مشاور سبز

چگونه به برنامه ریزی پایبند باشیم؟

ساعت مطالعه را بر اساس شرایط خود تنظیم کنید.

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

پایبندی به برنامه ریزی چگونه ممکن است؟

در دوران آمادگی‌ کنکور، شاید برای همه ی ما این اتفاق پیش آمده باشد که چند روزی نتوانیم مطابق برنامه ریزی های از پیش تعیین شده پیش برویم و بخشی از برنامه های نوشته شده را نادیده بگیریم. یا همیشه نگران عقب ماندن از برنامه ریزی را داشته باشیم. اما چرا باید به برنامه ریزی خود پایبند باشیم؟ مزایای پایبندی به برنامه ریزی کنکور چیست؟ و عدم پایبندی به برنامه ریزی کنکور چه عواقبی خواهد داشت؟

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

عقب ماندن از برنامه، نباید موجب عدم تعهد به آن شود!
همانطور که قبلا گفته شد داشتن یک برنامه ریزی اصولی، جزو اصلی ترین عوامل موفقیت در کنکور است

پایبندی به برنامه ریزی کنکور:

همانطور که قبلا گفته شد داشتن یک برنامه ریزی اصولی، جزو اصلی ترین عوامل موفقیت در کنکور است و محوری ترین کاری که هر دانش آموز و داوطلب کنکوری باید انجام دهد برنامه ریزی است. داشتن یک برنامه ریزی صحیح به مطالعه ی شما جهت میدهد و موجب می شود یک دید کلی از وضعیت خود داشته باشید و متناسب با نقاط قوت و نقاط ضعف خود تلاش کنید‌.

اما برنامه ریزی به خودی خود موجب موفقیت نمی شود. برنامه ریزی در واقع نوشته های روی یک کاغذ است، آنچه موجب موفقیت میشود عمل کردن و پایبندی به این نوشته هاست.

زمانی میتوانید بگویید تمام تلاش خود را کرده اید که از زمان خود به طور بهینه استفاده کنید و سعی کنید کاملا مطابق برنامه ریزی مطالعه کنید. یعنی اگر شما یک برنامه ریزی صحیح و متناسب با شرایط خود داشته باشید، مطابق آن پیش بروید و حین مطالعه ی دروس از روش های گفته شده کمک بگیرید، مطمئنا هم در آزمون های آزمایشی و هم در کنکور سراسری بهترین نتیجه را کسب خواهید کرد‌.

عواقب عدم پایبندی به برنامه ریزی کنکور:

اگر دانش آموزی برای مدتی هر چند کوتاه پایبند به برنامه ریزی کنکور نباشد، کم و بیش دچار اضطراب خواهد شد. اما این تنها نتیجه ی عدم پایبندی به برنامه ریزی کنکور نیست.

عدم پایبندی به برنامه ریزی کنکور عواقب دیگری نیز دارد. مثل:

کاهش تدریجی اعتماد به نفس:

پایبندی به برنامه ریزی کنکور تاثیر مستقیمی با اعتماد به نفس دارد. دانش آموزانی که کاملا پایبند و متعهد به برنامه ی درسی خود هستند، اعتماد به نفس دارند و هر چه جلوتر می روند میزان اعتماد به نفسشان نیز افزایش می یابد. در مقابل دانش آموزان و داوطلبانی که به برنامه ی درسی خود پایبند نیستند و بیشتر اوقات از برنامه عقب می مانند کم کم با کاهش اعتماد به نفس مواجه می شوند. شاید دلیل این اتفاق این باشد که دانش آموز خود را فردی ضعیف تصور میکند که هیچ گاه نمیتواند مطابق برنامه پیش برود. کاهش اعتماد به نفس در طولانی مدت ممکن است نتایج بدتری در روان دانش آموزان داشته باشد.

افزایش فشار عصبی و حس عدم رضایت:

دانش آموزانی که متعهد به برنامه ریزی نیستند کم کم دچار تشویش و دلهره می شوند‌ حتی در بیشتر مواقع ناامید می شوند و ممکن است کمی پرخاشگر شوند. همه ی این حالات ناشی از عدم پایبندی به برنامه ریزی کنکور است و یکی از شایع ترین مسائل بین داوطلبان است.

به دنبال این احساس ناامیدی، به تدریج حس عدم رضایت از وضعیت فعلی را خواهید داشت که برای رفع آن ممکن است زمان زیادی را صرف کارهای بیهوده کنید و این گونه زمان بیشتری را تلف کنید.

روش های افزایش پایبندی به برنامه ریزی کنکور:

۱)  هدف:

اولین نکته ای که تاثیر بسیار زیادی در پایبندی به برنامه ریزی کنکور دارد، هدف است. هر دانش آموز کنکوری باید هدف خود را به طور دقیق مشخص کند. یعنی رشته و دانشگاه ایده آل خود را تعیین کند و برای رسیدن به آن از هیچ تلاشی دریغ نکند. برنامه ریزی با مشخص بودن هدف معنا پیدا می کند. در واقع عشق رسیدن به هدف است که موجب تلاش بی وقفه ی شما می شود.

image2 10

برای مثال فرض کنید تصمیم گرفته اید به سفر بروید اما مقصد را مشخص نکرده اید، در نتیجه نخواهید توانست ابزار و تجهیزات لازم و مسیرهایی که برای رسیدن به مقصد باید از آنها عبور کنید را مشخص کنید. برنامه ریزی بدون داشتن هدف نیز مثل سفر کردن بدون داشتن مقصد مشخص و از پیش تعیین شده است. پس اولین اقدامی که باید انجام دهید تعیین هدف است.

۲) برنامه ریزی منطقی:

دومین نکته ای که باید به آن توجه داشته باشیم برنامه ریزی منطقی است. حین برنامه ریزی باید واقع بین باشیم و متناسب با توانایی های خودمان برنامه ریزی کنیم. از طرفی باید حین برنامه ریزی، سعی کنیم برنامه ای جذاب با تنوع درسی بنویسیم تا ذهنمان از مطالعه خسته نشود و به مطالعه ی بیشتر تشویق شود.

مغز ما به گونه ای است که علاقه ی بسیار زیادی به آینده دارد اما برعکس، از لحظه ی حال گریزان می باشد‌. به همین دلیل است که همه ی ما درباره ی آینده  ایده آل گرا هستیم و دوست داریم بهترین و سنگین ترین برنامه ریزی ها را بنویسیم تا در کنکور موفق شویم.

اما اگر برنامه ای فراتر از واقعیت و نامتناسب با ویژگی ها و شرایط خودمان بنویسیم، نتیجه ای جز عدم پایبندی به برنامه ریزی کنکور و شکست نخواهد داشت.

برای مثال داوطلبی را در نظر بگیرید که تازه تصمیم گرفته شروع به مطالعه برای کنکور نماید و برنامه ریزی کرده روزانه ۱۷ ساعت مطالعه کند. احتمال دارد که چند روز اول با شوق و انگیزه ی زیاد روزانه ۱۷ ساعت را به مطالعه اختصاص دهد، اما بعد از چند روز احساس خستگی میکند و کم کم از برنامه ی خود فاصله می گیرد و دلزده می شود.

image3 11

بهتر است از ساعت مطالعه ی کم (مثلا پنج یا شش ساعت)  متناسب با وضعیت علمی و شرایط زندگی خود شروع کنید و کم کم با نزدیک شدن به کنکور متناسب با عملکرد خود، آن را افزایش دهید. اینگونه انگیزه ی بیشتری نیز برای پایبندی به برنامه ریزی کنکور خود خواهید داشت. یعنی بهتر است ضمن شخصی سازی برنامه ریزی، سعی کنیم برنامه ای دلچسب بنویسیم. برای برنامه ریزی اصولی می توانید از مشاوران تحصیلی با تجربه و متخصص کمک بگیرید.

اگر قبلا نیز برنامه ریزی داشتید اما در اجرای آنها ناکام بودید همه ی آنها را بررسی کنید‌. با بررسی برنامه ریزی های پیشین تمامی عللی که باعث عدم پایبندی به برنامه ریزی کنکور بودند را خواهید شناخت. معمولا بیشتر دانش آموزان با بررسی برنامه ریزی های پیشین به این نتیجه میرسند که زمان مطالعه ی هر درس بیشتر از ۷۵ دقیقه بود. زمان استراحت بین دو درس خیلی کم بود و ذهن فرصت استراحت نداشت‌. حجم مباحث در نظر گرفته شده برای هر تایم مطالعاتی زیاد بود.

۳) عدم مقایسه خود با دوستان: 

هرگز خودتان را با دوستانتان مقایسه نکنید. برنامه ریزی هر کس متفاوت و متناسب با ویژگی ها و استعداد هر کس است. همچنین دانش آموزانی که از ابتدای دوره ی متوسطه سعی کرده اند همیشه مطابق برنامه ریزی مطالعه کنند پایبندی بیشتری دارند و ممکن است ساعت مطالعه ی خوبی هم داشته باشند. پس اگر شما جزو دانش آموزانی هستید که تازه شروع به برنامه ریزی کرده اید از مقایسه ی خود با دیگران خودداری کنید.[/vc_column_text][ucaddon_uc_simple_bg_audio_player heading=”چگونه به برنامه خود پایبند باشید” audio_file=”https://moshaversabz.com/wp-content/uploads/2021/01/چگونه-به-برنامه-ریزی-پایبند-باشیم.mp3″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

۴) ناامیدی ممنوع!

هرگز ناامید نشوید، اگر چند باری در پایبندی به برنامه ریزی کنکور شکست خوردید، ناامید نشوید و سعی کنید دوباره تلاش کنید.

image4 10

سایر راه هایی که کمک میکند به برنامه ریزی خود پایبند باشید:

۱) بهتر است برای تک تک لحظات شبانه روز خود برنامه ریزی کنید. یعنی ساعات خواب، مدت زمان استراحت بین تایم های مطالعاتی و زمان خوردن ناهار و شام را نیز در نظر بگیرید. سپس با توجه به زمانی که برایتان باقی می ماند یک برنامه ریزی مناسب داشته باشید. اینگونه کمتر با کمبود وقت مواجه خواهید شد.

۲) حتما شما هم شنیده اید که می گویند راز موفقیت افراد موفق، نوشتن تمام اهداف و آرزوها و اقدامات است. علاوه بر داشتن برنامه ریزی سالانه، ماهانه و هفتگی توصیه می کنیم شب ها قبل از خواب یک برنامه ریزی دقیق برای روز آینده بر اساس برنامه ی هفتگی خود داشته باشید. برای برنامه ریزی روزانه می توانید از انواع دفترهای پلنر موجود در بازار استفاده کنید.

۳) حتما برنامه ریزی خود از نوع حجمی_زمانی باشد.

image5 11

یعنی مشخص کنید قصد دارید دو ساعت ادبیات، دو ساعت ریاضی و دو ساعت فیزیک مطالعه کنید. بهتر است زمان مشخصی را در برنامه ریزی ننویسید. اشتباه بعضی دانش آموزان این است که در برنامه ریزی خود مثلا می نویسند ۸ الی ۱۰ صبح ادبیات. ایراد این نوع برنامه ریزی این است که اگر مثلا ساعت ۸ برایتان کار ضروری پیش آمد و نتوانستید به مطالعه بپردازید ممکن است انگیزه ی خود را از دست بدهید. اما روش برنامه ریزی حجمی_ زمانی انعطاف پذیر است و می توانید برنامه ی خود را بر اساس شرایط خود کمی تغییر دهید.

۴) برای جلوگیری از سستی در درس خواندن، بلافاصله بعد از نهار و شام به سراغ درس خواندن نروید. می توانید ۱۰ الی ۲۰ دقیقه صبر کنید سپس مطالعه را آغاز کنید.

۵) همانطور که در مقالات قبلی نیز تاکید داشتیم حتما بعد از هر ۷۵ دقیقه یک زمان استراحت کوتاه ۲۰ دقیقه ای داشته باشید. این کار از خستگی و دلزدگی بسیار جلوگیری می کند و باعث می شود ذهن بتواند مطالب دروس مختلف را به خوبی تفکیک کند.

۶) در زمان استراحت خوراکی های سالم و مقوی مثل خرما، کشمش و انواع میوه ها را میل کنید. می توانید در این زمان کوتاه تمرینات تنفسی را انجام دهید و نفس های عمیقی بکشید‌.

۷) عملکرد خود را یادداشت کنید. بعد از مطالعه ی هر درس آن را یادداشت کنید. برای این کار می توانید از دفتر برنامه ریزی استفاده کنید. سپس در پایان هر هفته کیفیت مطالعه، ساعت مطالعه و روند پیشرفت خود را بررسی کنید. هر چه بیشتر مطابق برنامه ریزی پیش بروید، در آزمون های آزمایشی نتیجه ی بهتری کسب خواهید کرد که بالطبع موجب افزایش انگیزه و بهبود روز افزون کیفیت مطالعه ی شما خواهد شد.

۸) برای افزایش پایبندی به برنامه ریزی کنکور می توانید برای خود پاداش و تنبیه مشخص کنید. مثلا پایان هر روزی که کامل متعهد به برنامه ریزی بودید، یک پاداش و جایزه ی کوچک به خود بدهید. این پاداش حتی می تواند خوردن آبنبات مورد علاقه باشد.

۹) مشکل دیگری که بعضی دانش آموزان کنکوری با آن مواجه هستند، عدم تمرکز هنگام مطالعه است که باعث کاهش کیفیت مطالعه می شود. اگر شما هم جزو این دسته از دانش آموزان هستید می توانید یک تکه کاغذ کنار خود بگذارید و هر فکری که به جز درس خواندن به ذهنتان می آید را روی آن یادداشت کنید و به خودتان قول دهید در زمان استراحت به آنها فکر خواهید کرد. با این روش قادر خواهید بود افکار مزاحم را از ذهن خود دور کنید.

۱۰) و آخرین نکته ای که برای پایبندی به برنامه ریزی کنکور باید رعایت کنید، اولویت بندی کارهاست.

image6 3

یعنی کارهای روزانه مثل خوابیدن، استراحت و .‌.. را اولویت کنید. اولویت اول شما در دوران کنکور باید درس خواندن باشد. پس از این که دروس هر روز را به طور کامل مطالعه کردید می توانید به سراغ بقیه ی کارهای شخصی بروید. همچنین بهتر است در دوران کنکور مدت زمان استفاده از فضای مجازی را به حداقل برسانید.‌[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_style=”3d” style=”square”]

چگونه برای کنکور برنامه ریزی طراحی کنیم

اینجا بخوانید

[/vc_message][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_style=”3d” style=”square”]

دانلود pdf مقاله چگونه به برنامه ریزی پایبند باشیم؟(همین مقاله)

 

لینک دانلود

[/vc_message][/vc_column][/vc_row]

مهدی براتی

استاد مهدی براتی

کارشناس ارشد مشاوره و روانشناسی، نویسنده کتاب 10 جهش طلایی تا رتبه 100، و دارای 15 سال سابقه در زمینه مشاوره کنکور

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.