مشاور سبز

رمز موفقیت در تحصیل چیست؟

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

رمز موفقیت در تحصیل چیست؟

رمز موفقیت در تحصیل بسیار است. حتی تعریفی که  هر شخص  از موفقیت در ذهن خود دارد، ممکن است با دیگران متفاوت باشد. بنابراین می توان گفت موفقیت در تحصیل امری نسبی است. اما در حالت کلی رمز موفقیت در تحصیل مطالعه و تلاش کردن مستمر و مداوم است. در این مقاله قصد داریم درباره ی رمز موفقیت در تحصیل به طور مفصل صحبت کنیم. 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

رمز موفقیت در تحصیل چیست؟

یک دانش آموز موفق نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کرده و به خوبی می داند چه زمانی درس بخواند، چه زمانی استراحت کند و به این ترتیب از درس خواندن و یادگیری نهایت لذت را ببرد و در پایان نمرات خوبی کسب کند.

۱) اولین رمز موفقیت در تحصیل، پرورش رفتار و ویژگی های دانش آموز موفق در خود است. برای پرورش این ویژگی ها باید اقدامات مختلفی را انجام داد.

پرورش ویژگی دانش آموزان موفق در خود، عامل مهمی در موفقیت در تحصیل اس
• تبدیل درس خواندن به یک اولویت مهم: مطالعه و خوب درس خواندن اولویت اول دانش آموزان موفق است.

تبدیل درس خواندن به یک اولویت مهم:

مطالعه و خوب درس خواندن اولویت اول دانش آموزان موفق است. به طوریکه می توان گفت ویژگی مشترک همه ی دانش آموزان موفق و رمز موفقیت در تحصیل آنها اولویت مطالعه است‌. دانش آموزان موفق یک برنامه ریزی مشخصی دارند و تمامی امور زندگی خود را به نحوی برنامه ریزی کرده اند که سایر امورات زندگی، هیچ لطمه ای به روند مطالعه وارد نکند. البته اینطور نیست که دانش آموزان موفق هیچ برنامه ی تفریح و وقت آزادی ندارند. اما اگر یک امتحان مهم در پیش داشته باشند، اولویت اصلی آنها مطالعه ی مباحث امتحان است. پس از آن به سایر امورات زندگی روزمره مثل مهمانی، تماشای تلویزیون و گردش می پردازند.

دومین ویژگی مشترک دانش آموزان موفق وقت شناس بودن است.

شما تنها زمانی می توانید به یک دانش آموز موفق تبدیل شوید که با روش های مدیریت زمان آشنا شوید و سعی کنید همواره زمان خود را به خوبی مدیریت کنید. یک برنامه ریزی خوب و دقیق باعث می شود شما همیشه فرد وقت شناسی باشید. ویژگی وقت شناس بودن نه تنها یک رمز موفقیت در تحصیل به شمار می رود، بلکه در سایر عرصه های زندگی نیز بسیار به شما کمک خواهد کرد.

سومین ویژگی مشترک دانش آموزان موفق، صادقانه عمل کردن است.

صادقانه عمل کردن یعنی در حد توان خود تلاش کنید. در حل تکالیف وسوالات امتحان به هیچ عنوان تقلب نکنید و سعی کنید از  کپی کردن مطالب خودداری نمایید. حتی اگر برای امتحانی، به حد کافی مطالعه نکرده اید، نمره ی کم گرفتن خیلی بهتر از تقلب کردن و کسب یک نمره ی دروغین است.

در واقع تقلب کردن هیچ ارزشی ندارد و در آینده نیز ممکن است به یک عادت ناهنجار تبدیل شود و حتی در زندگی اجتماعی نیز سعی کنید همیشه از تقلب استفاده کنید. حتی اگر تحت تاثیر جو مدرسه و تمسخر همکلاسی ها برای عدم تقلب قرار گرفتید هرگز دست به تقلب نزنید.

چهارمین ویژگی دانش آموزان موفق تمرکز و تعهد به برنامه است.

 

یعنی اگر برنامه ریزی کرده اند که از ساعت ۴_۶ حتما درس زیست شناسی مطالعه کنند، به برنامه ی خود متعهد هستند و حتما این دو ساعت را صرف درس خواندن میکنند. طی این دو ساعت نیز روی درس زیست شناسی تمرکز میکنند و از هر چیزی که باعث حواس پرتی شود دوری میکنند.

اگر مشکل حواس پرتی و عدم تمرکز دارید، یکی از روش هایی که می تواند به تمرکز شما کمک کند، این است که یک برگه ی کوچک کنار خود قرار دهید و هر چیزی که باعث حواس پرتی شما میشود را روی کاغذ یادداشت کنید و به خودتان قول دهید که پس از تمرکز بر روی درس و اتمام آن، درباره ی آن مسئله ی انحرافی فکر خواهید کرد‌. البته مطالعه ی مداوم ممکن است باعث خستگی ذهنی شود، به همین دلیل بهتر است بین هر ۷۵ دقیقه، یک زمان استراحت ده دقیقه ای در نظر بگیرید.

ویژگی دیگر عدم مقایسه است.

هرگز سطح علمی و نمرات خود را با دوستان و رقیبان مقایسه نکنید. هدف ما از درس خواندن است که هر روز نسبت به دیروز خودمان پیشرفت داشته باشیم. پس مقایسه کردن خود با دیگران کار بیهوده ای است که باعث اتلاف انرژی و ناامیدی زیاد می شود‌.

حتما بیت معروف رهرو آن نیست که گه تند و گهی خسته رود،

رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود را شنیده اید. این بیت در مورد همه ی دانش آموزان موفق صدق میکند. یک دانش آموز موفق به خوبی می داند که در مسیر موفقیت پستی و بلندی های زیادی وجود دارد. نه با رسیدن به بلندی ها دچار غرور کاذب می شود و نه با رسیدن به پستی ها و ناهمواری ها امید خود را از دست میدهد. بلکه همواره تلاش میکند تا به هدف نهایی خود برسد.

اگر جزو دانش آموزان متوسط هستید انتظار نداشته باشید یک شبه ره صدساله را طی کنید. بلکه باید مسیر موفقیت خود را به مسیرهای کوتاه تقسیم کنید. برای مثال اگر معدل شما ۱۲ است، نباید انتظار داشته باشید در مدت زمان کمی معدل شما ۱۹ شود. بهتر است ابتدا روی رساندن معدل خود به ۱۴، سپس ۱۶، بعد از آن ۱۸ و در نهایت ۱۹ تمرکز کنید. اینگونه هم از تلاش کردن خسته نمی شوید، هم اینکه با رسیدن به اهداف کوچکتر انگیزه ی بیشتری پیدا میکنید.

سعی کنید آهسته و پیوسته به سمت موفقیت قدم بردارید
یک دانش آموز موفق به خوبی می داند که در مسیر موفقیت پستی و بلندی های زیادی وجود دارد. نه با رسیدن به بلندی ها دچار غرور کاذب می شود و نه با رسیدن به پستی ها و ناهمواری ها امید خود را از دست میدهد. بلکه همواره تلاش میکند تا به هدف نهایی خود برسد.

۲) دومین رمز موفقیت در تحصیل، مربوط به عملکرد دانش آموزان در کلاس درس است.

حضور فعال در کلاس، تاثیر مستقیمی در موفقیت دارد.
• یک دانش آموز موفق در کلاس درس به دقت به مطالب گوش میدهد و تمام سعی خود را میکند که روی صحبت های دبیر متمرکز شود‌. یکی از راه های افزایش تمرکز سر کلاس درس، نگاه کردن به دبیر است.

یک دانش آموز موفق در کلاس درس به دقت به مطالب گوش میدهد و تمام سعی خود را میکند که روی صحبت های دبیر متمرکز شود‌. یکی از راه های افزایش تمرکز سر کلاس درس، نگاه کردن به دبیر است. اگر سوالی داشتید، یا نکته ای برایتان مبهم بود بهتر است همان لحظه از دبیر سوال کنید و پاسخ را در گوشه ای از کتاب بنویسید.

اگر پاسخ سوال خود را بلافاصله نپرسید، با ادامه یافتن مطالب درس ممکن است با عدم درک مطالب مواجه شوید‌. البته اگر دبیر شما زمان خاصی از کلاس درس را به رفع اشکال اختصاص می دهد، می توانید سوال خود را در آن زمان بپرسید.

از اصول بهره  وری در کلاس درس

یادداشت برداری

یکی از اصول بهره  وری در کلاس درس و رمز موفقیت در تحصیل است. هنگامی که دبیر شما مبحثی را تدریس میکند، از نکات مهم خلاصه برداری کنید. بهتر است نکاتی که یادداشت می کنید، به زبان خودتان باشد تا هنگام مطالعه ی درس، به خوبی متوجه مطلب شوید. می توانید خودکارهای رنگی برای جذاب تر شدن صفحات کتاب استفاده کنید. البته دقت کنید صفحات کتاب بیش از حد شلوغ و رنگی رنگی نباشد. این کار باعث عدم تمرکز هنگام مطالعه می شود.

دوستان درس خوان

برای موفقیت بیشتر دوستان درس خوان پیدا کنید. اگر دوستان پر حرفی دارید، بهتر است در کلاس درس در کنار آنها ننشینید. رفتار و حرکات آنها حین تدریس دبیر، ممکن است باعث حواس پرتی و عدم تمرکز شما شود. برای بالا بردن تمرکز خود بهتر است در ردیف های جلویی بنشینید.

شاید با خودتان بگویید ردیف جلو با ردیف های پشتی چه تفاوتی دارد؟ اولین تفاوت ردیف جلو با سایر ردیف ها، نزدیکی به دبیر است. دومین تفاوت که بسیار مهم است این است که حواستان کمتر پرت می شود. زیرا هنگامی که در ردیف اول نشسته اید غیر از دبیر و تخته سیاه چیز دیگری مقابل شما وجود ندارد که باعث حواس پرتی شود. اما زمانی که در ردیف های پشتی و مخصوصا ردیف آخر نشسته اید، علاوه بر دبیر شما تک تک حرکات سایر دانش آموزان را  که عامل اصلی حواس پرتی است  را نیز مشاهده خواهید کرد.

۳) سومین رمز موفقیت در تحصیل، روش ها و تکنیک های مطالعاتی موثر و استاندارد است.

  • برای موفقیت باید از روش های مطالعاتی موثر استفاده کنید
    • اولین کاری که باید انجام دهید این است که قبل از هر جلسه یک زمان کوتاهی را به پیش خوانی درس مربوطه اختصاص دهید. این کار باعث می شود تا زمانی که دبیر شروع به تدریس میکند، شما با مطالب احساس غریبگی نکنید‌

    اولین کاری که باید انجام دهید این است که قبل از هر جلسه یک زمان کوتاهی را به پیش خوانی درس مربوطه اختصاص دهید. این کار باعث می شود تا زمانی که دبیر شروع به تدریس میکند، شما با مطالب احساس غریبگی نکنید‌.

تثبیت مطالب در ذهن شما

  • بعد از کلاس درس نیز بهتر است در حد چند دقیقه دروس را مرور کنید تا مطالب در ذهن شما تثبیت شوند.
  • برای موفقیت در تحصیل باید یک برنامه ریزی مشخص و ثابتی داشته باشید. بهتر است برنامه ریزی هفتگی شما به گونه ای باشد که همه ی دروس را پوشش دهد و همه ی روزها ساعاتی را به مطالعه اختصاص دهید. بعد از برنامه ریزی هفتگی می توانید روی برنامه ریزی ماهانه تمرکز کنید‌.
  • انتخاب روش مطالعه ی مناسب نیز از دیگر ویژگی های دانش آموزان موفق است. از آنجایی که روند یادگیری هر کس متفاوت است، باید بسته به آن روش مطالعاتی خاص خود را داشته باشیم‌.

انواع حافظه برای یادگیری 

بعضی دانش آموزان حافظه ی تصویری دارند. یعنی با دیدن مطالب و تصاویر و جداول به سرعت آنها را به خاطر میسپارند.

بعضی دانش آموزان حافظه ی شنیداری دارند. یعنی با شنیدن مطالب دروس را به خاطر میسپارند.

بعضی دانش آموزان نیز حافظه ی جنبشی دارند و با حرکت  کردن دروس را یاد میگیرند. پس با توجه به اینکه سه نوع دانش آموز داریم،

برای مطالعه باید روش مخصوص خود را به کار ببریم. کسانی که حافظه ی تصویری دارند می توانند از انواع تصاویر، فلش کارت ها و جعبه های آموزشی استفاده کنند. اما افرادی که حافظه ی شنیداری دارند با گوش کردن به صداهای دبیر و حتی ضبط کردن آن میتوانند دروس را به خوبی یاد بگیرند.

حتی هنگام مطالعه نیز می توانند دروس را با صدای بلند برای خود توضیح دهند و اینگونه مطالب را در ذهن خود تثبیت کنند.  دانش آموزان جنبشی تیز با حرکت دست ها و یا قدم زدن حین درس خواندن می توانند مطالعه ی موثرتری داشته باشند.

استراحت بین اوقات مطالعه نیز بسیار مهم است

  • استراحت بین اوقات مطالعه نیز بسیار مهم است. نباید انتظار داشته باشید مثل یک ربات روزی ۸ ساعت مداوم درس بخوانید و خسته نشوید. باید زمان درس خواندن خود را به چند تایم مطالعاتی کوچک تقسیم کنید. بهترین روش این است که برای هر ۷۵ دقیقه یک زمان ده دقیقه ای استراحت در نظر بگیرید تا ذهنتان کمی استراحت کند و آمادگی دریافت و یادگیری مطالب جدید را داشته باشد.

انتخاب بهترین مکان مطالعه 

  • برای موفقیت در تحصیل بهترین مکان مطالعه را انتخاب کنید. یک مکان مطالعه ی مناسب نور و تهویه ی خوبی دارد. علاوه بر این بهتر است مکان مطالعه دنج باشد و سر و صدای بیش از حدی نداشته باشد. از درس خواندن روی تخت خواب خود بپرهیزید. زیرا ذهن شما عادت کرده است هنگام رفتن به رختخواب فرمان خواب را صادر کند. بنابراین حتی اگر به قصد مطالعه به تخت خواب خود بروید پس از چند دقیقه احساس خواب آلودگی خواهید کرد.
مکان مطالعه تاثیر زیادی در ایجاد انگیزه دارد
در کنار تمام مطالب گفته شده، استفاده از منابع کمک آموزشی استاندارد نیز بسیار مهم است و به نوعی رمز موفقیت در تحصیل به شمار می رود

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

استفاده از منابع کمک درسی

در کنار تمام مطالب گفته شده، استفاده از منابع کمک آموزشی استاندارد نیز بسیار مهم است و به نوعی رمز موفقیت در تحصیل به شمار می رود. توصیه میکنیم ابتدا مطالب درسی را به خوبی مطالعه کنید. پس از خلاصه نویسی و حتی هایلایت کردن مطالب و حل تمرین های کتاب درسی، به سراغ کتب کمک درسی بروید‌. حل تمرین ها و مسایل کتاب کمک درسی کمک بسیار زیادی به درک عمقی مطالب میکند.

جمع بندی این مقاله

هدف از گفتن نکات فوق تنها کسب نمره ی بالا نیست. چه بسا دانش آموزانی که نمرات بالایی کسب میکنند اما در حقیقت مطالب درسی را به خوبی یاد نگرفته اند. هدف ما از ارائه راهکارهای فوق و یادگیری مطالب درسی در کمترین زمان ممکن و افزایش بازدهی مطالعه است. شما باید برای یادگیری عمیق مطالب، از روش های مطالعه ی استاندارد و فعال گفته شده در این مقاله کمک بگیرید تا بتوانید در آینده آموخته های خود را به کار گرفته و به فرد موفقی تبدیل شوید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”5318″ img_size=”large” alignment=”center” onclick=”custom_link” link=”http://amoozesh2020.ir/%d8%af%d8%b1%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d9%87-%d9%85%d8%a7/”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_style=”3d” style=”square” message_box_color=”green”]

کتاب 10 جهش طلایی تا رتبه 100 کامل ترین و جامع ترین کتاب مشاوره ای کنکور را از دست ندهید.

پرفروش ترین کتاب مشاوره ای کنکور

دانلود فصل اول

[/vc_message][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message]

دانلود pdf مقاله  رمز موفقیت در تحصیل چیست؟(همین مقاله)

لینک دانلود

[/vc_message][/vc_column][/vc_row]

مهدی براتی

استاد مهدی براتی

کارشناس ارشد مشاوره و روانشناسی، نویسنده کتاب 10 جهش طلایی تا رتبه 100، و دارای 15 سال سابقه در زمینه مشاوره کنکور

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.