مشاور سبز

روش مطالعه صحیح درس ها برای کنکور چگونه است

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

 روش مطالعه درس ها برای کنکور پایه و اساس یادگیری برای کنکور است.که در این مرحله باید درست و دقیق گام بردارید.

در این مقاله روش مطالعه صحیح  را برای تمام درس ها به صورت کامل و حرفه ای توضیح دادیم .تا پایان این مرحله با ما همراه باشید.

 

مطالعه کردن و یادگیری بی شک مثل هر کار یا موضوع دیگر اصول و روش خاص خودش را دارد، که باید به آن توجه ی لازم را داشته باشید و اصول آن ها را در نظر بگیرید.

و در این امر هم شرایط محیطی مهم است و هم شرایط ذهنی و روانی و سپس اصول خواندن هر درس که هر کدام باید رعایت شوند.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”5263″ img_size=”large”][vc_column_text]

کنکوری کتاب مشاوره ای دید،به دست برگرفت و ….

روش مطالعه صحیح درس ادبیات فارسی برای کنکور

درس ادبیات مهم ترین درس عمومی  می باشد که خیلی در کسب رتبه ی خوب می تواند به ما کمک کند .

واقعیتش این است که درس ادبیات جز اون درس هایی هست که کسب درصد در این درس به راحتی  اما با رعایت اصول می تواند اتفاق بیافتد .

نوع خواندن درس ادبیات بسیار متفاوت از خواند بقیه درس ها می باشد .

ما برای خواندن درس ادبیات همیشه تاکید می کنیم باید به صورت مبحثی خوانده شود (بچه های انسانی همین کار را می توانید در رابطه با علوم و فنون انجام دهید.)همانطوری که میدانید این درس شامل مباحث ،آرایه،قرابت ،واژه و املا و دستور می باشد.

که بهتر است این مباحث هر شب به مدت نیم ساعت خوانده شوند البته نه همه ی آن ها با هم بلکه هر شب یک مبحث و مبحث آرایه و قرابت به دلیل اهمیت و سختی بهتر است که بیشتر خوانده شوند.البته می توانید هر شب مثلا 5تا تست قرابت کار کنید .کم هست اما پیوسته باشد نتیجه ی فوق العاده ای دارد.

 

دهمی ها و یازدهمی ها چگونه درس ادبیات را مطالعه کنند.

بچه هایی که سال یازدهم و دهم هستند بهتر است این کار را نیز انجام دهند در کنار این موضوع که به خود کتاب درسی هم اهمیت بدهند.

البته مبحثی خواندن به معنی این نیست که کتاب خوانده نشود بلکه باید کتاب هم خوانده شود اما تاکید بر مبحث خوانی به صورت هر شب باشد و بهتر است خود کتاب در طول هفته در بازه هایی که در برنامه ریزی توضیح دادم مطالعه شود .

چند پیشنهاد برای کسب درصد بهتر در ادبیات در کنکور

1-سعی کنید در بازه  ی مرور هر شب واژه ها را در حد 5 دقیقه مرور کنید.

2-در اوقات مرده خواندن مباحث ادبیات خصوصا وازه و املا به شدت کارساز خواد بود.مثل زمان هایی که بین راه مدرسه و خانه هستید

 

بهترین روش مطالعه درس ادبیات برای کنکور

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

بهترین روش مطالعه درس علوم و فنون در کنکور

در مورد درس علوم و فنون برای بچه های انسانی خوب این درس یکی از مهم ترین درس های رشته ی انسانی باشد که برای موفقیت در این  درسی بیشتر از اینکه باید حفظیات خوبی داشته باشید باید بتوانید به خوبی مطالب این درس را یاد بگیرد یعنی اینکه این درس جنبه ی تحلیلی زیادی هم دارد و جز با تمرین و ممارست نمی توانید در این درس موفق باشیدبهتر است که در کلاس درس به خوبی یاد بگیریم و گوش دهیم ولی اگر این اتفاق رخ نداد می توانید از کتاب های کمک درسی یا کلاس های کنکوری و یا فیلم آموزشی استفاده کنید نکته ی خیلی مهمی که باید در نظر داشته باشید که برای موفقیت در این درس حل تست زیاد بعد از یادگیری بسیار به شما کمک خواهد کرد.

بهترین روش مطالعه دروس انسانی برای کنکور

خیلی از دانش آموزانم از این درس می ترسیدند ولی بعد از مدتی تمرین و تکرار توانستند نتیجه ی دلخواه را بگیرند.

البته می توانید این درس را به صورت مبحثی نیز بخوانید.که در یادگیر شما تاییر خیلی خوبی خواهد داشت.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

قال الکنکور :الرمز الموفقیت التلاش و التلاش!!!

روش  مطالعه صحیح درس عربی در کنکور

این درس برای اکثر بچه ها مشکل آفرین است و با وجود اینکه ضریب برابری با درس زبان دارد .ولی بخاطر اینکه اکثر بچه ها در این درس مشکل دارند به شدت کسب درصد خوب در این درس می تواند به شما کمک کند .پس اولین کاری که باید انجام دهید این است که نگرش خود را نسبت به این درس مثبت کنید .و بدانید با این درس می توانید به آرزو های قشنگتان برسید.

واقعیت این است که درست است این درس به نسبت در درس های عمومی سنگین است اما اگر  درست و اصولی مطالعه شود به راحتی می توانید درصد خوبی کسب کنید.

اگر بخواهیم درس عربی را به طور کلی دسته بندی کنیم شامل دو دسته ی قواعد و ترجمه می باشد .

که باز اینجا هم مبحثی خواندن توصیه می شود .

مثلا ترجمه را جداگانه کار کنیم و قواعد را به صورت جدا  و به تناوب از این درس تست بزنیم .

البته می توان درس به درس هم با کتاب های کمک درسی پیش آمد

 

 پیشنهاد!!

1-بهتر است خود شما دفتری داشته باشید که قواعد را  جدا و قسمت ها و نکات مربوط به ترجمه را هم جدا خلاصه برداری کنیم .به این خاطر که شما مطالب را به طور یکپارچه داشته باشید و خیلی راحتر بتوانید مررو کنید و تست بزنید.البته اگر جزوه یا کتاب کمک درسی شما این کار را انجام داد.نیاز نیست و فقط خلاصه نویسی های خودتان را به این صورت بنویسید

 

2-اگر در درس عربی ضعف دارید.حتما ابتدا کتاب های دوران راهنمایی را مطالعه کنند .

 

وابسته است

چرا که این درس هم به شدت مثل ریاضی به درس های قبلی وابسته است و اگر مباحث گذشته را به خوبی بلد نباشیم .نمی توانیم در این درس موفق باشیم

3-واژه ها اینجا خیلی مهم نیستند که شما بخواهید روی آن ها تمرکز کنید شما همین که بر اصول ترجمه مسلط باشید مشکلی نخواهید داشت ضمن اینکه همزمان که دارید متن کتاب را مطالعه  می کنید می توانید معنی کلمات را حفظ کنید .

4-درک مطلب عربی برخلاف ظاهرش بخش بسیار ساده ای هست.پیشنهاد می کنم که این بخش را خوب بخوانید چرا که اگر تا حدودی با قواعد پایه آشنا باشید می توانید درصد خوبی از این بخش بگیرید.حداقل هفته ای دوتا درک مطلب کار کنید.

یک پیشنهاد کلی

سعی کنید کل درس عربی را به صورت کامل خلاصه نویسی کنید قواعد و ترجمه و به طور متناوب تست بزنید. می توانید این کار را در یک بازه کوتاه انجام دهید سپس تست جامع عربی از کتاب هایی که کنکور های سال گذشته را دارند بزنید.

و همزمان روی برخی درس ها بیشتر تمرکز کنید.و می توانید هر شب در حد 15 دقیقه  تست ترجمه یا تست قواعد کار کنید .

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”5262″ img_size=”large”][vc_column_text]

ای اهل کنکور به بهشت نمی روید مگر اینکه خیلی خوب تلاش کنید!!!

روش مطالعه صحیح درس دین و زندگی در کنکور

این درس درسی هست که خیلی دردسر ساز برای بچه ها نیست و بچه ها می توانند درصد خیلی بالایی از این درس بگیرند . فراموش نکنید اگر در این درس نتوانید درصد خوبی بگیرید به راحتی می تواند رتبه شما را پایین بیاورد چرا که اکثر بچه ها در این درس مشکل خاصی ندارند.

امان ،امان از این طرز تفکر

 

اشتباهی که خیلی از بچه ها انجام میدهند این هست ،که وقتی در درسی قوی هستند یا آن درس برای آن ها ساده است دیگر کمتر به آن درس بها می دهند ،در صورتی که این تفکر کاملا اشتباه هست.چرا که باید نقاط قوت خود را تقویت کنید تا در کنکور بتوانید از رقبا پیشی بگیرید .

پس لطفا به درس های قوی خود بیشتر اهمیت بدهید.

یکی از مواردی که خیلی برای یادگیری بهتر این درس به شما کمک می کند خوشه بندی و دسته بندی مطالب هست که به شما نظم ذهنی خاصی می دهد برای یادگیری بهتر مطالب

در این درس از تست زدن غفلت نکنید و سعی کنید بعد از دسته بندی مطالب و مرور آن تست زیادی کار کنید که یادگیری شما را کامل کنند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

روش مطالعه صحیح درس زبان برای کنکور

 

این درس از اون دسته درس هایی هست که ما حد وسط تقریبا نداریم یعنی یک عده خیلی قوی هستند . به واسطه ی اینکه از سالهای قبل به کلاس های زبان رفتند و یک عده  خیلی ضعیف که من روش خواندن برای هر گروه از بچه ها توضیح میدهم

خیلی قوی!!!

این دسته از بچه ها بهتر است که متن یا همون ردینگ و کلوز تست به تناوب حل کنند و اگر معنی کلماتی را بلد نبودند یک جا یاداشت کنند و به تناوب مررو کنند و سعی کنند سرعت عمل شون به مررو زیاد بشه که در کنکور نه تنها  زمان کم نیاورند بلکه  زمان اضافه هم داشته باشند .همچنین در بحث گرامر هم مرور لازم را داشته باشند .

سوالات کنکور سال های قبل برای این دسته از بچه ها بسیار راه گشاه خواهد بود

خطر!!!

یک خطری که این دسته از بچه ها را تهدید می کند و ما در سال های قبل زیاد شاهد این موضوع بودیم این است که این دسته از بچه ها به خاطر تسلط زیاد از این درس غافل می شوند خصوصا در بحث سرعت عمل  و این درس را به راحتی از دست می دهند

بچه های ضعیف یا تقریبا متوسط گرامر رمز موفقیت شماست.

 

اولین نکته ای که این دسته از بچه ها باید در نظر بگیرند این است که  هر چقدر در این درس ضعیف باشند .در قسمت گرامر می توانند به راحتی درصد بگیرند که می توانند ابتدا تمام گرامر از کتاب های کمک درسی به صورت خلاصه در بیاورند و سپس شروع به زدن تست کنند خیلی وقت ها شما فقط با دانست اصول گرامر می توانید بر این دسته از سوالات مسلط شوید بدون اینکه خیلی نیازی به ترجمه باشد. یعنی با یادگیری فرمول های کلی

 واژگان را چکار کنم؟

کار بعدی که حتما باید این بچه ها انجام بدهند این است که باید بدانند واژگان در این درس خیلی مهم است بنابراین این دسته از بچه ها باید حداقل یک ماه و هر شب کلمات زبان مربوط به دوران راهنمایی و دبیرستان را بخوانند

 مرور کنند و یاد بگیرند تا دایره واژگان شان زیاد شود . بعد از این کار زمانی که حداقل 400 تا 500 کلمه از سال ها ی قبل تا سال کنکور یاد گرفتند شروع کنند به جمله خوانی و متن خوانی و ترجمه  خوانی و سپس هر کلمه ای که برای شما جدید  بود در دفتر واژگان خود یاداشت کنید و هر شب مررو کنند.

تاکید می کنم این کار باید هر شب صورت بگیرد و اینکه باید مثل یک مترجم عمل کنید که قرار است متن را ترجمه کنید .پس ترجمه ی کلمه به کلمه ی جمله و متن مهم است طبیعتا بعد از مدتی تعداد واژه هایی که یاد خواهید گرفت خیلی زیاد خواهند شد و شما در ادامه خیلی با کلمه جدید سر و کار نخواهید داشت

این روند شاید دو الی سه ماه طول بکشد بعد از این مدت شما به مرحله ای خواهید رسید که براحتی می توانید متن خوانی را انجام بدید و به متن پاسخ بدهید .اما فراموش نکنید این فعالیت ها باید هر شب و در بازه ی 20 تا 30 دقیقه اای انجام شود .

و تاکید بیشتر هم بعد از فعالیت اصلی بر متن ها و تست های کنکور سراسری باشد .حتی اگر زمان کافی ندارید باز همین کار را انجام دهید اما با سرعت بیشتر

حواست باشه اگر در درس زبان پیوسته نباشید نمی توانید خوب یاد بگیرید مثلا 10 روز مرتب بخوانید و دو روز نخوانید فایده ندارد.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”5257″ img_size=”large”][vc_column_text]

روش مطالعه صحیح درس ریاضی و حسابان در کنکور 

رسیدیم به درسی که خیلی ها از این درس فراری هستند و شاید اغراق نباشد اگر بگویم 90 درصد بچه های رشته تجربی و انسانی خصوصا در سال کنکور از این درس فراری هستند.

 

آیا واقعا یادگیری این درس غیر ممکن است؟

احتمالا پاسخ خودتان هم به این سوال منفی است. پس علت چیست که این همه بچه ها مشکل دارند .و خیلی از بچه ها می گویند که ما هر چقدر این درس می خوانم نتیجه نمی گیریم .

تجربه ی من نشان داده که ؟

طی سال هایی که در کار مشاوره هستم و با هزاران دانش آموز در ارتباط بودم سه تا دلیل عمده داره این موضوع  که از دانش آموزان خود من کم نبودند کسانی که طی این سال ها از درصد منفی به درصد بالا 70 درصد رسیدند فقط صرفا با رعایت همین سه موضوع

 

دلیل اول

روش مطالعه غلط در درس ریاضی که جلوتر توضیح میدم

دلیل دوم

پیوسته  نخواندن این درس

که این موضوع هم به نوعی بر میگردد به موضوع اول یعنی روش مطالعه بد یعنی اینکه دانش آموز بخاطر اینکه حس می کند یاد نمی گیرد مدام رها می کند و دوباره بعد از مدتی به این درس برمی گردد که این مدلی اصلا فایده ای ندارد .

دلیل سوم

عجول بودن

دانش آموز فکر می کند همین که ده روز ریاضی خواند.باید یاد بگیرید و تست بزند .

عزیز من مگر دارید دینی می خوانید

ریاضی باید کار کنید تا ذره ذره یاد بگیرید .باید صبر داشته باشید.

خوب اجازه بده آب جوش بیاد دیگه؟

مثل اینکه شما بخواهید یک آب را جوش بیاورید و بار اول آب تا 60 درجه گرم می شود و شما شعله ی گاز را خاموش می کنید و بعد از مدتی این بار تا 80 می رسانید و دوباره خاموش می کنید و دفعه بعد تا 40 یعنی حتی از سری اول هم کمتر

در نتیجه آب شما هیچ وقت به جوش نخواهد آمد.پس برای خواندن ریاضی باید پیوسته باشید و ادامه بدید.

 

آموزش محور بودن درس ریاضی 

خوب شما اولین نکته ای که باید بدانید این است که درس ریاضی درسی هست که بسیار آموزش محور است به همین خاطر شما باید جایی این درس را آموزش ببینید پس پیشنهاد می کنم اگر هنوز مدرسه هستید. یا کلاس کنکور می روید حتما سر کلاس درس به حرف های دبیر خود کامل گوش بدید و همان جا سر کلاس درس مطالب را یاد بگیرید . اشتباهی که خیلی از بچه ها انجام میدهند  حتی آن دسته  از بچه هایی که کلاس کنکور ثبت نام کرده ند این است که سر کلاس درس فعال نیستند و به جزوه نوشتن اکتفا می کنند در صورتی که این کار کاملا اشتباه است و شما بعدا مجبور خواهید بود که دوباره زمان اختصاص بدید و مطاالب را یاد بگیرید .

پس سر کلاس درس سعی کنید مطالب را یاد بگیرید و بعد از کلاس روی تست زدن تمرکز کنید.

پیشنهاد!!!

اگر به هر دلیلی امکان شرکت در کلاس درس را ندارید. و در درس ریاضی خیلی ضعف دارید می توانید از کلاس های آنلاین و فیلم های آموزشی استفاده کنید که در قسمت انتخاب های مهم همین کتاب توضیحات لازم را در مورد چگونگی انتخاب و چگونگی استفاده از این موراد توضیحات لازم را دادم .البته خیلی از بچه ها هستند که خیلی مشکل ندارند و صرفا مطالب را فراموش کردند.

روش درست مطالعه درس ریاضی 

1-اولین کاری که باید انجام بدید این است که نگرش خود را نسبت به این درس مثبت کنید . و بدانید واقعا می شود این درس را یاد گرفت به شرطی که مستمر و هدفمند تلاش کنید .

یکی از دانش آموزانم که خیلی خیلی در درس ریاضی ضعیف بود وقتی قرار شد که برای درس خواندن شروع کند جمله ی خیلی جالبی گفت استاد من خنگ نیستم بله ضعف دارم و باید این ضعف برطرف بشه حالا اگر بقیه دوبار می خوانند تا یاد بگیرند من ده بار می خوانم تا یاد بگیریم و این شد که بعد از سه ماه می توانست تست و سوال ریاضی از کنکور سراسری حل کند اون هم دانش آموزی که حتی جدول ضرب را هم به طور کامل مسلط نبود .البته فکر کنم جمله بالا  از خودش نبود ولی خوب مهم این بود که عمل کرد

2-نباید توقع داشته باشید درس ریاضی را خیلی زود یاد بگیریم .

پس صبر کلید موفقیت در درس ریاضی هست،باید اشکت در بیاد

دقیقا همان زمان هایی که حس کردید اصلا یاد نمی گیرید در واقع در حال یادگیری هستید مثل یک کودک که تازه می خواهد راه رفتن را یاد بگیرد پس ادامه بدید

3-برای مطالعه ریاضی مراحل زیر را انجام میدهیم

مرحله آموزش درس ریاضی

خواندن جزوه ی معلم و حل مثال های آن

خواندن کتاب درسی و حل مثال ها و تمرینات آن

یا اینکه از کمک درسی می خوانیم و تست های آن را حل می کنیم

چند نکته مهم!!!

1- از دبستان شروع کنید

ریاضی را نمی شود به یکباره یاد گرفت خیلی از مباحث، پیش نیاز دارند و شما اگر در این درس ضعف دارید باید حتما از سال های پایه شروع کنید

حتی شده از پنجم ابتدایی البته نگران نباشید این کار وقت زیادی از شما نمی گیرد و تقریبا در حد ده روز می شود به راحتی از پنجم تا سوم راهنمایی را کار کرد یاد گرفت و به تسلط رسید

 

یادش بخیر دوران دبستان

سال 92 یکی از دانش آموزانم بسیار ضعیف بود وقتی این کار را انجام داد گفت استاد من تازه خیلی از مفاهیم را یاد گرفتم مثل مفهوم درصد نسبت کسر اعداد اعشاری جذر

معادله خط ریشه یابی و وقتی این مفاهیم را یاد گرفت به راحتی بر روی بقیه مطالب توانست به تسلط برسد در صورتی که سال قبل ریاضی را منفی زد سال بعد توانست 78 درصد در این درس کسب کنند.

2-ریز ،ریزش کن

خیلی از بچه ها وقتی می بینند در این درس ضعف دارند .فکر می کنند اگر با ساعت زیاد درس بخوانند  می توانند نتیجه بگیرند در صورتی که این کار اشتباه است و به زودی از ریاضی زده خواهند شده

 

مثلا

این کار را انجام میدهند مثلا تابع را روزی سه ساعت شروع به خواندن می کنند و بعد از مدتی می گویند که هر چقدر می خوانیم باز نمی توانیم یاد بگیریم

در صورتی که ما به بچه ها این پیشنهاد را میدهیم که با روزی نیم ساعت شروع کنند اما هر روز و هر روز خیلی کم به جلو بروند و سعی کنند مطالب را یاد بگیرند بعد سراغ مطلب بعدی بروند و بعد از مدتی این تایم را تا یک ساعت و نیم برسانند اما هر روز باشد و هر روز فقط بخش کوچکی از این درس را جلو ببرند باز  تاکید می کنم این کار باید هر روز انجام شود

3-تست هم بزن دیگه

دانش آموزان فقط درسنامه یا جزوه می خوانند و هر گز وارد فرایند تست زنی نمی شوند در صورتی که این کار اشتباه هست و شما هر چه زودتر باید وارد فرایند تست زنی شوید و خود را با تست زدن در گیر کنید نه اینکه منتظر باشید تا کامل درس را یاد بگیرید فراموش نکنید که یادگیری در این درس جز با حل تست زیاد امکان پذیر نیست.یعنی از لحظه ای که شروع کردید به خواندن درس ریاضی با تست بزنی

4-گاهی سواستفاده کردن از ضعف دیگران بد نیست

در درس ریاضی خیلی خیلی از بچه ها ضعف دارند که شما می توانید از این موضوع به نفع خودتان استفاده کنید .

 

لطفا این نکات را برای آمار و احتمال و گسسته هم بکار ببرید.و همچنین برای مسائل اقتصاد

 

[/vc_column_text][vc_single_image image=”5265″ img_size=”large” title=”یاد دوران دبستان و کودکی بخیر”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

نیروی عمودی سطح، یک کنکوری پشت میز نشین را حساب کنید؟

بهترین روش مطالعه درس فیزیک برای کنکور

درس فیزیک به نسبت درس ریاضی  برای بچه ها راحتر است مثلا در ریاضی تقریبا 92 درصد زیر 10 درصد می زنند و در فیزیک 90 درصد!!!!

 

بهترین کار این است که ابتدا جزوه ی معلم یا کلاس کنکور مطالعه شود و سپس شروع به تست زدن کنیم.

اگر کتاب های کمک درسی را دیده باشید خواهید دید آنقدر تست زیادی دارند که بچه ها عملا نمی رسند که تست ها را کار کنند و یا آنقدر بعضی مطالب پیچده کردن که عملا دانش آموز را از این درس زده کردند .

 

حاشیه نروید

80 درصد تست های فیزیک مشابه سال های گذشته هستند یعنی اکثر تست ها به همین صورت هستند ولی در مورد فیزیک به این خاطر تاکید کردم که ناشران به حاشیه رفتند مثلا خیلی از کتاب ها برای فصلی مثل حرکت شناسی بالای 400 تست آوردن که اگر دانش آموز بتواند بر 100 تست سراسری مسلط شود کافی است تست های سراسری های سال قبل و تست هایی که مربوط به مثال ها و تمرینات کتاب درسی هستند .

 

 

پیشنهاد 

 

حتما تاکید تون روی تست های سراسری  باشد وقتی این تست ها را مسلط شدید شروع به حل تست تالیفی کنید.

 

سبک فصل های فیزیک در کنکور

نقاشی ت خوبه!!!

فصل هایی مثل جریان الکتریکی ،حرکت شناسی و دینامیک بیشتر مفهومی هستند یعنی شما اگر مفهوم مطالب را یاد بگیرید برای حل تست مشکلی ندارید و به راحتی می توانید حل کنید برای همین به بچه ها همیشه می گویم که در این فصل ها حتما از کشیدن شکل استفاده کنید و بر مفاهیم تاکید کنید

محاسبات را قوی تر کنید

فصل هایی مثل ساکن ،اتمی و هسته ، دما و گرما بیشتر محاسباتی یعنی در این فصل ها باید محاسبات قوی داشته باشید

حفظ کن!!!

و فصل های مثل اتمی و هسته ،بخشی از ویژگی های مواد بیشتر حفظی هستند

همین الان باید بدانید که در هر قسمت باید چکاری انجام دهید

باز هم می گویم

 

مثل ریاضی برای فیزیک بیشتر تست کار کنید.مثلا اگر قرار است 90 دقیقه بخوانید باید حداقل 60 دقیقه تست بزنید[/vc_column_text][vc_single_image image=”5258″ img_size=”large”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

تلاش یک کنکوری چه ارتباطی با دریچه سرخرگی دارد؟

بهترین روش مطالعه درس زیست برای کنکور

این سوال زیاد از بچه ها می شنویم که

زیاد زیست می خوانم تست هم خوب می زنم اما در آزمون نمیدانم چرا منفی میزنم یعنی

کجای کارم ایراد دارد ؟

واقعا دردسر و مکافتی شده برای بچه ها

من اینجا روشی که ابتدای این فصل گفتم را برای زیست شرح میدهم لطفا نگویید وقت گیر است چرا که خودم من هم به تند خوانی تاکید دارم البته تند خوانی به سبک کنکور که جلوتر توضیح دادم.پس اگر به دنبال کسب درصد بالا هستید دقیقا عمل کنید

اگر  درست این روش را اجرا کنید نه تنها وقت گیر نیست بلکه بعدا خواهید فهمید خیلی هم به تند خوانی شما کمک خواهد کرد.میدانید مثل این هست که شما برای ساختن یه خانه وقت کافی قرار ندهید و فقط بگویید زودتر تموم شود بعد تا یک عمر نگران تخریب شدنش باشید خوب زیست با همین مراحلی که میگویم بخوانید با سرعت مناسب

اولین کار

اولین کاری که شما باید انجام بدید این است که فصل زیست را پیش خوانی کنید هر چند میدانم که چندین بار اینکار را انجام دادید یعنی قبلا خواندید ولی لازم است هر بار که قرار است فصل جدید را بخوانید (نه زمان مرور) باید حتما پیش خوانی را انجام بدید

 

مرحله بعدی این است که چندین سوال برای خودتون از فصل طراحی کنید که در زمان خواندن دنبال یافتین پاسخ این سوالات باشید

 

حالا شروع کنید به خواندن سعی کنید تکنیک تند خوانی را به کار ببرید

مهم

هر گز کلمه به کلمه نخوانید و پاراگراف به پاراگراف بخوانید و بعد از خواندن هر پارگراف از دید طراح کنکور به پارگراف نگاه کنید و مطلب را برای خودتان توضیح بدهید .

گاهی وقت ها لازم است چند پاراگراف با هم خوانده شود اما هر گز جمله خوانی یا کلمه خوانی را انجام ندهید و باید یاد بگیرید از برخی حاشیه های کتاب عبور کنید .

وسواس نداشته باش!!!

بعد از این مرحله کمک درسی خود را باز کنید و از کمک درسی بخوانید سعی کنید خیلی وسواس به خرج ندهید که همه چیز را حفظ کنید .

در این مرحله هر مطلب جدیدی دیدید وارد کتاب کنید .اما سعی کنید هر چیزی را وارد نکنید در واقع وسواس به خرج ندهید که دوباره کتاب را پر از مطالب کمک درسی کنید .

تست آموزشی برای درس زیست

بعد از این مرحله باید تست آموزشی کار شود البته  تست آموزشی را می توان همزمان با خواندن همان کمک درسی کار کرد در این مرحله باز مطالبی که در کتاب شما متوجه نشدید را اگر مهم بودند وارد کتاب کنید .

 

کار تمام نشده است

در این مرحله یعنی تست آموزشی خیلی خوب خواهید توانست که یادگیری خود را بالا ببرید اما هنوز کار تمام نشده شما باید تست سنحشی و تست زماندار کار کنید

و بعد از آن در آزمون شرکت کنید .

تمام این مراحل باید مرتب انجام شوند تا شما را به سطح خیلی خوبی از یادگیری برسید و در این مرحله باز باید نکات مهم وارد کتاب درسی شوند

یک پیشنهاد

یک کار خوبی که شما می توانید انجام دهید این است که همزمان با خواندن کتاب مثلا دهم کتاب یازدهم و دوازدهم را پیش خود داشته باشید.

و اگر نکته ی ترکیبی دیدید که به پایه های دیگر ربط داشن ان ها را در خود کتاب درسی وارد کنید .

خلاصه یادتان نرود!!!

و مورد بعدی اینکه زیست باید زیاد خواند شود و مرور شود که داشتن یک خلاصه خوب می توانند به شدت به شما کمک کند

 

حواستان باشد که!!!

در پایان این نکته را در نظر داشته باشید که همانطور آب در یک مرحله تصفیه نمی شود بلکه ابتدا آشغال های بزرگ سپس اشغال های کوچک گرفته می شوند.

بعد از مواد خیلی ریزی تر و بعد از کلر و ضد عفونی و بعد سنجش از لحاظ املاح یادگیری هم همین گونه است و به یکباره اتفاق نمی افتد بلکه باید خواندن تست زدن آزمون دادن رفع اشکال کردن همه به تناوب تکرار شوند تا شما خیلی حرفه ای یاد بگیرید.[/vc_column_text][vc_column_text]

این کتاب را باید قبل از هر اقدامی برای کنکور بخوانید.

پرفروش ترین کتاب مشاوره ای کنکور

کلیک کنید!

[/vc_column_text][vc_single_image image=”4878″ img_size=”large” css_animation=”fadeIn” el_id=”http://amoozesh2020.ir/product/10-%d8%ac%d9%87%d8%b4-%d8%b7%d9%84%d8%a7%db%8c%db%8c-%d8%aa%d8%a7-%d8%b1%d8%aa%d8%a8%d9%87100/”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

اگر خواندن کتاب 10 جهش طلایی تا رتبه 100 ما با واکنش شما همراه شود.

رتبه  برتر شدن حتمی است.

روش مطالعه درست درس شیمی در کنکور

ظاهری آرام اما باطنی خشن!!!

رسیدیم به درسی شیمی درسی با ظاهری آرام اما باطنی خشن درسی که خیلی از بچه ها می خوانند خوب هم می خوانند ولی وقتی به کنکور می رسند امان از جلسه کنکور

چرا گفتم کنکور پس ضمن سال چی واقعیت این است که شیمی مثل ریاضی و حتی زیست ضمن سال خیلی خراب کار نیست و بچه ها تا حدود به نظر خودشون این درس را می فهمند اما در کنکور این درس خیلی خوب جواب نمی دهند که یکی از عمده دلایلش این است که این درس آخرین درسی در کنکور هست که بچه ها به این درس پاسخ می دهند بنابراین باید علاوه بر روش خواندن اصولی نگاه خوبی هم به زمان و سرعت عمل داشته باشیم البته همه ی درس ها بدین گونه هستند اما در درس شیمی شرایط بحرانی تر است .

سبک مطالب شیمی

اگر درس شیمی را به صورت کلی تقسیم بندی کنیم شامل سه قسمت خیلی مهم خواهد بود

حفظیات

در مورد حفظیات همان قسمت هایی هست که ما باید به خاطر بسپاریم مثل فرمول های شیمیایی عناصر و رنگ ها و هر چیزی که می بایست ما حفظ باشیم

مفاهیم

و مفاهیم شامل مواردی هستند که ما علاوه بر یادگیری باید بتوانیم آن ها را تجزیه و تحلیل کنیم به نوعی که اگر سوال در مورد تاثیر فلان ماده حرف زده ما دقیقا بدانیم چگونه و به چه صورت تایثر گذار خواهد بود.

مسائل

مورد بعدی مسائل هستند که عمده ی مشکل بچه ها در این قسمت هستند که بخش عمده ای از مشکل هم بخاطر محاسبات ضعیف است که باید با تقویت محاسبات خود این مشکل حل کنند .

 

گیر ندهید

یک اشتباهی که بچه ها انجام میدهند این موضوع است که آنقدر به مسائل گیر میدهند و درگیر می شوند که کل انرژی خود را از دست می دهند .بهتر است که مسائل را تیپ بندی کنیم. و در بازه های کوتاه تست بزنیم

 

 

حواستان باشد که!!!

نه تنها در شیمی تقریبا در تمامی کتاب ها در هر فصل بخشی از فصل خیلی سنگین هست و شما نباید کل انرژی خود را روی این موضوع بگذارید .

مثلا در شیمی مسائل هر فصل، در فیزیک حرکت شناسی قسمت حرکت دو متحرک با هم ،در دینامیک قسمت تجزیه و تحلیل نیرو هایی که از سقف آویزان هستند . و در ریاضی بحث مثلثات قسمت اتحاد های مثلثاتی  و در خیلی از جاهایی که خودتان بهتر می دانید .

روش مطالعه شیمی چگونه باید باشد.

برای مطالعه درس شیمی اول خود جزوه معلم و بعد کتاب درسی را مطالعه کنید و بعد از از کمک درسی شروع کنید به خواندن و تست آموزشی کار کردن و سعی کنید خلاصه های خوبی تهیه کنید .که برای مرور و تست زدن نیازی به دوباره خوانی نباشد .در این درس هم تعداد تست بالا توان شما را خیلی بالا خواهد برد و شما می توانید با حل تست زیاد به سطح خیلی خوبی برسید .

یک پیشنهاد عالی!!!

می توانید برای مسایل و حفظیات هم بازه های کوتاهی در نظر بگیرید مثلا یک شب ده دقیقه حفظیات شب بعد ده دقیقه مسائل این روش باعث می شود که هم تسلط شما زیاد تر شود و هم اینکه خیلی راحت تر مطالب حفظیات به خاطر بسپارید و بهتر است که درس شیمی را هر روز در برنامه ی خود داشته باشید چرا اکثر بچه های تجربی این درس خیلی خوب می خوانند اگر درصد کمی شما داشته باشید. رتبه ی شما به شدت افت خواهد کرد و در رشته ی ریاضی عکس این موضوع است چون اکثرا نمی زنند اگر شما درصد خوبی بگیرید رتبه ی خیلی خوبی کسب خواهید کرد.

و نکته ی آخر اینکه در کنکور حواستان به زمان باشد و با مدیریت زمان در جلسه ی کنکور از در شیمی زمان کم نیاورید.

از من گفتن !!!

هر معادله ،واکنش ،نمودار،تصویر خلاصه هر مطلبی که در درس شیمی می بینید را به طور کامل حفظ کنید.خیلی به دردتان خواهد خورد[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

روش مطالعه درس هندسه در کنکور

درسی است که بیشتر باید نیم کره راست مغزمان فعال باشد البته در همه ی درس ها باید بیشتر این کار را انجام بدیم ولی واقعیت این است که در این درس بیشتر باید به این موضوع توجه کنیم و ما باید قدرت ترسیم خوبی در ذهن داشته باشیم.

حذف از صحنه ی روزگار!!!

هندسه  تنها درسی هست که اکثر بچه ها خصوصا بچه های رشته تجربی این درس(منظورم فصل های هندسه است) به طور کامل کامل از صحفه ی روزگار حذف می کردند و می کنند اما واقعیت چیست آیا واقعا این کار لازم است . جواب خیر بچه ها به این خاطر این درس کنار می گذارند که نمی توانند با این درس ارتباط برقرار کنند یا به نوعی این درس را بفهمد.

اینجا نگرش،آنجا نگرش ،همه جا نگرش

بهترین کار این است که حتما در ابتدا نگرش خود را نسبت به این درس عوض کنید .  و این درس را خوشمزه فرض کنید

 

 

مثلا نگرش عوض بشه چی میشه؟

خوب شاید بهتر باشد یک مثال بزنم .

فرض کنید شما از چرخ و فلک ها می ترسید و یک روز با دوستانتان به مجموعه شهر بازی می روید دوستانتان به اجبار می خواهند شما را سوار چرخ و فلک کنند اما شما بخاطر ترس مقاومت می کنید و میدانید که مجبور خواهید شد سوار شوید حالا فرض کنید شما نگرش تان را عوض کنید به این صورت که اصلا من چرا باید بترسم خودم دوست دارم سوار شوم و این موضوع را تجربه کنم اینجا خواهید دید که وقتی نگرش عوض شود و با انتخاب خودتان سوار شدید قضیه خیلی فرق می کند .و حتی از این که این کار را انجام دادید لذت هم می برید

پس تغییر نگرش اینکه مثلا این درس می تواند مرا به رشته  ی مورد علاقه ام نزدیک کند خیلی می تواند به شما کمک کند و این موضوع که من می توانم این درس را یاد بگیرم

البته جریان بالا داستان خودم بود که از ارتفاع ترس داشتم ولی با تغییر نگرش حل شد

 

اینجوری بخوانید!!

در مورد درس هندسه فهمیدن توضیحات درس به شما کمک شایانی خواهد کرد

سعی کنید ابتدا جزوه ی معلم و سپس خود متن کتاب درسی را همراه با مثال و تمرینات بخوانید و سعی کنید مثال ها و تمرینها را به خوبی و به زبان خودتان بیان کنید شکل رسم کنید و طوری رفتار کنید که انگار قرار است به  یک نفر دیگر توضیح بدهید خواهید دید که با کلنجار رفتن خیلی از مطالب را به خوبی یاد میگیرید سپس به سراغ کتاب کمک درسی بروید.

یک نکته ی مهم را که باید در نظر بگیرید این است که اگر این درس برای شما سنگین است نباید تایم مطالعاتی سنگین در روز بخوانید بلکه باید به بازه های کوتاه مثلا یک ساعته اما به طور منظم این درس را بخوانید .

و حل تعداد تست زیاد به شما خیلی کمک خواهد کرد[/vc_column_text][vc_message message_box_color=”pink”]

تست زنی کنکور انسانی چگونه باید باشد؟(اینجا بخوانید)

[/vc_message][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”5260″ img_size=”large”][vc_column_text]روش مطالعه درس های تاریخ، جغرافیا، روانشاسی و جامعه شناسی در کنکور

روش مطالعه این درس ها خیلی به درس دین و زندگی شباهت دارد .یعنی مرور زیاد مطالب و فیش نویسی و خلاصه نویسی کرد

به جز درس تاریخ بقیه درس ها را بچه های انسانی خیلی مشکلی ندارند.و تجربه ی من ثابت کرده است حتی بچه هایی که خیلی دیر شروع کردند اگر در خواندن درس تاریخ پیوستگی داشته باشند می توانند از این درس نتیجه ی خیلی خوبی بگیرند

بهترین روش مطالعه این درس ها این است که خود کتاب درسی را بخوانید و حتما تست کار کنید

اشتباه هست

خیلی از مشاورین می گویند که درس های حفظی را نباید همان روز تست زد در صورتی که این موضوع برای کنکور صحیح نیست و ما اساسا تست می زنیم تا نقاط ضعف خود را بهتر بشناسیم و با رفع آن ها به تسلط برسیم .پس بعد از خواندن هر درس همین که حس کردیم یاد گرفتیم می توانیم تست زدن را شروع کنیم .

 

باز تاکید می کنم حتما فیش نویسی و خلاصه نویسی را در رابطه با این درس ها به کار ببرید . مطالب متضاد یا شبیه به هم را دسته بندی کنید .مطالبی که می توان آن با موضوعی آن ها را در یک دسته قرار داد.

لطفا برگردید و دوباره بهترین روش مطالعه دنیا را بخوانید .و در رابطه با این درس ها به کار ببرید.بهترین روش مطالعه برای دروس رشته ی انسانی همان بهترین روش است چرا که اکثر مطالب بچه های انسانی جنبه ی حفظی دارند .

روش مطالعه صحیح درس فلسفه و منطق در کنکور

این دو درس درس هایی هستند که بچه های انسانی در آن ها مشکل دارند. و نیاز به فهم دقیق دارند برای همین پیشنهاد می کنم که سعی کنید در کلاس درس به خوبی به صحبت های معلم خود گوش دهید تا بتوانید نتیجه ی لازم را بگیرید.

البته صبر و تکرار و تمرین مطالب به شما نیز بسیار کمک خواهد کرد و شما بعد از مدتی تلاش و حل تست به خوبی می توانید در این درس ها مسلط شوید .

برای موفقیت در این درس می توانید از فیلم آموزشی هم استفاده کنید.

بچه های انسانی اگر به دنبال رتبه برتر شدن هستید

1-تاکید بر کتاب درسی باشد

2-مرور زیاد فراموش نشود

3-تست زیاد کار کنید

4-به جای اینکه دنبال اتمام درس ها باشید سعی کنید مطالب قبلی را مدام مررو کنید

5-حتما و حتما خلاصه نویسی و فیش نویسی را انجام بدید

پیشنهاد :بچه های انسانی روزی حداقل یک ساعت در برنامه داشته باشند و به مرور خلاصه نویسی ها و فیش نویسی های خود بپردازند که مطالب را فراموش نکنند

 

[/vc_column_text][vc_column_text]

pdf  روش مطالعه صحیح برای کنکور 

خبر خوب اینکه تمام این مطالب در قالب pdfبرای شما آماده شده است.

 

کتاب روش مطالعه صحیح برای کنکور

این مطالب از کتاب مطالعه صحیح هنر است استخراج شده است که شما می توانید از طریق باکس زیر آن را دانلود کنید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

مهدی براتی

استاد مهدی براتی

کارشناس ارشد مشاوره و روانشناسی، نویسنده کتاب 10 جهش طلایی تا رتبه 100، و دارای 15 سال سابقه در زمینه مشاوره کنکور

این مطلب را به اشتراک بگذارید

2 دیدگاه دربارهٔ «روش مطالعه صحیح درس ها برای کنکور چگونه است»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.