مشاور سبز

روش مطالعه ی ریاضی برای کنکور چگونه باید باشد؟

در یادگیری ریاضی تمرین بسیار مهم است.

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

روش مطالعه ی ریاضی برای کنکور:

روش مطالعه ریاضی یکی از مهمترین دروس رشته ی ریاضی فیزیک و علوم تجربی است که اگر دانش آموزان روش صحیح مطالعه ی ریاضی را یاد بگیرند، قطعا درصد نسبتا بالایی در این درس کسب خواهند کرد که نقش بسیار زیادی در موفقیت آنها خواهد داشت. ریاضی درسی است کاملا مفهومی که تنها راه موفقیت در آن تمرین و تکرار و تست زنی زیاد است.

 درسی سرنوشت ساز
ریاضیات همیشه یکی از اصلی ترین و مهمترین دروس دوران تحصیل بوده و اهمیت زیادی دارد.

 

اهمیت و کاربردهای درس ریاضی:

ریاضیات همیشه یکی از اصلی ترین و مهمترین دروس دوران تحصیل بوده و اهمیت زیادی دارد. تسلط در ریاضی نه تنها باعث موفقیت می شود بلکه موجب می شود قدرت حل مسائل نیز شخص نیز افزایش یابد. علاوه بر این مباحث مختلف ریاضی در زندگی روزمره نیز بسیار به دردتان خواهد خورد. درس ریاضی با سایر علوم نیز ارتباط گسترده ای دارد به طوری که در بیشتر رشته های دانشگاهی نیز باید تعداد مشخصی واحد ریاضیات بگذرانید.

روش مطالعه ی ریاضی چگونه باید باشد؟

هنگامی که دانش آموزان قصد شرکت در کنکور را دارند، با سوالاتی از قبیل چگونه ریاضی را بخوانم؟ از کدام مبحث شروع کنم؟ در طول هفته چقدر تست حل کنم و … مواجه می شوند که ممکن است تبدیل به دغدغه ی آنها شود.

درس ریاضی درسی است کاملا مفهومی که بیشتر موضوعات آن با یکدیگر مرتبط می باشند و اگر دانش آموزی مطلبی را به طور کامل درک نکند، ممکن است در درک و فهم مباحث دیگر نیز با مشکلاتی روبرو شود. پس برای مطالعه ی ریاضی و آموختن کامل آن باید وسواس زیادی به خرج دهید.

کتاب درسی را منبع اصلی مطالعه ریاضی  قرار دهید:

اولین کاری که برای یادگیری ریاضی باید انجام دهید این است که مباحث کتاب درسی را با دقت بالا مطالعه کنید و سعی کنید همه ی مطالب کتاب را یاد بگیرید.

کتاب درسی، منبع اصلی
پس از حل تمرینات موجود در کتاب درسی، برای افزایش تسلط خود نمونه سوالات مربوط به آن را حل کنید.

اگر در بعضی مسائل به مشکل برخوردید بهتر است در سریعترین زمان ممکن سوالات خود را از دبیرتان بپرسید و نسبت به رفع اشکال اقدام کنید. پس کتاب های مدرسه را به ترتیب و با دقت زیاد مطالعه کنید.

پس از مطالعه ی هر مبحث حتما تمرینات کتاب درسی را برای خودتان حل کنید.

هنگام مطالعه ریاضی تمرینات و نمونه سوالات بیشتری حل کنید:

پس از حل تمرینات موجود در کتاب درسی، برای افزایش تسلط خود نمونه سوالات مربوط به آن را حل کنید. برای افزایش راندمان مطالعه بهتر است تمرینات ریاضی را بلافاصله پس از مطالعه ی جزوه و کتاب درسی شروع کنید تا مطالب در ذهنتان تثبیت شوند.

 

در یادگیری ریاضی تمرین بسیار مهم است.
اما شما زمانی قادر خواهید بود بر تست زنی تسلط یابید که مطالب را به طور عمیق یاد گرفته باشید

البته اگر بار اولی است که تمرینی را حل می کنید و قادر به پاسخگویی سوالی نیستید می توانید از کتاب درسی کمک بگیرید. در مراحل بعدی حل تمرین و تست زنی بهتر است سعی نمایید به هیچ عنوان از کتاب درسی و جزوه کمک نگیرید.

تصور غلطی که بین بیشتر دانش آموزان کنکوری رایج است این است که برای موفقیت در ریاضی تنها راه تست زنی بسیار زیاد است و کتاب درسی اهمیت چندانی ندارد. باید بگوییم این یک تصور کاملا اشتباه است که میتواند منجر به خسارات جبران ناپذیری شود.

درست است که تست زنی برای کنکور اهمیت بسیار بالایی دارد، اما شما زمانی قادر خواهید بود بر تست زنی تسلط یابید که مطالب را به طور عمیق یاد گرفته باشید و سپس به سراغ تست زنی بروید.

اگر موقع مطالعه ی ریاضی و تست زنی با نکات جدیدی مواجه شدید، بهتر است نکات را در دفترچه ای جداگانه یادداشت کنید. در تست زنی بهتر است ابتدا تعدادی تست طبقه بندی شده و تالیفی حل نمایید و بعد از آن سوالات ریاضی کنکور سالهای قبل را حل کنید تا با سبک سوالات کنکور آشنا شوید.

البته طبیعی است که دانش آموزان رشته ی ریاضی فیزیک در درس ریاضی قوی تر از دانش آموزان علوم تجربی می باشند. به همین دلیل دانش آموزان رشته ی علوم تجربی باید برای مطالعه ی ریاضی و یادگیری آن تلاش مضاعفی داشته باشند.

روش مطالعه ی ریاضی برای دانش آموزان 

هنگام مطالعه ی ریاضی نقش فعالی داشته باشید:

ریاضی درسی نیست که فقط با شنیدن و مطالعه ی جزوه بتوانید آن را به طور کامل بیاموزید. بخش اعظمی از یادگیری ریاضی در گروی تمرین مستمر است. برای تمرین فعالانه باید تمام تمرینات کتاب را به خوبی یاد بگیرید. پس بهتر است در ارائه ی تکالیف درسی مدرسه و حل تمرین تنبلی نکنید.

منظم مطالعه کنید:

بیشتر مباحث ریاضی ارتباط نزدیکی با هم دارند. برای اینکه بتوانید بیشتر مطالب را  به خوبی یاد بگیرید لازم است سر کلاس درس به خوبی به سخنان دبیر گوش دهید و پس از اتمام کلاس، مطالب آن روز را مرور کنید‌. این کار باعث می شود شما در فهم و یادگیری مطالب جلسه ی بعدی نیز مشکل زیادی نداشته باشید و به سرعت مطالب را یاد بگیرید.

زمان کافی برای مطالعه ی ریاضی در نظر بگیرید:

با توجه به اهمیت بالای درس ریاضی باید به حد کافی آن را مطالعه کنید. اگر جزو دانش آموزانی هستید که پایه ی ریاضی  خوبی ندارید، لازم است زمان مطالعه ی ریاضی را افزایش دهید‌.

بهتر است از حفظ کردن مطالب به شدت بپرهیزید. بهتر است به جای حفظ کردن فرمول ها و … روش کلیدی به دست آوردن فرمول را یاد بگیرید.

معمولا از یک فرمول میتوان در چندین مسئله استفاده کرد. اما اگر با سوالی مواجه شدید که به نظرتان غیر قابل حل بود، میتوانید از دبیر و دوستان خود سوال کنید.

در هنگام مطالعه ریاضی اعتماد به نفس خود را حفظ کنید:

بیشتر دانش آموزان وقتی اسم ریاضی را می شنوند، دچار استرس می شوند و اعتماد به نفس خود را از دست می دهند. مسئله ی مهم دیگر در یادگیری ریاضی حفظ اعتماد به نفس و آرامش است. حتی اگر نتوانستید به تعدادی از تست ها پاسخ صحیح دهید، ناامید نشوید و همچنان به تلاش کردن ادامه دهید.

خلاصه نویسی کنید:

با توجه به حجم بالای مطالب، فرمول ها و اثبات ها بهتر است هنگام مطالعه ی ریاضی خلاصه از فرمول های هر مبحث را در کاغذی یادداشت نمایید و در فواصل منظم آنها را مرور نمایید.

در تست زنی تعادل ایجاد کنید:

همانطور که قبلا اشاره شده، در اولین مرحله ی تست زنی برای هر درسی باید به تست زنی آموزشی پرداخت. درس ریاضی نیز از این قاعده جدا نمی باشد. بعد از مطالعه ی ریاضی باید تعداد مناسبی تست آموزشی حل نمایید. تعداد تست های که حل می کنید باید با حجم و درجه ی دشواری هر موضوع متناسب باشد. اگر یک مبحث خاص را به صورت کامل نخوانده اید، بهتر است پیش از تست زنی به یادگیری آن بپردازید.

مباحث آسان ریاضی:

مباحثی که دانش آموزان تجربی میتوانند به خوبی یاد بگیرند و درصد خوبی کسب کنند‌:

آنالیز ترکیبی و احتمال:

مبحث احتمال در کتاب ریاضی پایه ی یازدهم و دوازدهم و مبحث آنالیز ترکیبی در کتاب ریاضی دهم مطرح شده اند. از این دو مبحث  به طور متوسط سالانه سه تست مطرح می شود. مزیت مبحث آنالیز و احتمال این است که هیچ پیوستگی خاصی با دیگر مباحث ندارند و با مطالعه ی خوب میتوان به هر سه سوال مطرح شده از این بخش پاسخ صحیح داد. بعضی دانش آموزان در این مبحث مشکل دارند، اما از یاد نبرید که تنها راه یادگیری آنالیز و احتمال تست زنی زیاد است.

آمار:

درس آمار نیز یکی از دروس ساده است که معمولا ۲ سوال از آن در کنکور مطرح می گردد. سوالات آمار به گونه ای مطرح می شوند که همه ی دانش آموزان با مطالعه ی مناسب می توانند به آن پاسخ دهند. معمولا از مبحث دسته بندی داده ها و واریانس سوال مطرح می شود. اما گاهی شاهد سوالات حفظی نیز در این درس هستیم.

ماتریس:

ماتریس هم یکی از آسان ترین مباحث ریاضی متوسطه است که به طور معمول ۱ سوال از آن مطرح می شود. مبحث ماتریس ارتباطی به سایر مباحث ندارد و با یادگیری آن خواهید توانست به ۱ سوال پاسخ صحیح بدهید. طراحان کنکور علاقه ی زیادی به ضرب ماتریس ها و معادلات ماتریسی دارند. البته حین حل کردن ضرب ماتریس ها باید بسیار دقت داشته باشید.

دنباله ها:

مبحث دنباله و تصاعد یکی از آسان ترین مباحث ریاضی است که به طور متوسط یک سوال در کنکور از آن خواهید داشت. برای اینکه به راحتی بتوانید به یک سوال مبحث دنباله و تصاعد سوال پاسخ دهید، باید مبحث دنباله و تصاعد را همزمان مطالعه کنید.

تابع:

تابع یکی از مباحث گسترده ی ریاضی است که شاید کمی دشوار برسد. اما پس از مطالعه متوجه خواهید شد این مبحث حین گستردگی بسیار ساده است و با کمی تمرین و تکرار قادر خواهید بود به سوالات مطرح شده ی از این بخش پاسخ دهید. از مبحث تابع حداقل یک تست در کنکور سراسری خواهید داشت.

نکات مهم برای یادگیری ریاضی: 

اگر با سوال دشواری مواجه شدید، ابتدا سعی کنید آن را خودتان حل کنید. اما اگر زمان زیادی گذشت و نتوانستید به جواب برسید از پاسخنامه کمک بگیرید. فراموش نکنید زمان مطالعه ی ریاضی استفاده از پاسخنامه راه حل آخر است و هرگز نباید در همان ابتدای کار به سراغ پاسخنامه بروید.

داوطلبان رشته ی ریاضی از مبحث هندسه غافل نشوند. این مبحث به طور معمول ۸ سوال را در کنکور سراسری به خود اختصاص میدهد که معمولا مشابه سوالات سال های گذشته است. بنابراین با مطالعه ی این مبحث و حل تست های سال های قبل خواهید توانست به این ۸ سوال پاسخ دهید.

برای مطالعه ی ریاضی و یادگیری موثر آن باید ابتدا دیدگاه خود را نسبت به این درس تغییر دهید و فراموش نکنید تنها راه موفقیت در این درس تمرین و تکرار است.

پیش از اینکه اقدام به حل سوالی نمایید، باید صورت مسئله را تجزیه و تحلیل کنید و راه حل های مناسب را در نظر بگیرید.

هنگام مطالعه ی ریاضی از حل کردن ذهنی سوالات بپرهیزید. فراموش نکنید تنها راه موثر یادگیری ریاضی حل کردن و نوشتن آن روی کاغذ است.

زمان مطالعه ی ریاضی را افزایش دهید‌.
بهتر است از حفظ کردن مطالب به شدت بپرهیزید.

 

دقت خود را افزایش دهید. بعضی از دانش آموزان روند حل مسئله ای را به خوبی می دانند، اما گاهی بر اثر یک بی دقتی  علامت منفی را نادیده میگیرند یا آن را مثبت در نظر میگیرند، در نتیجه به پاسخ اشتباه می رسند.

موثرترین روش برای یادگیری هر درسی، توضیح دادن آن به دیگران است. اگر مبحثی را خوانده اید و می خواهید تسلط خود را بالا ببرید، می توانید آن را به دوستان خود توضیح دهید‌.

هنگام مطالعه ی ریاضی از حل کردن ذهنی سوالات بپرهیزید
بعضی از دانش آموزان روند حل مسئله ای را به خوبی می دانند،

کلام آخر!

در پایان باید بگوییم درس ریاضی درسی است شیرین، پیچیده و مفهومی که بیشتر دانش آموزان با شنیدن آن دچار استرس می شوند. اما با کمک گرفتن از روش های اصولی مطالعه ی ریاضی، تمرین و تست زنی زیاد قطعا خواهید توانست به درصد بالایی از سوالات این بخش پاسخ دهید. تسلط بر درس ریاضیات نه تنها در کنکور، بلکه در زندگی روزمره و حتی تحصیلات دانشگاهی بسیار به شما کمک خواهد کرد.

توضیح دادن ریاضی به دیگران، موجب تثبیت آن در ذهن می شود.
در پایان باید بگوییم درس ریاضی درسی است شیرین، پیچیده و مفهومی که بیشتر دانش آموزان با شنیدن آن دچار استرس می شوند

[/vc_column_text][ucaddon_uc_simple_bg_audio_player heading=”بودجه بندی مباحث ریاضی برای کنکور” audio_file=”https://moshaversabz.com/wp-content/uploads/2020/03/بودجه-بندی-مباحث-مهم-ریاضی-کنکور.mp3″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message style=”square”]

13نکته ی بسیار مهم در رابطه با درس ریاضی که باید بدانید.

اینجا بخوانید

[/vc_message][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”white”]

بهترین روش های تست زنی برای کنکور کدام روش ها هستند.

برای مطالعه کلیک کنید.

[/vc_message][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_style=”3d” style=”square” message_box_color=”grey”]

دانلود pdf مقاله روش مطالعه ریاضی برای کنکور (همین مقاله)

لینک دانلود

[/vc_message][/vc_column][/vc_row]

مهدی براتی

استاد مهدی براتی

کارشناس ارشد مشاوره و روانشناسی، نویسنده کتاب 10 جهش طلایی تا رتبه 100، و دارای 15 سال سابقه در زمینه مشاوره کنکور

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.