مشاور سبز

روش مطالعه درس زبان انگلیسی برای کنکور

image002

روش مطالعه درس زبان انگلیسی برای کنکور

درس زبان یکی از درس عمومی کنکور بوده که تسلط بر موضوعات آن، موجب کسب رتبه ی خوبی می شود. آشنایی با روش مطالعه درس زبان دغدغه ی تعداد زیادی از داوطلبان کنکوری است. درس زبان به عنوان درسی عمومی با ضریب ٢ تاثیر زیادی روی تراز داوطلبان دارد.

متاسفانه تعداد زیادی از شرکت کنندگان کنکور با روش مطالعه درس زبان آشنا نیستند. مهمترین عامل در کسب درصد بالا در درس زبان، آشنایی با روش مطالعه درس زبان می باشد. از این رو طی این مقاله به طور مفصل درباره ی روش مطالعه درس زبان و اهمیت مطالعه ی آن صحبت خواهیم نمود. پس این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

اهمیت درس زبان انگلیسی در موفقیت در کنکور:

درس زبان انگلیسی در کنکور می تواند نقش تعیین کننده ای داشته باشد.

متاسفانه تعداد زیادی از دانش آموزان از تاثیر این درس بی خبر هستند و از این رو اهمیت چندانی برای آن قائل نیستند. به طوری که در طول هفته ساعات خیلی کمی را به مطالعه ی این درس اختصاص می دهند. علاوه بر این با روش مطالعه درس زبان نیز آشنا نیستند و متن کتاب را به طور روزنامه وار مطالعه می کنند.

حتی تعدادی از دانش آموزان در ماه های اول هیچ وقتی برای این درس اختصاص نمی دهند و تصور می کنند در مدت کوتاهی می توان درس زبان را مطالعه نمود و به درصد نسبتا خوبی رسید. متاسفانه یادگیری درس زبان انگلیسی زمان بر بوده و در مدت کوتاه یک یا دو ماهه نمیتوان آن را یاد گرفت.

یکی از موضوعاتی که در مورد درس زبان نادیده گرفته می شود، سرعت و دقت حین پاسخگویی به تست های آن است.

بودجه بندی سوالات زبان انگلیسی عمومی کنکور سراسری

سوالات ٧٦ تا ١٠٠ دفترچه ی سوالات عمومی کنکور مختص درس زبان انگلیسی می باشد و هر سوال این درس ٤ درصد امتیاز دارد.

به طور متوسط برای پاسخگویی به هر سوال ٤٧ ثانیه وقت دارید و طی ٢٠ دقیقه بایستی به تمام سوالات آن پاسخ دهید.

قواعد

image003 4

بخش قواعد یا همان گرامر درس زبان ضمن داشتن حجم نسبتا کم، اهمیت بالایی دارد. به طور معمول در کنکور ٤ تست از بخش قواعد مطرح می شود.

برای یادگیری بخش گرامر بایستی در کلاس درس با دقت به مطالب توجه کنید.

پس از یادگیری بخش گرامر در کلاس و آشنایی با آنها، در منزل ابتدا جزوه ی دبیر را با دقت مطالعه کنید و دور نکات مهم خط بکشید.

بهتر است یک دفترچه برای خلاصه نویسی بخش گرامر تهیه نموده و خلاصه ای قواعد هر درس را در آن یادداشت نمایید.

بعد از نوشتن خلاصه ی گرامر هر درس، یک مثال ساده برای آن بنویسید.

بهتر است بعد از مطالعه ی مبحث گرامر، سراغ تست زنی آموزشی بروید و تعدادی تست برای تثبیت مطالب حل کنید.

توصیه میکنیم خلاصه ی قواعد یادداشت شده را آخر هر هفته مرور کنید و ١٥ تا ٢٠ تست حل کنید.

واژگان ( لغت )

image006 4

یکی از مهمترین بخش های درس زبان انگلیسی که دانش آموزان زیادی در آن مشکل دارند مبحث واژگان است.

بخش واژگان معمولا ٨ سوال از ٢٥ سوال این درس را تشکیل می دهد. از این رو باید برای یادگیری آن بسیار تلاش نمود.

بیشتر دانش آموزان برای یادگیری لغات، آنها را حفظ می کنند. متاسفانه حفظ کردن لغات روش کارآمدی نیست و لغتی که حفظ شود به سرعت فراموش می شود.

یک روش مناسب برای یادگیری لغات دسته بندی آنهاست. یعنی لغات را بر اساس ویژگی های مشترکی که دارند، دسته بندی کنید.

برای مثال می توانید لغات را بر اساس نقش گرامری دسته بندی کنید. برای دسته بندی بر اساس نقش گرامری می توانید از دسته بندی verb، adjective، adverb، adverb استفاده نمایید.

می توانید از ویژگی های ظاهری برای دسته بندی استفاده کنید. خوراک، پوشاک، وسایل نقلیه و … نمونه ی این دسته بندی ها هستند.

یک روش فعال برای یادگیری لغات هر درس، یادداشت کردن مترادف و متضاد آنهاست.

همچنین میتوانید برای هر لغت یک جمله ی ساده یادداشت کنید و سعی کنید آن جمله را به خاطر بسپارید.

از مطالعه ی تعداد زیادی لغت به صورت یکجا جلوگیری کنید. بهتر است روزانه تعداد محدودی لغت را مطالعه کنید و یک روز در هفته را صرف حل کردن تعداد مشخصی تست لغت نمایید. حدود 40 تست لغت برای هر هفته کافی است.

کلوز تست

image008 1

در بخش کلوز تست، معمولا در هر متن ٥ جای خالی مطرح می شود و دانش آموزان بایستی با توجه به مضمون متن، مناسب ترین و هماهنگ ترین گزینه را انتخاب کنند.

اصولا از هر پنج سوال مربوط به بخش کلوز تست، یک سوال مربوط به بخش قواعد خواهد بود.

مناسب ترین روش مطالعه درس زبان یادگیری نحوه ی پاسخگویی سریع به سوالات کلوزتست، تمرین و تکرار فراوان است.

یک دانش آموز کنکوری بایستی در طول سال تحصیلی آنقدر مهارت پاسخگویی به سوالات کلوز تست را تقویت نماید که در آزمون های آزمایشی و جلسه ی کنکور در سریع ترین زمان ممکن به سوالات کلوز تست پاسخ دهد.

بهتر است یک منبع خوب برای سوالات کلوز تست پیدا کنید و هر روز یک متن کلوز تست را خوانده و پاسخ دهید.

یک روش موثر برای گسترش دایره ی لغات و بهبود مهارت پاسخگویی به سوالات کلوز تست، یادداشت کردن لغات ناآشنا در دفترچه ای مجزا و مرور مداوم آنهاست.

درک متن

image010 2

در دفترچه ی سوالات عمومی کنکور و در بخش زبان، معمولا در پی سوالات کلوز تست دو متن نسبتا طولانی مطرح می شود. اغلب ٤ تست مربوط به هر متن مطرح می شود و دانش آموزان و داوطلبان بایستی متن ها را به دقت خوانده و سپس به سوالات مربوط به هر متن پاسخ دهند.

اصول و روش مطالعه درس زبان برای کنکور

تعداد زیادی از دانش آموزان پایه ی ضعیفی در درس زبان دارند. این گروه از داوطلبان میتوانند روش مطالعه درس زبان را تغییر دهند و به جای موضوعی خواندن آن، ابتدا به روش خط به خط این درس را مطالعه کنند.

اگر پایه ی ضعیفی در درس زبان دارید، بایستی در طول هفته زمان کافی برای درس زبان انگلیسی در نظر بگیرید. اولین قدم برای مطالعه ی خط به خط درس زبان، مطالعه ی دقیق متن کتاب درسی است. یعنی بایستی به دقت متن کتاب خوانده شود و دور لغات مهم آن خط کشیده شود.

زمانی که دور لغتی خط کشیده می شود، بهتر است ابتدا سعی کنید معنی آن را حدس بزنید. در صورتی که نتوانستید منی آن را حدس بزنید، معنی آن را از طریق دیکشنری پیدا کرده و در کتاب یادداشت کنید.

به همین روش تا انتهای متن پیش بروید. پس از اتمام متن دوباره به عقب برگردید و از اول متن را مطالعه کنید.

حین خواندن متن سعی نمایید معنی دقیق لغات را به خاطر بسپارید.

یک گام مهم در یادگیری درس زبان، حل تمرینات کتاب درسی است. متاسفانه اغلب دانش آموزان تصور می کنند تنها راه موفقیت در این درس، تست زنی است. حال این که تمرینات کتاب درسی بسیار مهم هستند و موجب افزایش تسلط بر مباحث می شود. بنابراین توصیه می شود حتما بعد از مطالعه ی متن کتاب، سراغ تمرین ها بروید و سعی کنید به همه ی آنها پاسخ دهید.

دانش آموزان ضعیف با این روش می توانند به تسلط خوبی در این درس برسند. پس از اینکه یک دور کتاب درسی را با این روش خواندید، میتوانید در دور دوم درس زبان را به روش موضوعی مطالعه نمایید.

یعنی هر یک از بخش های لغات، قواعد، درک مطلب و کلوز تست را جدا جدا مطالعه کنید.

سعی کنید قسمت لغات را هر شب مرور کنید. هر شب یک کلوز تست حل کنید.

نحوه ی پاسخگویی به سوالات درس زبان

علاوه بر روش مطالعه درس زبان، نحوه ی عملکرد شما هنگام خواندن سوالات اهمیت زیادی دارد.

هنگامی که با سوالات بخش واژگان مواجه می شوید، بهتر است پیش از پاسخگویی تمامی مترادف ها یا متضادهایی که برای یک لغت به خاطر دارید را به یاد بیاورید.

اگر هنگام مطالعه لغت ها را به روشی که در ابتدای این مقاله گفته شد، دسته بندی کرده باشید به سادگی میتوانید به بیشتر سوالات بخش واژگان پاسخ صحیح دهید.

سوالات بخش کلوز تست در واقع ترکیبی از لغت، قواعد و درک مطلب هستند. برای پاسخگویی به سوالات بخش کلوز تست بهتر است به نقش افعال زمان جمله، ضمایر و حروف اضافه و … توجه نمایید.

بخش درک مطلب دشوارترین قسمت درس زبان انگلیسی است. برای این که بتوانید به خوبی به سوالات سوالات این قسمت پاسخ دهید بهتر است ابتدا سوالات را به دقت بخوانید.

سپس حین خواندن سوالات سعی کنید متوجه شوید سوالات از شما چه اطلاعاتی را میخواهد. با این کار دیگر نیازی نیست مجددا متن را مطالعه کنید.

اغلب نخستین جمله ی هر پاراگراف، جمله ی کلیدی به شمار می رود و حاوی پیام اصلی پاراگراف است. پس اولین جمله ی هر پاراگراف را به دقت بخوانید.

هر چه در دوران آمادگی برای کنکور زمان کافی برای تقویت مهارت پاسخگویی به سوالات درک مطلب به کار برده باشید، در جلسه ی کنکور با تسلط و سرعت عمل بهتری خواهید توانست به سوالات این بخش پاسخ دهید.

انتخاب منبع کمک آموزشی برای درس زبان

image012 2

تا اینجا با روش مطالعه درس زبان و نحوه ی پاسخگویی به سوالات آن آشنا شدیم.

مطالعه بدون داشتن یک منبع آموزشی خوب سود چندانی ندارد. پس بهتر است پیش از آشنایی با روش مطالعه درس زبان، یک منبع آموزشی مناسب تهیه نمایید.

در حال حاضر ناشران زیادی اقدام به چاپ کتاب کمک آموزشی برای درس زبان انگلیسی نموده اند، با این حال تعداد کتب کمک آموزشی استاندارد انگشت شمار است. کتب زبان گاج، مبتکران، خیلی سبز و نشر الگو جزو منابع کمک آموزشی خوب برای درس زبان انگلیسی هستند که هر یک نقاط قوت خاصی دارند.

برای انتخاب یک منبع آموزشی خوب و قوی برای درس زبان خود می توانید کمی پرس و جو کنید و متناسب با نیاز خود استاندارد ترین کتاب کمکی را تهیه کنید.

کلام آخر

فراموش نکنید در کنکور کسی برنده می شود که به طور اصولی مطالعه کرده باشد. از این رو به کارگیری روش مطالعه درس زبان و تمرین و تکرار فراوان تنها رمز رسیدن به درصد بالا در این درس مهم است.

هرگز از اهمیت لغات غافل نشوید و سعی کنید حین تست زنی با هر لغت جدیدی که مواجه می شوید معنی آن را به خاطر بسپارید.

هر چه تمرین و تکرار شما برای بخش کلوز تست بیشتر باشد مهارت شما در پاسخگویی به سوالات قواعد، لغات و حتی درک مطلب نیز افزایش می یابد. زیرا بخش کلوز تست ترکیبی است و موجب افزایش مهارت در سایر بخش ها نیز می شود.

هر چه در دوران آمادگی برای کنکور زمان بیشتری را صرف این درس کنید و تعداد بیشتری تست حل کنید، تاثیر آن روی رتبه ی نهایی شما را شگفت زده تر خواهد نمود.

پس وقت خود را تلف نکنید و به دقت راهکارهای پیشنهاد شده در این مقاله را به کار گیرید و به موفقیت در کنکور خود نزدیکتر شوید. موفقیت رهین راهتان!

مهدی براتی

استاد مهدی براتی

کارشناس ارشد مشاوره و روانشناسی، نویسنده کتاب 10 جهش طلایی تا رتبه 100، و دارای 15 سال سابقه در زمینه مشاوره کنکور

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.