مشاور سبز

مهارت تست زنی در کنکور چگونه به دست می آید

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

مهارت تست زنی در کنکور 

تمامی دانش آموزانی که به پایان دوره متوسطه نزدیک می شوند در برابر غولی بزرگ به نام کنکور قرار می گیرند.

برای بسیاری از دانش آموزان و خانواده ی آنها ادامه تحصیل و آینده شغلی در گرو موفقیت در کنکور است به همین علت کنکور به دغدغه ی اصلی آنها تبدیل شده است.

موفقیت در کنکور تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد که مهمترین آنها مهارت در تست زنی است.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

عبور از غولی به نام کنکور

تمامی دانش آموزانی که به پایان دوره متوسطه نزدیک می شوند در برابر غولی بزرگ به نام کنکور قرار می گیرند. برای بسیاری از دانش آموزان و خانواده ی آنها ادامه تحصیل و آینده شغلی در گرو موفقیت در کنکور است به همین علت کنکور به دغدغه ی اصلی آنها تبدیل شده است. موفقیت در کنکور تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد که مهمترین و تاثیرگذارترین آنها مهارت در تست زنی است.

 

بسیاری از دانش آموزان مخصوصا آنهایی که تجربه شرکت در کنکور را نداشته اند از تست زدن هراس دارند. برای مقابله با این ترس بهتر است  آنها به کسب مهارت های لازم برای تست زنی بپردازند. با استفاده از تست زنی می توان به مرور مطالب پرداخت زیرا کلنجار رفتن مداوم با گزینه ها سبب نقش بستن بهتر جواب سوال ها در ذهن می شود.

 

هدفمند کردن فرایند تست زنی

دانش آموزان باید بدانند که کسب مهارت در تست زنی بخشی از کنکور است و برای آن باید تلاش شود. بسیاری گمان می کنند بسنده کردن به درس ها و مطالعه ی آنها می تواند کافی باشد اما اینگونه نیست آنچه سبب موفقیت در کنکور می شود مهارت جوابگویی به تست ها است. در واقع می توان از تست زنی به عنوان مکمل درس خواندن یاد کرد. با توجه به اهمیت تست زنی لازم است که در طول مطالعه برای کنکور از تست زدن غافل نشد.[/vc_column_text][vc_single_image image=”5184″ img_size=”medium”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

تست ها با هدف های گوناگونی طرح شده اند که در زیر به آنها اشاره می شود.

1-تست هایی آموزشی: باید در طی یادگیری و کسب دانش از تست های آموزشی استفاده شود. در زدن این تست ها برای جلوگیری از ایجاد تنش و استرس بهتر است از زمان گیری استفاده نشود و پیشنهاد می شود بعد از زدن هر 5 تست جواب های صحیح بررسی شود. این تست ها برای یادگیری و مرور مطالب به کار می روند و هدف آنها نقش بستن بهتر مطالب در ذهن، مرور و آشنایی با تست ها است. پیشنهاد می شود این تست ها بعد از مدت کوتاهی مجددا مورد مطالعه قرار گیرند.

2-تست های سنجشی: تست های سنجشی نیز باید بدون درنظر گرفتن زمان زده شود و بهتر است پاسخ های صحیح مورد آنالیز قرار گیرند. بر خلاف تست های آموزشی که در آنها درصدگیری اهمیت ندارد در این تست ها لازم است درصدگیری صورت گیرد.

3-تست های دوره ای: این تست ها برای مرور مطالبی که از خواندن آنها یک ماه می گذرد، مفید است و می توان به وسیله آن هم به بررسی سطح علمی و هم مرور مطالب پرداخت.

4-تست زمان دار: این نوع از تست ها تمام نکات آموزشی را شامل می شوند پس بسیار شبیه به کنکور است. بهتر است در ماه های پایانی بر مطالعه این تست ها تاکید شود.

5-تست چالشی: در این روش تست زنی تست ها به دسته های مختلف سخت و متوسط تقسیم می شوند. لازم است در زمان تعیین شده ای به پاسخگویی این سوال ها پرداخته شود. واضح است که سوال های سخت تر به زمان بیشتری نیاز دارند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

حل تست به صورت زماندار در خانه

خانه را می توان به راحتی به مکانی مشابه کنکور تبدیل کرد. برای انجام تست زنی در منزل  بهتر است به صورت روزانه تست های مربوط به تمامی درس ها زده شود. برای بیشتر شبیه شدن این فضا به کنکور، زمان را نباید نادیده گرفت. حسن دیگر تست زنی در منزل جلوگیری از خستگی ذهن در زمان کنکور است زیرا ذهن به فضای طولانی مدت کنکور عادت می کند.

به طور کلی مواد درسی  کنکور به دو دسته درس های عمومی و تخصصی تقسیم می شود. برای درس های عمومی که عموما حفظیات هستند بهتر است تست زنی بلافاصله انجام نشود زیرا اطلاعات نیازمند زمان هستند تا به حافظه بلند مدت انتقال یابند. بر خلاف دروس حفظی بهتر است تست زنی دروس تخصصی بلافاصله انجام شود تا مفاهیم در ذهن تثبیت شوند.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”5182″ img_size=”medium”][vc_column_text]

چگونه در منزل مهارت تست زنی پیدا کنیم؟

لازم به ذکر است که در ابتدای تست زنی در منزل انتظار بالایی از خود نداشته باشید زیرا ممکن است در هفته های اول مدیریت زمان کار آسانی نباشد اما باید بدانید با تمرین و ممارست می توان به خوبی از پس آن برآمد. نکته مهم دیگر این است که قبل از مسلط شدن به مباحث درسی اقدام به تست زنی نکنید زیرا علاوه بر اثر منفی بر اعتماد به نفس نوعی اتلاف وقت نیز به حساب می آید.

برای تست زنی در منزل بهتر است به نکات زیر دقت شود:

 

1-بهتر است با مطالعه هر مبحث تست های آن زده شود و بعد از اتمام یک درس به تست زنی کلی پرداخته شود.

2-از جمع بندی، خلاصه نویسی، حاشیه برداری و … غافل نشوید زیرا این کارها در روزهای آخر می تواند در صرفه جویی وقت مفید واقع شود.

3-در خانه بهترین روش تست زنی تمرین رد گزینه است. در این روش وقتی پاسخ صحیح را نمی دانید با رد کردن گزینه های نادرست به پاسخ درست دست می یابید.

4-زمان در نظر گرفته شده برای تست زنی در خانه باید کمتر از زمان استاندارد کنکور باشد. این کار به افزایش سرعت کمک زیادی می کند.

5-با تیپ سوال ها و روش های حل آنها آشنا شوید. یکی از دلایل اتلاف وقت و سرگردانی کنکوری ها عدم آشنایی با نحوه پاسخ دهی به سوالات است.

6-زدن تست های آموزشی به دانش آموزان کمک می کند که با نقاط ضعف و قوت خود آشنا شوند پس این نوع از تست ها را در برنامه خود قرار دهید.

7-همه ی نکات بالا مستلزم داشتن تمرین زیاد در خانه است این نکته را آویزه گوش خود کنید که سختی امروز بهتر از ناامیدی و ناکامی فردا است[/vc_column_text][vc_message color=”success” message_box_style=”3d” style=”square” message_box_color=”success” icon_fontawesome=”fas fa-check”]

کتاب 10 جهش طلایی تا رتبه 100 کامل ترین و جامع ترین کتاب مشاوره ای کنکور را از دست ندهید.

پرفروش ترین کتاب مشاوره ای کنکور

دانلود فصل اول

[/vc_message][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

لازمه ی موفقیت  در تست زنی و کسب مهارت تست زنی

قبل از انجام عملیات تست زنی باید به نکات زیر دقت شود:

1-داشتن دانش کافی لازمه ی هر امتحانی است که کنکور نیز از آن مستثنی نیست پس تا جایی که امکان دارد به مطالعه بپردازید.

2-در هنگام تست زنی ممکن است چندین تست بدون پاسخ باقی بماند. این عدم توانایی به پاسخگویی سبب ایجاد ترس و استرس در کنکوری های می شود. باید گفت زدن پاسخ نادرست امتیاز منفی دارد پس بهتر است تا اطمینان حاصل نکرده اید گزینه درست را انتخاب نکنید.

3-دشمن تست زنی، استرس و افکار منفی است پس باید یاد بگیرید با این افکار مبارزه کنید تا در روند کاری شما ایجاد خلل نکند.

4-از تغییر جواب پرهیز کنید. آنچه در ابتدا و با دیدن سوال به ذهن شما می رسد همان جواب صحیح است. پس بهتر است جواب ها به علت وسواس تغییر داده نشوند.

5-به سوال ها دقت کنید و بدانید چه چیزی از شما می خواهد اولین اصل مهم در تست زنی درک صحیح سوال است.

6-از تمرین ها خسته نشوید. رنجی که بابت تکرار به شما وارد می شود بی پاسخ نخواهد ماند پس تا زمانی که وقت دارید تست زنی را تمرین کنید.

7-از تست های تله دار به راحتی عبور کنید. گاهی در بعضی از مباحث تثبیت و تسلط صورت نگرفته است بنابراین در هنگام مطرح شدن سوال، سوال آشنا به نظر می آید اما نمی توان گزینه مناسب را انتخاب کرد. در بعضی مواقع با توجه به سوال می توان به پاسخ صحیح دست یافت اما در غیر این صورت بهتر است این قبیل سوال ها نادیده گرفته شوند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

چگونه می توان محاسباتی سریع داشت

برای درس های محاسباتی همچون فیزیک و ریاضی آشنایی با تکنیک های تست زنی اهمیت ویژه ای دارد. مسائل و حل آنها مطابق با فرمول، فرایندی زمانبر است اما در چند وقت اخیر تکنیک های ابداع شده است که سبب راحتی حل مسائل بدون نیاز به محاسبات طولانی می شود. نکته مهم دیگر مداومت در مرور و تست زنی است با توجه به اینکه درس های محاسبی از منطق ثابتی پیروی می کنند تمرین در ساده شدن آن بسیار موثر است.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”5183″ img_size=”medium”][vc_column_text]

آشنایی با تکنیک های تست زنی در کنکور

برای تست زنی تکنیک هایی متداول است که در زیر به انها اشاره می شود.

 

تکنیک های تست زنی

1-روش ضربدر و منها: در این روش سوالات آسان بلافاصله پاسخ داده می شود. بعد سوالاتی که نیازمند زمان هستند با منها و سوالات بی پاسخ (سوالاتی که می دانید به طور قطع بلد نیستید) با ضربدر مشخص می شوند. در صورت بودن وقت کافی زمان تنها صرف سوالات با علامت منفی می شود. این روش در صرفه جویی وقت بسیار مفید است.

2-روش رد گزینه: این روش مخصوص افرادی است که به مطالب درسی تسلط دارند. بعد از چندین ماه تمرین و ممارست در این روش می توان به مهارت رسید. در روش رد گزینه، گزینه هایی که به نظر نادرست می رسند حذف می شوند. این کار به رسیدن به جواب صحیح کمک می کند. اما در زمان تردید بهتر است بعد از کسب اطمینان 50 درصدی گزینه انتخاب شود.

3-روش جایگزینی: این روش برای دروسی کاربرد دارد که نیازمند محاسبات هستند. در این روش گزینه ها در سوال جاگذاری می شود. اگر جواب مثبت باشد پاسخ درست آن گزینه است و اگر منفی باشد لازم است گزینه های دیگر بررسی شود.

4-روش استنتاج فازی: در این روش به گزینه ها بر حسب میزان اهمیت امتیاز داده می شود در نهایت گزینه ای که بالاترین امتیاز را دریافت کرده است گزینه منتخب می شود.

5-روش سنجش شباهت: این روش برای سوالات ناآشنا به کار برده می شود و در آن گزینه های مشابه مشخص می شوند. بدون شک گزینه های مشابه نمی توانند پاسخ سوال باشند پس گزینه ای که باقی می ماند انتخاب می شود.

در نهایت لازم است به این نکته اشاره شود که  با توجه به نمره منفی موجود در تست ها تا زمانی که در روشی به مهارت و اطمینان نرسیده اید اقدام به انتخاب گزینه و زدن تست با آن روش نکنید زیرا نمره منفی شانس قبولی را بسیار پایین می آورد.

[/vc_column_text][vc_message style=”square”]

مهدی براتی مشارو و روانشناس تحصیلی و نوجوان 

نویسنده کتاب 10 جهش طلایی تا رتبه 100

درباره مهدی براتی

[/vc_message][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

حل تست های ساده، متوسط و سخت برای کسب مهارت تست زنی در کنکور

تست های کنکور از منظر کنکوری ها در یکی از 4 دسته زیر قرار می گیرد:

1-یا در نگاه اول قابل حلند.

2-یا جواب آنها مستلزم صرف زمان است.

3-بین دو گزینه شک وجود دارد.

4-پاسخ سوال ها را بلد نیستند.

برای حل اینگونه سوال های تکنیک روش ضربدر و منها توصیه می شود.  با استفاده از این روش می توان تست ها را به راحتی تقسیم بندی کرد. همانطور که قبلا گفته شد در این روش برای سوال هایی که برای حل شدن نیازمند زمان هستند علامت منفی در نظر گرفته می شود پس منفی نشانگر قابل حل بودن تست است. اما بعضی از تست ها حتی با وقت گذاشتن نیز قابل حل نیستند این نوع از تست ها با ضربدر مشخص می شوند. تست های ساده نیز به راحتی قابل حل هستند و بلافاصله به آنها پاسخ داده می شود.

تمرین زیاد در خانه راز موفقیت در تست زنی

یکی از دغدغه های کنکور زمان است. کم آمدن زمان مختص دانش آموزانی است که در تست زنی تمرین نداشته اند. آنها زمانی بیشتر از زمان استاندارد صرف پاسخگویی به سوالات می کنند در نتیجه در انتها زمان کم می آورند و شانس خود را برای پاسخگویی به سوالات دیگر از دست می دهند. تنها راه فرار از این موضوع تمرین است. تمرین زیاد در خانه راه اصلی موفقیت در تست زنی است[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”success”]هر سوالی دارید اینجا پیدا کنید و یا سوالات مشاوره ای خود را بپرسید[/vc_message][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message style=”square” message_box_color=”peacoc”]

دانلود pdf مقاله مهارت تست زنی در کنکور(همین مقاله)

دانلود

[/vc_message][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”white”]

دانلود کتاب مطالعه صحیح هنر است .نوشته مهدی براتی به صورت رایگان و هدیه به شما

pdf روش مطالعه

[/vc_message][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message]

دانلود pdf مقاله مهارت تست زنی در کنکور چگونه به دست می آید

لینک دانلود

[/vc_message][/vc_column][/vc_row]

مهدی براتی

استاد مهدی براتی

کارشناس ارشد مشاوره و روانشناسی، نویسنده کتاب 10 جهش طلایی تا رتبه 100، و دارای 15 سال سابقه در زمینه مشاوره کنکور

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.