مشاور سبز

درس خواندن برای کنکور سراسری چگونه باید باشد؟

برای پایبندی به برنامه ریزی کنکور، باید درس خواندن اولویت اصلی باشد.

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

درس خواندن برای کنکور سراسری چگونه باید باشد؟

کنکور سراسری یکی از مهمترین اتفاقات زندگی هر دانش آموزی است. با توجه به رقابت شدید در عرصه ی کنکور و حجم بالای مطالب درسی، آشنایی با اصول درس خواندن برای کنکور کمک بسیار زیادی به دانش آموزان خواهد کرد. به طور کلی برای درس خواندن برای کنکور ابتدا باید محیط اطراف خود را آماده ی درس خواندن کنیم و سپس با کمک روش های صحیح به مطالعه بپردازیم.

 

درس خواندن برای کنکور سراسری چگونه باید باشد؟

 

کنکور سراسری و موفقیت در آن همیشه یکی از دغدغه های مهم اکثر دانش آموزان دوره ی متوسطه است. به دلیل رقابت تنگانگ داوطلبان در کنکور سراسری، دانش آموزان هرچه به کنکور نزدیک می شوند به دنبال پیدا کردن راهی مناسب برای درس خواندن برای کنکور هستند که بهترین بازده مطالعاتی را داشته باشد.

موفقیت در کنکور در گرو خوب درس خواندن است.
درس خواندن برای کنکور چگونه باید باشد؟

عوامل زیادی مثل روش های تست زنی، تکنیک مدیریت زمان، برنامه ریزی، سوابق تحصیلی، داشتن انگیزه بالا و روش مناسب درس خواندن برای کنکور روی موفقیت دانش آموزان تاثیر مستقیم دارد. یکی از پرسش هایی که همواره دانش آموزان کنکوری با آن مواجه هستند، این است که درس خواندن برای کنکور چگونه باید باشد؟ در این مقاله قصد داریم به طور کامل به بحث در این مورد بپردازیم.

 اهمیت نحوه ی درس خواندن برای کنکور:

با توجه به رقابت شدید داوطلبان و حجم بالای مطالب درسی و لزوم تسلط بر آنها برای موفقیت در کنکور سراسری، آشنایی دانش آموزان با نحوه ی درس خواندن برای کنکور، کمک شایانی به موفقیت آنها خواهد کرد.

ممکن است درس خواندن برای کنکور برای بعضی از دانش آموزان کار بسیار سختی به نظر برسد‌. معمولا این دسته از دانش آموزان کمی بعد از آغاز مطالعه احساس خستگی می کنند یا حتی احتمال دارد برای اینکه مطلبی را به خوبی درک کنند، مجبور باشند چند باری آن را بخوانند. این کار باعث می شود سرعت مطالعه به شدت کاهش یابد که در طولانی مدت ممکن است موجب ضررهای زیادی از جمله کمبود وقت شود.

در مقابل دسته ای از دانش آموزان تمرکز بسیار بالایی دارند و در کنکور رتبه و تراز خیلی خوبی به دست می آورند. به راستی تفاوت این دو دسته در چیست؟ قطعا تفاوت عمده ی این دو دسته از دانش آموزان با سبک درس خواندن برای کنکور است.

تعداد کمی از دانش آموزان اصول درس خواندن برای کنکور را میدانند.
برای درس خواندن برای کنکور باید اصول تمرکز و روش مطالعه ی دروس برای کنکور آموخت.

اگر تاکنون از عملکرد خود راضی نبوده اید، خوب درس نخوانده اید و احساس می کنید زمان کمی تا کنکور دارید، می توانید با کمک گرفتن از اصول درس خواندن برای کنکور که در این مقاله به آنها می پردازیم به نتایج خوبی برسید و موفقیت خود را تضمین کنید.

 

درس خواندن برای کنکور:

معمولا همه ی دانش آموزان کنکوری کم و بیش به درس خواندن برای کنکور می پردازند، اما شاید تعداد کمی به طور اصولی درس می خوانند.

برای درس خواندن برای کنکور باید اصول تمرکز و روش مطالعه ی دروس برای کنکور آموخت.

تمرکز:

یکی از عواملی که موجب کاهش شدید کیفیت مطالعه میباشد، حواس پرتی و عدم تمرکز است که تنها راه غلبه بر آن آشنایی با اصول و نحوه ی درس خواندن برای کنکور است.

اولین اصل یادگیری تمرکز است.
تمرکز یکی از اصول مهم در درس خواندن برای کنکور است. عدم تمرکز و حواس پرتی از جمله مشکلات رایج بین دانش آموزان است

تمرکز یکی از اصول مهم در درس خواندن برای کنکور است. عدم تمرکز و حواس پرتی از جمله مشکلات رایج بین دانش آموزان است.‌

شاید برای شما هم بارها اتفاق افتاده که شروع به مطالعه کرده اید و پس از مدت زمانی متوجه شوید حواستان جای دیگری است و اصلا روی مطالب درسی تمرکز ندارید. حواس پرتی موقع درس خواندن کیفیت مطالعه را به شدت کاهش میدهد‌.

برای مقابله با حواس پرتی باید ذهن، محیط و مطالب درسی  را مدیریت نمود.

حتی اگر نحوه ی مطالعه ی صحیح هر درس را بدانید، اما تمرکز نداشته باشید، قادر نخواهید بود نتایج خوبی به دست بیاورید.

  • علل حواس پرتی:

حواس پرتی ممکن است دلایل گوناگونی داشته باشد. خستگی، کمبود خواب، بیماری، افکار منفی، استرس امتحانات و کنکور، وجود عوامل مزاحم نظیر گوشی موبایل یا تلویزیون در اتاق مطالعه از جمله عواملی هستند که تمرکز  دانش آموزان را به شدت تحت تاثیر قرار میدهند.

  • عواقب حواس پرتی و عدم تمرکز:

عدم تمرکز راندمان مطالعه را بسیار کاهش میدهد و روند یادگیری به شدت افت می کند.

اگر برای مدت طولانی دچار عدم تمرکز شوید ممکن است وضعیت تحصیلی شما به حد قابل توجهی کاهش پیدا کند و شما یک دید منفی نسبت به خود پیدا کنید و اعتماد به نفس خود را از دست دهید‌.

کاهش اعتماد به نفس در طولانی مدت ممکن است باعث آسیب های روحی روانی جدی شود.

  • راهکارهای مقابله با حواس پرتی:

همانگونه که اشاره کردیم حواس پرتی تحت تاثیر عوامل گوناگونی ایجاد می شود. این عوامل می تواند بیرونی ( مربوط به محیط اطراف ) یا درونی ( افکار و احساسات ) باشد‌. بنابراین با توجه به عامل اصلی حواس پرتی باید از راهکارهای مختلفی استفاده کرد‌.

  • یافتن مناسب ترین ساعت مطالعه:

با توجه به اینکه توانایی ها و ویژگی های ذاتی دانش آموزان با یکدیگر متفاوت است. بنابراین ضروری است همه ی دانش آموزان پیش از شروع درس خواندن برای کنکور، ویژگی های خود را بشناسند و اطلاعاتی در مورد اینکه در چه ساعاتی از روز شما انگیزه و انرژی بیشتری دارید.

  • یافتن مناسب ترین مکان برای مطالعه:

مکان مطالعه باید بسیار آرام و دور از هر نوع عوامل مزاحم باشد. مکانی که برای درس خواندن در نظر میگیرید  باید نور و تهویه ی ایده آلی داشته باشد. اگر در منزل مکان مناسبی برای مطالعه ندارید میتوانید به کتابخانه ها و قرائتخانه ی دولتی و خصوصی مراجعه نمایید‌‌.

  • یافتن مناسب ترین مدت زمان مطالعه:

این که روزانه چند ساعت می توانید به طور مفید درس بخوانید تحت تاثیر عوامل گوناگونی است. اگر دانش آموز سال آخر هستید و یا در کلاس های مختلفی شرکت می کنید، غیر منطقی است که انتظار داشته باشید روزانه بالای ۱۲ ساعت، درس بخوانید.

مدت زمانی که برای درس خواندن در نظر میگیرید باید به نوعی باشد که در حد فاصل دو تایم مطالعاتی یک استراحت ده الی بیست دقیقه ای داشته باشید.

  • کنترل افکار درون:

شاید برای همه ی ما بارها پیش آمده باشد که موقع درس خواندن برای کنکور افکار مزاحمی مثل فکر کردن به مهمانی ها، تفریح با دوستان، خاطرات گذشته و … حواس ما را پرت کرده باشد.

برای اینکه بتوانید افکار خود را مدیریت کنید، یک تکه کاغذ کنار خود قرار دهید و هر فکر مزاحمی که به از ذهنتان عبور کرد را روی کاغذ یادداشت کنید و به خودتان قول دهید در اسرع وقت به تمامی آنها فکر خواهید کرد.

  • توجه به وضعیت فیزیولوژیکی:

تغذیه ی مناسب و خواب کافی از جمله عوامل موثر در کیفیت درس خواندن برای کنکور هستند. برای اینکه بتوانید به طور موثری به مطالعه ی دروس بپردازید باید تغذیه ی سالم و خواب کافی داشته باشید. همچنین بلافاصله پس از غذا خوردن نباید به سراغ درس خواندن بروید.

  • روند یادگیری فعال:

برای افزایش بازده مطالعه هنگام درس خواندن باید نقش فعالی داشته باشید. یعنی پس از مطالعه سعی کنید هدف هر درس، کلمات کلیدی و خلاصه ای از مطالب درس را برای خود توضیح دهید‌‌. حتی می توانید مطالب جدید را به مطالب قبلی ربط دهید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

تفاوت درس خواندن برای مدرسه و درس خواندن برای کنکور

یادگیری روش های مطالعه:

بعد از اینکه محیط اطراف و ذهن خود را آماده ی درس خواندن کردید، نوبت به کار گرفتن روش های اصولی مطالعه است‌. باید همواره این نکته را در نظر داشته باشید که درس خواندن برای کنکور با آمادگی برای سایر امتحانات متفاوت است‌.

روش مطالعه ی دروس مختلف متفاوت است.
پیش از اینکه به سراغ مطلب جدیدی بروید، یک نگاه کلی به متن کتاب، تیترها و تصاویر داشته باشید.

اینکه بتوانید حجم زیادی از مطالب را در یک روز مطالعه کنید، قطعا انرژی و همت بالایی میطلبد‌. روش درس خواندن برای کنکور یعنی ابتدا تکنیک ها و روش های صحیح درس خواندن را یاد بگیرید‌ و سعی کنید طبق یک برنامه ریزی صحیح و منطقی پیش بروید‌.

 

درس خواندن برای دروس حفظی و مفهومی

روش درس خواندن برای دروس حفظی و مفهومی کمی با همدیگر متفاوت اند. اما اصول اولیه ی یکسانی دارید. این اصول اولیه همان روش pqrst است.

یعنی پیش از اینکه به سراغ مطلب جدیدی بروید، یک نگاه کلی به متن کتاب، تیترها و تصاویر داشته باشید. به طوری که بتوانید کلمات کلیدی درس را متوجه شوید. برای پیش خوانی نیازی نیست زمان زیادی را اختصاص دهید. یک مرور ده دقیقه ای هم کافی است تا هدف هر مبحث را تشخیص دهید. از اهمیت تمرینات پایان درس غافل نشوید.

بعد از پیش خوانی نوبت سوال سازی است. در این مرحله باید بتوانید هدف کلی درس چیست و شما باید چه مطالبی را بیاموزید.

بعد از سوال سازی نوبت خواندن است. در این مرحله باید به سمت کتاب درسی بروید و با تمرکز بر جزئیات، با دقت زیاد متن کتاب را مطالعه کنید‌. در این مرحله بایستی حضور فعالی داشته باشید و از تکنیک هایی مثل یادداشت برداری، حاشیه نویسی، هایلایت کردن، خلاصه نویسی و هر چیزی که به درک و فهم عمیق مباحث کمک میکند استفاده کنید‌.

کتاب درسی منبع اصلی مطالعه!
تمرین و تکرار:
بعد از اینکه یک درس را مطالعه کردید، نوبت تمرین و تکرار است.

بعد از خواندن متن کتاب، نوبت بازگو کردن مباحث است‌‌. در این مرحله شما باید بتوانید مطالب را از حفظ برای خودتان یا برای شخص دیگری توضیح دهید. فرض کنید شما یک معلم هستید و قصد دارید مطالبی را که تازه مطالعه کرده اید را به دانش آموزان توضیح دهید. اینگونه عملکرد بهتری خواهید داشت‌.

تمرین و تکرار:

بعد از اینکه یک درس را مطالعه کردید، نوبت تمرین و تکرار است. مراحل قبلی برای دروس عمومی و اختصاصی، حفظی و مفهومی تمام گروه های آزمایشی یکسان است‌‌. اما این مرحله برای دروس حفظی و مفهومی با یکدیگر کاملا فرق دارد.

برای دروس مفهومی مثل ریاضی، فیزیک، شیمی و… شما باید بلافاصله پس از خواندن کتاب درسی، به سراغ تست زنی بروید. زیرا تمرین و تکرار بلافاصله بعد از مطالعه باعث تثبیت مطالب می شود. اما برای دروس حفظی مثل دین و زندگی، فلسفه و منطق و … که جنبه ی حفظی دارند بهتر است بین مطالعه و تست زنی یک فاصله ای ایجاد کنید‌.

تحقیقات حاکی از این بوده که اگر مطلب حفظی را مطالعه کنید و سپس حداقل  ۲۴ ساعت تا مطالعه ی مجدد آن وقفه ایجاد کنیم، نتیجه ی بهتری خواهیم گرفت. زیرا در این بازه ی زمانی مغز قابلیت تقویت اطلاعات دریافتی را خواهد داشت. پس بین مطالعه ی دروس حفظی و تست زنی حداقل یک روز صبر نمایید‌.

هم در دروس حفظی و هم در دروس مفهومی بعد از اینکه به تسلط نسبی رسیدید و تست های آموزشی خوبی حل کردید، سعی کنید در طول ماه تعداد مناسبی تست زماندار برای هر مبحث اختصاص دهید. برای مثال می توانید در نظر بگیرید از تمام  مباحث درس زیست شناسی  که در یک ماه اخیر مطالعه کرده اید ۶۰ تست حل کنید. تست زنی برای کنکور اهمیت بسیار زیادی دارد‌ که قبلا درباره ی آنها به طور کامل صحبت کرده ایم. اگر هنوز با روش های تست زنی و  تکنیک های تست زنی آشنا نیستید، به مقالات مربوطه مراجعه کنید.

کلام آخر:

بعد از سوال سازی نوبت خواندن است
برای دروس مفهومی مثل ریاضی، فیزیک، شیمی و… شما باید بلافاصله پس از خواندن کتاب درسی، به سراغ تست زنی بروید

در پایان باید بگوییم هر چیزی اصول خاص خود را دارد. درس خواندن برای کنکور هم از این قاعده جدا نیست. برای اینکه بتوانید به خوبی درس بخوانید و کیفیت مطالعه ی خوبی داشته باشید بایستی عوامل درونی و بیرونی را مدیریت کنید.

عوامل درونی در حقیقت همان افکار و احساسات و وضعیت فیزیولوژیکی بدن شما هستند که گاهی باعث ایجاد شک و تردید و احساسات منفی در شما می شوند. عوامل بیرونی هم عواملی محیطی هستند که در صورت عدم کنترل ممکن است موجب عدم تمرکز شما شوند.

بعد از آماده سازی شرایط باید از روش های استانداردی برای درس خواندن برای کنکور استفاده کنید که مهمترین و متداول ترین روش، همان روش pqrst  است که برای دروس حفظی و مفهومی تقریبا مشابه است و تفاوت اندکی با هم دارند.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_style=”3d” style=”square”]

بهترین روش مطالعه درس های حفظی برای کنکور چگونه است؟

اینجا بخوانید.

[/vc_message][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message style=”square” message_box_color=”purple”]

دانلود pdf مقاله درس خواندن برای کنکور چگونه باید باشد(همین مقاله)

لینک دانلود

[/vc_message][/vc_column][/vc_row]

مهدی براتی

استاد مهدی براتی

کارشناس ارشد مشاوره و روانشناسی، نویسنده کتاب 10 جهش طلایی تا رتبه 100، و دارای 15 سال سابقه در زمینه مشاوره کنکور

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.