مشاور سبز

روش مطالعه درس زیست در کنکور چگونه باید باشد؟

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

روش مطالعه ی زیست شناسی برای کنکور:

قطعا دانش آموزان رشته ی تجربی از اهمیت درس زیست شناسی آگاه هستند. درس زیست شناسی به عنوان مهمترین درس رشته ی علوم تجربی است که تسلط بر آن می تواند تاثیر بسیار زیادی روی رتبه و تراز کنکور شما داشته باشد. با اینکه بیشتر دانش آموزان از اهمیت این درس آگاه هستند، با این حال تعداد کمی از دانش آموزان اصول  مطالعه ی زیست شناسی را به طور اصولی می دانند.

پیش از اینکه درباره ی روش مطالعه ی زیست شناسی صحبت کنیم، بهتر است کمی درباره ی اهمیت آن بحث کنیم.

روش مطالعه ی زیست شناسی برای کنکور:
زیست شناسی اصلی ترین و جالب ترین درس رشته ی علوم تجربی بوده و بیشتر دانش آموزانی که در رشته ی علوم تجربی تحصیل می کنند به آن علاقه ی زیادی دارند.

درس زیست شناسی، کلید موفقیت:

درس شیرین زیست شناسی اصلی ترین و جالب ترین درس رشته ی علوم تجربی بوده و بیشتر دانش آموزانی که در رشته ی علوم تجربی تحصیل می کنند به آن علاقه ی زیادی دارند.

درس زیست شناسی در کنکور سراسری برای زیرگروه های مختلف ضرایب متغیری دارد. به طوریکه  در زیرگروه اول و دوم ضریب ۱۲ و در سایر زیرگروه ها ضریب ۶ دارد. بنابراین هر داوطلب کنکوری که قصد دارد در کنکور تجربی شرکت کند بایستی با اراده ای قوی این درس را مطالعه کند.

چگونه درس زیست شناسی را مطالعه کنیم؟

بیشتر دانش آموزان و داوطلبان تجربی تصور می کنند این درس یک درس حفظی است و با حفظ کردن مطالب آن میتوان به یک درصد بالایی رسید. اما این موضوع به هیچ عنوان صحیح نیست و درس زیست شناسی جزو دروس کاملا مفهومی می باشد. با توجه به مفهومی بودن زیست شناسی، برای موفقیت در کنکور و به دست آوردن درصد بالایی در زیست شناسی، باید روش مطالعه ی زیست شناسی را به طور اصولی یاد گرفت.

چرا باید روش صحیح مطالعه ی زیست شناسی را یاد بگیریم؟

شیوه ی مطالعه ی هر درس با درس دیگر بسیار متفاوت می باشد و برای اینکه در هر درسی به تسلط بالایی برسید، ضروری است روش مطالعه ی هر درس را به طور تخصصی یاد بگیرید.

زیست شناسی، درسی بسیار شیرین و جالب
راهکارهایی هایی که در این مقاله به آنها خواهیم پرداخت بهترین و استانداردترین راه های مطالعه ی زیست شناسی هستند

درس زیست شناسی هم از این قاعده مستثنی نیست. اگر داوطلبی روش مطالعه ی زیست شناسی را بیاموزد، قطعا با تمرین و تکرار زیاد میتواند در روز کنکور به درصد بالایی از سوالات این درس پاسخ صحیح بدهد.

راهکارهایی هایی که در این مقاله به آنها خواهیم پرداخت بهترین و استانداردترین راه های مطالعه ی زیست شناسی هستند. طبیعی است که استعدادها و روند یادگیری دانش آموزان با یکدیگر کاملا فرق داشته و تنها با آزمون و خطای روش های گفته شده خواهید توانست روش مطالعه ی زیست شناسی را برای خود شخصی سازی کنید. توصیه می کنیم در کنار روش هایی که به آنها خواهیم پرداخت حتما از یک مشاور مجرب و کاربلد کمک بگیرید.

روش اصولی مطالعه ی زیست شناسی:

با توجه به اینکه دانش آموزان مقطع دوازدهم علاوه بر کنکور سراسری، امتحانات مدرسه را نیز در پیش دارند، بهتر است ابتدا اصول و روش مطالعه و آمادگی برای آزمون های زیست شناسی مدرسه را بررسی کنیم و پس از آن در مورد مطالعه ی زیست شناسی برای کنکور صحبت کنیم.

آمادگی برای امتحانات مدرسه:

بیشتر دانش آموزان با نزدیک شدن به روزهای امتحان دچار نگرانی  می شوند که این ناآرامی ها ممکن است موجب شود دانش آموزان نتوانند به خوبی برای امتحانات آماده شوند. تنها راه غلبه بر این استرس به کار گرفتن روش های صحیح مطالعه است.

مدیریت زمان

اولین عامل مهم برای مطالعه ی موثر درس زیست شناسی مدیریت زمان است. بهتر است از ابتدای سال تحصیلی در کنار کنکوری خواندن این درس، برای تشریحی خواندن آن نیز وقت کافی اختصاص دهید.

با توجه به اهمیت بالای درس زیست شناسی، باید آن را بیشتر از سایر دروس مطالعه کرد. بایستی یک برنامه ریزی استاندارد و منسجمی داشته باشید و سعی کنید روزانه ساعاتی را به مطالعه ی درس زیست شناسی بپردازید.

تک تک کلمات این درس مهم هستند و نباید آنها را نادیده گرفت، بنابراین سعی کنید تمام قسمت های کتاب ( حتی پاورقی ها ) را با دقت زیاد مطالعه کنید.

داشتن یک برنامه ریزی مناسب باعث می شود بتوانید بین مطالعه ی زیست شناسی به صورت تستی و تشریحی تعادل برقرار کنید‌.

حفظ تداوم مطالعه:

درس زیست شناسی درسی مفهومی است که باید بارها آن را خواند. با توجه به حجم زیاد مطالب آن و دارا بودن تصاویر مهم بهتر است هر روز مطالعه ی زیست شناسی را در برنامه ی خود قرار دهید.

حاشیه نویسی و هایلایت کردن، یک روش یادگیری موثر!برای زیست
حتما از روش حاشیه نویسی، خلاصه نویسی و هایلایت کردن استفاده نمایید. حاشیه نویسی در حقیقت نوشتن مطالب مهم در گوشه ای از کتاب است

حتما از روش حاشیه نویسی، خلاصه نویسی و هایلایت کردن استفاده نمایید. حاشیه نویسی در حقیقت نوشتن مطالب مهم در گوشه ای از کتاب است. و هایلایت کردن در واقع علامت گذاری کلمه یا نکته ای مهم با ماژیک های مخصوص و یا خودکار است. خلاصه نویسی نیز مطالعه ی یک مبحث و نوشتن آن در تکه ای کاغذ با حفظ مفهوم کلی به زبان خودتان می باشد.

[/vc_column_text][vc_column_text]

استفاده از کتاب کمک آموزشی مناسب:

در کنار مطالعه ی کتاب درسی حتما از یک منبع کمک آموزشی استفاده کنید و درسنامه ها و نکات آن را به طور دقیق مطالعه کنید. اگر کتابی که انتخاب می کنید از تصاویر مرتبط و مفهومی استفاده کرده باشد به یادگیری عمیق شما کمک خواهد کرد. پس از مطالعه ی کتاب درسی و کمک درسی میتوانید نمونه سوالات سال های گذشته را حل کنید و سپس به تحلیل آن بپردازید.

زیست شناسی درسی سرشار از نکات است.
دانش آموزان زمان زیادی را صرف مطالعه ی زیست شناسی می کنند، برای موفقیت در آن باید از روش اصولی مطالعه استفاده نمود.

مطالعه ی زیست شناسی برای کنکور:

هر چقدر درباره ی اهمیت زیست شناسی در کنکور صحبت کنیم، کم گفته ایم. باور کنید یا نه زیست شناسی مهمترین درس کنکور تجربی است که تاثیر بسیار زیادی در نتیجه ی شما خواهد داشت.

در واقع این درس سلطان دروس رشته ی  تجربی است و حتی یک پاسخ صحیح در این درس می‌ تواند رتبه ی شما را بسیار تغییر دهد. با توجه به اهمیت این درس و اینکه بیشتر دانش آموزان زمان زیادی را صرف مطالعه ی زیست شناسی می کنند، برای موفقیت در آن باید از روش اصولی مطالعه استفاده نمود.

اصول مطالعه ی زیست شناسی:

عاشق شوید!

اگر میخواهید به یک رتبه ی فوق العاده در کنکور برسید، در مرحله ی اول باید عاشق زیست شناسی باشید‌. یعنی از مطالعه ی زیست شناسی لذت ببرید.

علاقه ی زیاد به هر درس، یادگیری آن را آسان می کند.
زیست شناسی درسی است شیرین با نکات بسیار جالب و مهم که هر چه بیشتر آن را مطالعه کنید، بیشتر به آن علاقه مند خواهید شد.

زیست شناسی درسی است شیرین با نکات بسیار جالب و مهم که هر چه بیشتر آن را مطالعه کنید، بیشتر به آن علاقه مند خواهید شد. باید در برنامه ی درسی خود ارزش بالایی برای این درس قائل شوید و حتما روزانه به مطالعه ی آن بپردازید.

پیش خوانی کنید:

یک روش موثر برای یادگیری و درک مطالب زیست شناسی، پیش خوانی آن است. اگر دانش آموز پایه ی دوازدهم هستید و یا اگر در کلاس های کنکور شرکت می کنید، پیش از حضور در کلاس درسی که قرار است تدریس شود را مرور کنید.

نیازی نیست چند ساعت به مطالعه ی آن بپردازید، یک مرور ده دقیقه ای در حدی که با موضوع درس آشنا شوید کافی است. پیش خوانی کردن مطالب قبل از حضور در کلاس باعث می شود ذهنتان آمادگی پذیرش نکات جدید را داشته باشد و حتی پس از تدریس دبیر بتوانید به تست های آن بخش پاسخ دهید.

حواس پرتی سر کلاس درس ممنوع!

سعی کنید همیشه در کلاس درس حضور فعالی داشته باشید. حضور در کلاس درس باعث می شود کلیات مطالب را یاد بگیرید و در منزل به نکات مهم بپردازید و وقت بیشتری را صرف تست زنی کنید.

اگر دانش آموزی به طور منظم از کلاس های درس استفاده نکند، در درک ساده ترین مطالب نیز با مشکل مواجه خواهد شد.

حین تدریس دبیر به تک تک کلمات دبیر گوش کنید و از نکات مهم یادداشت برداری کنید. برای اینکه در کلاس درس تمرکز بهتری داشته باشید حتما  ردیف های اول را برای نشستن انتخاب کنید. ( برای یادگیری بهتر در کلاس های آنلاین حتما در مکانی بسیار آرام و به دور از عوامل مزاحم و سر و صدای زیاد در کلاس ها شرکت کنید. )

مطالب امروز را همین امروز بخوانید:

روشی که سالهاست مشاوران تحصیلی روی آن تاکید بسیار دارند، مطالعه ی درس هر روز، در روز تدریس شده است. یعنی اگر روز دوشنبه کلاس زیست شناسی دارید. سعی کنید عصر دوشنبه مطالب درسی آن روز را مرور کنید.

این کار تاثیر بسیار زیادی روی روند یادگیری دارد و باعث می شود مطالب را کامل یاد بگیرید. بهتر است در این مورد تنبلی نکنید و مطالعه ی درس هر روز را به روزهای دیگری موکول ننمایید.

بنویسید:

نوشتن مطالبی که مطالعه می کنید، نقش زیادی در روند یادگیری دارد. شاید به نظر اغلب دانش آموزان، نوشتن مطالب حین مطالعه زمانبر باشد، اما باعث می شود مطالب را به طور عمیق یاد بگیرید.

پس بهتر است هنگام مطالعه ی هر درس پس از خواندن هر پاراگراف، سعی نمایید نکات مهم را روی تکه ای کاغذ یادداشت نمایید.

  • اولویت باید با مطالعه ی کتاب درسی باشد:

درس زیست شناسی درسی مفهومی است. یعنی اگر مطالب کتاب درسی را به طور کامل آموخته باشید قطعا خواهید توانست به اکثر تست ها پاسخ صحیح بدهید. بنابراین برای تسلط کامل در درس زیست شناسی، باید اهمیت زیادی برای تشریحی خواندن قائل شوید. پس وقت مناسبی را صرف مطالعه ی متن کتاب، جداول، اشکال و پاورقی ها نمایید. سعی کنید زیست شناسی را به طور ترکیبی مطالعه کنید تا بتوانید بین مباحث و بخش های مختلف کتاب درسی یک ارتباط منطقی پیدا کنید.

سایر راهکارهای پیشنهادی موثر:

یک راهکار موثر برای عمیق تر خواندن زیست شناسی این است که خودتان را طراح سوالات تصور نمایید و تصور کنید که اگر شما طراح بودید از کدام قسمت هر پاراگراف سوال طرح می کردید.  این کار دقت و نکته سنجی شما را بالا میبرد.

تصاویر کتاب درسی اهمیت زیادی دارد. از یک تصویر نکات بسیار زیادی قابل استخراج است. پس حتما برای مطالعه ی تصاویر کتاب درسی وقت مناسبی را اختصاص دهید. بهتر است نکات کلیدی هر تصویر را در کنار آن یادداشت کنید.

پس از اینکه مطمئن شدید مطالب را به طور کامل آموخته اید حتما تعداد زیادی تست  تالیفی و تست کنکور سالهای قبل را حل کنید و حتما پاسخنامه ی  تست ها را نیز بررسی و تحلیل کنید و نکات آنها را در دفترچه ای جداگانه یادداشت کنید. این نکات را در دوران مرور و جمع بندی حتما مطالعه کنید.

قیدها در یادگیری زیست شناسی اهمیت زیادی دارند. حین مطالعه کلماتی مانند همه، بیشتر، اغلب، زیاد، کم و … را با خودکار یا ماژیک علامت دار کنید. علاوه بر این به مثبت یا منفی بودن افعال نیز توجه کنید. در سال های اخیر حضور این دسته از سوالات که در آنها قیدها و افعال نقش مهمی دارند، پررنگ تر شده است.

کلام آخر:

زیست شناسی، راه نجات شما در کنکور
درس زیست شناسی را با دقت فراوان همراه با عشق مطالعه کنید.

در پایان باید بگوییم درس زیست شناسی را با دقت فراوان همراه با عشق مطالعه کنید. اگر قصد قبولی در  رشته های دندانپزشکی، پزشکی ، داروسازی و سایر رشته های گروه علوم پزشکی را دارید باید با کمک روش های اصولی مطالعه ی زیست شناسی به تسلط خیلی بالایی در این درس برسید و فراموش نکنید که کلید سربلندی در کنکور تجربی، درک و مطالعه ی عمیق درس زیست شناسی است. به امید موفقیت های روز افزون!

[/vc_column_text][ucaddon_uc_soft_audio_player heading=”پادکست روش مطالعه درس زیست” audio_file=”https://moshaversabz.com/wp-content/uploads/2020/06/32-مطالعه-حرفه-ای-درس-زیست.mp4″ autoplay=”autoplay” loop=”loop”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_style=”3d” style=”square” message_box_color=”success” icon_type=”openiconic”]

بودجه بندی مباحث درس ریاضی در کنکور،به همراه مهم ترین و ساده ترین مباحث برای کسب درصد بهتر (گوش دهید)

[/vc_message][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message]

بهترین روش مطالعه تک ،تک دروس برای کنکور کدام روش است.این مقاله ی فوق العاده را حتما بخوانید.

کلیک کنید.

[/vc_message][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message]

دانلود مقاله روش مطالعه درس زیست در کنکور چگونه باید باشد؟

لینک دانلود

[/vc_message][/vc_column][/vc_row]

مهدی براتی

استاد مهدی براتی

کارشناس ارشد مشاوره و روانشناسی، نویسنده کتاب 10 جهش طلایی تا رتبه 100، و دارای 15 سال سابقه در زمینه مشاوره کنکور

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.