مشاور سبز

مدیریت زمان در جلسه آزمون به صورت حرفه ای چگونه باید باشد

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

کنکور یکی از مهم ترین آزمون های زندگی هر دانش آموزی است به همین دلیل بسیاری از دانش آموزان استرس زیادی دارند و نمی دانند.

چگونه جلسه ی آزمون را مدیریت کنند. دو تکنیک مهم در مدیریت جلسه ی آزمون  تکنیک زمان های نقصانی و تکنیک ضربدر منها است. 

در کنار حفظ آرامش این دو تکنیک به مدیریت زمان کمک شایانی می کنند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

چگونه جلسه ی آزمون را مدیریت کنیم؟

چگونه جلسه آزمون خود را مدیریت کنیم
مدیریت جلسه آزمون در کنکور

 

مدیریت جلسه آزمون یکی از گزینه های حیاتی است که  در نتیجه ی کنکور شما تاثیر زیادی دارد. یک مدیریت اصولی جلسه موجب کاهش استرس می شود که به دنبال آن  نتیجه ی آزمون نیز تغییر خواهد کرد. با نزدیک تر شدن به روز کنکور،  داوطلبان بسیار مشوش و مضطرب شده و همواره نگران اند. سوالاتی مثل چگونه جلسه ی آزمون را مدیریت کنیم؟  چگونه بر ترس و اضطراب خود غلبه کنیم؟ چکار کنیم زمان کم نیاوریم؟ سوالات مشترک هر داوطلب کنکوری در روزهای قبل از کنکور است.

مدیریت جلسه آزمون و هوش

مدیریت جلسه ی آزمون از طریق هوش تحصیلی و هوش هیجانی انجام میگیرد‌. هوش تحصیلی همان میزان مطالعه و مهارت های تحصیلی است. هوش هیجانی یا همان EQ توانایی مدیریت احساسات و مدیریت جلسه ی آزمون است که تاثیر زیادی در موفقیت دارد. در این مقاله قصد داریم نحوه ی مدیریت جلسه ی آزمون را به طور گام به گام یاد دهیم.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

کنکور، آزمونی سرنوشت ساز

 

مدیریت جلسه کنکور
مدیریت جلسه کنکور

کنکور آزمونی تستی است که برای سنجش میزان مطالعه ی دانش آموزان انجام می شود و با توجه به نتیجه ی حاصل از آن، دانش آموزان در رشته های دانشگاهی مختلفی پذیرفته می شوند. منابع کنکور دروس سال های دهم، یازدهم و دوازدهم است. کنکور یک آزمون رقابتی مهم است و کمتر دانش آموز دوره  ی متوسطه را می توان یافت که دغدغه ی آن را نداشته باشد. از آنجایی که نتیجه ی کنکور آینده ی شغلی هرکس را تعیین میکند، دانش آموزان برای موفقیت در آن و کسب نتیجه  ی قابل قبول تلاش میکنند.

اولین قدم برای موفقیت در کنکور برنامه ریزی است‌. برنامه ریزی بهتر است توسط یک مشاور تحصیلی خوب و مجرب انجام شود‌. برنامه ریزی برای هر کس متفاوت است و بر پایه ی نقاط قوت و ضعف هر دانش آموز انجام می شود. برنامه ریزی برای کنکور شامل زمان مطالعه ی دروس عمومی و اختصاصی، آمادگی برای آزمون های دوره ای، مرور دروس و … است.

پس از برنامه ریزی نوبت مطالعه ی اصولی دروس است. در کنار برنامه ریزی، شما باید روش مطالعه ی هر درس را یاد بگیرید. به طور مثال روش مطالعه ی درس عربی و ریاضی کاملا متفاوت است.

مدیریت جلسه آزمون مهم ترین کار

در کنار مطالعه ی کامل دروس، تکنیک تست زنی بسیار مهم است. باید به حدی تست بزنید که هم زمان پاسخگویی شما کم باشد هم میزان اشتباهات را به کمترین حد ممکن برسانید. یکی از قدم های مهم در پروسه ی  کنکور،  مدیریت جلسه آزمون است. مدیریت جلسه ی آزمون یکی از کارهای مهمی است که هر دانش آموز کنکوری باید یاد بگیرد.

 

برای اینکه در کنکور موفق شوید فقط مطالعه و تست زنی کافی نیست. یکی از عوامل مهم در موفقیت در کنکور، مدیریت جلسه ی آزمون است.  با توجه به اینکه نتیجه ی کنکور در آینده ی شما بسیار تاثیرگذار است، یک مدیریت جلسه ی آزمون مناسب می تواند تاثیر زیادی در نتیجه ی شما داشته باشد. معمولا در دوران آمادگی به کنکور بیشتر دانش آموزان ۹۰٪ وقت خود را صرف مطالعه، تست زنی و برنامه ریزی می کنند کمی نسبت به مدیریت جلسه ی آزمون بی توجه اند. اما این بی توجهی می تواند نتایج جبران ناپذیری داشته باشد.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

نکات مهم روزهای پایانی کنکور و شب کنکور:

یک هفته مانده به کنکور یادگیری را تعطیل کنید! یعنی هیچ مبحث جدیدی را مطالعه نکنید. این یک هفته را فقط به جمع بندی و مرور یادداشت های خلاصه نویسی شده اختصاص دهید. اگر درسی را به طور کامل مطالعه نکرده اید، به جای مطالعه ی فشرده ی مباحث باقی مانده، مباحث قبلی را مرور کنید و در حافظه ی خود تثبیت کنید.

روز قبل از کنکور، می توانید سوالات سال های قبل را آماده کنید و جلسه ی کنکور را در منزل برای خود شبیه سازی کنید.

از طریق سایت سازمان سنجش، از کارت ورود به جلسه ی خود یک پرینت واضح و خوانا بگیرید.

روز قبل از کنکور به مکان حوزه ی آزمون بروید و موقعیت مکانی و راه های دسترسی به آن را پیدا کنید. نشانی حوزه ی آزمون شما روی کارت ورود به جلسه ی شما درج شده است.

شب قبل از کنکور یک شام سبک بخورید. از خوردن غذاهای چرب و سنگین که باعث پایین آمدن کیفیت خواب شما می شوند بپرهیزید.

سعی کنید شب کنکور خواب کافی و مناسب داشته باشید تا صبح ساعت 6 به راحتی بیدار شوید.

برای کاهش اضطراب می توانید دمنوش گل گاو زبان بنوشید. توصیه میکنیم از داروهای خواب آور اصلا استفاده نکنید. استفاده از این داروها ممکن است باعث خواب آلودگی سر جلسه ی کنکور شوند.

وسایل مورد نیاز در جلسه کنکور

تمام وسایل مورد نیاز برای روز آزمون را از شب قبل آماده کنید. ساعت مچی، مداد نرم، پاک کن، مداد تراش، سنجاق برای  وصل کردن کارت به مقنعه یا پیراهن، کارت ورود به جلسه، دستمال کاغذی و خوراکی های لازم را از شب در کیف دستی قرار دهید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

نکات لازم برای مدیریت جلسه ی آزمون: 

 

مدیریت جلسه آزمون کنکور
چگونه جلسه ی آزمون خود را مدیریت کنیم

قبل از شروع آزمون

قبل از ورود به حوزه ی آزمون، دو مداد مشکی نرم، یک پاک کن و یک مداد تراش مناسب همراه خود داشته باشید. هرگز از اتود و خودکار برای پاسخگویی به سوالات استفاده نکنید. در اینصورت پاسخنامه ی شما مورد قبول سازمان سنجش واقع نمی شود. همچنین ممکن است در صورت استفاده از اتود یا خودکار پاسخنامه ی شما آسیب ببیند. همچنین گزینه ی سوال مربوطه را به طور کامل با مداد پر کنید و از تیک زدن، علامت ضربدر یا پر کردن نصف گزینه خودداری کنید.

ممکن است اتاق یا سالنی که شما در آن امتحان می دهید ساعت دیواری نداشته باشد. پس برای مدیریت جلسه ی آزمون و مدیریت اصولی زمان حتما  یک ساعت  مچی سالم همراه خود داشته باشید.

از آن جایی که کنکور آزمونی نسبتا طولانی است و حدود چهار ساعت طول میکشد ممکن است احساس گرسنگی کنید و یا افت قند خون پیدا کنید.

می توانید با خود بطری آب و خوراکی های مفید مثل خرما و کشمش، آب و آبنبات همراه داشته باشید. می توانید خوراکی ها را پایین کنار صندلی خود قرار دهید.

پوشش جلسه آزمون

برای مدیریت جلسه ی آزمون، فقط به تمرکز و آرامش خود فکر کنید. یک لباس خیلی راحت بپوشید. از آنجایی که کنکور معمولا در فصل تابستان برگزار می شود توصیه می کنیم لباس های خنک و تابستانه بپوشید.

توصیه میکنیم کمی زودتر از ساعت شروع آزمون و بستن درهای حوزه ی امتحانی، در محل آزمون حاضر شوید.

هنگام ورود به حوزه با ملایمت و بدون استرس با توجه به تابلوهای راهنما شماره ی صندلی خود را پیدا کنید.

برای کسب اطمینان بیشتر شماره ی داوطلبی و مشخصات  مندرج روی کارت ورود به جلسه را با شماره ی صندلی کنترل کنید.

پس از تلاوت قرآن کریم و اعلام شروع آزمون، آرامش خود را حفظ کنید و دفترچه ی سوالات عمومی را بردارید و بسته بندی آن را باز کنید.

برای باز کردن بسته بندی، محل مخصوصی به صورت خط چین وجود دارد.عجله نکنید

مهم 

پس از باز کردن سوالات، اطلاعات درج شده روی آن را با اطلاعات کارت ورود به جلسه انطباق دهید. در صورت هرگونه مغایرت بین اطلاعات روی دفترچه ی سوالات با کارت ورود به جلسه، سریعا به مراقب آزمون اطلاع دهید.

در جلسه کنکور این مدلی عمل کنید

اگر در آزمون های آزمایشی قبلا پاسخگویی به سوالات را از یک درس خاصی شروع می کردید می توانید سر جلسه ی کنکور نیز همین کار را بکنید. به عنوان مثال اگر قبلا درس زیست را زودتر از بقیه ی دروس اختصاصی پاسخ میدادید می توانید روز کنکور هم ابتدا به سوالات درس زیست پاسخ دهید. اما اگر در آزمون های آزمایشی به ترتیب دفترچه جلو میرفتید پیشنهاد میکنیم روز آزمون هم  به ترتیب سوالات پیش بروید  و دروس را به ترتیب پاسخ دهید.

سوالات را با آرامش کامل بخوانید و پاسخ هر سوال را بلافاصله پس از رسیدن به پاسخ نهایی علامت بزنید. جواب دادن به سوالات را به زمان دیگری موکول نکنید. جواب هیچ سوالی را به صورت شانسی علامت نزنید زیرا کنکور نمره منفی دارد. یعنی هر سه پاسخ اشتباه، یک پاسخ صحیح را خنثی میکنند.

روی سوالات را به دقت بخوانید. گاهی یک کلمه ی کلیدی کوچک ممکن است باعث تغییر گزینه ی صحیح شود. پس از دقیق خواندن سوالات، تک تک گزینه ها را به دقت بررسی کنید. البته بهتر است در بررسی یک سوال غرق نشوید تا زمان را از دست بدهید.

می توانید برای پاسخگویی به سوالات از روش ضربدر منها و تکنیک زمان های نقصانی استفاده کنید. در ادامه با این دو تکنیک بیشتر آشنا خواهید شد.

بهتر است هر پنج سوال یک بار شماره ی سوالات را با جواب چک کنید.

انواع مدل سوالات کنکور و نحوه ی رفتار با هر کدام

سوالات هر آزمون ۴ نوع هستند و دفترچه ی سوالات هرکس با دیگری متفاوت است. پس بدون استرس و مقایسه ی خود با بغل دستی ها به سوالات جواب دهید.

اگر بخشی از یک درس را حذف کرده اید و مطالعه نکرده اید از پاسخ دادن به سوالات آن بخش بپرهیزید.

گاهی سختی بیش از حد سوالات یک درس که اتفاقی غیر قابل پیش بینی است، ممکن است شما را دچار تشویش و اضطراب کند. اگر سوالات یک درس بیش از حد انتظارتان سخت بود، اصلا استرس نداشته باشید و آرامش خود را حفظ کنید. زیرا اگر درسی خیلی سخت بود برای همه ی دانش آموزان سخت است حتی دانش آموزان بسیار قوی. پس روحیه ی خود را حفظ کنید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

تکنیک زمان های نقصانی:

مدیریت جلسه آزمون
چگونه جلسه آزمون خود را به بهترین شکل ممکن مدیریت کنیم

 

یکی از راه های مدیریت جلسه ی آزمون، تکنیک زمان های نقصانی است. شما می توانید برای این که به این تکنیک مسلط شوید، این تکنیک را در آزمون های آزمایشی به کار ببرید. برای این تکنیک کافیست یک ساعت مچ داشته باشید. زمان اتمام پاسخگویی به هر درس را بالای صفحه ی  سوالات آن بنویسید  و سعی کنید پاسخگویی به سوالات هر درس را کمی زودتر از زمان اصلی پایان آن تمام کنید. به عنوان مثال برای درسی که 15 دقیقه زمان پاسخگویی دارید، سعی کنید در 10 دقیقه تمام کنید. زمان اضافی را در تکنیک ضربدر منها استفاده کنید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

تکنیک ضربدر منها:

 

 

مدیریت جلسه آزمون کنکور و آزمون آزمایشی
چگونه جلسه آزمون خود را مدیریت کنیم

یکی دیگر از راه های مدیریت جلسه ی آزمون، تکنیک ضربدر منها است.

ابتدا سوالات را از لحاظ درجه ی سختی، شناسایی کنید. سوالات ساده سوالاتی هستند که شما به سرعت می توانید به آنها پاسخ دهید. حتی برای دروس حل کردنی مثل فیزیک یا شیمی، با یک بار خواندن روی سوال می توانید متوجه شوید که توانایی پاسخگویی به سوالی را دارید یا خیر. پاسخ سوالات ساده را زود علامت بزنید.

سوالات شبهه دار سوالاتی هستند که شما بین دو گزینه ی آن شک دارید و نمی توانید پاسخ درست را سریع تشخیص دهید. بهتر است کنار این سوالات یک علامت ضربدر بگذارید و به سوالات بعدی پاسخ دهید. پس از اتمام تمام سوالات می توانید برگردید و پاسخ سوالات ضربدر دار را پیدا کنید.

سوالات سخت سوالاتی هستند که پاسخ دادن به آنها برایتان بسیار دشوار است و یا آن مبحث را مطالعه نکرده اید. کنار این سوالات علامت منفی بگذارید و از این سوالات رد شوید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]کلام آخر:

اگر شما یک سال تمام تلاش خود را کرده اید و تمام نکات لازم برای مدیریت جلسه ی آزمون را نیز رعایت کرده اید، دیگر نگران نتیجه نباشید. مطمئن باشید بهترین نتیجه را کسب خواهید کرد. آرامش خود را حفظ کنید و با توکل بر خدا و امیدواری به جلسه ی کنکور بروید.

هر سوالی دارید در قسمت نظرات ارسال کنید

مهدی براتی مشاور و روانشناس تحصیلی

نویسنده کتاب 10 جهش طلایی تا رتبه 100[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message]

فایل صوتی زیر فوق العاده مهم هست ،حتما با دقت گوش دهید.

ذهن ما و ذهن ناخودآگاه ما چگونه مدیریت جلسه کنکور را برعهده می گیرید .مراقب افکار منفی و حتی مثبت خودتان باشید.

[/vc_message][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message]

مدیریت زمان در جلسه آزمون به صورت حرفه ای چگونه باید باشد

لینک دانلود

[/vc_message][/vc_column][/vc_row]

مهدی براتی

استاد مهدی براتی

کارشناس ارشد مشاوره و روانشناسی، نویسنده کتاب 10 جهش طلایی تا رتبه 100، و دارای 15 سال سابقه در زمینه مشاوره کنکور

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.