مشاور سبز

تکنیک تست زنی کنکور چگونه به رتبه برتر شدن ما کمک می کند.

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

آشنایی با تکنیک تست زنی کنکور 

در مقالات قبلی درباره ی روش های مطالعه ی هر درس، روش های تست زنی کنکور که تاثیر بسیار زیادی در یادگیری و بهبود تراز شما دارند، صحبت کردیم. در این مقاله قصد داریم درباره ی یکی از مهارت های بسیار مهم یعنی تکنیک تست زنی کنکور صحبت کنیم.

کمبود وقت چگونه در کنکور به وجود می آید؟

یکی از اساسی ترین عواملی که موجب کمبود وقت و در نتیجه شکست در کنکور می شود آشنا نبودن با تکنیک  تست زنی کنکور است. تکنیک تست زنی کنکور آنقدر اهمیت دارد که به هیچ عنوان نمی شود از آن چشم پوشی کرد. تست زنی در کنکور نوعی تکنیک است. سوالی که پیش می آید این است که چرا می گوییم تکنیک؟ زیرا پاسخگویی صحیح به سوالات در مدت زمان کم، نوعی مهارت و قابلیت به شمار می رود. در کنکور داوطلبانی موفق تر هستند که به تکنیک تست زنی کنکور مسلط باشند.

چه بسا دانش آموزانی که در طول سال بسیار تلاش کرده اند و طبق برنامه ریزی ها پیش رفته اند، اما به دلیل عدم آشنایی با تکنیک تست زنی کنکور دچار کمبود وقت و استرس می شوند و یا در پاسخگویی دچار اشتباهاتی می شوند و نمی توانند نتیجه ی مطلوب را کسب کنند.

چرا باید تکنیک تست زنی کنکور را یاد بگیریم؟

سیستم آموزشی ما به گونه ای است که دانش آموزان در طول تحصیل در مدرسه بیشتر با آزمون های تشریحی آشنا می شوند. حال این که کنکور آزمونی است چهار گزینه ای و تستی‌. و بدیهی است که ماهیت آزمون های تستی و تشریحی با یکدیگر بسیار تفاوت دارند. زیرا اگر شما یک موضوع را به خوبی یاد بگیرید، قادر خواهید بود تمام جزئیات آن را توضیح دهید‌ اما سوالات تستی نیازمند مهارت بالایی هستند که شما بتوانید پاسخ صحیح یک سوال را که ممکن است یک کلمه باشد، از میان گزینه های نادرست تشخیص دهید. پس باید برای موفقیت صد در صدی در کنکور با تکنیک تست زنی کنکور آشنا شوید. می توانید قبل از کنکور، این تکنیک ها را در آزمون های آزمایشی به کار ببرید تا مهارتتان افزایش یابد.

مطالعه کردن شرط اول برای موفقیت در کنکور

هرگز نمی توان اهمیت مطالعات و تمرین و تکرار قبلی را دست کم گرفت. زیرا اگر شما مطالعه ی کافی نداشته باشید، باز هم نخواهید توانست به موفقیت در کنکور برسید. به عبارتی می توان گفت مطالعه برای کنکور و تقویت تکنیک تست زنی مکمل یکدیگرند و هیچ کدام بر دیگری برتری ندارد. پس ضمن مطالعه ی عمیق و مفهومی دروس، باید با انواع تکنیک تست زنی کنکور آشنا شد و سعی کرد این مهارت را در خود تقویت نمود‌.  در ادامه ی این مقاله انواع تکنیک تست زنی کنکور و نکاتی که به شما در جهت افزایش دقت کمک خواهند کرد را بازگو می کنیم. با ما همراه باشید‌.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

انواع تکنیک تست زنی کنکور:

تکنیک تست زنی کاری آسان است.
تکنیک تست زنی کنکور به هیچ عنوان کار دشواری نیست. اما نکته ای که باید توجه داشت این است که درست خواندن روی سوال و گزینه ها در واقع نصف مسیر است.

تکنیک  تست زنی کنکور به هیچ عنوان کار دشواری نیست.  اما نکته ای که باید توجه داشت این است که درست خواندن روی سوال و گزینه ها در واقع نصف مسیر است. بهتر است ابتدا با انواع تکنیک تست زنی کنکور آشنا شوید. سپس به نحوه ی خواندن صورت سوالات و گزینه ها و نکاتی که به درد هر دانش آموز کنکوری خواهد خورد را بیاموزید.

تکنیک اول؛ روزنامه وار خواندن روی سوالات:

در این تکنیک شما باید یک بار روی سوال را به طور روزنامه وار بخوانید، اگر جزو سوالات آسان بود، سریع پاسخ دهید. در غیر این صورت باید تکنیک ضربدر منها را به کار ببرید.

 

تکنیک دوم؛ علامت گذاری سوالات وقت گیر ( تکنیک ضربدر منها):

تکنیک تست زنی ضربدر منها
تکنیک ضربدر منها یکی از اساسی ترین تکنیک های تست زنی است که در روز کنکور بسیار به شما کمک می کند

تکنیک ضربدر منها یکی از اساسی ترین تکنیک های تست زنی است که در روز کنکور بسیار به شما کمک خواهد کرد. پس از اینکه روی یک سوال را خواندید و احساس کردید با سوالی وقت گیر مواجه هستید، باید از تکنیک ضربدر منها استفاده کنید. اگر سوال مورد نظر از مباحثی است که بین دو گزینه شک دارید یا حل آن زمان زیادی را به خود اختصاص میدهد، در کنار آن یک علامت ضربدر بزنید و از آن رد شوید‌ و به سراغ بقیه ی سوالات بروید.

پس از این که به تمام سوالات پاسخ دادید و زمان اضافه ای برایتان باقی ماند به سراغ  سوالاتی که با علامت ضربدر مشخص شده اند بروید و در پی حل کردن آنها باشید. سوالاتی را که اصلا بلد نیستید با یک علامت منفی، علامت گذاری کنید. بهتر است به این سوالات به صورت تصادفی و شانسی پاسخ ندهید. زیرا کنکور نمره منفی دارد و هر سه پاسخ نادرست،  موجب از دست دادن امتیاز یک پاسخ صحیح می شود.

تکنیک سوم؛  مدیریت زمان:

برای هر سوال زمان مشخصی را در نظر بگیرید و سعی کنید تا پایان زمان مشخص شده پاسخ آن را پیدا کنید. در غیر این صورت با کمبود زمان مواجه خواهید شد‌.

تکنیک چهارم؛ تشخیص سوالات آسان:

برای اینکه روحیه خود را حفظ کنید بهتر است ابتدا به سراغ سوالات آسان هر درس بروید. زیرا اگر از اول به سمت سوالات دشوار هر درس بروید، ذهنتان سریع خسته می شود.

برای به کارگیری این روش باید سعی کنید سوالات هر درس را کمی زودتر از زمان مقرر شده تمام کنید. سپس این زمان اضافی را ذخیره کنید و در پایان به سراغ سوالاتی بروید که در آنها شک داشتید، یا وقت گیر بودند و با علامت ضربدر مشخص کرده بودید.

تکنیک پنجم؛ تکنیک زمان های نقصانی:

تکنیک تست زنی زمان های نقصانی مکمل روش ضربدر من.
برای به کارگیری این روش باید سعی کنید سوالات هر درس را کمی زودتر از زمان مقرر شده تمام کنید.

برای به کارگیری این روش باید سعی کنید سوالات هر درس را کمی زودتر از زمان مقرر شده تمام کنید. سپس این زمان اضافی را ذخیره کنید و در پایان به سراغ سوالاتی بروید که در آنها شک داشتید، یا وقت گیر بودند و با علامت ضربدر مشخص کرده بودید.

تکنیک ششم؛ استراتژی بازگشت:

اگر تمام تکنیک های فوق را انجام داده باشید، پیش از اتمام آزمون یک زمان ذخیره ای خواهید داشت. در این زمان میتوانید به سراغ درس هایی بروید که روی آن ها هدف گذاری کرده بودید.

تکنیک هفتم؛ ارزش یکسان سوالات:

همه ی سوالات یک درس، ارزش یکسانی دارند و امتیاز هیچ سوالی از سوال دیگر بیشتر نیست. پس فرقی ندارد که شما در یک درس به یک سوال آسان پاسخ دهید یا یک سوال دشوار. آنچه مهم است این است که پاسخ صحیح را بدست بیاورید. پس برای یک سوال زمانی بیش از حد معمول را  صرف نکنید و سراغ بقیه ی سوالات بروید. البته فراموش نکنید ارزش دروس با یکدیگر متفاوت است.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

تکنیک هشتم؛ چند تا از ده تا:

تکنیک چند تکنیک تست زنی چند تا از ده تا باعث می شود به هدف فکر کنید.
همه ی دانش آموزان یک سری نقاط قوت و ضعف دارند. با توجه به نقاط ضعف و نقاط قوت خود، هدف گذاری کنید که قصد دارید به چند سوال پاسخ دهید.

همه ی دانش آموزان یک سری نقاط قوت و ضعف دارند. با توجه به نقاط  ضعف و نقاط قوت خود، هدف گذاری کنید که قصد دارید به چند سوال پاسخ دهید. یعنی نیازی نیست به همه ی سوالات یک درس پاسخ دهید. اسم این تکنیک، تکنیک چند تا از ده تا میباشد.

 تکنیک نهم: رد شدن:

اگر احساس میکنید سوالی بیش از حد پیچیده است به راحتی از کنار آن رد شوید و حتی در زمان ذخیره شده نیز به سراغ این نوع سوالات نروید.

اصول مطالعه ی صورت سوالات:

برای این که بتوانید بهتر تکنیک های تست زنی را اجرا کنید باید مهارت تست خوانی خود را افزایش دهید. گاهی ممکن است در اثر درست نخواندن روی سوال، پاسخ اشتباهی را علامت بزنید.

۱) سوال و گزینه ها را به  دقت بخوانید‌.

۲) روی افعال دقت بیشتری داشته باشید. افعال منفی یا مثبت باعث گمراهی تعداد زیادی از داوطلبان می شوند. به همین دلیل بهتر است دور افعال سوالات یک دایره بکشید  و دقت کنید فعل به کار برده مثبت است یا منفی. مثل درست است و درست نیست.

۳) بعضی کلمات نقش بسیار اساسی دارند. مثل همه، بیشتر، اغلب، یا عباراتی مثل غلط است به جز، صحیح است به جز.

۴)  گاهی ممکن است طراح سوال با کلمات بازی کند و از عبارات گمراه کننده استفاده کند‌. این عبارات ممکن است موجب سردرگمی داوطلبان شود. پس روی کلمات مترادف نیز دقت کنید.

۵) اگر تست های در ظاهر تکراری طرح شده بودند، باید بیشتر دقت کنید. بهتر است دور افعال  این سوالات خط بکشید و سوالات را به خوبی تجزیه و تحلیل کنید.

تست زنی درس های تحلیلی

۶)  در درس های تحلیلی ممکن است گاهی اشتباهات افقی ایجاد شود. یعنی پاسخ تست عدد ۴ است. و این عدد ۴ در گزینه ی ۳ نوشته شده است. ممکن است شما دچار اشتباه شوید و گزینه ی ۴ را علامت بزنید.

۷) ممکن است یک سوال را در دفترچه به جای سوال دیگری پاسخ دهید. یعنی به جای این که جواب سوال ۲۵ را سر جای خود علامت بزنید اشتباهی در سوال ۲۶ پاسخ دهید و تا انتها به همین ترتیب جلو بروید. این مورد یکی از خطرناک ترین و رایج ترین اشتباهات داوطلبان کنکوری است که به صورت کاملا تصادفی رخ میدهد. برای جلوگیری از بروز این اتفاق،  بهتر است هر ده سوالی را که پاسخ میدهید، شماره ی آن را با شماره پاسخ برگ چک کنید تا اشتباهی رخ نداده باشد.

۸) اگر سوالی پاسخ های طولانی داشت اصلا نهراسید. احتمال دارد  همان گزینه  ی طولانی پاسخ صحیح باشد.

۹) گاهی ممکن است سوالی که بسیار طولانی است، یکی از آسان ترین سوالات آن درس باشد‌. پس ابتدا روزنامه وار روی سوال را بخوانید و از هیچ سوالی بدون خواندن عبور نکنید.

روش حل سوال پیدا کنید

۱۰ )  برای تست هایی که به فرمول و اثبات نیاز دارند، تنها به درست خواندن  روی سوال دقت نکنید. بلکه به روش حل مساله ی خود نیز دقت کنید تا مطمئن شوید پاسخی که در پایان به دست می آورید پاسخ صحیحی است.

۱۱) هنگام پاسخگویی به سوالات حدس و گمان را کنار بگذارید و بر پایه ی محاسبات ذهنی پاسخ ندهید. بهتر است تمام مراحل را روی کاغذ حل کنید و در پایان پاسخ را در پاسخ برگ علامت بزنید.

۱۲) گاهی پیش می آید هر چهار گزینه  شباهت زیادی به یکدیگر دارند، در این صورت باید بسیار دقت کنید. این نوع سوالات برای افرادی که دقت بالایی ندارند نوعی تله به شمار می رود.

۱۳) نکته ی مهمی که اغلب دانش آموزان و داوطلبان آن را نادیده می گیرند، تمیزی دفترچه ی سوالات است. بهتر است محاسبات و راه حل های خود را به صورت منظم و مشخص بنویسید و پاسخ هر سوال را از سوالات دیگر جدا کنید. انجام ندادن این کار باعث شلوغی بیش از حد برگه و در نتیجه سردرگمی و اتلاف وقت می شود.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

جمع بندی مقاله تکنیک های تست زنی

با کمک تکنیک های تست زنی موفقیت خود را تضمین کنید
تکنیک های تست زنی بسیار ساده هستند. کافی است با این تکنیک ها آشنا شوید و سعی کنید از آنها در جلسات آزمون های آزمایشی استفاده کنید.

برای موفقیت در کنکور، در کنار مطالعه ی دروس با روش های اصولی و همچنین تمرین و تکرار با استفاده از روش های تست زنی، استفاده از تکنیک های تست زنی کنکور تاثیر شگفت انگیزی در رتبه و تراز شما خواهد داشت. تکنیک های تست زنی بسیار ساده هستند. کافی است با این تکنیک ها آشنا شوید و سعی کنید از آنها در جلسات آزمون های آزمایشی استفاده کنید.

تکنیک تست زنی کنکور شامل روزنامه وار خواندن صورت سوالات،  تکنیک ضربدر منها، تکنیک زمان های[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”5318″ img_size=”large” alignment=”center” onclick=”custom_link” link=”http://amoozesh2020.ir/%d8%af%d8%b1%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d9%87-%d9%85%d8%a7/”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_style=”solid-icon” style=”square” message_box_color=”warning” icon_fontawesome=”fas fa-bullhorn”]

کتاب 10 جهش طلایی تا رتبه 100 کامل ترین و جامع ترین کتاب مشاوره ای کنکور را از دست ندهید.

پرفروش ترین کتاب مشاوره ای کنکور

دانلود فصل اول

[/vc_message][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message icon_fontawesome=”fas fa-headphones”]

پادکست چگونه  در سال کنکور همیشه باانگیزه باشید.

[/vc_message][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message]

دانلود pdf مقاله تکنیک تست زنی کنکور چگونه به رتبه برتر شدن ما کمک می کند.(همین مقاله)

لینک دانلود

[/vc_message][/vc_column][/vc_row]

مهدی براتی

استاد مهدی براتی

کارشناس ارشد مشاوره و روانشناسی، نویسنده کتاب 10 جهش طلایی تا رتبه 100، و دارای 15 سال سابقه در زمینه مشاوره کنکور

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.