مشاور سبز

درس های نهایی دوازدهم به همراه قوانین و چگونگی قبولی در امتحانات نهایی

حداقل معدل فارغ التحصیلی ۱۰ می باشد.

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

چه درس هایی برای امتحانات نهایی پایه ی دوازدهم هستند؟

در مقاله ی قبلی به طور کامل درباره ی چگونگی موفقیت در امتحانات نهایی صحبت کردیم. در این مقاله قصد داریم بگوییم چه درس هایی برای امتحانات نهایی پایه ی دوازدهم هستند و چگونه می توان همزمان به مطالعه ی تستی و تشریحی دروس پرداخت.

مخاطبان ما در این مقاله همه ی دانش آموزان پایه ی دوازدهم می باشند، با ما همراه باشید!

دانش آموزان پایه ی دوازدهم باید تلاش زیادی داشته باشند.
امتحانات نهایی پایه ی دوازدهم امتحاناتی از دروس پایه ی سوم دبیرستان ( پایه دوازدهم ) می باشند که سالانه به طور هماهنگ کشوری با سوالاتی استاندارد و یکسان برگزار می شوند. همچنین تصحیح پاسخنامه های دانش آموزان به طور متمرکز انجام می گیرد.

 

امتحانات نهایی پایه ی دوازدهم امتحاناتی از دروس پایه ی سوم دبیرستان ( پایه دوازدهم ) می باشند که سالانه به طور هماهنگ کشوری با سوالاتی استاندارد و یکسان برگزار می شوند. همچنین تصحیح پاسخنامه های دانش آموزان به طور متمرکز انجام می گیرد.

امتحانات نهایی پایه ی دوازدهم: 

دروس پایه ی دوازدهم به دو بخش دروس نهایی و دروس غیر نهایی تقسیم می شوند که نحوه ی برگزاری و شرایط لازم برای قبولی در هر دسته متفاوت است.

image2

طبق لیست منتشر شده دانش آموزان رشته های ریاضی فیزیک و علوم انسانی ۱۱ درس نهایی و دانش آموزان رشته ی علوم تجربی ۱۰ درس نهایی خواهند داشت که طبق لیست ذیل خواهد بود.

امتحانات نهایی پایه ی دوازدهم رشته ی ریاضی فیزیک:

تعلیمات دینی ۳

عربی و زبان قرآن ۳

فارسی ۳

زبان خارجی ۳

علوم اجتماعی

سلامت و بهداشت

حسابان ۲

هندسه ۳

ریاضیات گسسته

فیزیک ۳

شیمی ۳

امتحانات نهایی پایه ی دوازدهم رشته ی علوم تجربی:

تعلیمات دینی ۳

عربی و زبان قرآن ۳

فارسی ۳

زبان خارجه ۳

علوم اجتماعی

سلامت و بهداشت

زیست شناسی ۳

شیمی ۳

ریاضی۳

فیزیک ۳

امتحانات نهایی پایه ی دوازدهم رشته ی علوم انسانی:

تعلیمات دینی ۳

عربی و زبان قرآن ۳

فارسی ۳

زبان خارجه ۳

علوم و فنون ادبی ۳

سلامت و بهداشت

ریاضی و آمار ۳

تاریخ ۳ جامعه شناسی ۳

جغرافیا ۳

فلسفه ۲

امتحانات نهایی پایه ی دوازدهم رشته ی علوم و معارف انسانی:

علوم و معارف قرآنی ۳

عربی ۳

فارسی ۳

زبان خارجی ۳

علوم و فنون ادبی ۳

سلامت و بهداشت

ریاضی و آمار ۳

احکام ۳

اصول عقاید ۳

تاریخ ۳

فلسفه ۲

شرط قبولی در امتحانات:

دانش آموزان برای قبولی در دروس غیر نهایی پایه ی دوازدهم رشته های ریاضی فیزیک، تجربی و انسانی باید حداقل نمره ی ۱۰ کسب کنند. حداقل نمره ی قبولی برای دانش آموزان رشته های فنی حرفه ای ۱۲ می باشد.

اگر دانش آموزی در امتحانات نهایی پایه ی دوازدهم حداقل نمره ی قبولی را کسب نکند، باید در امتحانات نهایی شهریور ماه شرکت کند و برای کسب حداقل نمره  تلاش نماید.

همه ی ما میدانیم لفظ فارغ التحصیل برای دانش آموزانی به کار برده می شود که تمام دروس دوره ی دوم متوسطه را با موفقیت گذرانده باشند و حداقل معدل ۱۰ کسب کرده باشند.[/vc_column_text][vc_message style=”square” message_box_color=”blue” icon_type=”typicons”]

چگونه در امتحانات نهایی به موفقیت برسید؟

اینجا بخوانید

[/vc_message][ucaddon_uc_soft_audio_player heading=”توصیه های بسیار مهم در رابطه با چگونگی مطالعه در ایام امتحانات” audio_file=”https://moshaversabz.com/wp-content/uploads/2021/01/ایام-امتحانات.mp3″ autoplay=”autoplay” loop=”loop”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]image3 1

البته اگر دانش آموزی در ۴ درس نمره ۷ کسب کند و معدل کل وی ۱۰ یا بیشتر باشد نیز فارغ التحصیل به شمار می رود.

البته باید یادآوری کنیم هرگونه غیبت غیر موجه در امتحانات نهایی به منزله ی نمره ی صفر تلقی می شود و شما باید مجددا در آزمون شهریور ماه ثبت نام کنید. غیبت موجه شامل مواردی مثل بیماری و … است و برای اثبات آن باید مدارک معتبر پزشکی ارائه دهید.

همچنین در نظر داشته باشید که همراه داشتن هرگونه وسیله ی الکترونیکی مثل موبایل، ساعت هوشمند، هندزفری و … به منزله ی تقلب در آزمون می باشد و باعث صفر شدن نمره ی آن درس می شود.

نحوه ی محاسبه ی معدل کل:

برای به دست آوردن معدل کل باید نمره ی قبولی هر درس را در تعداد واحد آن درس ضرب کرده و مجموع اعداد به دست آمده را تقسیم بر تعداد واحد ها نمایید.

چگونه بین مطالعه ی تستی و تشریحی تعادل برقرار کنیم؟

با توجه به اینکه دانش آموزان کنکوری با دو اتفاق بسیار مهم یعنی امتحانات نهایی پایه ی دوازدهم و کنکور روبرو رو خواهند شد، نحوه ی مطالعه ی دروس و ایجاد تعادل بین مطالعه ی تستی و تشریحی اهمیت بالایی دارد.

image4

 

با نزدیک تر شدن به روز کنکور سراسری و دوران امتحانات نهایی پایه ی دوازدهم، اهمیت برنامه ریزی مناسب و مدیریت زمان دو چندان می شود. با توجه به تاثیر ۳۰ درصدی سوابق تحصیلی روی نتیجه ی کنکور، به هیچ عنوان نمی توان از اهمیت امتحانات نهایی پایه ی دوازدهم چشم پوشی کرد‌.

از طرفی هم کنکور یک رقابت سنگین بین تعداد بسیار زیادی دانش آموز و شرکت کننده  است که لازمه ی موفقیت در آن آشنایی با تکنیک های تست زنی است.

پس دانش آموزان سال دوازدهم باید به طور همزمان به مطالعه ی تستی و تشریحی دروس پایه ی دوازدهم بپردازند. اما بیشتر دانش آموزان در ایجاد تعادل و برنامه ریزی با مشکل مواجه میشوند و نمیتوانند یک برنامه ی متعادل و شخصی سازی شده تهیه کنند.

بهترین روش مطالعه درس ها برای کنکور کدام است؟

 

راه های پیشنهادی به دانش آموزان پایه ی دوازدهم:

با توجه به این که دانش آموزان پایه ی دوازدهم سالی تقریبا دشوار پیش رو دارند و باید برای موفقیت در کنکور و امتحانات نهایی پایه ی دوازدهم تلاش کنند، توصیه می کنیم در صورت امکان از مشاوران مجرب و کاربلد کمک بگیرید.

image5 1

 

مشاوران مجرب می توانند در نوشتن برنامه و ارائه ی راهکارهای مطالعاتی بسیار به شما کمک کنند. در کنار کمک گرفتن از مشاور با تجربه می توانید با استفاده از راهکارهای ارائه شده در این مقاله برنامه ریزی متعادلی داشته باشید.

همت و قاطعیت:

اولین فاکتور لازم برای موفقیت در امتحانات نهایی پایه ی دوازدهم و کنکور پشتکار فراوان است. مسیر کنکور مسیری با پستی و بلندی های فراوان است که یکی از این پستی و بلندی ها مطالعه ی همزمان تستی و تشریحی است.

یک دانش آموز هدفمند  میداند باید تا آخرین لحظات و تا رسیدن به هدف همواره تلاش کند. این دانش آموز هدفمند میداند که با رسیدن به پستی ها نباید ناامید شد بلکه باید دو چندان تلاش کرد‌، همچنین با رسیدن به بلندی ها و موفقیت دست از کار نمی کشد و با سرعت قبلی به تلاش خود ادامه میدهد.

بررسی برنامه ریزی:

همواره نباید به یک برنامه ریزی هفتگی ثابتی اکتفا کرد، شاید گاهی لازم است تغییرات کوچکی در برنامه ریزی خود ایجاد کنیم. یک دانش آموز پایه ی دوازدهم هر از چند گاهی برنامه ی خود را بررسی می کند تا ببیند آیا با استفاده از برنامه به پیشرفت چشمگیری رسیده است یا خیر؟

سپس نقاط ضعف برنامه ریزی خود را بر اساس تجارب رتبه های برتر سال های گذشته و راهنمایی های مشاور تحصیلی کمی تغییر میدهد‌ و سعی می کند استانداردترین برنامه ریزی متناسب با شرایط خود را داشته باشد.

توجه به بودجه بندی:

با نزدیک تر شدن به زمان امتحانات نهایی پایه ی دوازدهم و کنکور شما باید مطالعه ی همه  ی دروس را تمام کرده باشید و شب امتحان فقط به مرور بپردازید.

میتوانید بودجه بندی سوالات امتحانات نهایی پایه ی دوازدهم را بررسی کنید و بیشتر تمرکز خود را روی مباحث پر تکرار معطوف نمایید.

متعادل خواندن:

برای اینکه یک دانش آموز کنکوری هم در امتحانات نهایی پایه ی دوازدهم و هم در کنکور نتیجه ی خوبی کسب کند، هم باید برای آزمون های تشریحی آماده باشد هم برای کنکور.

یک راهکار مناسب این است که ابتدا مطالب کتاب درسی را مو به مو مطالعه کنید. دور کلمات کلیدی خط بکشید. اشکال کتاب درسی، نمودارها، جدول ها و تمرین ها را به دقت بررسی کنید. سپس می توانید به سراغ حل نمونه سوالات آزمون های نهایی سال های قبل بروید.

برای مثال اگر در درسی مثل دین و زندگی که بیشتر جنبه ی حفظی دارد کتاب را مو به مو بخوانید با کمی تست زنی به تسلط بالایی خواهید رسید. اینگونه هم در امتحانات نهایی پایه ی دوازدهم و هم در کنکور نمره و درصد خوبی در این درس کسب خواهید کرد.

اگر یک درس مفهومی مطالعه کردید می توانید پس از حل نمونه سوال، به سراغ تست های آموزشی ( تست هایی که جنبه ی یادگیری دارند و سرعت حل کردن آنها اهمیت ندارد ) بروید. اما اگر دروس حفظی مطالعه کردید پس از مطالعه فقط نمونه سوالات آزمون های سال های قبل را حل کنید و حل کردن تست ها را به روز دیگری موکول نمایید.

یک روش موثر برای تست زنی، حل تعداد زیادی تست پس‌ از هر امتحان است. مثلا عصر روزی که یک امتحان تشریحی داشتید می توانید چند ساعت تست های مربوط به آن مبحث را حل کنید.

البته قرار نیست همه ی تست های یک مبحث را پاسخ دهید. بخشی از تست ها را برای تست زنی پوششی و تست زنی زمان دار و دوران جمع بندی نگه دارید.

البته دقت کنید وقتی از متعادل درس خواندن صحبت میکنیم منظورمان داشتن تعادل بین مطالعه ی تستی و تشریحی و همچنین تعادل بین مطالعه ی دروس عمومی و اختصاصی است.

تمرکز سر کلاس درس:

تمرکز هنگام تدریس دبیر جزو آن دسته از مواردی است که به شما بسیار کمک خواهد کرد. زیرا دبیران حین تدریس معمولا نکات کلیدی و مباحث پرتکرار امتحانات نهایی پایه ی دوازدهم را یادآوری می کنند و شما میتوانید از راهنمایی های دبیر یادداشت برداری های خیلی جامع و مفیدی داشته باشید.

اگر جزو دانش آموزانی هستید که از اول تابستان دروس پایه را برای کنکور به خوبی مطالعه کرده اند و از آغاز سال تحصیلی با یک برنامه ریزی مناسب هم برای امتحانات نهایی و هم برای کنکور سراسری تلاش کرده اند نگران نباشید. زیرا با ادامه دادن همین روند میتوانید امتحانات نهایی پایه ی دوازدهم را به خوبی پشت سر بگذارید.

اما اگر جزو دانش آموزانی هستید که کمی سستی به خرج داده اید و از روند مطالعه ی خود راضی نیستید با یک برنامه ریزی مناسب در مدت زمان باقیمانده قطعا خواهید توانست امتحانات نهایی پایه ی دوازدهم را با موفقیت پشت سر بگذارید.

این موفقیت در صورتی به دست می آید که طبق یک برنامه ریزی مناسب تا عید بیشتر تمرکز خود را روی مطالعه ی تشریحی معطوف کنید و سعی کنید تا پیش از عید حداقل یک بار دروس پایه ی دوازدهم را مرور کنید. دوران عید نوروز را به جمع بندی و مرور دروس پایه اختصاص دهید و پس از تعطیلات عید نوروز، ضمن مرور دروس پایه دروس سال دوازدهم را نیز مطالعه کنید اما سعی کنید زمان بیشتری را صرف تست زنی نمایید. زیرا قبلا یک بار به طور کامل دروس دوازدهم را مطالعه کرده اید.

کلام آخر:

در پایان باید یادآوری کنیم که جمله ی معروف هدف های بزرگ، همت های بزرگ می طلبد را فراموش نکنید. قطعا موفقیت در کنکور اتفاقی نیست که با یک روز یا دو روز مطالعه به دست بیاید. این روزهای طلایی شاید دیگر هرگز برایتان تکرار نشوند.

پس سعی کنید با یک برنامه ریزی استاندارد و ایجاد تعادل بین مطالعه ی تستی و تشریحی دروس موفقیت خود را در امتحانات نهایی پایه ی دوازدهم و کنکور سراسری تضمین کنید و بدانید که هیچ چیزی بدون زحمت کشیدن و تلاش کردن به دست نمی آید مخصوصا قبولی در یک رشته ی خوب دانشگاهی![/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”5318″ img_size=”large”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_style=”3d” style=”square” message_box_color=”grey”]

 دانلود pdf چه درس هایی برای امتحانات نهایی پایه ی دوازدهم هستند؟( همین مقاله )

لینک دانلود

[/vc_message][/vc_column][/vc_row]

مهدی براتی

استاد مهدی براتی

کارشناس ارشد مشاوره و روانشناسی، نویسنده کتاب 10 جهش طلایی تا رتبه 100، و دارای 15 سال سابقه در زمینه مشاوره کنکور

این مطلب را به اشتراک بگذارید

2 دیدگاه دربارهٔ «درس های نهایی دوازدهم به همراه قوانین و چگونگی قبولی در امتحانات نهایی»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.