مشاور سبز

روش مطالعه شیمی در کنکور،بهترین روش مطالعه شیمی برای کنکور کدام است؟

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

روش مطالعه ی شیمی برای کنکور چگونه باید باشد؟

شیمی یکی از دروس اختصاصی مهم در رشته های ریاضی و تجربی است. برای موفقیت در کنکور باید با روش مطالعه ی شیمی به طور کامل آشنا شوند. پیش خوانی، مطالعه ی دقیق کتاب و تمرین و تکرار موجب تسلط در درس شیمی می شوند. دانستن بودجه بندی سوالات و ارزش هر مبحث نیز کمک زیادی به دانش آموزان خواهد کرد.

روش مطالعه شیمی
Seamless pattern with chemical flasks and test tubes

 

درس شیمی یکی از دروس اختصاصی و مشترک رشته های علوم تجربی و ریاضی است. در کنکورهای چند سال گذشته سبک طراحی سوالات شیمی مفهومی و دشوار تر شده است. به طوری که با تحلیل اطلاعات منتشر شده توسط سازمان سنجش خواهیم دید که میانگین درس شیمی شرکت کنندگان نسبتا پایین است. به همین دلیل آشنایی با روش مطالعه ی شیمی برای داوطلبان اهمیت زیادی دارد.

به دلیل اینکه این درس یکی از دروس تعیین کننده  و سرنوشت ساز داوطلبان ریاضی و تجربی است، مطالعه ی آن و مسلط شدن بر مباحث آن امری ضروری است. متاسفانه عده ی زیادی از دانش آموزان روش مطالعه ی شیمی را بلد نیستند و به دنبال پیدا کردن روش مطالعه ی شیمی هستند.

در این مطلب می خواهیم در مورد روش مطالعه ی شیمی صحبت کنیم. پس این مقاله را تا انتها بخوانید!

درس شیمی و اهمیت آن:

بهرتن روش مطالعه شیمی

درس شیمی در حقیقت به بررسی خواص و رفتار مواد با یکدیگر در شرایط متفاوت می پردازد.

مطالب درس شیمی به سه گروه اصلی حفظیات، مفهومی و مباحث محاسباتی تقسیم می شود. بخش حفظیات دشواری چندانی ندارند و مبنا و اساس درک شیمی هستند. اگر توانایی خوبی در یادگیری بخش حفظیات ندارید میتوانید از کتابچه های مخصوص حفظیات شیمی کمک بگیرید.

بخش هایی مثل نظریه های اتمی، جدول تناوبی جنبه ی حفظی دارند. قوانین ترمودینامیک مربوط به بخش مفهومی هستند که از دل مطالب حفظی استخراج شده اند.

بخش هایی مثل استوکیومتری، سینتیک، اسیدها و بازها مسائل محاسباتی شیمی را تشکیل میدهند.

جدا از بحث کنکور، مطالعه ی شیمی باعث می شود بهتر بتوانیم جهان اطراف خود را درک کنیم و قدرت درک و تحلیل خود را افزایش دهیم.

در مقاطع دانشگاهی درس شیمی و فیزیک ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند. بنابراین می توان گفت درس شیمی و فیزیک مکمل یکدیگرند.

روش مطالعه ی شیمی در دوران کنکور نه تنها به کسب رتبه ی بسیار خوب کمک خواهد کرد، بلکه در رشته های مختلف دانشگاهی مثل پزشکی، داروسازی، دامپزشکی، علوم آزمایشگاهی و … نیز حتما به شما کمک خواهد کرد.

بودجه بندی سوالات شیمی در کنکور:

بودجه بندی سوالات این درس در رشته ی ریاضی و تجربی به ترتیب زیر است.

بودجه بندی سوالات شیمی در رشته ی تجربی:

شیمی دهم:

در مجموع ۸ پرسش از  شیمی دهم خواهید داشت. از هر کدام از فصل های کیهان زادگاه هستی و رد پای گازها در زندگی ۳ سوال و از فصل آب، آهنگ زندگی ۲ سوال در کنکور تجربی خواهید داشت.

شیمی یازدهم:

در مجموع ۱۴ پرسش از شیمی یازدهم خواهید داشت. از هر یک از فصل های قدر هدایای زمینی را بدانیم و در پی غذای سالم ۴ سوال و از فصل پوشاک نیازی پایان ناپذیر ۶ سوال مطرح می شود.

شیمی دوازدهم:

در مجموع ۱۳ پرسش از شیمی دوازدهم در کنکور خواهید داشت. از هر یک از فصل های آسایش و رفاه در سایه شیمی و شیمی جلوه ای از هنر زیبایی و ماندگاری ۴ سوال، از فصل مولکول ها در خدمت تندرستی ۳ سوال و از فصل شیمی فصلی به سوی آینده ای روشن تر ۲ سوال خواهید داشت.

نکته ی مهمی که یادآوری آن خالی از لطف نیست این است که شیمی در زیرگروه یک، سه، چهار و پنج ضریب ۳ و در زیرگروه دو ضریب ۴ دارد که حاکی از اهمیت بالای آن در کنکور تجربی است.

بودجه بندی سوالات شیمی در رشته ی ریاضی:

شیمی دهم:

در کنکور ریاضی ۸ پرسش از پرسش های درس شیمی مربوط به شیمی دهم می باشد‌. از هر یک از فصل های کیهان زادگاه الفبای هستی و رد پای گازها در زندگی ۳ سوال و از  فصل آب آهنگ زندگی ۲ سوال مطرح میشود.

شیمی یازدهم:

در کل از شیمی یازدهم ۱۴ پرسش طرح میشود. از هر کدام از فصل های قدر هدایای زمینی را بدانیم و در پی غذای سالم ۴ سوال و از فصل پوشاک، نیازی پایان ناپذیر در کنکور سراسری ۶ سوال مطرح می شود‌.

شیمی دوازدهم:

پرسش های مربوط به شیمی دوازدهم، ۱۳ پرسش کنکور ریاضی را به خود اختصاص داده که از هر کدام از فصل های آسایش و رفاه در سایه شیمی و شیمی جلوه ای از هنر، زیبایی و ماندگاری ۴ سوال، از فصل مولکول ها در خدمت تندرستی ۳ سوال و  از فصل شیمی راهی به سوی آینده ای روشن تر ۲ سوال مطرح میگردد‌.

 دغدغه ی دانش آموزان رشته ی ریاضی و تجربی:

بیشتر دانش آموزان ریاضی و تجربی که به دنبال موفقیت هستند، کارنامه ی رتبه های برتر را نگاه میکنند. یکی از چیزهایی که حین بررسی کارنامه های رتبه های برتر موجب تعجب دانش آموزان می شود، درصد بالای درس شیمی آنهاست.

بیشتر دانش آموزان سوال می کنند چگونه رتبه های برتر توانسته اند درصد بالای ۹۰ در درس شیمی کسب کنند؟ آیا ما هم میتوانیم در درس شیمی به یک درصد خوبی برسیم؟

پاسخ ما به همه ی دانش آموزان کنکوری این است که بله، شما هم میتوانید با آگاهی با  روش مطالعه ی شیمی و تست زنی به یک درصد بسیار بالایی برسید‌‌.

برای داوطلبان تجربی درس شیمی بعد از زیست، دومین درس سرنوشت ساز است، بنابراین باید در آن درصد بالایی به دست بیاورند.

دانش آموزان رشته ی ریاضی نیز اگر بتوانند درصد خوبی در شیمی کسب کنند، قطعا رتبه ی خیلی خوبی کسب خواهند کرد‌.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

اصول و روش مطالعه ی شیمی:

image3 9

درس شیمی یکی از دروس پیچیده ی کنکور است که برای موفقیت در آن بایستی یک سری استراتژی هایی را بلد باشید. پیش از این که درباره ی روش مطالعه ی شیمی صحبت کنیم، این نکته ی خیلی مهم را به خاطر بسپارید که مباحث هر سه کتاب شیمی بسیار به هم مرتبط اند. در ادامه به روش مطالعه ی شیمی خواهیم پرداخت.

البته  روش هایی که به آنها خواهیم پرداخت روش های رایج و استاندارد هستند. دانش آموزان بر اساس ویژگی ها و توانایی های خود و بر اساس آزمون و خطا باید نحوه ی مطالعه را کمی تغییر دهند و به روش مطالعه ی شخصی سازی شده برسند.

روش مطالعه ی شیمی را میتوان به سه بخش عمده تقسیم کرد: یادگیری، تست زنی و مرور

یادگیری:

بخش یادگیری مربوط به تمام اقداماتی است که دانش آموزان انجام میدهند تا مطالب را به طور کامل و عمیق  یاد بگیرند.

پیش خوانی:

پیش از حضور در کلاس درس یک نیم نگاهی به مطالب کتاب درسی بیندازید.  برای پیش خوانی مطالب کافی است تیترها را مطالعه کنید و یک دور متن کتاب را سطحی بخوانید. با این روش با مفهوم هر درس آشنا خواهید شد.

درک سخنان معلم:

در این مرحله باید با حواسی جمع به سخنان دبیر گوش دهید و سعی کنید تمام صحبت های ایشان را درک کنید. معمولا با گوش دادن به صحبت های مدرس شما هیچ اشکالی در مطالب نخواهد داشت‌.

سعی کنید در کلاس درس حضور فعالی داشته باشید. اگر دبیر از شما خواست تمرینی را حل کنید سعی کنید با دقت زیاد حتما آن را حل کنید. حل تمرینات سر کلاس موجب میشود به طور کامل مطالب را درک کنید.

مرور درس هر روز:

بعد از مدرسه سعی کنید یک نگاهی به جزوه ی مدرسه بیندازید. مرور درس شیمی در روز تدریس باعث میشود بتوانید مسائل را در ذهم خود طبقه بندی کنید و هنگامی که به سراغ مطالعه ی آن مبحث بروید، متوجه خواهید شد که نزدیک ۸۰ درصد مطالب را آموخته اید.

مطالعه ی کتاب:

  • image4 7

 

همانطور که اشاره کردیم مطالب شیمی به سه دسته ی حفظیات، مفهومی و مسائل عددی دسته بندی می شوند و مطالب حفظی و مفهومی ارتباط نزدیکی با یکدیگر دارند‌. بنابراین هرگز نباید از اهمیت مطالب حفظی غافل شوید. اگر مطالب حفظی و مفهومی را به خوبی یاد بگیرید نزدیک نصف سوالات شیمی را پاسخ خواهید داد‌.

اولین قدم برای مطالعه ی شیمی پس از تدریس دبیر و مرور گفته های وی، مطالعه ی دقیق کتاب درسی و جزوه ی مدرسه است. کتاب درسی را مطالعه کنید و زیر کلمات مهم و کلیدی آن خط بکشید‌. سپس به سراغ جزوه و یا درسنامه ی منابع کمک آموزشی بروید.

در مورد مطالب مفهومی و مسائل عددی نیز باید پس از خواندن کتاب و جزوه، تمرین های کتاب را حل کنید.

 

به توصیه ها و نکات کاملا کاربردی در رابطه با درس شیمی گوش دهید.

تست زنی:

  • image5 9

بعد از مطالعه و یادگیری مطالب نوبت تست زنی است. تست زنی یکی از مراحل اصلی روش مطالعه ی شیمی و یادگیری آن می باشد و از اهمیت آن نمی توان چشم پوشی کرد. در حقیقت مطالعه ی شیمی در کنار تست زنی معنا پیدا میکند‌‌.

در مرحله ی اول باید از تست آموزشی استفاده کنید. برای این کار می توانید تعدادی تست ( ۳۰ الی ۵۰ تست) در نظر بگیرید و آنها را حل کنید. در این مرحله نیازی نیست زمان بگیرید، زیرا هدف یادگیری است‌. بعد از اینکه سوالات را حل کردید پاسخنامه را به دقت بخوانید و نکات کلیدی آن را در کتاب درسی یا یک دفترچه بنویسید. حتی اگر به تستی پاسخ صحیح دادید، حتما پاسخنامه ی آن را نیز مطالعه کنید و نکات قابل استخراج آن را یادداشت کنید.

بعد از اینکه در هر مبحثی به تسلط نسبی رسیدید به سراغ تست های زماندار بروید.‌ یعنی سعی کنید تعداد مشخصی تست را در زمان مشخصی حل کنید و با این کار سرعت عمل خود را افزایش دهید.

مرور:

با توجه به دشواری درس شیمی لازم است در فواصل معینی حتما مطالب را مرور کنید. اهمیت مرور را زمانی متوجه خواهید شد که دانش آموزان در طول سال مشکلی با این درس ندارند، اما موقع امتحانات پایان ترم و آزمون های جامع عملکرد شایسته ای در درس شیمی ندارند‌.

نکات ضروری که هر دانش آموز کنکوری باید بداند:

image6 9

 

هنگام مطالعه ی شیمی باید تمامی بخش های کتاب مثل فکر کنید، آزمایش کنید و نمونه های حل شده را به دقت مطالعه کنید‌. این بخش ها باعث می شوند مطالب هر مبحث را بهتر درک کنید‌.

فراموش نکنید تنها راه موفقیت در شیمی، تداوم مطالعه است.

حتما واژه نامه های آخر کتاب را مطالعه نمایید‌، زیرا گاهی ممکن است طراح از این لغات نیز سوال طرح نماید.

مطالعه ی شیمی را به یکی از اولویت های اصلی تبدیل کنید و در طول هفته به حد کافی برای این درس وقت اختصاص دهید‌. زیرا درصد بالا در این درس، رتبه ی شما را به شدت جابجا خواهد کرد.

حتما برای بخش حفظیات زمان کافی اختصاص دهید. بیشتر داوطلبان چنان مشغول مسائل عددی می شوند که از مباحث حفظی غافل می شوند. اما با درک و مطالعه ی این مطالب به راحتی میتوانید به درصد بالایی از سوالات شیمی پاسخ دهید.

حتما واکنش های موجود در کتاب درسی را حفظ کنید. زیرا گاهی پیش لازمه ی مسائل عددی مثل استوکیومتری حفظ بودن واکنش هاست.

از یک منبع کمک آموزشی خوب برای تست زنی کمک بگیرید.

 

اشتباهی که تعداد زیادی از دانش آموزان مرتکب می شوند این است که برای درسی مثل شیمی منابع زیادی تهیه می کنند. منابع کمک آموزشی زیاد تنها ذهن شما را آشفته می کنند.

بهتر است یک کتاب خوب تهیه کنید و پس از اتمام آن به سراغ تهیه ی کتاب جدید بروید. یکی از کتب مناسب برای مطالعه ی شیمی و یادگیری آن کتاب خیلی سبز است‌. اگر پایه ی خیلی خوبی دارید میتوانید از کتاب نشر الگو نیز استفاده کنید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message]

بهترین روش مطالعه درس ریاضی برای کنکور را اینجا مطالعه کنید.

[/vc_message][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message]

دانلود pdf مقاله روش مطالعه شیمی در کنکور،بهترین روش مطالعه شیمی برای کنکور کدام است؟

لینک دانلود

[/vc_message][/vc_column][/vc_row]

مهدی براتی

استاد مهدی براتی

کارشناس ارشد مشاوره و روانشناسی، نویسنده کتاب 10 جهش طلایی تا رتبه 100، و دارای 15 سال سابقه در زمینه مشاوره کنکور

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.