مشاور سبز

ساعت خواب نفرات برتر کنکور چگونه است؟

image001

ساعت خواب نفرات برتر کنکور چگونه است؟

رسیدن به رتبه ی خوب در کنکور، چالش اصلی همه ی داوطلبان است. از این رو همه ی داوطلبان سعی دارند الگوهای رفتاری نفرات برتر کنکور سال های گذشته را بدانند و مطابق آن الگوها رفتار نمایند. یکی از این الگوها ساعت خواب نفرات برتر کنکور است.

هر انسان حدود یک سوم عمرش را صرف خوابیدن می نماید. معمولا انسان ها تصور میکنند هرچه کمتر بخوابند، بهتر می توانند به کارهای روزمره ی خود رسیدگی نمایند. این طرز فکر میان همه ی انسان ها علی الخصوص داوطلبان کنکور رایج است، به طوری که همه ی داوطلبان به دنبال راهی برای دانستن ساعت خواب نفرات برتر کنکور هستند و تلاش میکنند تا حد ممکن ساعت خواب خود را کم کنند. .

برای موفقیت در کنکور تنها کم خوابیدن کافی نیست، زیرا کمبود خواب میتواند موجب اختلال در عملکرد مغز و خستگی شود. طی این مقاله ضمن بررسی ساعت خواب نفرات برتر کنکور، روش هایی برای کنترل خواب ارائه خواهیم داد.

خواب و مراحل آن

image003 3

خواب نوعی فرایند فیزیولوژیکی است که طی آن سطح هوشیاری کاهش یافته و عضلات ارادی غیرفعال می شوند.

در حقیقت طی فرایند خواب قدرت ادراک فرد کاهش می یابد و فرد هیچ اراده ای روی کنترل محیط فیزیکی خود ندارد.

خواب کافی برای سلامتی سیستم عصبی، سیستم ایمنی و حتی سیستم عضلانی مفید است.

خواب انسان چند مرحله دارد که طی هر مرحله اتفاقات متفاوتی در مغز رخ میدهد.

مرحله ی شروع خواب

در این مرحله انسان تقریبا هشیار است و ذهن او امواج بتا تولید می نماید. این امواج دامنه ی پایین و فرکانس زیادی دارند.

با گذر زمان امواج بتا به امواج آلفا تبدیل می شوند. امواج آلفا در مقایسه با امواج بتا دامنه ی بیشتر و فرکانس کمتری دارند.

مرحله ی اول خواب

این مرحله مرحله ای سبک از خواب بوده و به نوعی حالتی بین خواب و بیداری می باشد.

طی این مرحله امواج تتا با دامنه ی زیاد و فرکانس کم تولید می شوند. این مرحله معمولا پنج تا ده دقیقه طول میکشد.

مرحله ی دوم خواب

این مرحله بیست دقیقه طول میکشد و طی آن امواجی منظم تولید می شوند.

مرحله ی سوم و چهارم خواب

این دو مرحله عمیق ترین مراحل هستند و انسان در کمترین سطح هوشیاری قرار می گیرد.

طی مراحل مختلف خواب سیگنال های عصبی تولید می شوند که تکرار آنها موجب رمزگذاری داده ها و بهبود یادگیری می شود. در حقیقت طی خواب مغز فرصتی برای رشد و ترمیم خود دارد.

بعد از این قسمت دوم خواب یا REM  شروع می شود.

اهمیت خواب در دوران کنکور

image005

خواب کافی در دوران کنکور اهمیت زیادی دارد. یک دانش آموز کنکوری باید ضمن خوب درس خواندن به سلامت جسم و روح خود اهمیت دهد و در طول شبانه روز خواب مناسبی داشته باشد.

تعداد زیادی از دانش آموزان در دوران آمادگی برای کنکور شب ها تا دیر هنگام مشغول درس خواندن هستند، معمولا این دسته از داوطلبان در یادگیری عمقی مطالب و به خاطر سپردن آن مشکل دارند.

در دورانی که برای کنکور آماده می شوید، در طول روز مباحث مختلفی را مطالعه می کنید. به طوری که در طول هفته شما چندین درس و مبحث مختلف را مطالعه می نمایید. به خاطر سپردن این مباحث اهمیت زیادی دارد.

خواب خوب و کافی موجب افزایش حافظه ی طولانی مدت می شود. زمانی که شما به خواب می روید، بدنتان مشغول استراحت کامل است اما ذهن شما به فعالیت خود ادامه می دهد‌. زیرا ذهن شما قادر است هنگام خواب اتصالات عصبی برقرار نموده و به فعالیت خود ادامه دهد. از این رو موقع خواب تمامی مطالبی که یاد گرفته اید به حافظه ی طولانی مدت میروند و در ذهن تثبیت می شوند.

مزایای خواب کافی

  • خواب کافی موجب افزایش دامنه ی توجه می شود.
  • خواب عمیق موجب بهبود تمرکز و بهبود نمرات در دانش آموزان می شود.
  • خواب کافی موجب افزایش انگیزه و بهبود خلاقیت می شود.
  • خواب به بهتر شدن رشد مغز کمک می کند.

در طول روز چه مدت بخوابیم؟

image007 1

ساعت خواب نفرات برتر کنکور چگونه است؟ سوال مشترک  بیشتر کنکوری هاست. به طور معمول هر بزرگسال بایستی 6 تا 8 ساعت در روز را صرف خوابیدن نماید.

معمولا تعداد زیادی از داوطلبان در پی رسیدن به ساعت خواب نفرات برتر کنکور، از میزان خواب خود کم می کنند و سعی می کنند ساعات بیشتری را صرف مطالعه کنند.

کم خوابی یا پرخوابی در دوران کنکور منجر به کاهش تمرکز، خستگی، اضطراب و افسردگی می شود. دانش آموزان موفق در دوران طلایی کنکور سعی می کنند برنامه ی خواب متعادلی داشته باشند و کمتر یا بیشتر از حد نرمال نخوابند.

اگر شما هم به دنبال رسیدن به ساعت خواب نفرات برتر کنکور هستید، باید برنامه ی درس خواندن و خواب خود را متعادل کنید تا کمتر یا بیشتر از حد معمول نخوابید.

علاوه بر تنظیم ساعت خواب، کیفیت خواب نیز اهمیت زیادی دارد. اگر دانش آموزی اختلالات خواب داشته باشد و نتواند در طول شب خوابی عمیق و خوب داشته باشد، کل روز همواره احساس خستگی خواهد داشت.

رسیدن به ساعت خواب نفرات برتر کنکور

اولین گام برای رسیدن به ساعت خواب نفرات برتر کنکور بایستی انجام دهید این است که راس ساعت مشخصی به رختخواب بروید. صبح ها نیز سعی کنید که راس ساعت معینی از خواب بیدار شوید.  مناسب ترین زمان برای خوابیدن، ساعت 10 الی 22 شب است.

حدالامکان اتاقی که در آن می خوابید، مرتب باشد. آشفتگی اتاق خواب موجب اختلال در خوابیدن و بیدار شدن می شود.

حتما شام مناسبی بخورید. شام سنگین موجب آشفتگی خواب می شود. در عین حال شام نخوردن هم موجب احساس گرسنگی حین خواب می شود.

برای تنظیم خواب به هرگز از قرص خواب و داروهای آرامبخش استفاده نکنید. این نوع داروها بدون تجویز پزشک ممکن است عوارض جبران ناپذیری داشته باشد.

بهتر است هرگز در رختخواب مطالعه نکنید. علاوه بر این سعی کنید هرگز پشت میز مطالعه نخوابید.

سه الی چهار ساعت قبل از خواب، به هیچ عنوان نوشیدنی کافئین دار مصرف نکنید. اما در طول روز می توانید برای افزایش نشاط از چای، قهوه، نسکافه، نوشابه و … استفاده نمایید.

سعی کنید محلی که برای درس خواندن در نظر میگیرید تهویه ی مناسبی داشته باشد. کمبود اکسیژن یکی از دلایل خستگی و خواب آلودگی است. برای بهبود تهویه محل مطالعه می توانید هر از گاهی پنجره ی اتاق را باز کنید تا هوای تازه در اتاق جریان یابد و مانع خستگی شود.

برای اینکه کل روز احساس خواب آلودگی نداشته باشید، بهتر است تعداد وعده های غذایی را زیاد و در مقابل حجم هر وعده را کمتر کنید. زیرا زمانی که معده ی شما سنگین است، به شدت احساس خواب آلودگی خواهید نمود.

بعضی دانش آموزان تصور می کنند رتبه های برتر خواب شبانه ی کمی دارند. از این رو برای رسیدن به ساعت خواب نفرات برتر کنکور، تا حد ممکن شب ها کم می خوابند. شاید این روش برای چند روز موثر به نظر برسد، اما بعد از مدتی دانش آموز همواره احساس خستگی و خواب آلودگی خواهد داشت و برای رفع آن، به چرت های کوتاه پناه خواهد برد. چرت های کوتاه مدت روزانه نه تنها موجب رفع خستگی نخواهند شد، بلکه موجب می شوند بیشتر احساس خواب آلودگی کنید.

سلامتی بدن در دوران کنکور بسیار مهم می باشد. کمبود ویتامین ها و انواع مواد معدنی ضروری موجب خواب آلودگی در طول روز و کاهش قدرت یادگیری می شود. بنابراین توصیه می کنیم در دوران کنکور مواد غذایی سالم و مفید مصرف نمایید.

اگر برنامه ی درسی که تنظیم کرده اید سنگین است و تایم استراحت کمی دارد، بهتر است آن را تغییر دهید و برنامه ی مناسب تری را تنظیم نمایید.

رفع مشکل به خواب رفتن

image009 2

اگر در به خواب رفتن مشکل دارید بهتر است در محلی بخوابید که شب ها به طور کامل تاریک است. می توانید پنجره های اتاق خواب را با پرده هایی ضخیم بپوشانید.

اتاق خواب باید تهویه ی مناسبی داشته باشد و دمای آن خیلی بالا یا پایین نباشد.

موقع خواب گوشی، لپ تاپ و تلویزیون را از خود دور کنید. بهتر است هرگز در رختخواب خود با گوشی سرگرم نشوید. زیاد نگاه کردن به گوشی در رختخواب باعث اختلال در هورمون خواب و بهم خوردن برنامه ی خواب و بیداری می شود.

یک لیوان شیر گرم پیش از خواب باعث می شود سریعتر و بهتر به خواب بروید.

رفع مشکل دیر بیدار شدن

image011 3

برای رسیدن به ساعت خواب نفرات برتر کنکور، به موقع بیدار شدن بسیار مهم است. مناسب ترین زمان برای بیدار شدن در دوران کنکور 7 صبح است.

ممکن است در اولین روزهایی که برنامه ی خود را تنظیم می کنید، راس ساعت 7 صبح بیدار شدن کمی برایتان مشکل باشد.

 طبیعی است که به یکباره نمی توان در ساعت بیدار شدن تغییراتی اعمال کرد. اما اگر برای چند روز به برنامه ی خواب جدید خود پایبند باشید و مطابق آن بخوابید و بیدار شوید بعد از یک هفته به آن عادت خواهید کرد و زود بیدار شدن برایتان راحت تر خواهد شد.

اولین قدم برای به موقع بیدار شدن قرار دادن ساعت دور از رختخواب است. پس اگر میخواهید سریع از خواب بیدار شده و به سراغ درس خواندن بروید، ساعت را دور از رختخواب قرار دهید.

حتما سریعا پس از بیدار شدن از رختخواب خود خارج شوید. هر چه بیشتر در رختخواب باقی بمانید، بیشتر احساس خواب آلودگی خواهید نمود.

بلافاصله پس از بیدار شدن، نفس های عمیقی بکشید و چند حرکت کششی ساده انجام دهید.

از عدد  10 تا 1 به طور معکوس بشمارید و سپس سریعا از اتاق خواب خارج شوید.

مسواک بزنید و صورت خود را آب خنک بشویید. آب خنک موجب رفع خواب آلودگی و افزایش انرژی می شود.

قبل از خوردن صبحانه یک لیوان آب بنوشید. این کار خواب آلودگی را از شما دور خواهد کرد.

صبحانه ای سالم و مقوی بخورید. صبحانه ای حاوی کربوهیدرات و پروتئین مناسب ترین صبحانه برای دانش آموزان کنکوری است. حدالامکان از شیرینی و کورن فلکس برای صبحانه استفاده نکنید.

پس از خوردن صبحانه، نگاهی به برنامه ی روزانه بیندازید و همه ی کارهایی که قرار است در طول روز انجام دهید را مرور و بررسی کنید.

گاهی شنیدن یک آهنگ شاد موجب افزایش انرژی و رفع خواب آلودگی می شود.

سخن آخر

در پایان فراموش نکنید خواب مناسب در دوران کنکور اهمیت زیادی دارد. پرخوابی یا کم خوابی ممکن است تاثیر زیادی روی نتیجه ی نهایی داشته باشد.

برای رسیدن به ساعت خواب نفرات برتر کنکور، سعی کنید روزانه 6 تا 8 ساعت بخوابید. کمتر یا بیشتر از این مقدار تاثیر منفی خواهد داشت.

اگر گاهی به دلیل خواب ماندن یا سایر اتفاقات، از برنامه ی روزانه ی خود عقب افتادید سعی نکنید از خواب شبانه ی خود کم کنید. بهتر است زمان از دست رفته را طی چند روز جبران کنید.

سعی کنید در طول روز زیاد چرت نزنید. چرت زدن بیش از نیم ساعت در طول روز موجب کاهش انرژی و انگیزه می شود.

مهدی براتی

استاد مهدی براتی

کارشناس ارشد مشاوره و روانشناسی، نویسنده کتاب 10 جهش طلایی تا رتبه 100، و دارای 15 سال سابقه در زمینه مشاوره کنکور

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.