مشاور سبز

معدل دیپلم چگونه محاسبه می شود؟

محاسبه معدل دیپلم

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

معدل دیپلم چگونه محاسبه می شود؟

در‌ مقالات قبل به طور مفصل درباره ی روش تست زنی دروس مختلف، روش ها و تکنیک های کلی تست زنی، رمز موفقیت در تحصیل و تاثیر معدل در کنکور صحبت کردیم.

در این مقاله قصد داریم به طور مفصل درباره ی محاسبه ی معدل دیپلم و طرح ترمیم معدل و سوالات پیرامون آن صحبت کنیم. با ما همراه باشید!

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

معدل کل دیپلم چیست؟

بحث تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور بحث جدیدی نیست و همانطور که اطلاع دارید نمرات آزمون های نهایی دو پایه ی  آخر دوره ی متوسطه تاثیر بسیار زیادی در نتیجه ی کنکور دارد.  با توجه به این موضوع، زمان ثبت نام در کنکور  ذهن بسیاری از داوطلبان درگیر موضوع معدل و تاثیر آن در کنکور شده است. بیشتر داوطلبان و دانش آموزان با سوالاتی مثل معدل کل دیپلم چیست و چه تفاوتی با معدل کتبی نهایی دارد؟ نحوه ی محاسبه ی معدل دیپلم و معدل کتبی نهایی چگونه است؟ یا چگونه می توانیم نمرات پیشین خود را بهبود بخشیم مواجه هستند. حتی ممکن است دانش آموزانی که نمرات خوبی کسب نکرده اند نگران باشند. توصیه میکنیم صبور باشید و این مقاله را با دقت و تا انتها مطالعه کنید.

image2 4

 معدل دیپلم چگونه محاسبه کنید؟

معدل دیپلم برای دانش آموزان نظام جدید عبارت است از میانگین نمرات سه سال پایانی دوره ی دبیرستان یعنی پایه ی دهم، یازدهم و دوازدهم. اما برای دانش آموزان نظام قدیم میانگین نمرات پایه های اول، دوم و سوم دبیرستان همان معدل دیپلم است. نمرات دوره ی پیش دانشگاهی برای دانش آموزان نظام قدیم، به صورت جداگانه صادر می شود.آن دسته از داوطلبان کنکور که مدرک دیپلم خود را از سال ۱۳۸۴ به بعد و مدرک پیش دانشگاهی خود را از سال ۱۳۹۱  به بعد دریافت نموده اند می توانند از حداکثر تاثیر سی درصدی مثبت معدل کتبی نهایی در کنکور بهره مند شوند. اما نحوه ی محاسبه ی معدل دیپلم چگونه است؟

KF Kaarnaame Dabirestan 1390 93[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

نحوه ی محاسبه ی معدل دیپلم:

در محاسبه ی معدل دیپلم، تعداد واحد دروس نیز مورد توجه است. یعنی نمره ی سالانه ی هر درس در تعداد واحد آن ضرب می شود و در پایان مجموع نمرات بر تعداد کل واحدهای درسی تقسیم می شود و این گونه معدل دیپلم محاسبه می شود.

مراحل و نحوه ی محاسبه ی معدل دیپلم عبارتند از:

‌۱) ابتدا نمره قبولی هر درس را ضرب در تعداد واحد آن درس نمایید. ۲) تمامی نمرات را با هم جمع کنید. ۳) عدد به دست آمده از مرحله ی قبل را بر تعداد کل واحدهای درسی تقسیم نمایید. عدد حاصله معدل دیپلم شماست.

همانگونه که مستحضرید میزان تاثیر هر درس با تعداد واحدهای آن، ارتباط مستقیمی دارد‌. هر چه تعداد واحدهای یک درس بیشتر باشد اهمیت آن درس نیز بیشتر است. معمولا در دوره ی متوسطه بیشترین واحد دروس ۴ است.

معدل دیپلم با معدل کتبی تفاوت دارد.

معدل کتبی نهایی در واقع معدل امتحاناتی است که به صورت نهایی و کشوری برگزار شده اند. معدل کتبی دانش آموزان نظام جدید  فقط نمرات سال دوازدهم است. در حالی که برای دانش آموزان نظام قدیم  معدل کتبی نمرات پایانی سال سوم دبیرستان است. نحوه ی تاثیر معدل در کنکور برای دانش آموزان نظام قدیم و نظام جدید نیز متفاوت است.

تاثیر ۳۰ درصدی معدل در کنکور برای دانش آموزان نظام جدید فقط مربوط به معدل پایه ی دوازدهم است. در حالی که تاثیر ۳۰ درصدی برای داوطلبان نظام قدیم به صورت ترکیبی است، یعنی ۲۵ درصد معدل دیپلم و ۵‌ درصد معدل پیش دانشگاهی در نمره ی کنکور تاثیر دارند.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

برای دریافت کد سوابق تحصیلی، به سامانه ی مخصوص سوابق تحصیلی مراجعه کنید.
اگر از زمان فارغ التحصیلی شما چندین سال گذشته و درباره ی سوابق تحصیلی خود اطلاعات چندانی در دست ندارید،

اگر از زمان فارغ التحصیلی شما چندین سال گذشته و درباره ی سوابق تحصیلی خود اطلاعات چندانی در دست ندارید، می توانید به سامانه ی جمع   آوری اطلاعات و سوابق تحصیلی داوطلبان به آدرس dipcode.medu.ir مراجعه کنید و اطلاعات شخصی لازم را وارد نمایید. پس از تایید صحت اطلاعات یک کد سوابق تحصیلی دریافت خواهید کرد که سوابق تحصیلی شما را نشان میدهد. البته به این نکته توجه داشته باشید که کد سوابق تحصیلی فقط برای داوطلبانی است که در یکی از رشته های تجربی، ریاضی یا انسانی فارغ التحصیل شده اند.

تفاوت معدل کتبی و معدل دیپلم
برای محاسبه ی معدل کتبی خود می توانید از روشی که در ادامه به آن می پردازیم استفاده کنید.

محاسبه ی معدل پایه دوازدهم:

برای محاسبه ی معدل کتبی خود می توانید از روشی که در ادامه به آن می پردازیم استفاده کنید.

۱) معدل کتبی دوازدهم تجربی

برای محاسبه ی معدل کتبی تجربی نخست یک‌ صفحه کاغذ بردارید و یک جدول با چند ردیف و ۴ ستون رسم کنید. تعداد ردیف ها باید برابر با تعداد دروس باشد. در ستون اول نام دروس را بنویسید‌‌. در ستون دوم تعداد واحد دروس را و در ردیف سوم نمره ای که کسب کرده اید را یادداشت کنید.‌ ستون چهارم نیز مخصوص حاصل ضرب نمره ی هر درس در تعداد واحد آن است.

اکنون نمرات ردیف چهارم را با هم جمع کنید و عدد به دست آمده را تقسیم بر ۲۹ کنید. عدد حاصله معدل کتبی نهایی پایه دوازدهم شماست‌. تعداد واحد دروس در پایه دوازدهم تجربی به صورت زیر است: دین و زندگی (۲)، عربی (۲)،  فارسی  (۳)، زبان انگلیسی (۴)، ریاضی (۴)، زیست شناسی (۴)، فیزیک (۳)، شیمی (۴)، سلامت و بهداشت (۲)، علوم اجتماعی (۲)

۲) معدل کتبی دوازدهم ریاضی:

برای محاسبه معدل کتبی دوازدهم ریاضی نیز باید جدولی با ۴ ستون و  ۱۱ ردیف بکشید که ستون اول شامل اسامی دروس، ستون دوم شامل ضرایب هر درس و ستون سوم مخصوص نمره ی کسب شده در آزمون باشد. سپس نمره ی هر درس را در ضریب آن ضرب کرده و در ستون چهارم یادداشت کنید. مجموع اعداد ستون چهارم را تقسیم بر ۲۹ کنید. عدد به دست آمده معدل کتبی دوازدهم شماست.

ضرایب دروس پایه دوازدهم ریاضی به صورت زیر است: دین و زندگی (۲) عربی (۲) فارسی (۲) زبان انگلیسی (۴)  هندسه  (۲) حسابان  (۳)  ریاضیات گسسته  (۲) فیزیک  (۴) شیمی(۴)  سلامت و بهداشت (۲) علوم اجتماعی (۲)

۳) معدل کتبی دوازدهم انسانی:

برای محاسبه ی معدل دوازدهم انسانی نیز باید مثل بقیه رشته ها جدولی رسم کنید.که ۱۱ ردیف و ۴ ستون داشته باشد. به ترتیب  نام دروس، ضرایب و نمرات هر درس را بنویسید. سپس حاصلضرب نمره ی هر درس را در تعداد واحد آن ضرب کنید و عدد به دست آمده را در ستون چهارم یادداشت کنید. در پایان نمرات ستون چهارم را جمع کنید و عدد حاصله را بر ۲۷ تقسیم نمایید. عدد به دست آمده معدل کتبی دوازدهم شماست.  ضرایب دروس انسانی به صورت زیر است: دین و زندگی  (۴) عربی  (۲) فارسی (۲) زبان انگلیسی (۴) ریاضیات و آمار (۲) علوم و فنون ادبی (۲) جغرافیا (۲) تاریخ (۲) جامعه شناسی (۳) فلسفه (۲) سلامت و بهداشت (۲)[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

طرح ترمیم معدل کل دیپلم چگونه است!

معدل دیپلم
طرح ترمیم معدل، راه جبران نمرات نهایی

این طرح مخصوص دانش آموزانی است که معدل دیپلم پایینی دارند. با توجه به تاثیر مثبت معدل در نتیجه ی کنکور و شرایط خاص برخی دانشگاه ها و اهمیت وارد نمودن دقیق معدل هنگام ثبت نام در کنکور، دانش آموزانی که معدل کل دیپلم پایینی دارند می توانند در طرح ترمیم معدل کل دیپلم شرکت کنند. طرح ترمیم معدل کل دیپلم برای داوطلبانی است که مدرک دیپلم دوره متوسطه خود را پس از سال ۱۳۸۴ و گواهی اتمام دوره پیش دانشگاهی را از سال ۱۳۹۱ دریافت نموده اند.

طرح ترمیم معدل فقط برای شرکت در کنکور سراسری

علاوه بر این ترمیم نمرات فقط برای دروس سال دوازدهم ممکن است و نمرات پایه ی پیش دانشگاهی قابل تغییر نیست.  طرح ترمیم معدل فقط برای شرکت در کنکور سراسری برگزار می شود و هیچ تاثیری در محاسبه ی معدل دیپلم شما ندارد و ریز نمرات شما و معدل کل دیپلم برای گواهی پایان تحصیلات دوره ی متوسطه تغییر نخواهد کرد. پس اگر برای افزایش شانس قبولی در دانشگاه های خاص مثل دانشگاه فرهنگیان را دارید، باید بگوییم طرح ترمیم معدل هیچ تاثیری روی معدل دیپلم شما ندارد.

البته لازم به ذکر است که هیچ قانونی برای تعداد دروسی که تمایل دارید برای ترمیم معدل شرکت نمایید وجود ندارد و حتی می توانید برای همه ی دروس در طرح ترمیم معدل شرکت کنید.

 

البته باید این نکته را نیز ذکر کنیم که اگر در طرح ترمیم معدل نمرات شما کمتر از نمرات پیشین شد، نمرات جدید تاثیری روی نمره ی قبلی شما ندارد. اما اگر نمرات شما بالاتر شد، معدل شما تغییر پیدا خواهد کرد. پس جای هیچ نگرانی نیست، طرح ترمیم معدل هیچ تاثیر سوئی روی معدل شما ندارد. البته باید توجه کنید که هر داوطلبی قادر است فقط یک بار در طرح ترمیم معدل شرکت کند.

شرایط لازم برای ثبت نام در طرح ترمیم معدل

به طور معمول زمان ثبت نام طرح ترمیم معدل یک ماه پیش از امتحانات نهایی می باشد. طرح ترمیم معدل سه بار در سال و در ماه های خرداد، شهریور و دی برگزار می شود و همانگونه که گفته شد هر داوطلب قادر است تنها یک بار در این طرح شرکت نماید. معمولا ثبت نام طرح ترمیم معدل در مدارس دولتی بزرگسالان انجام می شود و داوطلبان باید در منطقه ای اقدام به ثبت نام در طرح نمایند که قبلا نیز در همان منطقه در امتحانات نهایی شرکت کرده اند. هنگام ثبت نام هزینه ی چاپ و تصحیح اوراق از شما دریافت می شود که این هزینه معمولا برای هر درس حدود ۲۰ هزار تومان می باشد.

سوالات رایج در مورد طرح ترمیم معدل:

 ۱) اگر پس از شرکت در طرح ترمیم معدل، نمره ای کمتر از نمره ی پیشین کسب کنیم، چکار باید انجام دهیم؟

طبق مطالب گفته شده، اگر در طرح ترمیم نمره ای کمتر از نمره  ی قبلی خود کسب نمایید، نمره ی بالاتر برای شما اعمال می شود.

۲) آیا پس از شرکت در طرح نمرات کارنامه تغییری میکند؟

خیر. ترمیم معدل فقط برای کنکور سراسری است و نمرات این طرح در کارنامه کتبی دیپلم شما ثبت نمیشود. پس از ثبت نام و قبولی در کنکور این نمرات به طور سیستماتیک برای سازمان سنجش ارسال خواهد شد.

۳)  برای شرکت در طرح ترمیم معدل، از چه منابعی باید استفاده کنیم؟

تمامی امتحانات طرح ترمیم معدل بر اساس منابع درسی نظام جدید است. بنابراین برای شرکت و قبولی در این طرح باید کتب درسی نظام جدید را مطالعه نمایید.

۴) آیا ترمیم معدل برای پذیرفته شدن در دانشگاه ها صرفا بر اساس سوابق تحصیلی موثر است؟

خیر. طرح ترمیم معدل فقط برای شرکت در کنکور سراسری است و هیچ گونه تاثیری در کارنامه ی کتبی و معدل کل دیپلم شما ندارد.

جمع بندی:

image1 2

با توجه به اهمیت بالای سوابق تحصیلی در کنکور، نمرات نهایی بالا می توانند بسیار تاثیرگذار باشند و شانس قبولی در رشته های خوب را افزایش دهند. اما نمرات کتبی نهایی با معدل دیپلم متفاوت است. برای محاسبه ی معدل دیپلم از میانگین وزنی تمام دروس سه سال دوره ی متوسطه یعنی دهم، یازدهم و دوازدهم استفاده می شود. حال اینکه معدل کتبی نهایی فقط میانگین وزنی دروسی است که به صورت نهایی و کشوری برگزار شده اند. تعداد واحد دروس در محاسبه ی معدل دیپلم و معدل کتبی نهایی تاثیر دارند و هر چه درسی تعداد واحد بیشتری داشته باشد، تاثیر بیشتر روی معدل خواهد داشت. با توجه به اهمیت معدل کتبی نهایی، طرح ترمیم معدل سالانه در سه نوبت برگزار می شود که هیچ تاثیری در محاسبه ی معدل دیپلم ندارد و فقط برای شرکت در آزمون سراسری است.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”5318″ img_size=”large” alignment=”right”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_style=”3d” style=”square”]

با شرکت در طرح جهش (طرح کلاس مشاوره) با هزینه ای بسیار کم بدون دغدغه و با خیال راحت درس بخوانید.

جزییات بیشتر

[/vc_message][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_style=”solid” style=”square” message_box_color=”vista_blue”]

آزمون آزمایشی و دلیل شرکت در آنها،کدام آزمون آزمایشی را ثبت نام کنیم؟

اینجا بخوانید

[/vc_message][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message]

معدل دیپلم چگونه محاسبه می شود؟

لینک دانلود

[/vc_message][/vc_column][/vc_row]

مهدی براتی

استاد مهدی براتی

کارشناس ارشد مشاوره و روانشناسی، نویسنده کتاب 10 جهش طلایی تا رتبه 100، و دارای 15 سال سابقه در زمینه مشاوره کنکور

این مطلب را به اشتراک بگذارید

9 دیدگاه دربارهٔ «معدل دیپلم چگونه محاسبه می شود؟»

  1. سلام سه مدل معدل داریم یکی معدل کل دیپلم که منظور معدل سه سال متوسطه هست و برای تربیت معلم استفاده می شود و یکی معدل خود سال دوازدهم که جایی لازم نمی شود و یکی معدل کتبی دیپلم(که شامل امتحانات نهایی سال دوازدهم هست) و برای رشته های بدون کنکور تاثیر دارد

 1. سلام معدل دیپلم معدل نوبت دوم هر مقطع (دهم یازدهم و دوازدهم) را جمع می کنند؟
  یا نوبت اول
  یا کل نمرات مستمر و هردو نوبت را؟

 2. خب این یعنی کسی که پول بیشتری داره و مدرسه راحت تری ثبت نام میکنه تا نمره مفت و رایگان به دانش آموز بدن عملا داره با پول زحمت دیگران رو میخره؟ فرضا منی که کلاس دهمم رو کلی درس خوندم با یکی از دوستانم که با پول . مدرسه اسون تر ثبت نام کرده , معدلش با کمترین مقدار درس خوندنی شده مثل من . پس اینجا کجا فرق من و اون شخص مشخص میشه؟

 3. سلام من نظام قدیم بودم امتحانات نهایی سال سومم ۲۰ شده اما اون۴تا درس پیش دانشگاهی که نهایی برگزار شد رو خراب کردم

  الان برای کنکور فقط نمرات نهایی سال سوم در نظر گرفته میشه یا پیش دانشگاهی هم در نظر گرفته میشه؟؟

  چون اگه پیش دانشگاهی هم در نظر گرفته بشه باشد ترمیم معدل کنم اما اگه پیش دانشگاهی در نظر گرفته نشه نیازی به ترمیم ندارم مچکرم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.