مشاور سبز

هر کنکوری موفق چند ساعت در روز درس می خواند؟

image001

هر کنکوری موفق چند ساعت در روز درس می خواند؟

یکی از اصلی ترین چالش های دانش آموزان مقطع متوسطه، موفقیت و قبولی در کنکور است. بدون شک یکی از تاثیرگذارترین آیتم ها در موفقیت، ساعت مطالعه ی بالاست. به علت تاثیر بالای کیفیت و ساعت مطالعه، بیشتر دانش آموزان سوالاتی نظیر ساعت مطالعه ی کنکوری موفق چقدر باید باشد؟  نحوه ی درس خواندن کنکور موفق چگونه باید باشد؟ و … می پرسند.

از این رو ضروری است در این مقاله به طور  مفصل درباره ی ساعت مطالعه ی کنکوری موفق و دیگر راهکارهای موثر برای موفقیت در کنکور صحبت کنیم.

اهمیت ساعت مطالعه در دوران کنکور

در حقیقت رسیدن به ساعت مطالعه ی کنکوری موفق دغدغه ی تعداد زیادی از کنکوری هاست. بیشتر کنکوری ها زمانی که به کنکور فکر می کنند اولین چیزی که به ذهنشان می رسد، ساعت مطالعه ی بالاست.

همانگونه که میدانید موفقیت در کنکور به عوامل زیادی وابسته است. ساعت مطالعه ی بالا یکی از عوامل مهم و حساس برای موفقیت می باشد. با توجه به حجم زیاد دروس و محدودیت زمانی تا روز کنکور، بایستی ساعت مطالعه ی مناسبی داشت.

بیشتر دانش آموزان فقط به دنبال پیدا کردن ساعت مطالعه ی کنکوری موفق هستند و از کیفیت مطالعه غافل می شوند. حال اینکه ساعت مطالعه ی بالا و کیفیت مطالعه ی خوب در کنار یکدیگر منجر به موفقیت می شوند.

مقدار مشخصی برای ساعت مطالعه ی ایده آل وجود ندارد، زیرا ساعت مطالعه ی ایده آل برای دانش آموزان مختلف متفاوت است.

دانش آموزی می تواند با روزانه ۸ ساعت درس خواندن به رتبه ی خوبی برسد، در حالی که دانش آموز دیگری با روزی ۱۰ الی ۱۱ ساعت درس خواندن می تواند به نتیجه برسد.

در نتیجه ساعت مطالعه ی مناسب برای هر دانش آموز متفاوت بوده و به عواملی نظیر پایه ی علمی داوطلب، شرایط زندگی و حتی وضعیت جسمانی و شرایط بیولوژیکی وی وابسته است.

در ادامه راهکارهایی برای افزایش ساعت مطالعه و بهبود کیفیت مطالعه برایتان ارائه خواهیم داد.

راهکارهای رسیدن به ساعت مطالعه ی کنکوری موفق

برنامه ریزی کنید

image003 2

داشتن برنامه ریزی در تمام مراحل زندگی اهمیت بالایی دارد.

یک برنامه ی اصولی ضمن صرفه جویی در زمان، موجب رسیدن به بهترین نتیجه می شود. درس خواندن نیز از این قانون مستثنی نیست.

یک قدم مهم برای رسیدن به ساعت مطالعه ی کنکوری موفق، برنامه ریزی استاندارد است.

بیشتر دانش آموزان و داوطلبان کنکور اهمیت زیادی برای برنامه ریزی قائل نیستند و تصور می کنند خودشان قادر هستند برنامه ریزی نمایند.

توصیه یزما برای رسیدن یه ساعت مطالعه ی کنکوری موفق، مراجعه به مشاور تحصیلی است. یک مشاور تحصیلی با تجربه با در نظر گرفتن سطح علمی و شرایط زندگی شما، بهترین برنامه را برایتان تنظیم می نماید.

حال اگر شرایط مراجعه به مشاور تحصیلی را ندارید، دست به کار شوید و در اسرع وقت یک برنامه ی استانداردی تنظیم نمایید.

برای برنامه ریزی ایده آل کاغذ و خودکاری بردارید و لیستی از درس هایی که خوانده اید، درس هایی که نخوانده اید و کارهای شخصی روزانه را یادداشت کنید.

بعضی دانش آموزان به غلط تصور می کنند در دوران کنکور باید فقط درس بخوانند و از بقیه امور غافل باشند. چنین برنامه ای غیر منعطف و خشک بوده و در طولانی مدت موجب خستگی و دلزدگی از درس خواندن می شود.

برای داشتن یک برنامه ی منعطف و ایده آل سعی کنید برنامه ای که تنظیم می کنید، تنوع درسی بالایی داشته باشد.

در تنظیم برنامه ی درسی، کارهای روزمره را نیز لحاظ کنید. یعنی مدت زمانی را برای کارهایی مثل استراحت، استحمام و … در نظر بگیرید.

حتما پس از هر یک ساعت مطالعه، ده دقیقه استراحت کنید تا ذهنتان استراحت کند.

قدم های آهسته بردارید

بیشتر دانش آموزان تصور می کنند از همان روزهای نخستین باید روزانه 12 ساعت درس بخوانند. این یک تصور غلط است. بهترین روش برای رسیدن به ساعت مطالعه ی کنکوری موفق، افزایش تدریجی ساعت مطالعه می باشد.

اگر جزو دسته ای هستید که هنوز درس خواندن برای کنکور را شروع نکرده اند و تصمیم دارید به زودی اقدام به درس خواندن کنید، از ساعت مطالعه ی پایین مثل 6 ساعت در روز شروع کنی و روزانه 15 دقیقه به آن بیفزایید.

با این روش بعد از گذشت یک ماه مشاهده خواهید کرد ساعت مطالعه ی شما بدون این که احساس دلزدگی نمایید، افزایش یافته است.

در درس خواندن تعادل را رعایت کنید

برای موفق شدن در کنکور، باید همه ی دروس را به خوبی مطالعه کرد و بین مطالعه ی دروس اختصاصی و عمومی تعادل ایجاد کرد.

یک سری از کنکوری ها فکر می کنند چون دروس اختصاصی ضریب بالایی دارند، باید به دروس اختصاصی اهمیت بیشتری داد. این دسته از داوطلبان اغلب در صورتی که وقت اضافه آوردند دروس عمومی را مطالعه می کنند.

درست است که دروس اختصاصی تاثیر زیادی روی رتبه و تراز دارند، اما بدان معنی نیست که دروس عمومی زیاد مهم نیستند. اگر دانش آموزی بتواند درصد بالایی در دروس عمومی کسب کند، شاهد افزایش چشمگیر تراز خواهد بود.

تنوع درسی را رعایت کنید

برای داشتن ساعت مطالعه ی بالا و جلوگیری از خستگی بایستی حین درس خواندن، تنوع درسی را رعایت نمود.

تنوع درسی یعنی به جای اینکه روزانه ساعات زیادی را صرف مطالعه ی یک درس نمایید، در طول هفته مدت زمان های کوتاهی را صرف مطالعه ی آن نمایید.

برای مثال در ماه های پایانی بعضی دانش آموزان کل یک روز را صرف مطالعه ی درس دین و زندگی می کنند. بهتر است به جای این کار در طول هفته روزانه یک ساعت را صرف مطالعه ی آن نمایید.

همچنین یک توصیه ی مهم برای داشتن تنوع درسی این است که بعد از مطالعه ی یک درس مفهومی، سراغ درس مفهومی دیگر نروید. حدالامکان بعد از مطالعه ی یک درس مفهومی، یک درس حفظی را مطالعه کنید تا ذهن خسته نشود.

تست زنی را فراموش نکنید

image005 1

در پروسه ی رسیدن به ساعت مطالعه ی کنکوری موفق، یک تعادل منطقی بین مطالعه و تست زنی ایجاد کنید.

برای رسیدن به یک رتبه ی خوب در کنکور، ضمن مطالعه ی عمیق دروس بایستی تعداد زیادی تست حل کنید و در تست زنی به تسلط بالایی رسید.

برای افزایش تسلط تست زنی از انواع شیوه های تست زنی ( آموزشی، زمان دار، پوششی و سنجشی ) استفاده کنید.

روش مطالعه ی هر درس را یاد بگیرید

یک کنکوری موفق، سعی میکند روش مطالعه ی دروس مختلف را یاد بگیرد و بر اساس آن درس بخواند.

مطالعه ی دروس مختلف با روش اصولی باعث می شود دروس را در کمترین زمان به طور عمیق یاد بگیرید. از این رو ضمن افزایش کیفیت مطالعه موجب صرفه جویی در زمان می شود.

از حذف درس خودداری کنید

ممکن است با نزدیک شدن به کنکور، تعدادی از دانش آموزان سعی کنند دروس یا مباحث سخت را حذف کنند و فقط دروس آسان را مطالعه کنند.

حذف دروس یک روش کاملا اشتباه است. زیرا سبک سوالات کنکور کاملا غیر قابل پیش بینی است. ممکن است سوالات درسی که حذف میکنید آسان مطرح شوند و با مطالعه کردن آن درس بتوانید به تعداد زیادی از سوالات آن پاسخ درست دهید.

پس هرگز هیچ درس و مبحثی را حفظ نکنید.

تند خوانی و کند خوانی ممنوع

عده ای دانش آموزان تند خوان هستند. در مقابل عده ای دیگر کند خوان هستند و زمان طولانی را صرف مطالعه ی یک صفحه می نمایند.

تند خوانی یا کند خوانی بیش از حد توصیه نمی شود. زیرا تند خوانی موجب کاهش دقت مطالعه و کند خوانی موجب اتلاف وقت می شود.

با مراجعه به مشاور تحصیلی میتوان بر کند خوانی یا تند خوانی غلبه نمود.

وسواس مطالعه را کنار بگذارید

یکی از دلایلی که بیشتر دانش آموزان ساعت مطالعه ای مشابه کنکوری های موفق دارند، اما به نتیجه ی خوبی نمی رسند وسواس مطالعاتی است.

وسواس مطالعاتی موجب اتلاف وقت می شود. از این رو باید به آن غلبه کرد. برای غلبه بر وسواس مطالعاتی از تکرار کردن بیش از حد مطالب خودداری کنید و سعی کنید بیشتر تایم مطالعه را صرف مرور مباحث و تست زنی کنید.

در صورتی که نتوانستید به وسواس خود غلبه کنید، با یک مشاور تحصیلی خبره صحبت کنید.

خوب بخوابید

image007

خواب یکی از مهمترین بخش های زندگی است.

خوابی آرام و عمیق موجب استراحت ذهن و تثبیت آموخته ها می شود.

بعضی دانش آموزان به غلط تصور می کنند در دوران کنکور باید تا حد ممکن نخوابید و فقط درس خواند. در حالی که این یک تصور غلط است و فقط موجب کاهش انرژی و خستگی بیش از حد می شود.

هر دانش آموز کنکوری که به دنبال رسیدن به ساعت مطالعه ی کنکوری موفق است، باید در کنار خوب درس خواندن روزی 6 تا 8 ساعت بخوابد. در غیر اینصورت در طول روز احساس خستگی خواهد نمود و نخواهد توانست ساعت مطالعه ی خوبی داشته باشد.

ورزش کنید

image009 1

ورزش کردن یکی از فعالیت های بسیار مناسب است که حتی در دوران آمادگی برای کنکور نیز می تواند موثر باشد.

معمولا دانش آموزان موقع درس خواندن ساعات زیادی را پشت میز می نشینند. در نتیجه ممکن است دچار مشکلاتی مثل خستگی، گردن درد، کمر درد و … شوند.

ورزش کردن می تواند این مشکلات را رفع نموده و با اکسیژن رسانی بیشتر به مغز موجب بهبود عملکرد مغز و یادگیری بهتر شود.

توصیه می شود در دوران کنکور به جای باشگاه رفتن، دو الی سه روز در هفته پیاده روی کنید. نیازی نیست تایم پیاده روی طولانی مدتی داشته باشید، نیم ساعت پیاده روی در هر بار کافی است.

مطالعه ی فعال داشته باشید

ضمن رسیدن به ساعت مطالعه ی کنکوری موفق، برای افزایش کیفیت مطالعه باید از روش های یادگیری فعال استفاده نمود.

برای یادگیری فعال باید از حاشیه نویسی، یادداشت برداری، خط کشیدن و هایلایت کردن نکات مهم، رسم نمودارهای درختی و … استفاده نمود.

مرور کنید

image011 2

شاید برای تعداد زیادی از کنکوری ها پیش آمده باشد که مبحثی را به خوبی مطالعه می کنند و پس از مدتی احساس می کنند مطالب را فراموش نموده اند. در این شرایط بیشتر دانش آموزان تصور می کنند کم کاری کرده اند و ضمن داشتن ساعت مطالعه ی بالا، دروس را به طورعمیق مطالعه نکرده اند و دچار کاهش اعتماد به نفس شوند.

برای موفق شدن در کنکور، بایستی ضمن داشتن ساعت مطالعه ی بالا و مفهومی خواندن باید در فواصل زمانی معین به مرور دروس بپردازند.

حتما حین برنامه ریزی برای درس خواندن و ضمن تلاش برای افزایش ساعت مطالعه و رسیدن به ساعت مطالعه ی کنکوری موفق، زمان مشخصی را برای مرور کردن در نظر بگیرید.

سخن نهایی

عدد مشخصی برای رسیدن به ساعت مطالعه ی کنکوری موفق وجود ندارد. اما همه ی دانش آموزان باید توجه نمایند ضمن افزایش پلکانی ساعت مطالعه، کیفیت مطالعه را افزایش دهید و از یک مشاور تحصیلی کمک بگیرید.

ممکن است اوایل زمانی که تصمیم میگیرید ساعت مطالعه و کیفیت درس خواندن را افزایش دهید پیشرفت چندانی مشاهده نکنید.

اما دست از تلاش و کوشش برندارید. افزایش ساعت مطالعه در طولانی مدت قطعا تاثیرات زیادی روی نتیجه ی نهایی خواهد داشت.

مهدی براتی

استاد مهدی براتی

کارشناس ارشد مشاوره و روانشناسی، نویسنده کتاب 10 جهش طلایی تا رتبه 100، و دارای 15 سال سابقه در زمینه مشاوره کنکور

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.