مشاور سبز

روش مطالعه ادبیات در کنکور ،بهترین روش مطالعه درس ادبیات

[vc_row][vc_column][vc_column_text]


روش مطالعه ی ادبیات برای کنکور:

همانگونه که اطلاع دارید درس ادبیات فارسی یکی از اساسی ترین دروس عمومی کنکور سراسری است. درس ادبیات فارسی با داشتن ضریب ۴ در همه ی رشته ها و زیرگروه ها نقشی اساسی در کنکور دارد. برای مثال در رشته ی ریاضی تاثیر درس ریاضی و فیزیک بسته به زیرگروه مورد نظر متغیر می باشد. اما درس ادبیات فارسی در همه ی زیرگروه ها ضریب ۴ دارد. با توجه به اینکه درس ادبیات بالاترین ضریب دروس عمومی را به خود اختصاص داده، هر پاسخ درست به سوالات این درس معادل دو پاسخ درست در دروس زبان عربی و زبان انگلیسی می باشد. بنابراین کسب درصد بالا در این درس نقش بسیار ویژه ای در رتبه ی شرکت کنندگان دارد. متاسفانه اغلب دانش آموزان از اهمیت این درس غافل می شوند و یا با اصول مطالعه ی ادبیات  آشنایی ندارند.

حتی بعضی دانش آموزان معتقدند مطالعه ی ادبیات روش خاصی ندارد و مطالعه ی کتاب درسی به صورت درس به درس کافی است.

 

درس ادبیات، مهمترین درس عمومی
در حالی که اگر دانش آموزی روش مطالعه ی ادبیات را به طور کامل یاد بگیرد، با یک برنامه ریزی استاندارد و دوره کردن قطعا خواهد توانست درصد بالایی در درس ادبیات فارسی کسب کند و یک قدم به رشته ی مورد نظر خود نزدیک تر شود.

در حالی که اگر دانش آموزی روش مطالعه ی ادبیات را به طور کامل یاد بگیرد، با یک برنامه ریزی استاندارد و دوره کردن قطعا خواهد توانست درصد بالایی در درس ادبیات فارسی کسب کند و یک قدم به رشته ی مورد نظر خود نزدیک تر شود.

درس ادبیات فارسی:

پس از اینکه دفترچه ی دروس عمومی را تحویل گرفتید و بسته بندی آن را باز کردید نخستین درسی که با آن روبرو خواهید شد درس شیرین ادبیات فارسی است.

ادبیات فارسی، اولین درس کنکور!
درس ادبیات شامل ۲۵ سوال از موضوعات و مباحث مختلف است و شما برای پاسخگویی به سوالات ۱۸دقیقه زمان دارید. از آنجایی که این درس با ضریب ۴ اولین درس دفترچه سوالات است، نحوه ی عملکرد شما در این درس تاثیر زیادی در روحیه ی شما خواهد داشت

درس ادبیات شامل ۲۵ سوال از موضوعات و مباحث مختلف است و شما برای پاسخگویی به سوالات ۱۸دقیقه زمان دارید. از آنجایی که این درس با ضریب ۴ اولین درس دفترچه سوالات است، نحوه ی عملکرد شما در این درس تاثیر زیادی در روحیه ی شما خواهد داشت.

پرسش های درس ادبیات از ۵ موضوع املا و لغت، تاریخ ادبیات، آرایه ادبی، زبان فارسی و قرابت معنایی ( از هر بخش به ترتیب ۵، ۳، ۳، ۵ و ۹ پرسش ) مطرح می شود. با توجه به اینکه تعداد سوالات هر مبحث در چند سال اخیر ثابت بوده بهترین روش برای مطالعه ی ادبیات، موضوعی خواندن آن است.

مباحث املا، لغت و تاریخ ادبیات کاملا حفظی می باشند. اما بخش زبان فارسی، آرایه های ادبی و قرابت معنایی جنبه ی مهارتی دارند و سبک مطالعه ی هر بخش با دیگر بخش ها تفاوت دارد. در ادامه اصول مطالعه ی ادبیات به روش موضوعی را بررسی خواهیم نمود‌.

روش مطالعه ی املا و لغت:

بخش املا یک بخش توصیفی بوده و معمولا ۲ تست از این بخش مطرح می شود. برای اینکه بتوانید به این دو سوال جواب صحیح دهید، باید موقع مطالعه ی ادبیات تمامی لغاتی که ممکن است غلط املایی داشته باشد را بررسی نمایید‌. همچنین حتما دروس املایی درس زبان فارسی را به دقت مطالعه کنید.

بخش لغت نیز یک بخش توصیفی است که ۳ سوال از آن مطرح می شود. برای پاسخگویی صحیح به سوالات بخش لغت بایستی دایره ی واژگان خود را بالا ببرید. در این راستا باید حتما کتاب درسی را به دقت مطالعه کنید.

مهمترین منبع لغات درس ادبیات لیست واژگان انتهای کتاب درسی می باشد. پس از آن باید لغات و عبارات علامت دار متن کتاب درسی را به دقت بخوانید. فراموش نکنید برای اینکه بتوانید به هر ۳ سوال بخش لغت پاسخ دهید باید تمامی معانی یک کلمه را مطالعه کنید. لغاتی که توضیح معانی آنها طولانی است را به دقت بخوانید‌ و همچنین پاورقی ها و کادرهای آورده اند که را نیز به دقت مطالعه کنید.

به طور کلی تنها راه رسیدن به تسلط در بخش املا و لغت تمرین و مرور کردن کتاب درسی است. در مراحل بعدی می توانید از کتب کمک درسی کمک بگیرید. اگر معنی لغاتی را نمیتوانید یاد بگیرید آن را در یک دفترچه ی مخصوص یادداشت نمایید و در فواصل مناسب آن را تکرار کنید.

روش مطالعه ی تاریخ ادبیات:                                          

مبحث شیرین تاریخ ادبیات یکی از موضوعات توصیفی درس ادبیات فارسی است که جنبه ی حفظی دارد و مرور کردن آن اهمیت بسیار بالایی دارد.

تاریخ ادبیات، مبحثی آسان و شیرین!
اگر برای یادگیری تاریخ ادبیات تنها به کتاب درسی اکتفا می کنید بهتر است یک دفترچه ی مخصوص بردارید.
ابتدای هر صفحه نام شاعر یا نویسنده را بنویسید و سپس هر چیزی که در کتاب درسی به آن شاعر ارتباط دارد را یادداشت کنید. اطلاعاتی مثل اسم نویسنده و قرنی که در آن زندگی میکرده، لیست آثار، موضوعاتی که بیشتر آثار شاعر یا نویسنده مربوط به آن است، ویژگی تک تک آثار نویسنده و یک جای خالی برای اضافه کردن سایر نکات از جمله اطلاعات موجود در هر صفحه باشد.

از مبحث تاریخ ادبیات معمولا 1تا2 سوال نسبتا ساده مطرح می شود که اگر به روش اصولی آن را مطالعه کنید قطعا خواهید توانست به این سه سوال پاسخ دهید.

اگر برای یادگیری تاریخ ادبیات تنها به کتاب درسی اکتفا می کنید بهتر است یک دفترچه ی مخصوص بردارید.

ابتدای هر صفحه نام شاعر یا نویسنده را بنویسید و سپس هر چیزی که در کتاب درسی به آن شاعر ارتباط دارد را یادداشت کنید. اطلاعاتی مثل اسم نویسنده و قرنی که در آن زندگی میکرده، لیست آثار، موضوعاتی که بیشتر آثار شاعر یا نویسنده مربوط به آن است، ویژگی تک تک آثار نویسنده و یک جای خالی برای اضافه کردن سایر نکات  از جمله اطلاعات موجود در هر صفحه باشد. در قسمت جای خالی هر صفحه میتوانید نکاتی که از تست زنی یا تحلیل آزمون های آزمایشی کسب کرده نموده اید را یادداشت کنید.

یک راه دیگر برای اینکه تاریخ ادبیات را خوب بیاموزید استفاده از منابع کمک درسی مناسب است. همچنین برای تقویت وضعیت علمی خود در مبحث تاریخ ادبیات باید بخش اعلام کتب درسی را به خوبی مطالعه کنید.

علاوه بر این میتوانید از روش رمزگذاری یا تصویر سازی استفاده کنید. برای مثال درباره ی آثار بزرگ علوی میتوانید از عبارت ” بزرگ علوی در حالیکه ورق پاره های زندان در دستانش بود به میرزا گفت با چشم هایش مراقب چمدان که داخلش مجموعه داستان نامه ها قرار دارد باشد” استفاده کنید.

همانطور که می بینید در یک جمله سعی شده نام تمامی آثار  بزرگ علوی که در کتاب  درسی ذکر شده یعنی ورق پاره های زندان، چشمهایش، چمدان و مجموعه داستان نامه ها ذکر شود.

روش مطالعه ی آرایه های ادبی:

 

بخش آرایه های ادبی یک بخش مهارتی بوده که دانش آموزان رشته ی ریاضی و تجربی با ۲۰ آرایه ادبی آشنا هستند.

روش مطالعه ی آرایه های ادبی:
بخش آرایه های ادبی یک بخش مهارتی بوده که دانش آموزان رشته ی ریاضی و تجربی با ۲۰ آرایه ادبی آشنا هستند.

برای اینکه بتوانید بخش آرایه های ادبی را به طور کامل بیاموزید باید یک کتاب کمک درسی استاندارد داشته باشید. بهتر است کتابی که برای یادگیری آرایه های ادبی در تهیه می کنید، ضمن داشتن درسنامه تعداد مناسبی تست نیز داشته باشد.

بهتر است سعی نمایید تعریف و مفهوم هر آرایه را به خوبی یاد بگیرید. سپس برای هر آرایه ی ادبی می توانید از یک مثال ساده کمک بگیرید.

علاوه بر آرایه شناسی باید با قالب شعرها نیز آشنا باشید.تنها راه تسلط بر مبحث آرایه ی ادبی تست زنی است، بنابراین هر چه تعداد تست هایی که از این مبحث حل می کنید بالاتر باشد، قطعا میزان تسلط شما نیز افزایش خواهد یافت.

روش مطالعه ی زبان فارسی:

یادگیری بخش زبان فارسی هنگام مطالعه ی ادبیات برای کنکور نیز اهمیت بالایی دارد. بخش زبان فارسی نیز مثل آرایه های ادبی یک بخش توصیفی می باشد.

متاسفانه بعضی دانش آموزان با داشتن تفکری منفی نسبت به این بخش، از مطالعه ی آن صرف نظر می کنند. اما این بخش ۵ سوال کنکور را به خود اختصاص می دهند، بنابراین کنار گذاشتن آن کار بسیار اشتباهی است.

برای یادگیری بخش زبان فارسی نیز باید در کنار کتاب درسی حتما یک کتاب کمک درسی خوب داشته باشید. تنها راه یادگیری این بخش تمرین و تکرار زیاد است. باید پس از حل کردن هر سوال حتما توضیحات پاسخ آن را به دقت مطالعه کنید.

روش یادگیری قرابت معنایی:

و اما تست خیزترین بخش درس ادبیات مبحث قرابت معنایی است‌. برای پاسخگویی به این بخش دانش آموزان باید بتوانند پس از خواندن بخشی از شعر و یا قسمتی از یک متن، معنی و مفهوم آن را تشخیص دهند با توجه به تعداد بالای سوالات این بخش باید اهمیت ویژه ای برای این مبحث قائل شد.

 

برای یادگیری قرابت معنایی، باید مفاهیم کل کتاب را فرا بگیرید.
بهتر است برای تسلط در این مبحث ابتدا بخش واژگان را به خوبی یاد بگیرید. حتما در هفته تعداد مشخصی تست قرابت معنایی حل کنید و آنها را تحلیل نمایید. نیازی نیست تعداد بسیار زیادی تست قرابت معنایی در هفته حل کنید، ۳۰ الی ۴۰ تست در هفته کفایت میکند

بهتر است برای تسلط در این مبحث ابتدا بخش واژگان را به خوبی یاد بگیرید. حتما در هفته تعداد مشخصی تست قرابت معنایی حل کنید و آنها را تحلیل نمایید. نیازی نیست تعداد بسیار زیادی تست قرابت معنایی در هفته حل کنید، ۳۰ الی ۴۰ تست در هفته کفایت میکند.

یک نکته ی مهم در مطالعه ی ادبیات به ویژه مبحث قرابت معنایی این است که دقت خود را در خواندن روی سوالات افزایش دهید‌.

نکات مهمی که هنگام مطالعه ی ادبیات باید به خاطر بسپارید:

اولین توصیه ی ما به دانش آموزان کنکوری این است که هیچ قسمتی از ادبیات را حذف نکنند. زیرا پاسخگویی به حتی یک سوال نیز تاثیر خیلی خوبی روی رتبه ی شما خواهد داشت‌.

دومین نکته که برخی دانش آموزان توجه چندانی به آن ندارند، مطالعه ی ادبیات به طور مبحثی است. این دانش آموزان موقع مطالعه ی ادبیات، کتاب درسی را باز می کنند و سپس به ترتیب درس ها آن را مطالعه می کنند. این یک روش اشتباه در مطالعه ی ادبیات برای کنکور است. زیرا یک درس از چند موضوع مختلف تشکیل شده است و زمانی که شما ادبیات را به صورت درس به درس مطالعه می کنید راندمان مغز کاهش می یابد و نمی تواند مباحث مختلف را تفکیک کند.

سومین نکته هنگام مطالعه ی ادبیات، یادگیری کامل مبحث واج، تکواژ و واژه در زبان فارسی است. سعی کنید این مبحث را به طور کامل یاد بگیرید. حتما یک کتاب کمک درسی خوب به عنوان منبع تست انتخاب کنید و تست های آن را به طور منظم حل کنید.

بهتر است مطالعه ی ادبیات به صورت یک روز در میان باشد و نکات بسیار مهم مثل معنی لغات، کلماتی که املای دشواری دارند را علامت دار کنید. می توانید از هایلایترها نیز استفاده نمایید. همچنین حاشیه نویسی کتاب را از یاد نبرید.

حتما برای رسیدن به یک درصد خوب در این ادبیات، زمان کافی به آن اختصاص دهید. می توانید از تجربیات و نحوه ی مطالعه ی ادبیات رتبه های برتر سال های گذشته نیز کمک بگیرید. بیشتر رتبه های برتر در طول هفته نزدیک پنج ساعت را به مطالعه ی  ادبیات اختصاص می دهند.

مطالعه ی منظم ادبیات، تنها راه یادگیری آن است.
می توانید در کنار مطالعه ی منظم هفتگی این درس، یک زمان کوتاه چند دقیقه ای برای مرور مباحث مختلف در نظر بگیرید. برای مثال روزهای جمعه یک مرور ده دقیقه ای برای تاریخ ادبیات در نظر بگیرید.

می توانید در کنار مطالعه ی منظم هفتگی این درس، یک زمان کوتاه چند دقیقه ای برای مرور مباحث مختلف در نظر بگیرید. برای مثال روزهای جمعه یک مرور ده دقیقه ای برای تاریخ ادبیات در نظر بگیرید.

حتما از تست های تالیفی استاندارد و تست های کنکور سال های گذشته استفاده نمایید و از یاد نبرید که  موفقیت شما در درس ادبیات در گرو تمرین و تست زیاد است.

در نظر داشته باشید برای بار اول باید از روش تست زنی آموزشی ( با هدف تثبیت یادگیری بدون در نظر گرفتن زمان ) استفاده نمایید.

در پایان فراموش نکنید بخش هایی از درس ادبیات جنبه ی حفظی دارند. و بین مطالعه ی این بخش ها و تست زنی باید یک وقفه ای ایجاد شود. پس اگر قصد دارید امروز یک مبحث حفظی مثل املا را مطالعه کنید، در زمان تعیین شده فقط متن کتاب درسی و درسنامه ی منبع کمک آموزشی خود را بخوانید و تست های مربوط به آن را فردا حل کنید‌. این روش باعث می شود مطالب را بهتر یاد بگیرید و در ذهن شما تثبیت شود. اما اگر بخش های مهارتی مثل قرابت معنایی یا آرایه های ادبی را مطالعه می کنید، می توانید تست های آموزشی آن را پس از مطالعه حل کنید.[/vc_column_text][vc_column_text]

روش مطالعه ادبیات را در این مقاله بررسی خواهیم کرد.

روش مطالعه ادبیات ویژگی های خاص خودش را خواهد داشت ،که هر چند توصیه های زیادی شده اما اینجا

نکات کاربردی بیشتری خواهیم گفت.

 

۱_در روش مطالعه ادبیات ،هم تحلیلی داریم و هم توصیفی

قبلا گفتیم برخی دروس توصیفی هستند،مثل دین و زندگی ،برخی دروس تحلیلی مثل ریاضی

اما ادبیات تلفیقی از این دو روش هست

۲_کدام قسمت ها تحلیلی و کدام قسمت ها توصیفی هستند؟

قرابت ،دستور و آرایه تحلیلی هستند

یعنی نیاز به تمرین زیاد دارند.

واژه ،املا و تاریخ ادبیات توصیفی و حفظی هستند.

یعنی نیاز به مرور و تکرار زیاد دارند.

۳_بهترین روش مطالعه ادبیات برای کنکور کدام روش هست؟

مبحثی خواندن این درس ،بهترین روش هست.

یعنی اینکه شما هر مبحث را جدا بخوانید .

مثلا قرابت جدا ،آرایه جدا و…..

۴_برنامه ریزی برای این درس به چه صورت باید باشد.

بهتر است برای این درس بازه های کوتاه نیم ساعت اختصاص دهیم و هر بازه یک یا دو مبحث را بخوانیم .

و باید این بازه ها حتما به هم پیوسته باشند .

یعنی هر روز در برنامه قرار بگیرند.

۵_چه مقدار تست کار کنیم؟

پایه ی اصلی دورس تحلیلی بر تست استوار هست.

یعنی شما باید بعد از یادگیری هر قسمت از مباحث تحلیلی ادبیات تست زیادی کار کنید.

اما لازم نیست در همان بازه اولی همه ی تست ها را بزنید.

مثلا مفهوم عشق ۱۰تست قرابت

یا آرایه کنایه ۱۰تست

و در مرور ها دوباره این مباحث کار کنیم.

۶_آیا خواندن کتاب درسی هم لازم هست؟

قطعا باید خود متن کتاب درسی را هم خوب بخوانید بخاطر اینکه مبحثی خواندن کفایت نمی کند

و در کنکور سوالات از دل مفاهیم کتاب درسی طرح می شوند که باید بلد باشید.

۷_واژه ها سخت حفظ می شوند چکار کنیم؟

شما هر زمان که واژه می خوانید ،سعی کنید که واژه های سخت را نشان دار کنید.

که روز بعد وقتی خواستید بخوانید.ابتدا واژه های نشان دار را ببینید.

مثلا فلک:آسمان خیلی مهم نیست

ولی

باره:اسب واژه مهمی هست .

۸_آیا در روش مطالعه ادبیات خلاصه نویسی لازم هست؟

بله اما خلاصه نویسی این درس باید به صورت فیش نویسی باشد

۹_آیا سال دهم و یازدهم هم باید مبحثی بخوانند؟

بهتر است که مبحثی خوانده شود اما می توانید به صورت درس به درس هم بخوانید زیرا امتحانات شما هم مهم هست

۱۰_بهترین منبع برای درس ادبیات چه منبعی هست؟

مبحثی نشرالگو برای پایه قوی

و مبحثی هامون سبطی برای پایه ضعیف و متوسط

سیر تا پیاز گاج هم برای دهم و یازدهم مناسب است.

۱۱_یک نکته ی خیلی مهم

درس ادبیات در کنکور مهم ترین درس عمومی هست،که می‌ تواند به راحتی شما را به موفقیت برساند اگر هر

شب و پیوسته مطالعه کنید می توانید درصد بالای ۸۰ و حتی ۱۰۰بگیرید .

پس به این درس اهمیت ویژه ای بدید.

 

پیشنهاد مطالعه
برنامه ریزی عملی در سال کنکور

 

 

[/vc_column_text][vc_message]

بهترین روش مطالعه تک،تک دروس برای کنکور  را  اینجا بخوانید.

[/vc_message][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”5318″ img_size=”large”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message]

دانلود pdf مقاله روش مطالعه ادبیات در کنکور ،بهترین روش مطالعه درس ادبیات

لینک دانلود

[/vc_message][/vc_column][/vc_row]

مهدی براتی

استاد مهدی براتی

کارشناس ارشد مشاوره و روانشناسی، نویسنده کتاب 10 جهش طلایی تا رتبه 100، و دارای 15 سال سابقه در زمینه مشاوره کنکور

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.