مشاور سبز

روش مطالعه فیزیک برای کنکور چگونه باید باشد

• روش مطالعه فیزیک و توجه به مباحث تست خیز فیزیک

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

بهترین روش مطالعه فیزیک برای کنکور کدام روش است؟

درس فیزیک یکی از دروس مفهومی است. درس فیزیک درس اختصاصی و مهم رشته ی ریاضی و تجربی است. این درس برای داوطلبان رشته ی ریاضی ضریب ۹ و برای داوطلبان رشته ی تجربی ضریب ۶ دارد.

میتوان گفت فیزیک یکی از دروس پیچیده و مهم مقطع دبیرستان است. بنابراین آشنایی با نحوه ی مطالعه ی فیزیک تاثیر زیادی روی موفقیت دانش آموزان خواهد داشت.

چرا فیزیک درس مهمی است؟

با توجه به ضرایب بالای این درس در رشته ی ریاضی و تجربی، تسلط در این درس و پاسخ دادن به سوالات آن می تواند باعث تغییر رتبه ی شما شود‌. فیزیک درسی حفظی و مفهومی است، یعنی ترکیبی از سوالات عددی و مطالب حفظی است که برای پاسخگویی به آن باید توانایی درک و تجزیه و تحلیل مسئله را تقویت نمود.

 

فیزیک درسی شیرین و مفهومی

به طور کلی می توان گفت سوالات درس فیزیک سه دسته اند:

  • سوالات مفهومی مثل حرکت شناسی، دینامیک و نوسان
  • سوالات عددی مثل دما و گرما
  • سوالات حفظی مثل اندازه گیری، فیزیک اتمی و هسته و ویژگی های مواد

حدود ده درصد سوالات کنکور مربوط به بخش حفظی است که معمولا ۹۰ درصد دانش آموزان به دلیلی بی توجهی به بخش های حفظی موقع مطالعه ی فیزیک، امتیاز سوالات حفظی را از دست میدهند. بنابراین توصیه میکنیم حتما مطالب حفظی کتاب درسی را نیز مطالعه کنید.

 بودجه بندی سوالات فیزیک کنکور تجربی:

فیزیک دهم:

فیزیک دهم ۲۷ درصد سوالات درس فیزیک را به خود اختصاص داده و معمولا بودجه بندی آن به این صورت می باشد:

فیزیک و اندازه گیری ۱ سوال

کار، انرژی و توان و ویژگی های فیزیک مواد در مجموع ۴ سوال

دما و گرما ۳ سوال

فیزیک یازدهم:

۳۰ درصد سوالات فیزیک مربوط به فیزیک یازدهم است و تعداد سوالات آن به نحوی است که از هر یک از مباحث الکتریسیته ساکن، الکتریسیته جاری و مغناطیس به طور معمول ۳ سوال مطرح می شود.

فیزیک دوازدهم:

سوالات فیزیک دوازدهم ۴۳ درصد سوالات درس فیزیک را تشکیل میدهند که در مجموع ۱۳ سوال از این پایه خواهید داشت. از هر کدام از فصل های حرکت در خط راست، دینامیک و فیزیک اتمی و هسته ای ۳ سوال و از فصل نوسان و امواج ۴ سوال در کنکور مطرح می شود.

بودجه بندی سوالات فیزیک کنکور ریاضی: 

فیزیک دهم:

از فیزیک دهم ۱۲ سوال در کنکور مطرح می شود که تعداد سوالات به صورت زیر است:

کار و انرژی ۲ سوال

ویژگی های فیزیکی مواد ۳ سوال

دما و گرما ۳ سوال

ترمودینامیک ۴ سوال

فیزیک یازدهم:

به طور معمول  نزدیک یک سوم سوالات درس فیزیک کنکور ریاضی مربوط به فیزیک یازدهم می باشد که بودجه بندی هر فصل بدین ترتیب می باشد:

الکتریسیته ساکن ۵ سوال

الکتریسیته جاری ۴ سوال

مغناطیس ۲ سوال

القای الکترومغناطیس و جریان متناوب ۲ سوال

فیزیک دوازدهم:

نزدیک ۴۴ درصد سوالات کنکور ریاضی به فیزیک دوازدهم اختصاص دارد که تعداد سوالات آن به ترتیب زیر است:

حرکت در خط راست ۴ سوال

دینامیک ۶ سوال

نوسان و موج ۴ سوال

برهمکنش امواج ۲ سوال

فیزیک اتمی ۲ سوال

فیزیک هسته ای ۲ سوال[/vc_column_text][ucaddon_uc_simple_bg_audio_player heading=”مباحث ساده تر فیزیک کدام مباحث هستند” audio_file=”https://moshaversabz.com/wp-content/uploads/2020/03/کدام-مباحث-فیزیک-را-بخوانیم؟.mp3″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

بهترین روش مطالعه فیزیک برای کنکور را  در این قسمت ببینید

علل بی علاقگی دانش آموزان به درس فیزیک:

درس فیزیک برای بیشتر دانش آموزان درس سختی به شمار می رود که ارتباط مناسبی با آن برقرار نکرده اند و همواره دغدغه ی پاسخگویی به آن را دارند. شاید دلیل این احساسات ناخوشایند بیان نامناسب دبیر، انتخاب منابع درسی نامناسب، نداشتن تمرین و تکرار و استفاده از روش های غلط مطالعه ی فیزیک باشد.

برای مطالعه ی فیزیک باید از روش های صحیح استفاده کرد.
، عدم آشنایی با روش های مطالعه ی فیزیک و عدم داشتن برنامه ریزی مناسب برای مطالعه ی آن است.

اما اصلی ترین علت ضعف دانش آموزان در درس فیزیک، عدم آشنایی با روش های مطالعه ی فیزیک و عدم داشتن برنامه ریزی مناسب برای مطالعه ی آن است.

برای موفقیت در درس فیزیک باید نکات زیر را به خاطر بسپارید:

حذف به موقع مباحث در روش مطالعه فیزیک

بعضی از دانش آموزان تصمیم می گیرند بعضی از مباحث فیزیک را حذف کنند و آنها را مطالعه نکنند‌. شاید این راه حل در نگاه اول اصلا منطقی به نظر نرسد. اما اگر زمان کمی تا روز کنکور مانده می توانید از روش حذف مباحث استفاده کنید.

اما حذف مباحث به این معنی نیست که اصلا به سراغ مباحث تعیین شده نروید. اگر احساس میکنید بهتر است مبحث یا مباحثی‌ را حذف کنید، بهتر است پس از مشورت با دبیر یا مشاور تحصیلی خود تصمیم گیری کنید.

در نظر داشته باشید حتی برای مباحث حذف شده نیز باید زمان کمی اختصاص داد. برای مثال می توانید در طول هفته ۷ تست از مباحث حذف شده بزنید تا به یک تسلط نسبی برسید.

با توجه به اینکه سبک سوالات کنکور قابل پیش بینی نمی باشد، بهتر است مبحثی را به طور کامل کنار نگذارید. ممکن است از بخش های حذف شده سوالات ساده ای مطرح شود و یا حتی بعضی سوالات ترکیبی از مباحث مختلف باشند.

روش مطالعه فیزیک و اهمیت پیش خوانی کردن

پیش خوانی یکی از اصول یادگیری هر درسی است. پیش از حضور در کلاس درس، یک مرور ده دقیقه ای میتواند موجب شود موقع تدریس مطالب توسط دبیر، به خوبی مطالب را متوجه شوید.

در حقیقت با پیش خوانی مطالب، ذهن شما آمادگی یادگیری مطالب را کسب میکند و در تجزیه و تحلیل مطالب بازده بیشتری خواهد داشت.

قرار نیست با پیش خوانی مطالب همه ی مطالب را یاد بگیرید، بلکه قرار است با کلیات یک مبحث آشنایی پیدا کنید. برای پیش خوانی بهتر است تیترها را با وقت بیشتر مطالعه کنید.

روش مطالعه فیزیک و تمرکز بالا:

حین تدریس دبیر با دقت به تمام مطالب گوش کنید و فرمول ها و نکات مهم را در گوشه ای از کتاب یادداشت نمایید.

فراموش نکنید یادداشت برداری گام مهمی در یادگیری فیزیک است، اما قرار نیست تک تک کلمات دبیر را یادداشت کنید. باید سعی کنید نکات کلیدی را یادداشت کنید. زیرا اگر بخواهید تک تک کلمات دبیر را یادداشت کنید تمرکز شما عمدتا معطوف نوشتن می شود و ممکن است مطالب را به خوبی یاد نگیرید.

‌ اگر هنگام تدریس سوالی برایتان پیش آمد در پایان کلاس حتما از دبیر خود سوال کنید.

توجه به مباحث تست خیز فیزیک:

آینه ها و   فشار و قانون گازها الکتریسیته ساکن، مقاومت الکتریکی، مغناطیس و الکترومغناطیس دینامیک، موج و نوسان جزو بخش های  تست خیز کنکور هستند که با پاسخگویی به آنها می توانید نتایج خوبی کسب کنید.

• توجه به مباحث تست خیز فیزیک:
فشار و قانون گازها الکتریسیته ساکن، مقاومت الکتریکی، مغناطیس و الکترومغناطیس دینامیک، موج و نوسان جزو بخش های تست خیز کنکور هستند

روش مطالعه فیزیک و توجه زیاد تمرین و تکرار 

به دلیل این که درس فیزیک درسی مفهومی است و سوالات آن تنوع بالایی دارند، دانش آموزان باید به طور منظم به مطالعه ی فیزیک بپردازند و سوالات و تست های زیادی را حل کنند.

حل تست های زیاد، تنها راه رسیدن به تسلط در فیزیک
برای یادگیری فیزیک تنها مطالعه ی جزوه و کتاب درسی کافی نیست.

برای یادگیری فیزیک تنها مطالعه ی جزوه و کتاب درسی کافی نیست. باید دانش آموزان یک کتاب‌ کمک درسی استاندارد تهیه کنند.

بهتر است کتاب کمک درسی در کنار تست های طبقه بندی شده، درسنامه های جامعی نیز داشته باشد.

مهمترین مزیت استفاده از درسنامه های جامع این است که اگر مطلبی را در کتاب درسی متوجه نشده باشید، با مطالعه ی دقیق درسنامه ها حتما کل مطلب را یاد خواهید گرفت.

البته فراموش نکنید تنها مطالعه ی درسنامه ها کافی نیست. تنها راه موفقیت در فیزیک، تمرین و تکرار و تست زنی زیاد است. البته هنگام انتخاب منبع کمک درسی دقت کنید سطح آن با وضعیت علمی شما مناسب باشد. اگر در درس فیزیک، پایه ی ضعیفی دارید پیشنهاد میکنیم به سراغ کتابی بروید که سطح سوالات ساده ای دارد‌. پس از تسلط بر مطالب این کتاب میتوانید به سراغ کتابی با سطح متوسط بروید. همچنین اگر پایه ی شما در این درس ضعیف است ، بهتر است روزانه حداقل یک ساعت را به مطالعه ی فیزیک اختصاص دهید.

 

آشنایی با سوالات فیزیک در کنکور ریاضی:

از درس فیزیک در کنکور ریاضی ۴۵ تست مطرح می شود که داوطلبان برای پاسخ دادن به آنها ۵۵ دقیقه زمان دارند.

بالاترین تعداد سوالات درس فیزیک در کنکور مربوط به فیزیک پایه است. یعنی حدود ۶۰ الی ۶۵ درصد سوالات از کتب فیزیک پایه مطرح می شوند‌.

بنابراین اگر قصد دارید در رشته های خوبی قبول شوید، باید اهمیت زیادی برای درس فیزیک قائل شوید. هرچه درصد بالایی در این درس کسب کنید، شانس قبولی نیز بالاتر می رود‌.

آشنایی با سوالات فیزیک در کنکور تجربی:

در رشته ی تجربی از درس فیزیک سی سوال مطرح می شود و داوطلبان برای پاسخ دادن به آن ۳۷ دقیقه زمان دارند‌. حدود ۵۵ درصد از سوالات مربوط به فیزیک پایه و ۴۵ درصد مربوط به فیزیک دوازدهم است.

با مقایسه ی درصدهای قبولین سالهای گذشته، مشاهده میشود میانگین درصد شرکت کنندگان کنکور تجربی پایین تر از شرکت کنندگان ریاضی است‌.

با توجه به ضریب ۶ درس فیزیک در کنکور تجربی و میانگین کل پایین دانش آموزان، اگر داوطلبی درصد بالایی در این درس کسب کند قطعا رتبه ی خیلی خوبی به دست خواهد آورد.

معمولا پرسش های درس فیزیک مفهومی هستند و تعداد سوالات حفظی این درس بسیار پایین است. پس دانش آموزان تجربی باید زمان مناسبی را به مطالعه ی فیزیک اختصاص دهند تا این درس را به طور عمیق یاد بگیرند.

تست زنی همزمان با مطالعه ی فیزیک:

به دلیل اهمیت بالای درس فیزیک و مفهومی بودن آن، رسیدن به تسلط بالا در آن نیاز به پشتکار بالایی دارد. حدود نود درصد سوالات فیزیک را سوالات مفهومی و عددی تشکیل میدهند. برای پاسخگویی به ای سوالات باید مهارت حل مسئله را در خود تقویت کنید. توصیه میکنیم از همان روزهای ابتدای مطالعه ی فیزیک به هیچ عنوان از ماشین حساب کمک نگیرید. و سعی کنید مهارت خود را در محاسبات ریاضی افزایش دهید.

در نظر داشته باشید تنها راه موفقیت در فیزیک تمرین و تست زنی زیاد است. برای مطالعه ی فیزیک ابتدا باید به سراغ جزوه و کتاب درسی بروید. سعی کنید حتما تمرینات کتاب را  به دقت حل کنید.

تمرین زیاد را فراموش نکنید.
پس از مطالعه ی کتاب و حل تمرین به سراغ تست ها بروید. در مرحله ی اول میتوانید از تست زنی آموزشی استفاده کنید

 

پس از مطالعه ی کتاب و حل تمرین به سراغ تست ها بروید. در مرحله ی اول میتوانید از تست زنی آموزشی استفاده کنید. در این مرحله باید حتما پاسخنامه را نیز به دقت بررسی کنید و نکات آن را در دفتری مجزا یادداشت نمایید. هنگام شرکت در آزمون های آزمایشی جامع و یا در دوران جمع بندی این نکات بسیار به دردتان خواهد خورد.

پس از اینکه به یک تسلط نسبی رسیدید حتما از تست زنی زمان دار استفاده کنید. نیازی نیست هر بار تعداد انبوهی تست بزنید. برای مطالعه ی هر مبحث صد الی صد و پنجاه تست کافی است.

پس از حل تست های تالیفی و طبقه بندی شده حتما به سراغ تست های کنکور بروید. زیرا سبک سوالات کنکور تغییر چندانی نمی کند و با حل این دسته از تست ها با نوع سوالات کنکور نیز آشنا خواهید شد.

 

 

فیزیک، کلید موفقیت در کنکور
در پایان توصیه میکنیم هیچ فصلی را به طور کامل حذف نکنید

یک نکته ی مهمی که اغلب دانش آموزان هنگام مطالعه ی فیزیک از آن غافل می شوند، عدم مرور است. مرور در فواصل مناسب باعث می شود مطالب به خوبی در ذهن تثبیت شوند. به همین دلیل بهتر است در آغاز هر فصل یک نگاه چند دقیقه ای به فرمول ها و مطالب فصل قبل بیندازید.

 

و در پایان توصیه میکنیم هیچ فصلی را به طور کامل حذف نکنید. حتی فصل های گسترده ای مثل حرکت شناسی نیز بخش های ساده ای دارد که ممکن است در کنکور از آنها سوال مطرح شود. اما اگر احساس میکنید بخشی بسیار دشوار است وسواس زیادی به خرج ندهید و سعی کنید بیشتر سوالات کنکور آن بخش را بررسی کنید. زیرا معمولا سوالات کنکور مشابه سال های پیش هستند.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_style=”3d” style=”square” message_box_color=”green”]

بهترین روش مطالعه درس ریاضی برای کنکور کدام روش است؟

اینجا بخوانید

[/vc_message][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message]

دانلود pdf مقاله روش مطالعه فیزیک برای کنکور چگونه باید باشد

لینک دانلود

[/vc_message][/vc_column][/vc_row]

مهدی براتی

استاد مهدی براتی

کارشناس ارشد مشاوره و روانشناسی، نویسنده کتاب 10 جهش طلایی تا رتبه 100، و دارای 15 سال سابقه در زمینه مشاوره کنکور

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.