مشاور سبز

عشق و عاشقی در سال کنکور چه نتیجه ای دارد؟

Couple in love holding hearts.

عشق و عاشقی در سال کنکور چه نتیجه ای دارد؟

عشق در دوران کنکور یکی از مباحث مهم و حائز اهمیت  می باشد.

به طوری که عشق در دوران کنکور به یکی از نگرانی های دانش آموزان و حتی خانواده ها تبدیل شده است. در این مقاله قصد داریم درباره ی عشق و عاشقی در سال کنکور و تاثیر آن بر موفقیت صحبت نماییم.

ما در این مقاله به هیچ عنوان قصد پند و اندرز دادن نداریم و هدف ما صرفا آگاهی دادن در مورد عشق در دوران کنکور و تاثیرات آن است.

عشق در دوران کنکور خوب است یا بد؟

انسان موجودی احساساتی است و احساسات وی به شدت روی زندگی وی خواهد داشت. یکی از این احساسات مهم، عشق است. انسان ها در تمامی دوران زندگی خود، فارغ از سن و جنسیت می توانند عاشق شوند و این حس را تجربه نمایند.

دانش آموزان کنکوری از آنجایی که در حال به اتمام رساندن دوران نوجوانی و پا گذاشتن به عرصه ی جوانی هستند، بیشتر ممکن است درگیر احساسات خود شوند.

از دیگر دلایل عاشق شدن دانش آموزان کنکوری در دوران آمادگی برای کنکور، فشارهای روحی و استرس زیاد می باشد، که ممکن است دانش آموزان فکر کنند برای رهایی از فشارهای روحی بایستی وارد رابطه ی عاطفی شوند.

زمانی که فردی عاشق می شود، مغز وی به شدت درگیر احساسات می شود و عملکرد آن در مواجه با مسائل مختلف کاهش می یابد.

معمولا بزرگسالانی که درگیر عشق و احساسات هستند ممکن است گاهی بسیار مهربان و گاهی بی حوصله و پرخاشگر باشند. اما در دانش آموزان تاثیر عشق به این موارد ختم نمی شود. عشق در دانش آموزان کنکوری به شدت روی در س خواندن آنها تاثیرگذار است و چه بسا موجب افت تحصیلی نیز شود.

احساسات و روابط عاطفی نقش پررنگی در زندگی همه ی انسان ها دارند، به طوری که نمی توان با قاطعیت گفت عاشق شدن بد است و منظور ما هم این نیست که عاشق شدن قطعا بد است و افرادی که عاشق می شوند بدبخت می شوند.

اما هر چیزی بهایی دارد و عشق در دوران کنکور به طور مستقیم روی موفقیت دانش آموزان تاثیر دارند.

به طوری که اگر دانش آموزی به عواطف خود بیش از حد اهمیت دهد، بهای آن شکست در کنکور خواهد بود. و اگر دانش آموزی موفقیت و تحصیلات عاطفی را انتخاب کند، بهای آن دوری از روابط عاطفی برای مدت کوتاهی خواهد بود.

پس بسته به اینکه هر دانش آموزی چه هدفی دارد، بایستی بهترین مسیر ممکن را انتخاب نماید.

عشق در دوران کنکور ربطی به جنسیت ندارد و همه ی دانش آموزان ممکن است درگیر آن شوند.

عشق و عاشقی در این زمان حساس ممکن است روی اراده و عملکرد شما تاثیر زیادی داشته باشد. پس پیش از اینکه بخواهید تصمیمی بگیرید مساله را از تمام زوایا بررسی نمایید.

تاثیرات عشق و عاشقی بر کنکور

image004

تاثیر مستقیم بر ساعت مطالعه

اولین تاثیر عشق در دوران کنکور کاهش ساعت مطالعه است.

آشنا شدن و در ارتباط بودن با هر کسی ساعاتی از روز را به خود اختصاص خواهد داد. بیرون رفتن، تلفنی صحبت کردن و حتی چت کردن ممکن است موجب اتلاف وقت شود.

تاثیر مستقیم بر کیفیت مطالعه

داشتن تمرکز موقع مطالعه یکی از فاکتورهای موثر بر موفقیت است. معمولا افرادی که وارد رابطه ی عاطفی می شوند، مدت زمان زیادی را صرف فکر کردن به رابطه ی خود می نمایند.

دانش آموزان کنکوری نیز از این قاعده مستثنی نیستند و اگر دانش آموزی وارد رابطه ی عاطفی شود، ممکن است ساعات زیادی از روز را مشغول درس خواندن باشد، اما صفحات کمی از کتاب را خوانده باشد.

حتی این فکر کردن و خیالپردازی درباره ی رابطه ی عاطفی ممکن است در جلسات آزمون های آزمایشی و حتی کنکور نیز تکرار شود.

به طور کلی اگر بخواهیم تاثیرات عشق در دوران کنکور را مورد بررسی قرار دهیم، متوجه خواهیم شد عاشقی در این دوران طلایی و حساس عواقب زیر را خواهد داشت:

  • حواس پرتی و عدم تمرکز شدید
  • کاهش کمیت مطالعه
  • کاهش کیفیت مطالعه
  • از دست دادن انگیزه ی درس خواندن
  • بی نظمی و عدم تعهد به برنامه ریزی
  • بیقراری و دلتنگی
  • احساس وابستگی

توجیهات اشتباه در مورد عشق در دوران کنکور

توجیه اول؛ درس خواندن باهم

عده ای از دانش آموزان کنکوری برای رفع عذاب وجدان خود ادعا می کنند طرف مقابل نیز کنکوری است و به صورت هماهنگ درس خواهیم خواند و با هم به رفع اشکال خواهیم پرداخت.

این فقط یک توجیه اشتباه است. زیرا اکثر دانش آموزان در این شرایط قادر نیستند جلوی بروز احساسات خود را موقع درس خواندن بگیرند.

به همین علت موقعی که با هم مشغول درس خواندن هستند دچار حواس پرتی و عدم تمرکز شدید می شوند‌.

توجیه دوم؛ عامل انگیزه

این دسته از دانش آموزان برای توجیه عشق در دوران کنکور، ادعا می کنند طرف مقابل عامل اصلی افزایش انگیزه  ی آنهاست. به طوری که از زمان آغاز رابطه، ساعت مطالعه ی آنها افزایش پیدا کرده است‌.

اولا این نوع انگیزه، یک انگیزه ی کاذب است زیرا در گرو حضور شخص دیگری است. دوما اگر ساعت مطالعه افزایش یافته است، پس چگونه در یک رابطه ی عاطفی قرار دارید و با طرف مقابل در تماس هستید؟

چگونه روابط عاطفی خود را در دوران کنکور کنترل کنیم؟

تا حد ممکن از روابط عاطفی خارج شوید

image006 1

عده ای از دانش آموزان هنوز وارد رابطه ی عاطفی نشده اند، اما در فکر آن هستند. توصیه می کنیم این دسته از دانش آموزان حداقل تا روز کنکور از هر گونه رابطه ی عاطفی  دوری نمایند.

عده ی دیگری از دانش آموزان در حال حاضر درگیر یک رابطه ی عاطفی هستند. اولین توصیه به این دسته از دانش آموزان اتمام رابطه است. با این حال بعضی از آنها ممکن است هیچ تمایلی به اتمام رابطه نداشته باشند، بنابراین بهتر است روابط خود را کنترل نمایند.

عده ای دیگر از دانش آموزان در گذشته درگیر یک رابطه ی عاطفی بوده اند اما هنوز نتوانسته اند بر احساسات خود غلبه نمایند و به عبارتی دچار یک عشق یک طرفه هستند. متاسفانه در گذشته زندگی کردن هیچ سودی ندارد و تنها موجب اتلاف وقت و انرژی می شود.

ارتباط خود را با خانواده محکم تر نمایید

image008

در حال حاضر خانواده ی شما نزدیک ترین افراد به شما هستند و علاقه ی بسیار زیادی به شما دارند.

بهتر است در این دوران حساس، روابطتان را با خانواده مستحکم تر سازید. حتی میتوانید گاهی احساسات و ناراحتی هایتان را با یکی از اعضای خانواده در میان بگذارید.

هر چه که موجب بروز احساسات می شود را دور بریزید

image010 1

سعی کنید یادگاری ها را دور ریخته و یا حداقل آنها را در مکانی دور از چشم قرار دهید. فیلم، عکس، کادو و بقیه چیزها را تا روز کنکور در جایی دور از مکان مطالعه ی خود پنهان نمایید.

احساسات خود را بروز دهید

image012 1

قطعا خروج از یک رابطه ی عاطفی برای مدتی موجب ناراحتی خواهد شد.

اگر دور عشق در دوران کنکور را خط کشیده اید و گاهی دچار احساس دلتنگی و ناراحتی می شوید، بهتر است به جای اینکه ساعات زیادی را صرف یادآوری رابطه ی عاطفی و غصه خوردن نمایید، احساسات خود را روی تکه ای کاغذ بنویسید.

با بروز احساسات و نوشتن آنها روی کاغذ، احساسات منفی شما تا حد زیادی از بین خواهد رفت.

از یک مشاور تحصیلی کمک بگیرید

image014

تعدادی از دانش آموزان قادر نیستند بین عشق و کنکور یکی را انتخاب کنند و در حقیقت بر سر یک دوراهی حساسی قرار می گیرند.

این دسته از دانش آموزان بایستی برای رفع مشکل خود و انتخاب هوشمندانه و ایده آل حتما از یک مشاور تحصیلی خوب کمک بگیرند.

آهنگ های شاد گوش دهید

image016

سبک زندگی تاثیر زیادی روی عواطف دارد. سبک موسیقی که گوش می دهید به شدت بر احساسات شما تاثیرگذار است.

برای فراموش کردن عشق در دوران کنکور، به هیچ عنوان سراغ آهنگ های عاشقانه و غمگین نروید.

اگر تمایل دارید در طول روز دقایقی کوتاه را به گوش دادن به موسیقی اختصاص دهید، حتما آهنگ های شاد گوش کنید.

فیلم های عاشقانه نگاه نکنید

image017

در دوران آمادگی برای کنکور میزان تماشای تلویزیون بایستی به حداقل برسد. اما گاهی ممکن است دانش آموز بخواهد برنامه ای را تماشا کند، در این صورت بهتر است به هیچ عنوان سراغ فیلم و سریال عاشقانه نروید.

توجه نمایید که میزان استفاده از تلویزیون بایستی به حداقل ممکن برسد. ( روزانه بیشتر از نیم ساعت را صرف تماشای تلویزیون نکنید. )

دور فضای مجازی خط بکشید

image019
CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v90), quality = 82

در حال حاضر شبکه های اجتماعی جزو پرمخاطب ترین و تاثیرگذارترین رسانه ها هستند و افراد زیادی محتواهای متفاوتی را در آنها به اشتراک می گذارند.

از آنجایی که در شبکه های اجتماعی متفاوت مثل اینستاگرام، واتساپ و … ممکن است محتواهای عاشقانه ببینید و احساساتتان تحریک شود، بهتر است تا روز کنکور سراغ شبکه های اجتماعی نروید.

دوستان درس خوان انتخاب کنید

image021

ذات انسان به گونه ای است که همیشه از اطرافیان تاثیر می پذیرد. دوستان شما نیز تاثیر بسیار زیادی در روحیات، رفتار و حتی عواطف شما دارند.

برای کنترل عشق در دوران کنکور بهتر است دوستانی درس خوان پیدا کنید که درگیر هیچ رابطه ی عاطفی نیستند، بروید.

به عنوان کلام نهایی،  بایستی بگوییم اجازه ندهید در این دوران حساس و سرنوشت ساز احساسات بر عقل شما حاکم شوند.

زمان طلاست و از دست دادن هر لحظه از آن ممکن است تاثیری منفی روی موفقیت و قبولی شما در کنکور داشته باشد.

پس اگر به دنبال موفقیت و قبولی در بهترین رشته ها هستید، سعی کنید دور عشق در دوران کنکور را برای مدت محدودی خط بکشید. زیرا بعد از قبولی در کنکور زمان کافی برای درگیر شدن در روابط عاطفی را دارید و چه بسا موقعیت های بهتری داشته باشید.

اما اگر به هیچ عنوان حاضر نیستید این رابطه را تمام کنید، حداقل با شریک عاطفی خود به طور منطقی صحبت نموده و سعی نمایید او را توجیه کنید که تا روز کنکور روابط کاملا محدود شده ای داشته باشید.

منظور از روابط محدود شده حداقل تعداد پیام و مکالمات تلفنی در روز ( حداکثر نیم ساعت ) و حداقل تعداد بیرون رفتن ها در طول هفته و ماه ( حداکثر دو بار در ماه ) می باشد.

و فراموش نکنید در حال حاضر عشق و عاشقی با شرایط فعلی شما همخوانی ندارد و ممکن است تاثیرات همه جانبه ای روی زندگی شما داشته باشد.

علاوه بر کاهش زمان مطالعه و کیفیت آن، با مشکلاتی مثل حواس پرتی، وابستگی، مشکلات روحی و دیگر مسائلی روبرو خواهید شد که روان شما را تحت تاثیر قرار میدهند.

فراموش نکنید موقعیت شغلی، رفاه و منزلت اجتماعی شما در گرو خوب درس خواندن و قبولی در یک رشته ی خوب است.

پس سعی کنید تمام انرژی و تمرکز خود را معطوف درس خواندن کنید.

برای پشت سر گذاشتن این احساسات و کنترل چالش های ناشی از آن حتما با یک مشاور تحصیلی صحبت کنید تا بتوانید بهترین راهکارهای مقابله با عشق در دوران کنکور را یاد بگیرید.

مهدی براتی

استاد مهدی براتی

کارشناس ارشد مشاوره و روانشناسی، نویسنده کتاب 10 جهش طلایی تا رتبه 100، و دارای 15 سال سابقه در زمینه مشاوره کنکور

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.