مشاور سبز

تنبلی در سال کنکور را چگونه کنترل کنیم؟

اهمال و تنبلی در سال کنکور نتیجه ای جز شکست نخواهد داشت‌‌.

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

تنبلی در سال کنکور را چگونه کنترل کنیم؟

تنبلی در سال کنکور یکی از مشکلاتی است که به طور معمول گریبان دانش آموزان کنکوری را میگیرد. اگر با تنبلی در سال کنکور مقابله نکنیم، ممکن است بسیار ضرر کنیم. برای مقابله با تنبلی بایستی با حفظ انگیزه و اعتماد به نفس و داشتن برنامه ریزی خوب، حدالامکان از یک مشاور تحصیلی کمک بگیریم.

تنبلی در سال کنکور یکی از متداول‌ ترین مشکلات دانش آموزان کنکوری است.

تنبلی در سال کنکور یکی از متداول‌ ترین مشکلات دانش آموزان کنکوری است
علل تنبلی در سال کنکور:

معمولا دانش آموزانی که پایه ی درسی خوبی دارند، دچار خیال پردازی می شوند و فکر می کنند نیازی نیست برای موفقیت در کنکور تلاش کنند.

تنبلی در سال کنکور به تدریج موجب از دست دادن انگیزه و بی برنامگی شده و در نهایت به عدم قبولی در کنکور ختم می شود.

علل تنبلی در سال کنکور:

تنبلی در سال کنکور علل مختلفی دارد‌. اصلی ترین عامل تنبلی خود ما هستیم. ماییم که تصمیم میگیریم مطابق برنامه پیش برویم و در کنکور موفق شویم و یا اینکه تنبلی کنیم و در کنکور موفق نشویم.

اما تنبلی در سال کنکور دلایل دیگری هم دارد. از جمله عوامل تنبلی در سال کنکور میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

غرور کاذب:

بیشتر دانش آموزان کنکور معدل خوب و نسبتا بالایی دارند‌. به همین علت فکر میکنند میتوانند در کنکور نیز به رتبه‌ ی خوبی برسند.

اما حدود ۲۲ هزار دبیرستان در کشور وجود دارند و سالانه نزدیک ۶۰۰ هزار دانش آموز با معدل خوب در کنکور شرکت می کنند.

طبیعی است که همه ی این ۲۲ هزار دانش آموز نمی توانند رتبه ی ایده آلی به دست بیاورند. پس دانش آموزانی که شاگرد اول هستند باید غرور کاذب را کنار بگذارند و با جدیت تمام برای رسیدن به هدف مورد نظر تلاش نمایند و درس بخوانند‌‌. در حقیقت هیچ دانش آموزی نباید به معدل خود دلخوش کند، حتی اگر معدل وی ۲۰ است.

برنامه ریزی غیر اصولی:

مهمترین اصل موفقیت در کنکور، برنامه ریزی می باشد. بارها در مورد اهمیت برنامه ریزی صحبت کرده ایم و  در حقیقت می توان گفت مهمترین اصل موفقیت در کنکور برنامه ریزی است.

یک برنامه ریزی ایده آل سبب افزایش انگیزه و استفاده ی بهینه از ساعات شبانه روز می شود. اما اگر دانش آموزی یک برنامه ی منسجم و استانداردی نداشته باشد، در اجرای آن اهمال خواهد کرد. اهمال و تنبلی در سال کنکور نتیجه ای جز شکست نخواهد داشت‌‌.

برای مثال دانش آموزانی که قبلا ساعت مطالعه ی پایینی داشته اند، به یکباره متحول می شوند و تصمیم میگیرند یک برنامه ی سنگین برای خود بنویسند.

‌ طبیعی است کسی که قبلا روزی ۳ الی ۴ ساعت درس می خوانده است، قادر نخواهد بود به یکباره ساعت مطالعه ی خود را به ۱۲ ساعت در روز افزایش دهد.

متناسب نبودن برنامه ریزی با شرایط فردی جزو عوامل موثر در اهمال و تنبلی در سال کنکور است.

به طوری که دانش آموزان نه تنها نمی توانند مطابق برنامه  پیش بروند، بلکه حتی تمرکز و انگیزه ی کافی برای مطالعه ی ۴ الی ٥ ساعت در روز را نیز نخواهند داشت.

فقدان اعتماد به نفس:

اهمال و تنبلی در سال کنکور نتیجه ای جز شکست نخواهد داشت‌‌.
یک برنامه ی منسجم و استانداردی نداشته باشد، در اجرای آن اهمال خواهد کرد. اهمال و تنبلی در سال کنکور نتیجه ای جز شکست نخواهد داشت‌‌.

 

یکی از دلایل اساسی تنبلی در سال کنکور نداشتن اعتماد به نفس است. عدم اعتماد به نفس نه تنها موجب تنبلی می شود، بلکه باعث میشود هرگز نتوانید عملکرد خوبی در آزمون های آزمایشی داشته باشید.

علاوه بر این فقدان اعتماد به نفس رفته رفته سبب ایجاد بیماری های روحی مختلف مثل افسردگی و … می شود.[/vc_column_text][ucaddon_uc_simple_bg_audio_player heading=”پادکست تنبلی در سال کنکور را چگونه کنترل کنیم؟” audio_file=”https://moshaversabz.com/wp-content/uploads/2021/01/چگونه-تنبلی-در-سال-کنکور-را-رفع-کنیم.mp3″ uc_init_settings=””][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

به دنبال نقاط عطف:

اکثریت دانش آموزان در مسیر کنکور به دنبال یافتن نقاط عطف هستند. از شنبه درس می خوانم، از فردا ساعت مطالعه ی خود را افزایش می دهم ‌و جملاتی از این قبیل همان نقاط عطف هستند.

گاهی اوقات دانش آموزان آنقدر به دنبال نقاط عطف هستند که بعد از مدتی متوجه می شوند زمان اندکی تا کنکور مانده و هنوز کلی درس تمام نشده دارند.

پس هرگز به امید فردای بهتر، نباید امروز خود را از دست داد‌. همواره تصور کنید امروز همان فردای دیروز است و نهایت تلاش خود را به کار گیرید.

تلاش سخت:

یکی دیگر از عوامل تنبلی در سال کنکور این است که دانش آموزان در ماه های آغازین به سختی تلاش می کنند و ساعت مطالعه ی بالایی دارند. به همین علت بعد از گذشت چند ماه به شدت احساس خستگی دارند و نمیتوانند ساعت مطالعه ی باکیفیت و خوبی داشته باشند.

تغییرات فصل:

گاهی اوقات تغییر فصل نیز موجب احساس کسالت و تنبلی در سال کنکور می‌ شود. مهر و فروردین جزو ماه هایی هستند که اکثر داوطلبان احساس خواب آلودگی و بی انگیزگی دارند. زیرا با تغییر فصل فعالیت های بیولوژیکی بدن نیز دچار تغییراتی ‌می شود.

استرس بیش از حد:

داشتن استرس در سال کنکور امری طبیعی است. استرس به میزان کم موجب تلاش بیشتر دانش آموزان و تلاش آنها می شود.

اما اگر دانش آموزی بیش از حد دچار استرس شود، ممکن است نتیجه ی عکس داشته باشد و نتواند تلاش خوبی نماید‌.

راهکارهایی برای پیشگیری از تنبلی در سال کنکور:

بررسی علل تنبلی:

پیش از هر کاری باید علت تنبلی و سستی خود را پیدا کنید. علل تنبلی در هر کس ممکن است متفاوت باشد.

ممکن است دانش آموزی بخاطر حجم بالای مطالب دچار تنبلی شود، اما دانش آموز دیگری به خاطر استرس بالا دچار تنبلی در سال کنکور شود. پس اولویت شما باید یافتن علت اصلی تنبلی باشد.

 

پاداش:

 • علاوه بر این فقدان اعتماد به نفس رفته رفته سبب ایجاد بیماری های روحی مختلف مثل افسردگی و … می شود.
 • گرفتن پاداش برای همه ی انسان ها در تمام مراحل زندگی بسیار شیرین است. برای اینکه تنبلی را کنار بگذارید و به طرز خوبی درس بخوانید، برای خود پاداش در نظر بگیرید.قرار نیست ماداشی که در نظر میگیرید چیز بزرگی باشد. خرید کتاب مورد علاقه، خوردن شیرینی مورد علاقه و … می توانند پاداش خوبی برای کنار گذاشتن تنبلی در سال کنکور باشند‌.
  • تفکر مثبت:
  • • تفکر مثبت:
   برای همین وقتی تصمیم می گیرند یک درس دشوار را مطالعه کنند احساسات منفی زیادی مثل بی علاقگی، ترس، خستگی، استرس و … خواهند داشت.
   برای مقابله با تنبلی در سال کنکور، افکار منفی را از خود دور نمایید.

   طرز فکر خود را تغییر دهید. اکثر  دانش آموزان کنکوری تفکر منفی نسبت به خود دارند و به شدت احساس ضعف می کنند.

   برای همین وقتی تصمیم می گیرند یک درس دشوار را مطالعه کنند احساسات منفی زیادی مثل بی علاقگی، ترس، خستگی، استرس و … خواهند داشت.

   برای مقابله با تنبلی در سال کنکور، افکار منفی را از خود دور نمایید.

   طبیعی است که همه ی دانش آموزان از همان ابتدا تسلط بالایی در همه ی دروس نداشته باشند. در سال کنکور بایستی با تلاش مستمر و مداوم  روش و اصول مطالعه ی  هر درس، روش های تست زنی، روش های برنامه ریزی و … را یاد بگیرید و کم کم مسیر ترقی را بپیمایید.

   پس افکار سمی را دور ریخته و سعی کنید با انرژی بالا مطابق برنامه پیش بروید‌‌.

   تغییر برنامه:

  • • تغییر برنامه:
   داشتن یک برنامه ی خوب، یکی از دلایل اصلی افزایش انگیزه و پیشرفت است.
  • داشتن یک برنامه ی خوب، یکی از دلایل اصلی افزایش انگیزه و پیشرفت است.اگر فکر می کنید برنامه ای که نوشته اید اصولی نیست زمان آن رسیده است که آن را تغییر دهید.اگر با روش برنامه ریزی برای کنکور آشنا نیستید، میتوانید از یک مشاور تحصیلی مجرب کمک بگیرید.بدون شک ناامیدی یکی از عوامل موثر در تنبلی در سال کنکور است. بهتر است به جای فکر کردن به سختی کنکور، تراز پایین و حجم بالای دروس به روزهای خوبی که در پیش خواهید داشت فکر کنید.فکر کردن به روزهای بعد از کنکور و فکر کردن در مورد رتبه و دانشگاه مورد علاقه قطعا باعث خواهند شد تنبلی را کنار بگذارید.
  • فکر کردن به لحظات خوب:

   • اولویت بندی کارها:

   • اولویت بندی کارها
    معمولا در سال کنکور دانش آموزان مشغله ی زیادی دارند، رفتن به مدرسه، رفتن به کلاس کنکور، درس خواندن، کارهای شخصی و … ممکن است باعث سردرگمی و سستی دانش آموزان

    معمولا در سال کنکور دانش آموزان مشغله ی زیادی دارند، رفتن به مدرسه، رفتن به کلاس کنکور، درس خواندن، کارهای شخصی و … ممکن است باعث سردرگمی و سستی دانش آموزان شود.

    بهتر است کارها را اولویت بندی کنید. اولویت شما باید رفتن به مدرسه و درس خواندن باشد. کلاس کنکور و سایر کارهای شخصی جزو کارهای متفرقه هستند.

    به جای مراجعه به کلاس کنکور میتوانید از ویدئوهای آموزشی و کلاس های آنلاین استفاده نمایید. همچنین بهتر است سخت ترین درس ها را در ابتدای هر روز بخوانید.

    • استفاده ی بهینه از زمان:

    یکی از کارهایی که در راستای رفع تنبلی در سال کنکور میتوان انجام داد، استفاده ی زمان به صورت بهینه است.

    دانش آموزان باید خود را مقید به  درس خواندن و پایبندی به برنامه نمایند. هیچ نوع تنبلی در سال کنکور قابل توجیه نیست، زیرا عواقب جبران ناپذیری به دنبال خواهد داشت.

    • تغییر محل مطالعه:

    ممکن است مکان مطالعه ی شما طوری باشد که به محض ورود به آن احساس خواب آلودگی کنید، یا انگیزه ی خود را از دست دهید.

    برای این که مطمئن شوید اتاق مطالعه ی شما نامناسب است، برای چند روز میزان انرژی و انگیزه ی خود را پس از ورود به اتاق با قبل از ورود به آن مورد بررسی قرار دهید.

    • واقع بین بودن:

    همانطور که اشاره کردیم یکی از دلایل تنبلی در سال کنکور این است که دانش آموزان برنامه ای سنگین برای خود می نویسند و با گذر زمان دچار خستگی و بی انگیزگی می شوند.

    بهتر است موقع برنامه ریزی کاملا واقع بین باشید و برنامه ی خود را به گونه ای تنظیم نمایید که ساعت مطالعه ی شما در اولین روزهایی که برای کنکور درس میخوانید ٦ تا ٧ ساعت باشد  و به طور منطقی ساعت مطالعه ی خود را بالا ببرید.

    در طول روز تایم کافی برای استراحت، غذا خوردن و خواب اختصاص دهید.

    • دفتر مخصوص کارهای روزانه:

    یکی از راه های مناسب برای مقابله با تنبلی در سال کنکور، داشتن دفترچه ای جداگانه برای نوشتن کارهای روزمره است.

    همانطور که یک دفتر برنامه ریزی ماهانه و یک دفتر برنامه ریزی هفتگی دارید، دفترچه ای برای فعالیت های روزمره انتخاب کرده و  تمام فعالیت های روزانه را در پایان روز در آن یادداشت نمایید.

    برای مثال امروز به مدرسه رفته اید، دو ساعت ادبیات خوانده اید، دو ساعت تست فیزیک حل کرده اید، نیم ساعت لغات زبان را خوانده اید، نیم ساعت پیاده روی کرده اید و …. همه را در دفتر خود یادداشت نمایید.

    سپس  هر درسی را که مطابق برنامه خوانده اید و تست های آن را حل کرده اید با یک علامت خاص مثل تیک، هایلایتر سبز یا هر علامت دیگر مشخص کنید.

    هر چقدر تعداد این علائم بیشتر شود انگیزه ی بیشتری پیدا می کنید و سعی خواهید کرد در روزهای آینده تعداد این تیک ها را به حداکثر برسانید.

    کلام آخر:

   • image7 min
  • در پایان بایستی بگوییم تنبلی در سال کنکور عواقب زیادی دارد. یکی از عواقب تنبلی قبول نشدن در کنکور است که سبب می شود دانش آموزان دچار افسردگی شوند.به خاطر داشته باشید توکل بر خدا یکی از عوامل موفقیت است. افکار منفی را دور ریخته، به خدا توکل نمایید و تمام تلاش خود را برای موفقیت به کار گیرید. فراموش نکنید هیچ کار سختی وجود ندارد که در مقابل اراده ی پولادین انسان تسلیم نشود.از پرخوری یا کم خوری، کم خوابی و خوابیدن زیاد، تفریحاتی مثل دورهمی ها و مهمانی های زیاد دوری کنید و فقط به رشته و دانشگاه مورد علاقه ی خود فکر کنید.هنگام مطالعه فقط به مطالب درسی توجه کنید و از شمردن صفحات باقی مانده و یا روزهای باقی مانده تا کنکور خودداری کنید.هر وسیله ای که عامل حواس پرتی است مثل گوشی موبایل، عکس های خاطره انگیز، موسیقی، تلویزیون و … را از محل درس خواندن خود دور کنید و حدالامکان در محیطی آرام و پر نور درس بخوانید.

   اگر احساس میکنید به تنهایی قادر نیستید بر تنبلی خود غلبه کنید، حتما از یک مشاور تحصیلی راهنمایی گرفته و از وی بخواهید یک برنامه ی منسجم برایتان بنویسد.

[/vc_column_text][vc_message message_box_style=”3d” style=”square” message_box_color=”warning”]

چگونه به برنامه ریزی در سال کنکور پایبند باشید؟ این مقاله بسیار مهم را از دست ندهید

کلیک کنید

[/vc_message][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_style=”3d” style=”square” message_box_color=”alert-info”]

دانلود pdf مقاله چگونه در سال کنکور باتنبلی مقابله کنید (همین مقاله)

لینک دانلود

[/vc_message][/vc_column][/vc_row]

مهدی براتی

استاد مهدی براتی

کارشناس ارشد مشاوره و روانشناسی، نویسنده کتاب 10 جهش طلایی تا رتبه 100، و دارای 15 سال سابقه در زمینه مشاوره کنکور

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.