مشاور سبز

مدیریت زمان کنکور تجربی چگونه باید باشد؟

54

مدیریت زمان کنکور تجربی چگونه باید باشد؟

مهارت آزمون دادن مهارتی است که همه ی داوطلبان کنکوری باید یاد بگیرند اما متاسفانه گاهی مورد بی توجهی قرار می گیرد. عدم مدیریت جلسه ی آزمون یکی از مشکلات شایع میان شرکت کنندگان کنکور سراسری می باشد. با توجه به رقابت شدید در زیر گروه تجربی، مدیریت زمان کنکور تجربی نیز اهمیت زیادی دارد. در این مقاله در مورد اهمیت و نحوه ی مدیریت زمان کنکور تجربی صحبت خواهیم نمود.

اهمیت مدیریت زمان کنکور تجربی

مدیریت زمان کنکور تجربی ، قبولی در کنکور سراسری دغدغه ی بیش از نود درصد دانش آموزان و داوطلبان کنکور است. درست است که موفقیت در کنکور در گرو خوب درس خواندن است، اما خوب درس خواندن تنها آیتم موثر در قبولی در کنکور نیست.

اگر دانش آموزی ساعات زیادی را مطالعه کند اما با تکنیک ها و روش های تست زنی، روش اصولی مطالعه ی دروس، نحوه ی مدیریت جلسه ی آزمون و … آشنا نباشد ممکن است نتواند به نتیجه ی دلخواه خود برسد.
به علت تعداد بالای سوالات کنکور سراسری و زمان محدود ٤ ساعته، نحوه ی عملکرد دانش آموزان در روز آزمون نیز اهمیت زیادی دارد.

به عبارتی میتوان گفت فقط با خوب درس خواندن نمی توان به موفقیت در کنکور رسید و به دلیل محدودیت زمانی در پاسخگویی به سوالات کنکور، مدیریت زمان کنکور تجربی اهمیت زیادی دارد.

به طوری که اگر دانش آموزی خوب درس خوانده باشد اما با روش های مدیریت زمان کنکور تجربی آشنا نباشد ممکن است با کمبود وقت مواجه شود و نتواند به تعداد زیادی از سوالات پاسخ دهد.

پس یکی از اصول مهم برای موفقیت در کنکور، یاد گرفتن روش های مدیریت زمان کنکور تجربی و به کار گرفتن آنها در جلسات آزمون های آزمایشی و کنکور است.

در حقیقت اگر داوطلبی به خوبی روش های مدیریت زمان را یاد بگیرد به ندرت ممکن است پس از کنکور جملاتی مثل « در کنکور وقت کم آوردم» ، « عجله کردم و یا مدت زمان زیادی را صرف پاسخگویی به یک درس کردم » را بگوید.

تکنیک های مدیریت زمان کنکور تجربی

در کنکور داشتن سرعت عمل بسیار مهم است. همه ی افراد می توانند در مدت زمان مناسب به تعداد زیادی از سوالات پاسخ دست بدهند. اما تفاوت رتبه های برتر با بقیه ی داوطلبان در سرعت عمل و مهارت پاسخگویی به سوالات است.

رتبه های اول گروه آزمایشی تجربی به خوبی با تکنیک های مدیریت زمان کنکور تجربی آشنا هستند و آنقدر آن را به کار برده اند که به تسلط بالایی رسیده اند.

از جمله تکنیک های مدیریت زمان کنکور تجربی و دیگر زیرگروه ها عبارتند از:

• تکنیک ضربدر منها

image004 3

یکی از تکنیک های مدیریت زمان، تکنیک ضربدر منهاست.

متاسفانه تعداد زیادی از شرکت کنندگان کنکور وقتی دفترچه سوالات را تحویل می گیرند، به ترتیب دفترچه پیش می روند و تا به جواب یک سوال نرسند سراغ سوال بعدی نمی روند.

صرف زمان زیاد برای یک سوال اشتباه بزرگی است و احتمال دارد عواقب جبران ناپذیری داشته باشد و منجر به وقت کم آوردن شود.

زیرا گاهی ممکن است اولین سوالات یک درس دشوار و سوالات بعدی آن آسان باشند. اگر داوطلبی زمان زیادی را صرف سوالات دشوار کند، علاوه بر اینکه احتمال دارد به پاسخ صحیح نرسد، ممکن است زمان کافی برای پاسخگویی به سوالات آسان نداشته باشد و نتواند درصد خوبی در آن درس کسب نماید.

سوالات کنکور از دید داوطلبان سه نوع هستند: سوالات آسان، سوالات وقت گیر و سوالات دشوار و غیر قابل حل.

برای به کار گرفتن تکنیک ضربدر منها اولین کاری که هر داوطلبی بایستی انجام دهد این است که نوع هر سوال را شناسایی کند. یعنی تشخیص دهد سوالی که میخواهد به آن پاسخ دهد آسان است یا وقت گیر و یا غیر قابل حل؟

سوالات ساده معمولا سوالاتی هستند که در چهارچوب کتاب مطرح شده اند و پاسخگویی به آنها زیاد وقت گیر و دشوار نیست. همچنین سوالاتی که قبلا تست های مشابه زیادی با آن حل نموده اید نیز اغلب جزو سوالات ساده به شمار می روند. بهتر است وقتی با یک سوال ساده مواجه می شوید در پاسخ دادن به آن درنگ نکنید و آن را حل کنید و پاسخ آن را در پاسخ برگ علامت بزنید.

سوالات وقت گیر سوالاتی هستند که چندان دشوار نیستند اما پاسخ دادن به آنها زمان بیشتری می خواهد. اگر در جلسه ی آزمون و حتی جلسه کنکور احساس کردید سوالی وقت گیر است توصیه می کنیم در کنار آن یک علامت ضربدر بزنید و از کنار آن عبور کنید. معمولا داوطلبان در مواجه با این سوالات وسوسه می شوند و زمان زیادی را صرف پاسخگویی به آن می کنند.

سوالات دشوار و غیر قابل حد سوالاتی هستند که حتی با داشتن زمان زیاد قادر به حل آن نیستید. زیرا یا مباحث مربوط به این سوالات را نخوانده اید و یا حل نمودن این تیپ سوالات برایتان مشکل است. در کنار این دسته از سوالات یک علامت منها گذاشته و با خیال راحت از کنارشان رد شوید.

• تکنیک زمان های نقصانی

image006 6

از دیگر تکنیک های مدیریت زمان کنکور تجربی، تکنیک زمان های نقصانی می باشد که موجب می شود پس از یک بار خواندن سوالات و پاسخگویی به آنها به سادگی بتوانید یک بار دیگر پاسخ های خود را مرور کنید.

زمان پاسخگویی به سوالات دروس ادبیات، عربی، دین و زندگی و زبان انگلیسی از سوی سازمان سنجش به ترتیب ١٨، ٢٥، ١٧ و ٢٠ دقیقه اعلام شده است. در مجموع داوطلبان ٧٥ دقیقه زمان برای پاسخگویی به سوالات دروس عمومی دارند.

در تکنیک زمان های نقصانی بهتر است زمان پاسخگویی برای هر یک از سوالات عمومی ١٥ دقیقه در نظر گرفته شود.

زمان پاسخگویی در نظر گرفته شده از سوی سازمان سنجش برای دروس زمین شناسی، ریاضی، زیست، فیزیک و شیمی نیز به ترتیب ٢٠، ٤٧، ٣٦،٣٧ و ٣٥ دقیقه می باشد. توصیه می شود دانش آموزان برای دروس فوق به ترتیب ١٥، ٤٠، ٣٠، ٣٠ و ٣٠ دقیقه زمان صرف پاسخگویی نمایند.

پس از اتمام دفترچه سوالات اختصاصی نزدیک به نیم ساعت وقت اضافی دارید. در این زمان اضافی می توانید پاسخ های خود را مرور کنید.

• استراتژی بازگشت

image007 2

استراتژی بازگشت نیز یکی از تکنیک های مدیریت زمان کنکور تجربی است و به نوعی مکمل دو تکنیک قبلی می باشد.

پس از اینکه دو تکنیک قبلی را به کار گرفتید، در پایان زمانی اضافه خواهید داشت. در این زمان اضافی بهتر است یک بار دیگر سوالات را مرور کنید و در صورت تمایل به سراغ سوالاتی بروید که در کنار آنها علامت ضربدر گذاشته اید و سعی کنید آنها را حل کنید.

نکات کلیدی برای مدیریت جلسه و مدیریت زمان کنکور تجربی

image010

سعی کنید از هفت روز مانده به کنکور مطلب جدید مطالعه نکنید. روز قبل از کنکور نیز مطلب جدیدی نخوانید. بهتر است یک نگاهی به دفتر خلاصه نویسی خود داشته باشید. شام سبکی بخورید و تا حد امکان شب زود بخوابید تا صبح با انرژی بیدار شوید و سر جلسه ی کنکور احساس خواب آلودگی نداشته باشید.

هرگز یک روز مانده به کنکور از داروهای خواب آور استفاده نکنید. تا حد ممکن دوغ، ماست و غذاهایی که موجب خواب آلودگی می شوند میل نکنید.

دوش آب گرم قبل از خوابیدن میتواند باعث خوابی آرام شود.

هنگام ورود به حوزه ی آزمون آرامش خود را حفظ کنید. با آرامش کامل و با دقت به شماره داوطلبی خود، شماره صندلی خود را پیدا نمایید. در صورت وجود هر نوع مغایرت در اطلاعات، سریعا مراقبین را در جریان قرار دهید.

صبح به موقع بیدار شوید. برای تنظیم ساعت بیداری احتمالات را در نظر بگیرد. برای مثال ساعت خود را طوری تنظیم کنید که در صورت بروز هر نوع اتفاق غیر منتظره مثل خرابی ماشین نیز بتوانید به موقع به حوزه ی آزمون خود برسید.

حتما اطلاعات روی کارت ورود به جلسه و شماره داوطلبی روی صندلی را تطبیق دهید.

برای جلوگیری از بروز هر نوع مشکل حتما دو مداد مشکی نرم، مداد تراش و پاک کن به همراه داشته باشید.

پس از باز کردن دفترچه سوالات، حتما اطلاعات موجود روی آن را به دقت بررسی نمایید و از صحت آنها اطلاع کسب نمایید.

دانش آموزان زیادی ترتیب پاسخگویی به سوالات را بهم میزنند و ابتدا سراغ دروسی می روند که تسلط بالایی در آن دارند و یا برعکس ابتدا سراغ پاسخگویی به سوالات درسی می روند که برایشان دشوارتر است. بهتر است ترتیب دروس را رعایت کنید. بهم زدن ترتیب دروس موجب بهم خوردن توازن در پاسخگویی به سوالات نی شود.

امیدوار باشید و هرگز نگرانی به خود راه ندهید. حتی اگر بتوانید به طور میانگین به شش الی هفت سوال از هر ده سوال پاسخ صحیح دهید، میتوانید به تراز خیلی خوبی برسید. پس بهتر است به جای عجله کردن یا نگرانی بیش از حد با آرامش و اطمینان کامل تک تک سوالات را بخوانید و پاسخ دهید.

استفاده از تکنیک ضربدر منها و تکنیک زمان های نقصانی و استراتژی بازگشت را فراموش نکنید.

بهتر است برای اینکه بتوانید از تکنیک زمان های نقصانی استفاده کنید، زمان در نظر گرفته شده با این تکنیک را در دفترچه یادداشت کنید.

برای مدیریت زمان کنکور تجربی بهتر است دفترچه سوالات را ورق نزنید. این کار موجب از دست دادن زمان و به هم خوردن تمرکز می شود.

حتما همان لحظه که به پاسخ می رسید، پاسخ ها را در دفترچه سوالات و پاسخ برگ علامت بزنید. هرگز علامت زدن در پاسخ برگ را به پایان آزمون موکول نکنید. سالانه تعداد زیادی از داوطلبان مرتکب این اشتباه می شوند و با کمبود وقت مواجه می شوند.

حین پاسخگویی به سوالات، برای جلوگیری از بروز هر نوع خطا در پاسخگویی فقط روی همان سوال تمرکز کنید. اگر به هر مسئله ی دیگری به جز سوال مربوطه فکر کنید، ممکن است حواستان پرت شود و زمان از دستتان برود.

برای اینکه از بروز هر نوع اشتباه هنگام علامت زدن پاسخ سوال ها جلوگیری شود. به ازای هر ده سوال مجددا پاسخ های دفترچه و پاسخ های پاسخ برگ را کنترل کنید تا مطمئن شوید سوالات را درست علامت زده اید.

به علت طولانی بودن زمان آزمون، سعی کنید مواد قندی به همراه داشته باشید. بهتر است همراه خود آب معدنی، آبمیوه ی طبیعی، خرما، شکلات و … داشته باشید تا در صورت افت قند خون یا احساس تشنگی و گرسنگی از آنها میل نمایید.

سوالاتی را که دشوار هستند و پاسخ آنها را بلد نیستید، هرگز به طور شانسی علامت نزنید. کنکور نمره منفی دارد و شانسی پاسخ دادن به سوالات ممکن است عواقب بدی داشته باشد. همچنین اگر یک مبحث مشخصی را مطالعه نکرده اید از کنار سوالات آن به سادگی رد شوید و تلاش نکنید سوالات مربوط به آن مبحث را پاسخ دهید.

تا جایی که ممکن است به پاسخ برگ داوطلبان دیگر نگاه نکنید و وضعیت خود را با آنها مقایسه نکنید. زیرا دفترچه ی هر داوطلب شخصی است و در کنکور هیچ چیزی قابل پیش بینی نیست.

اگر احساس کردید سوالات یک درس سخت تر از حد معمول هستند، نگران نباشید و امید خود را از دست ندهید. زیرا این دشواری شامل حال همه ی داوطلبان می شود نه تنها شما!

مهدی براتی

استاد مهدی براتی

کارشناس ارشد مشاوره و روانشناسی، نویسنده کتاب 10 جهش طلایی تا رتبه 100، و دارای 15 سال سابقه در زمینه مشاوره کنکور

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.