مشاور سبز

فواید خلاصه نویسی برای کنکور چیست؟

دفتر خلاصه نویسی

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

فواید خلاصه نویسی برای کنکور چیست؟

یکی از تکنیک های موثر برای یادگیری عمیق دروس، خلاصه نویسی است. خلاصه نویسی فواید زیادی از جمله افزایش راندمان یادگیری، بهبود کیفیت مطالعه، صرفه جویی در زمان، و مرور آسان دارد. برای اینکه بتوانید از روش های خلاصه نویسی مناسب هر درس استفاده نمایید، مناسب ترین کار مراجعه به مشاور تحصیلی است.

فواید خلاصه نویسی برای کنکور چیست؟
درباره ی فواید خلاصه نویسی و اشتباهات رایج موقع خلاصه نویسی صحبت کنیم. این مقاله را تا انتها بخوانید.

معمولا همه ی داوطلبان کنکوری از حجم بالای درس ها شکایت می کنند و دغدغه ی کمبود وقت دارند. خلاصه نویسی یکی از راه های افزایش راندمان مطالعه و مدیریت زمان مطالعه است. در این مقاله می خواهیم درباره ی فواید خلاصه نویسی و اشتباهات رایج موقع خلاصه نویسی صحبت کنیم. این مقاله را تا انتها بخوانید.

فواید خلاصه نویسی در سال کنکور
یکی از فواید خلاصه نویسی به این مورد اشاره نمود که اگر مطلبی را به صورت کامل یاد گرفته باشید، در دوران مرور و جمع بندی نیازی نیست مجددا متن کتاب را از اول تا آخر بخوانید.

کنکور و کمبود وقت:

همه ی انسان ها در هر برهه ای از زندگی تمایل دارند همواره پیشرفت کنند. در حقیقت انسان بسیار کمال گراست و موفقیت برای او همیشه مهم می باشد.

یکی از مهمترین حوزه ها که همه ی انسان ها برای پیشرفت در آن بسیار تلاش می کنند حوزه ی تحصیلات است.

در کشور ما نیز کنکور یکی از اساسی ترین آزمون های سراسری است که دانش آموزان از سال های آغازین دوره متوسطه برای قبولی در آن تلاش میکنند.

کنکور یک رقابت حساس و سرنوشت ساز است و دانش آموزانی در آن موفق می شوند که ضمن بهره گیری از برنامه ی درسی و بهترین منابع آموزشی، بتوانند در کوتاه ترین زمان ممکن حجم بالایی از مطالب درسی را یاد بگیرند.

معمولا همه ی دانش آموزان کنکوری یک دغدغه ی مشترک دارند؛ کمبود زمان.

کمبود زمان و نگرانی راجع به آن در میان دانش آموزان در مقایسه با فارغ التحصیلان شایع تر است‌.

دانش آموزان به علت اینکه در مدرسه و کلاس های کنکور شرکت می کنند، زمان کمتری را دارند به همین دلیل بایستی از تک تک لحظات خود بیشترین استفاده را نمایند.

البته این بدان مفهوم نیست که فارغ التحصیلان زمان زیادی در اختیار دارند و نیازی نیست برای بالا بردن بازده مطالعه ی خود تلاش نمایند.

اصلی ترین هدف ما از درس خواندن، درک مفهوم یک درس و یادگیری عمیق آن است. در حقیقت حین مطالعه باید یاد بگیریم چگونه مطالب مهم را از مطالب حاشیه ای تشخیص بدهیم و مطالب مهم را یاد بگیریم‌.

تنها درس خواندن کافی نیست. ممکن است مطلبی را سریع یاد بگیریم اما پس از گذشت مدتی همه یا بخشی از آن را فراموش کنیم.

راهکار شما در این هنگام چیست؟ آیا به سراغ مطالعه ی مجدد کتاب می روید؟

متاسفانه پاسخ تعداد زیادی از دانش آموزان مثبت است. این دانش آموزان مطلبی را می خوانند، تست های آن را حل می کنند. اما پس از چند ماه که می خواهند درس ها را مطالعه کنند متوجه می شوند بخش زیادی از مطالب را فراموش کرده اند.

تنها راه جلوگیری از این اتفاق ناخوشایند خلاصه نویسی است.

خلاصه نویسی یکی از تکنیک های مفید و موثر می باشد که تاثیر زیادی در موفقیت در کنکور دارد.

رمز موفقیت در کنکور ۹۹ درصد رتبه های برتر خلاصه نویسی است‌.

یعنی کمتر دانش آموز موفقی را پیدا می کنید که با تکنیک های خلاصه نویسی آشنا نباشد و از آنها استفاده نکند.

خلاصه نویسی چیست؟

خلاصه نویسی چیست؟
برای موفقیت در تحصیل و کنکور بایستی از تمام تکنیک ها و امکانات موجود بهره ببریم. یکی از موثرترین روش ها برای پیشرفت و افزایش تراز خلاصه نویسی است.

یکی از موثرترین روش ها برای پیشرفت

برای موفقیت در تحصیل و کنکور بایستی از تمام تکنیک ها و امکانات موجود بهره ببریم. یکی از موثرترین روش ها برای پیشرفت و افزایش تراز خلاصه نویسی است.

خلاصه نویسی یکی از راه هایی است که موجب می شود مطالب مهم را به صورت کاملا عمیق و مفهومی یاد بگیریم.

دفتر خلاصه نویسی
هدف اصلی خلاصه نویسی این است که مفهوم کلی یک مطلب را در سریع ترین زمان ممکن برساند.

خلاصه نویسی دروس یکی از مهارت های نوشتاری است که نه تنها موجب افزایش بازده مطالعه می شود، بلکه سبب می شود هنگام مرور نیز زمان کمتری را صرف مرور مطالب کرده و زمان بیشتری برای حل تمرین داشته باشیم.

خلاصه نویسی در حقیقت بازنویسی متن کتاب درسی با کلماتی متفاوت و بیانی ساده تر است و مفهوم کلی نوشته ی اصلی  را به طور دقیق می رساند.

هدف اصلی خلاصه نویسی این است که مفهوم کلی یک مطلب را در سریع ترین زمان ممکن برساند.[/vc_column_text][ucaddon_uc_simple_bg_audio_player heading=”چگونگی خلاصه نویسی و مرور در سال کنکور” audio_file=”https://moshaversabz.com/wp-content/uploads/2017/01/خلاصه-نویسی-و-مرور.mp3″ uc_init_settings=””][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

فواید خلاصه نویسی چیست؟

 • افزایش خوانایی متن:

یکی از مهمترین فواید خلاصه نویسی این است که خوانایی متن را افزایش میدهد و خوانندگان بیشتری را جلب میکند.

متنی که کوتاه، روان باشد و به زبانی ساده تر نوشته باشد برای همه ی دانش آموزان مناسب است.

به همین دلیل است که توصیه می کنیم دانش آموزان مطالب درسی را خلاصه نویسی کنند.

 • انتقال سریع پیام:

از دیگر فواید خلاصه نویسی انتقال سریع پیام و مفهوم متن است.

از آنجایی که مطالب خلاصه نویسی شده به ساده ترین زبان ممکن بیان شده است، در کوتاه ترین زمان ممکن معنا و مفهوم کلی متن را منتقل میکند.

 • بهبود کیفیت مطالعه:

بهبود کیفیت مطالعه و افزایش راندمان یادگیری از مهمترین فواید خلاصه نویسی می باشد.

موقع خلاصه نویسی نه تنها ذهن شما بلکه دستان شما نیز درگیر فرایند یادگیری می شوند.

از آنجایی که حواس بیشتری درگیر مطالعه می شوند عملکرد مغز شما افزایش می یابد. قطعا به دنبال بهبود عملکرد مغز، کیفیت مطالعه نیز بهبود خواهد یافت.

 • تکرار واژگان کلیدی:

یکی از فواید خلاصه نویسی تکرار واژگان کلیدی است‌. زمانی که شما مطلبی را میخوانید و آن را خلاصه می کنید در حقیقت کلمات مهم آن را مجددا تکرار می کنید.

این کار کلمات کلیدی را به حافظه ی بلند مدت ارسال میکند.

 • مرور آسان:

یکی از فواید خلاصه نویسی به این مورد اشاره نمود که اگر مطلبی را به صورت کامل یاد گرفته باشید، در دوران مرور و جمع بندی نیازی نیست مجددا متن کتاب را از اول تا آخر بخوانید.

کافی است به سراغ خلاصه نویسی های خود بروید و آنها را بخوانید.

اشتباهات رایج هنگام خلاصه نویسی:

 • اهمیت ندادن به خلاصه نویسی در ماه های آخر:

یکی از اشتباهات رایج دانش آموزان کنکوری در ماه های نزدیک به کنکور غافل شدن از خلاصه نویسی می باشد.

اگرچه این گروه از دانش آموزان با فواید خلاصه نویسی آشنا هستند، با این حال تصور میکنند چون زمان کمی تا کنکور باقی مانده خلاصه نویسی موجب اتلاف وقت میشود.

خلاصه نویسی مطالب چندان زمانبر نیست، اما در دوران مرور و جمع بندی باعث میشود زمان کمتری را صرف مطالعه ی متن درس نموده و زمان بیشتری را برای تست زنی در اختیار داشته باشید.

 • نوشتن عین متن:

بعضی دانش آموزان با روش صحیح خلاصه نویسی آشنا نیستند. این دانش آموزان معمولا موقع خلاصه نویسی نزدیک 95 درصد متن کتاب را بدون تغییر می نویسند.

لازم به یادآوری است که خلاصه نویسی مطلقا نوشتن متن کتاب نیست. بلکه فقط باید مطالب کلیدی را بنویسید و از نوشتن جملات اضافی و نه چندان کلیدی خودداری نمایید.

خلاصه نویسی بدین ترتیب است که شما سعی کنید مفهوم کلی هر درس و نکات کلیدی آن را با کلماتی ساده و به زبان خودمانی در جملات کوتاهی بنویسید.

 • شلوغ کردن صفحات کتاب:

یکی از روش های خلاصه نویسی این است که کلمات و عبارات مهم را در گوشه ی کتب درسی بنویسید یا زیر آنها خط بکشید.

متاسفانه باید بگوییم بعضی دانش آموزان در این مورد دچار اشتباه می شوند و در حاشیه نویسی زیاده روی میکنند.

زمانی که به کتاب این دسته از دانش آموزان نگاه کنید می بینید تمام سطرها با ماژیک هایلایت شده اند و زیر تمام کلمات خط کشیده است.

 • پراکنده نویسی:

از دیگر اشتباهات رایج دانش آموزان در خلاصه نویسی پراکنده نویسی است.

معمولا دانش آموزان خلاصه های یک درس را در صفحات پراکنده و جدا از هم می نویسند.

این کار علاوه بر اینکه باعث سردرگمی در مواقع مرور می شود، بلکه احتمال گم شدن صفحات نوشته شده نیز وجود دارد.

بهترین روش این است که به جای خلاصه نویسی روی تکه کاغذها جدا از هم، دفترچه ای برای خلاصه نویسی اختصاص دهید و مطالب را روی آن بنویسید.

بهتر است در پایین هر صفحه کمی فضای خالی باقی بگذارید. زیرا ممکن است موقع تست زنی یا مرور نکات تازه ای متوجه شده باشید و خواهید به نکته ی قبلی خود اضافه کنید.

از مهمترین فواید خلاصه نویسی در دفترچه ای مشخص می توان به این مورد اشاره نمود که در حقیقت  یک کتابچه ی کوچک حاوی مهمترین مطالب درسی دارید که هنگام نیاز می توانید به سرعت آن را مرور کنید.

 • خلاصه نویسی همزمان:

از دیگر اشتباهات شایع در خلاصه نویسی، خلاصه نویسی همزمان با مطالعه است.

بعضی از دانش آموزان سعی می کنند با خواندن هر جمله خلاصه ای بنویسند، که این یک روش کاملا غلط است و علاوه بر اینکه فایده ای ندارد باعث سردرگمی نیز می شود.

بهترین روش برای خلاصه نویسی بدین ترتیب می باشد که ابتدا نگاهی به زیر عناوین هر درس بیندازید، سپس زیر عناوین را جداگانه بخواند.

پس از اتمام هر تیتر سعی کنید چکیده ای از آن را با حفظ مفهوم اصلی بنویسید.

نکات ضروری در ارتباط با خلاصه نویسی:

خلاصه نویسی شامل تکنیک های مختلفی است. نوشتن، علامت گذاری، هایلایت کردن و خط کشیدن از مهمترین تکنیک های خلاصه نویسی هستند.

 • یادداشت برداری:

تکنیک نوشتن یا همان یادداشت برداری در حقیقت ساده ترین تکنیک خلاصه نویسی است که در آن متن کتاب را به فشرده ترین و گویاترین حالت ممکن تبدیل می کنیم.

البته زمانی که قصد خلاصه نویسی دارید باید کلمات را به ساده ترین شکل ممکن بنویسید. از به کار بردن واژگان سنگین خودداری کنید و حدالامکان به زبانی ساده خلاصه نویسی کنید.

 • علامت گذاری متن کتاب:

 • علامت گذاری متن کتاب
  تکنیک علامت گذاری یکی از تکنیک های خلاصه نویسی است. این تکنیک معمولا روی خود کتاب درسی یا منبع کمک آموزشی به کار گرفته می شود.

  تکنیک علامت گذاری یکی از تکنیک های خلاصه نویسی است. این تکنیک معمولا روی خود کتاب درسی یا منبع کمک آموزشی به کار گرفته می شود.

  برای مثال اگر احساس می کنید جمله یا عبارتی خیلی مهم است آن را با علامت * مشخص کنید.

  اگر احساس می کنید مطلبی را به طور کامل متوجه نشده اید و ضروری است که مجددا آن را مطالعه کنید، آن را با نماد ! مشخص کنید.

  اگر در مطلبی مشکل اساسی دارید آن را با علامت ضربدر مشخص نمایید تا موقع مرور مجددا آن مطلب  را به صورت کامل مطالعه نمایید.

  • استفاده از نمودارها و جداول ساده:

  از دیگر تکنیک های خلاصه نویسی استفاده از نمودارها است. برای این کار میتوانید از درخت حافظه، نقشه ی ذهنی و تکنیک های مشابه استفاده کنید.

  • حاشیه نویسی:

  حاشیه نویسی
  از دیگر تکنیک های خلاصه نویسی استفاده از نمودارها است. برای این کار میتوانید از درخت حافظه، نقشه ی ذهنی و تکنیک های مشابه استفاده کنید.

  تکنیک حاشیه نویسی نیز یکی از تکنیک های موثر است. آنچه در حاشیه نویسی اهمیت دارد این است که جملات را به ساده ترین زبان ممکن بنویسید.

  اگر جملاتی که می نویسید عین متن کتاب باشد، هیچ سودی ندارد و فقط موجب اتلاف وقت و خستگی می شود.

  هایلایت کردن و خط کشیدن زیر نکات مهم نیز از تکنیک های خلاصه نویسی هستند. هنگام هایلایت کردن بایستی فقط عبارات و کلمات مهم را هایلایت کنید.

  رنگ کردن تمام سطرهای کتاب سبب عدم تمرکز و حواس پرتی موقع مطالعه می شود.

  کلام آخر:

  خلاصه نویسی یکی از موثرترین تکنیک ها برای یادگیری دروس است و از آن میتوان برای مطالعه ی دروس مختلفی استفاده کرد.

  برای خلاصه نویسی روش های مختلفی وجود دارد. هر کدام از روش ها برای درس خاصی مناسب اند. از فواید خلاصه نویسی این است که خاصیت تطابق با همه ی دروس را دارد.

  در مقالات بعدی قصد داریم در مورد روش های خلاصه نویسی  و چگونگی خلاصه نویسی نکات ضروری صحبت کنیم.

   

  مشاور تحصیلی
  البته اگر قصد دارید خلاصه نویسی را به طور کاملا حرفه ای یاد بگیرید و حتی بتوانید از آن در مقاطع دانشگاهی نیز استفاده کنید، پیشنهاد میکنیم به یک مشاور تحصیلی خبره مراجعه نمایید.

  البته اگر قصد دارید خلاصه نویسی را به طور کاملا حرفه ای یاد بگیرید و حتی بتوانید از آن در مقاطع دانشگاهی نیز استفاده کنید، پیشنهاد میکنیم به یک مشاور تحصیلی خبره مراجعه نمایید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

مدیریت جلسه کنکور یا جلسه آزمون آزمایشی چگونه باید باشد؟

اینجا بخوانید

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

مهدی براتی

استاد مهدی براتی

کارشناس ارشد مشاوره و روانشناسی، نویسنده کتاب 10 جهش طلایی تا رتبه 100، و دارای 15 سال سابقه در زمینه مشاوره کنکور

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.