرین و تکرار داشت. اما دروسی که جنبه ی حفظی دارند باید حتما خلاصه نویسی شوند و ضمن تست زنی کنکور ریاضی، متن کتاب درسی و مطالب خلاصه نویسی شده نیز مرور شوند.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message]

دانلود pdf  مقاله ی تست زنی در کنکور ریاضی 

دانلود مقاله 

[/vc_message][/vc_column][/vc_row]

مهدی براتی

استاد مهدی براتی

کارشناس ارشد مشاوره و روانشناسی، نویسنده کتاب 10 جهش طلایی تا رتبه 100، و دارای 15 سال سابقه در زمینه مشاوره کنکور

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.