مشاور سبز

رمز موفقیت در درس خواندن چیست؟

image3-min

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

رمز موفقیت در درس خواندن چیست؟

همه ی انسان ها تمایل دارند در همه ی عرصه های زندگی فرد موفقی باشند. موفقیت در درس خواندن نیز آرزوی همه ی دانش آموزان است. با این حال کمتر دانش آموزی میداند رمز موفقیت در در درس خواندن چیست. رمز موفقیت در درس خواندن یعنی  یاد گرفتن، مطالعه و پشتکار

 

موفقیت در درس خواندن، آرزوی همه ی دانش آموزان
همه ی دانش آموزان به دنبال پیدا کردن رمز موفقیت در درس خواندن هستند

موفقیت در درس خواندن امری ضروری برای همه ی دانش آموزان است، و نقش زیادی در تعیین سرنوشت آنها دارد. همه ی دانش آموزان به دنبال پیدا کردن رمز موفقیت در درس خواندن هستند اما معمولا قادر نیستند به جوابی روشن برای این پرسش برسند. برای بعضی دانش آموزان درس خواندن با انرژی بالا کار ساده ای  است و به راحتی می توانند به سراغ منابع درسی بروند و درس خواندن را شروع کنند. در مقابل تعداد زیادی از دانش آموزان انرژی زیادی برای درس خواندن ندارند و معمولا با روش های درس خواندن آشنا نیستند.

به راستی تفاوت دانش آموزان در چیست؟ چرا دانش آموزان گروه اول از درس خواندن خسته نمی شوند؟ رمز موفقیت در درس خواندن دانش آموزان موفق و رتبه برتر در چیست؟

در این مقاله قصد داریم به طور کامل در مورد رمز موفقیت در درس خواندن صحبت کنیم.

سه رمز موفقیت در درس خواندن:

پیشرفت و موفقیت در درس خواندن به عوامل زیادی وابسته است. بدیهی است که اگر شما درسی را کامل یاد گرفته باشید، مطالعه و تمرین و تکرار آن هم برایتان خوشایند خواهد بود. همچنین اگر از اصول صحیح برنامه ریزی و مطالعه استفاده کنید روی روند پیشرفت شما تاثیر زیادی خواهد داشت.

تلاش و پشتکار، رمز موفقیت در درس خواندن

به طور کلی رمز موفقیت در درس خواندن عبارت است از خوب یاد گرفتن، خوب مطالعه کردن و پشتکار بالا.

این سه عامل مکمل یکدیگرند و در کنار هم منجر به موفقیت می شوند. به طوری که اگر دانش آموزی یکی از این موارد را رعایت نکند نخواهد توانست عملکرد خوبی داشته باشد.

روش صحیح یادگیری دروس:

image3 min

روش صحیح یادگیری دروس سبب می شود موقع مطالعه ی مجدد زمان کمی را برای یادگیری در نظر بگیرید و بیشتر وقت خود را صرف تمرین و تکرار کنید. برای این که همه ی دروس را به خوبی یاد بگیرید باید مراحل زیر را انجام دهید:

پیش خوانی:

در مقالات قبلی درباره ی اهمیت پیش خوانی و تاثیر آن روی یادگیری به طور کامل صحبت کردیم. پیش از حضور در کلاس درس حتما در حد چند دقیقه عناوین متن را مطالعه کنید. اگر مقدور بود متن را نیز به صورت روزنامه وار مطالعه کنید.

حضور در کلاس:

حضور در کلاس درس یکی از فاکتورهای مهم در یادگیری است که گاهی بعضی دانش آموزان از آن غافل شوند. احتمال دارد معلم بعضی نکاتی که در کتاب درسی کامل به آن اشاره نشده است را به طور کامل برایتان توضیح دهد و یا مباحث مهم را مشخص کند، پس حتما در کلاس درسی حضور پیدا کنید.

تمرکز:

شاید بتوان گفت تمرکز بالا اصلی ترین رمز موفقیت در درس خواندن است. تمرکز سبب می شود بتوانید مباحث را به سرعت یاد بگیرید و نیازی نباشد برای درک مبحثی چندین مرتبه آن را بخوانید.

تمرکز سر کلاس درس اهمیت بسیاری دارد. باید با دقت بسیار به صحبت های دبیر گوش کنید و از جملات و توضیحات مهم حین تدریس یادداشت برداری کنید.

یادداشت برداری را با نوشتن جزوه اشتباه نگیرید.

در جزوه نویسی  تلاش می نمایید هرچه دبیر تدریس میکند را یادداشت نمایید، جزوه نویسی ممکن است سبب کاهش تمرکز و یادگیری شود.

اما یادداشت برداری یعنی به صحبت های دبیر خوب گوش کنید و فقط مطالبی را که به نظرتان مهم هستند را یادداشت کنید.

سوال:

اگر در یادگیری مطلبی با مشکل روبرو شدید حتما از دبیر سوال خود را بپرسید‌. هرچه سریعتر مشکل خود را رفع کنید، به نفع خودتان خواهد بود.

مرور:

سعی نمایید پس از گذشت  ساعاتی از حضور در کلاس، مطالب تدریس شده را مرور نمایید‌. کافی است جزوه یا کتاب را برای نیم ساعت بخوانید و بعد از مطالعه دو الی سه تمرین حل کنید.

خوب مطالعه کردن:

نحوه ی مطالعه نقش زیادی در پیشرفت دارد و دومین بخش از رمز موفقیت در درس خواندن است. اصول درس خواندن عبارتند از:

برنامه ریزی:

یک برنامه ریزی خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد به این پادکست گوش دهید

image4 min

مهمترین وظیفه ای که هر دانش آموز در کل سال تحصیلی دارد، نوشتن یک برنامه ریزی با در نظر گرفتن شرایط است‌.

رمز موفقیت در درس خواندن اکثر دانش آموزان رتبه برتر داشتن برنامه ای مشخص و واضح و مطالعه بر اساس آن است.

پیشنهاد ما این است حتما یک دفتر برنامه ریزی تهیه نمایید و اول هر هفته، همه ی کارهایی که ضروری است در کل هفته انجام دهید را در آن بنویسید. این کار باعث می شود یک دید کلی نسبت به هفته ی پیش رو داشته باشید و دیگر نگران کمبود وقت نباشید.

مکان مطالعه:

یک فاکتور مهم در افزایش انگیزه برای مطالعه، مکان مطالعه است‌. اگر جزو دانش آموزانی هستید که سریعا احساس خستگی می کنند، مکانی نورگیر را برای مطالعه انتخاب نمایید. بهتر است مکان مطالعه دور از عبور و مرور اعضای خانواده بوده و همچنین حدالامکان در آن ابزارهای الکترونیکی نباشد.

مکان مطالعه ی خوب، عاملی مهم در حفظ انگیزه است.

ساعات فیزیولوژیکی بدن هر کس با بقیه تفاوت دارد. بنابراین شما بایستی ابتدا به یک شناخت نسبی از خود برسید و کشف کنید در چه ساعاتی از روز انرژی زیادی برای درس خواندن دارید.

زمان مطالعه:

ساعات فیزیولوژیکی بدن هر کس با بقیه تفاوت دارد. بنابراین شما بایستی ابتدا به یک شناخت نسبی از خود برسید و کشف کنید در چه ساعاتی از روز انرژی زیادی برای درس خواندن دارید.

نشستن:

بعضی دانش آموزان عادت دارند در تختخواب درس بخوانند، این یک رفتار اشتباه است.

به طور معمول شما همیشه در اتاق خواب خود میخوابید، بنابراین مغز شما شرطی شده است و با نزدیک شدن به اتاق خواب احساس خواب آلودگی خواهید کرد. به همین دلیل بهتر است هرگز در اتاق خواب درس نخوانید. مناسب ترین مکان برای درس خواندن نشستن پشت میز است.

تایم مطالعاتی:

بعضی از دانش آموزان به طور فشرده درس میخوانند. برای مثال چند ساعت مداوم را صرف مطالعه ی درس خاصی می نمایند. این کار به هیچ عنوان درست نیست و سبب می شود از درس خواندن دلزده شوید.

مناسب ترین زمان برای مطالعه شصت الی نود دقیقه است. پس از یک ساعت پس از آغاز مطالعه بایستی کمی استراحت کنید. بهتر است در این بازه ی زمانی کوتاه از مکان مطالعه خارج شده و کمی استراحت کنید.

می توانید در این بازه ی زمانی از  مدیتیشن نیز استفاده نمایید.

خوابیدن:

رایج ترین اشتباه بین دانش آموزان علی الخصوص شب های امتحان، نخوابیدن است. هر انسان بالغ باید در طول ۲۴ ساعت ۶ الی ۷ ساعت خواب عمیق داشته باشد. بیخوابی باعث خستگی سریع روحی و جسمی، کاهش انگیزه و … شود.

تغذیه:

از خوردن خوراکی های مضر پرهیز کنید. سعی نمایید سبک زندگی و تغذیه ای خوب داشته باشید و رژیم غذایی مقوی داشته باشید. استفاده ی مناسب از میوه ها و انواع سبزیجات موجب جذب ویتامین های لازم و بهبود عملکرد مغز می شود.[/vc_column_text][vc_message]

یک مشاور کنکو خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

اینجا بخوانید

[/vc_message][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

خط کشیدن کتاب درسی:

علامت گذاری کتاب درسی یک روش موثر در یادگیری است. برای مشخص کردن نکات مهم میتوانید از علائمی مثل ستاره، دایره و حتی خط کشی استفاده نمایید.

یادداشت برداری:

یادداشت برداری حین مطالعه سبب می شود سریعتر مطالب را متوجه شوید. برای یادداشت برداری از کاغذهای برچسب دار میتوانید کمک بگیرید. پس از یادداشت برداری آنها را در گوشه ای از کتاب بچسبانید.

یادداشت برداری، ایده ای خوب برای یادگیری
تعداد زیادی از دانش آموزان حافظه ی تصویری دارد و با دیدین تصاویر مربوط به موضوع سریعتر یاد می گیرند. برای یادگیری موثر می توانید برای هر موضوع از تصویرسازی کمک بگیرید‌.

تصویرسازی:

تعداد زیادی از دانش آموزان حافظه ی تصویری دارد و با دیدین تصاویر مربوط به موضوع سریعتر یاد می گیرند. برای یادگیری موثر می توانید برای هر موضوع از تصویرسازی کمک بگیرید‌. علاوه بر این برای بعضی درس ها مثل تاریخ ادبیات میتوانید از روش رمزگذاری نیز استفاده کنید.

امتحان:

آزمون دادن یکی از عوامل موثر در تکمیل یادگیری  است.

علاوه بر آزمون ها و امتحانات باید تمرین های آخر فصل هر کتاب را مثل کوییز حل کنید. این نوع آزمون دادن سبب می شود به خوبی نقاط قوت و ضعف خود را بشناسید‌ و در جهت رفع نقاط ضعف تلاش نمایید.

مطالعه ی مستمر:

یک دانش آموز موفق به طور مداوم مطالعه می کند. او برای تک تک روزها و تک تک لحظات خود برنامه ریزی دارد و سعی میکند از اوقات خود به نحو مطلوب بهره برد. در حقیقت درس خواندن جزئی از زندگی روزمره ی دانش آموزان موفق است.

فقط به مطالعه ی کتاب درسی اکتفا نکنید. کتب کمک درسی خیلی خوبی در بازار وجود دارند که می توانید از آنها کمک بگیرید.

کتب تستی و تشریحی موجود در بازار بسیار متنوع اند. سعی کنید یک ناشر مورد اعتماد و استاندارد پیدا کنید و برای هر درس یک منبع کمک آموزشی تهیه کنید. بعد از اینکه هر مبحث را یک الی دو بار مطالعه کردید، به سمت این کتاب ها بروید و تمرین ها و تست های آنها را با دقت حل کنید.

حل کردن تمرینات زیاد یک روش ایده آل برای افزایش تسلط و یک عامل موثر برای پیشرفت شما در آزمون های آزمایشی و کنکور می باشد.

بازگو کردن:

معمولا زمانی که مطلبی را به شخص دیگری توضیح میدهیم، تسلط‌مان روی مطالب افزایش پیدا میکند. میتوانید برای افزایش تسلط خود، بعد از اینکه مبحثی را مطالعه کردید آن را به دوستان و یا یکی از اعضای خانواده توضیح دهید‌.

پشتکار:

سومین بخش رمز موفقیت در درس خواندن داشتن پشتکار می باشد. شاید برای همه ی ما پیش آمده باشد که در امتحانی نمره ی خوبی کسب نکرده باشیم و با خودمان گفته باشیم اگر با اراده ی بیشتر درس می خواندم، نمره ی بهتری میگرفتم‌.

برای داشتن اراده و پشتکار بالا باید مراحل زیر را انجام دهید‌:

شروع سریع:

اگر واقعا به دنبال رمز موفقیت در درس هستید، بعد از خواندن این مقاله هر کار متفرقه ای که دارید را فراموش کنید و به سرعت به سمت کتب درسی خود بروید‌.

هرگز شروع مطالعه را به زمان دیگری موکول ننمایید. به قول معروف آب دستتان است زمین بگذارید و درس خواندن را شروع کنید.

حفظ انگیزه:

در طول فرآیند مطالعه تلاش کنید انگیزه ی بالایی داشته باشید. اگر هر از چند گاهی احساس بی انگیزگی میکنید بهتر است از موسیقی های هیجان انگیز، پادکست ها و جملات انگیزشی کمک بگیرید. پیاده روی کردن برای دقایقی کوتاه در روز یک روش موثر برای حفظ انگیزه می باشد.

پاداش:

برای اینکه با پشتکار به مطالعه ادامه دهید، در پایان روز به خود جایزه ای کوچک دهید. این جایزه ی کوچک میتواند شیرینی مورد علاقه، صحبت کردن با یک دوست و حتی گوش کردن به موسیقی مورد علاقه باشد‌.

برنامه ریزی گروهی:

برای افزایش پشتکار خود میتوانید یک برنامه ریزی درسی مشترک با دوستان نزدیک خود داشته باشید و یک فضای رقابتی سالم ایجاد نمایید و یکدیگر را در جریان عملکرد خود قرار دهید.

مقابله با استرس:

هر چیزی که سبب افزایش استرس شما میشود را از خود دور کنید‌. داشتن استرس حین درس خواندن یک مانع بزرگ در مسیر پیشرفت است و موجب می شود ذهن شما نتواند روی هدف اصلی خود تمرکز کند.

در پایان باید بگوییم در کنار موارد گفته شده رمز موفقیت در درس خواندن برای هرکس متفاوت است. اگر جزو افرادی هستید که دائما با استرس دست به گریبان هستند، سعی کنید روابط خود را محدودتر کنید. از معاشرت با افرادی که موجب ایجاد افکار منفی و بی انگیزگی در شما می شوند دوری کنید و سعی کنید باورهای خود را تقویت کنید. همیشه به خداوند توکل کنید، از جملات انگیزشی استفاده کنید و بدانید هیچ موفقیتی بدون تلاش حاصل نمی شود.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_style=”3d” style=”square”]

دانلود pdf رمز موفقیت در درس خواندن همین مقاله 

دانلود

[/vc_message][/vc_column][/vc_row]

مهدی براتی

استاد مهدی براتی

کارشناس ارشد مشاوره و روانشناسی، نویسنده کتاب 10 جهش طلایی تا رتبه 100، و دارای 15 سال سابقه در زمینه مشاوره کنکور

این مطلب را به اشتراک بگذارید

2 دیدگاه دربارهٔ «رمز موفقیت در درس خواندن چیست؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.