مشاور سبز

تقویت اراده برای کنکور چگونه ممکن است؟

اراده، عامل رسیدن به هدف

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

تقویت اراده برای کنکور چگونه ممکن است؟

به دلیل گستردگی رقابت در کنکور، داشتن اراده ای آهنین برای درس خواندن و آمادگی برای کنکور اهمیت بالایی دارد. از دست دادن اراده دلایل مختلفی دارد. برای تقویت اراده برای کنکور و مقابله با موانع آن بهتر است هدف گذاری های مفیدی داشته باشیم، روش مطالعه ی خود را تغییر دهیم و حدالامکان به مشاور تحصیلی مراجعه کنیم.

تقویت اراده برای کنکور چگونه ممکن است؟

اراده در کنکور
در این مقاله می خواهیم در مورد علل نداشتن اراده و راهکارهای تقویت اراده برای کنکور بحث کنیم.

حتما برای شما هم بارها پیش آمده که سر جلسه ی امتحان و یا آزمون های آزمایشی با خودتان فکر کرده باشید که اگر بیشتر درس می خواندم نمره ی بهتری کسب میکردم و یا چند بار تصمیم گرفته اید با اراده ی بیشتری درس بخوانید اما موفق نشده اید. در این مقاله می خواهیم در مورد علل نداشتن اراده و راهکارهای تقویت اراده برای کنکور بحث کنیم.

کنکور، رقابت سنگین: 

در حال حاضر کنکور سراسری یکی از سنگین ترین و پر رقابت ترین آزمون های کشور است‌.

آیتم های زیادی در موفقیت در کنکور دانش آموزان تاثیر دارند. داشتن یک برنامه ی اصولی، تسلط به روش های اصولی مطالعه ی هر درس، تکنیک تست زنی در کنکور، انگیزه برای کنکور از جمله عوامل موثر در موفقیت در کنکور است که قبلا در مورد آنها به صورت مفصل بحث کرده ایم.

از دیگر علل موفقیت در کنکور، اراده است. اگر دانش آموزی هدف روشنی داشته باشد، قطعا برای رسیدن به آن به دنبال تقویت اراده برای کنکور خواهد بود. اما شاید با خودتان بپرسید اراده چیست؟

اراده:

اراده در حقیقت میل و تلاش شدید برای رسیدن به هدف است. داشتن اراده در انجام هر کاری آنقدر حائز اهمیت که از گذشته گفته اند خواستن توانستن است. این جمله به این معنی است که اگر کسی واقعا هدف مشخصی داشته باشید، در راه رسیدن به آن همه ی تلاش خود را به کار میگیرد و تا رسیدن به آن دست از تلاش خود برنمی دارد.

اراده، عامل رسیدن به هدف
خود اراده نیز دارای مراحلی است. اولین مرحله ی اراده تصور است.

خود اراده نیز دارای مراحلی است. اولین مرحله ی اراده تصور است.

یعنی انسان هدف خود را مورد بررسی قرار می دهد و مزایا و معایب آن را مقایسه میکند تا ببیند آیا مزایای هدف بیشتر از معایب آن است یا خیر؟

پس از بررسی مزایای آن انسان یک تمایل شدید برای رسیدن به هدف پیدا میکند‌‌.

از لحاظ فیزیولوژی اراده در حقیقت سه بخش مختلف مغز را درگیر میکند. تمامی این بخش ها در قسمت جلویی مغز قرار دارند.

یک بخش مربوط به توانستن بوده و در بخش چپ قشر پیشین مغز قرار دارد. این بخش موجب می شود با وجود خستگی فعالیت های استرس زا را ادامه دهید.

بخش نتوانستن نیز در بخش راست قشر پیشین مغز میباشد که موجب می شود به درخواست های غیر منطقی خود پاسخ منفی دهید.

بخش خواستن نیز در بخش زیرین و میانی قشر پیشین مغز میباشد و مثل یک موتور محرک عمل میکند. این بخش موجب میشود فرد خواسته های خود را به شدت پیگیری کند. هر چه این بخش فعالیت بیشتری داشته باشد، فرد با انرژی بیشتری برای رسیدن به اهداف خود تلاش میکند.

در حقیقت این سه بخش در کنار یکدیگر اراده را تشکیل میدهند‌‌

پیش از اینکه درباره ی تقویت اراده برای کنکور صحبت کنیم، بهتر است با نشانه های بی ارادگی و علل ایجاد آن بحث کنیم و سپس به دنبال راهکارهای مناسبی باشیم.

علائم از دست دادن اراده و علل آن:

معمولا زمانی که دچار بی ارادگی می شویم علائمی نظیر کاهش قدرت تصمیم گیری، تاخیر زیاد در کارها بدون دلیل موجه، تضادهای فکری، عصبانیت و بی حوصلگی داریم‌.

عوامل تضعیف کننده ی اراده نیز زیاد اند. اما اصلی ترین آنها عبارت اند از  نداشتن هدف، مشغول شدن به کارهای غیر ضروری، مطالعه ی روزنامه وار، نداشتن انگیزه ی کافی، عدم تمرکز و حواس پرتی، مکان مطالعه ی نامناسب و کم تحرکی

نداشتن هدف:

همه ی انسان ها یک دوران تحصیل دارند. بعضی از آنها تا انتهای مسیر را می پیمایند و بعضی دیگر در اواسط مسیر خسته میشوند و دیگر ادامه نمی دهند.

معمولا کسانی که هدف ندارند، اراده ی کافی برای درس خواندن هم ندارند و حتی به دنبال تقویت اراده برای کنکور نیز نیستند.

دانش آموزان از لحاظ هدف به چند گروه تقسیم می شوند.

گروه اول اهدافی مشخص و منطقی دارند‌.‌

این گروه از دانش آموزان تمامی شرایط خود را مورد سنجش قرار میدهند و بسته به شرایط و علاقه ی خود یک هدف مشخصی تعیین می کنند.

این دسته از دانش آموزان به ندرت وقت خود را تلف می کنند، زیرا قدر تک تک لحظات خود را به خوبی می دانند و از آن به بهترین نحو استفاده می نمایند‌.

گروه دوم تصوراتی بیش از توانایی و امکانات خود دارند. این گروه معمولا بعد از مدتی تلاش اراده و انگیزه ی خود را از دست میدهند‌.

گروه سوم، دانش آموزانی هستند که اهداف کوچکی دارند و از ظرفیت ها و استعدادهای خود به نحو مطلوب استفاده نمیکنند‌.

گروه چهارم دانش آموزانی هستند که هیچ هدفی ندارند‌.

معمولا این گروه از دانش آموزان در مقابل دروس دشوار دچار فشارهای روحی و عصبی میشوند و حتی علاقه ی خود را به درس خواندن از دست می دهند.

داشتن هدف موجب فعال شدن انگیزه می شود‌.

دانش آموزی که هدف داشته باشد، با انرژی مضاعف برای رسیدن خود به هدف کوشش میکند.

هدف موجب افزایش توانایی ها، افزایش قدرت یادگیری و افزایش علاقه به درس خواندن می شود و به طور کلی کلیدی است که با استفاده از آن نزدیک ۹۰ درصد مشکلات درسی حل میشوند.

مشغول شدن به کارهای غیر ضروری:

معمولا تعداد زیادی از دانش آموزان در دوران کنکور تایم زیادی از روز را صرف پرداختن به کارهای جانبی و متفرقه می کنند.

تماشا کردن تلویزیون، رفتن به مهمانی ها، بازی با گوشی موبایل، بیرون رفتن های غیر ضروری از جمله کارهایی اند که موجب تلف شدن زمان زیادی می شوند.

معمولا دانش آموزانی که قصد انجام دادن کارهای متفرقه را دارند، با خودشان می گویند از فردا حتما درس می خوانم اما متاسفانه این فردا هرگز از راه نمی رسد.

اولویت اصلی یک دانش آموز هدفمند و جویای موفقیت بایستی درس خواندن باشد. سایر کارها در اولویت دوم و سوم قرار دارند.

مطالعه ی روزنامه وار:

یکی از دلایل از دست دادن اراده، مطالعه ی دروس به شیوه ی نادرست است. متاسفانه تعداد زیادی از دانش آموزان برای درس خواندن از روش های نادرست کمک میگیرند.

این دسته از دانش آموزان کتاب درسی را باز می کنند و شروع به خواندن  کتاب میکنند.

معمولا تا زمانی که ذهن به صورت فعال درگیر مطالعه نشود، نه تنها مطلب جدیدی را یاد نخواهد گرفت، بلکه سبب می شود به مرور زمان فرد اراده و انگیزه ی خود را برای درس خواندن از دست بدهد.

نداشتن انگیزه:

داشتن انگیزه نیز یکی از راه های موثر در موفقیت و افزایش و تقویت اراده برای کنکور است. با این حال ممکن است دانش آموزان زیادی انگیزه ی کافی نداشته باشند‌.

معمولا دانش آموزانی که انگیزه پایینی دارند، تصور می کنند هدفی که تعیین کرده اند فراتر از توانایی ها و استعداد آنهاست و یا همیشه به دنبال پیدا کردن نقطه عطفی برای شروع درس خواندن هستند‌.

عدم تمرکز:

بیشتر دانش آموزان با  عدم تمرکز و حواس پرتی دست به گریبان هستند.

تمرکز در حقیقت نقطه ی مقابل حواس پرتی است. هر چه تعداد عوامل مزاحم بیشتر باشد، به همان اندازه تمرکز شما کاهش خواهد یافت‌.

عوامل ایجاد حواس پرتی به دو گروه کلی عوامل ذهنی و عوامل محیطی تقسیم میشوند‌.

عوامل ذهنی در حقیقت همان افکاری هستند که ذهن شما را درگیر مسائل دیگری غیر از درس خواندن می کنند.

عوامل محیطی نیز عواملی نظیر تهویه نامناسب، سر و صداهای آزاردهنده و … هستند که باعث از دست دادن تمرکز میشوند.

مکان مطالعه ی نامناسب:

مکان مطالعه از از اساسی ترین ملزومات آمادگی برای کنکور و تقویت اراده برای کنکور است. پیشتر نیز بارها درباره ی اهمیت اتاق مطالعه صحبت نموده ایم.

اتاق مطالعه ای که نور کافی، دمای مناسب و تهویه ی مطلوبی نداشته باشد موجب بی انگیزگی، خستگی، بی حوصلگی، بی ارادگی و  تنبلی می شود.[/vc_column_text][ucaddon_uc_simple_bg_audio_player heading=”تقویت اراده و تاب آوری در سال کنکور” audio_file=”https://moshaversabz.com/wp-content/uploads/2021/02/تاب-آوری.mp3″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

راهکارهای تقویت اراده برای کنکور:

برای خود هدف گذاری کنید:

 • هدف گذاری
  اهداف بلند مدت و کوتاه مدت مکمل یکدیگرند و موجب می شوند به راحتی به تقویت اراده برای کنکور پرداخته و به هدف نهایی خود برسید.‌

  اهداف دانش آموزان کنکوری به سه دسته تفکیک می شوند: هدف نهایی، هدف بلند مدت، هدف کوتاه مدت

  هدف کوتاه مدت در حقیقت هدفی است که برای رسیدن به آن به مدت زمان کم نیاز دارید‌. هدف گذاری های روزانه و هفتگی در حقیقت همان اهداف کوتاه مدت هستند.

  اهداف بلند مدت نیز اهداف ماهانه هستند. هدف گذاری برای رسیدن به تراز بالا در آزمون های آزمایشی و یا اتمام یک درس مشخص تا مدت زمان معینی جزو اهداف بلند مدت می باشد.

  هدف نهایی نیز تراز کنکور، رشته و رتبه ی مورد علاقه است.

  اهداف بلند مدت و کوتاه مدت مکمل یکدیگرند و موجب می شوند به راحتی به تقویت اراده برای کنکور پرداخته و به هدف نهایی خود برسید.‌

  • درس خواندن را به اولویت اول خود تبدیل کنید:

  درس خواندن، اولویت اصلی
  بایستی سعی کنید درس خواندن هدف اصلی شما باشد.
  فراموش نکنید که همیشه دشوارترین گام، همان گام اول است.

  همانطور که اشاره نمودیم مشغول شدن به کارهای غیر ضروری و متفرقه تایم زیادی را به خود اختصاص میدهد.

  به طوری که ممکن است مدت زمان زیادی را صرف این کارها کنید و در انتهای روز متوجه شوید کل روز خود را صرف کارهای غیر ضروری کرده اید‌.

  بایستی سعی کنید درس خواندن هدف اصلی شما باشد.

  فراموش نکنید که همیشه دشوارترین گام، همان گام اول است.

  اگر برای مدتی درس خواندن را به اولویت اصلی خود تبدیل کنید، ناخودآگاه پس از مدتی خودتان ناخودآگاه انگیزه و اراده ی بالایی برای درس خواندن خواهید داشت.

  • موقع درس خواندن نقش فعالی داشته باشید:

  مطالعه ی فعال
  اگر به دنبال تقویت اراده برای کنکور هستید، بایستی روش درس خواندن خود را تغییر دهید.
 • اگر به دنبال تقویت اراده برای کنکور هستید، بایستی روش درس خواندن خود را تغییر دهید.موقع مطالعه تعدادی کاغذ زیر دست خود قرار دهید و سعی کنید با نوشتن مطالعه کنید.زمانی که سعی میکنید مطالب را با نوشتن بخوانید، مغز شما بیشتر درگیر مطالب می شود و سریعتر مطالب را یاد میگیرد.علاوه بر نوشتن مطالب، حاشیه نویسی و خلاصه نویسی نیز روش های موثری هستند.
  • راهکارهای افزایش انگیزه را عملی کنید:

  برای تقویت اراده برای کنکور، بایستی انگیزه ی خود را افزایش دهید. برای افزایش انگیزه می توانید از تابلوی آرزوها و تجسم هدف نهایی استفاده کنید‌.

  یک تابلوی آرزوهای کوچک در مکان مطالعه ی خود بسازید و روی آن عکس هایی با رشته ی مورد علاقه و جملات انگیزشی بچسبانید.

  همچنین روزانه دقایق کمی را صرف تصور کردن هدف نهایی نمایید. چشمان خود را ببندید و خودتان را در حالی تصور کنید که در حال تحصیل در رشته و دانشگاه مورد علاقه ی خود هستید.

  برای اینکه به طور کامل با راهکارهای افزایش انگیزه و تاثیر آن بر تقویت اراده برای کنکور آشنا شوید توصیه می کنیم مقاله ی انگیزه در کنکور و راه های تقویت آن را نیز مطالعه کنید‌.

  • تمرکز خود را افزایش دهید:

  سعی کنید هر چیزی که عامل حواس پرتی میباشد را از خودتان دور کنید.‌

  افکار منفی و اضطراب را از خود دور نمایید.

  حدالامکان  استفاده از فضای مجازی را به کمترین حد ممکن برسانید.

  • یک مکان مطالعه ی مناسب پیدا کنید‌:

  اگر احساس می کنید اتاق مطالعه ی شما کم نور است و یا در آن احساس بی حوصلگی و کسالت می کنید، توصیه می کنیم برای مدتی مکان مطالعه ی خود را تغییر دهید.

  اگر در منزل مکان مناسب و دنجی برای درس خواندن وجود ندارد، می توانید به کتابخانه ها و سالن های مطالعه ی آرام مراجعه کرده و در آنجا درس بخوانید.

  کلام آخر:

مراجعه به مشاور تحصیلی مجرب
در پایان باید بگوییم اگر رسیدن به هدف برایتان خیلی مهم است، برای تقویت اراده برای کنکور سعی کنید حتما به یک مشاور تحصیلی مشاور و کاربلد مراجعه کنید.

در پایان باید بگوییم اگر رسیدن به هدف برایتان خیلی مهم است، برای تقویت اراده برای کنکور سعی کنید حتما به یک مشاور تحصیلی مشاور و کاربلد مراجعه کنید.

یک مشاور مجرب تمام نقاط قوت و ضعف شما را بررسی میکند و بر اساس آنها راهکارهای ویژه ای برای تقویت اراده برای کنکور ارائه میدهد.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message style=”square”]

انگیزه برای کنکور ندارم چکار کنم؟ این مقاله ی عالی را از دست ندهید

اینجا بخوانید

[/vc_message][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message style=”square” message_box_color=”purple”]

دانلود pdf مقاله تقویت اراده برای کنکور چگونه ممکن است؟(همین مقاله)

لینک دانلود

[/vc_message][/vc_column][/vc_row]

مهدی براتی

استاد مهدی براتی

کارشناس ارشد مشاوره و روانشناسی، نویسنده کتاب 10 جهش طلایی تا رتبه 100، و دارای 15 سال سابقه در زمینه مشاوره کنکور

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.