مشاور سبز

چگونه برای کنکور از صفر شروع کنیم؟

image002

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

چگونه برای کنکور از صفر شروع کنیم؟

هر چه به کنکور نزدیک تر می شویم، تعداد زیادی از دانش آموزان به دنبال شروع از صفر برای کنکور هستند.

اغلب دانش آموزانی که قبلا به طور جدی مطالعه برای کنکور را شروع نکرده اند، به فکر شروع از صفر برای کنکور هستند و سوالاتی از قبیل آیا میتوان برنامه ی قابل اعتمادی تا روز کنکور داشت و موفق شد؟ آیا میتوان کم کاری های گذشته را جبران نمود مواجه می شوند.

در این مقاله قصد داریم راهکارهایی طلایی برای شروع از صفر برای کنکور ارائه نماییم.

آیا واقعا شروع از صفر برای کنکور می تواند به موفقیت ختم شود؟

درست است که کنکور یکی از استرس آورترین آزمون های علمی بوده و اکثر دانش آموزان از همان روزهای نخست، برای موفقیت در آن تلاش می کنند. اما دانش آموزانی نیز وجود دارند که بنا به دلایلی نتوانسته اند به خوبی درس بخوانند و حتی کلا درس نخوانده اند.

متاسفانه شمار دانش آموزانی که درس خواندن برای کنکور را از همان روزها و ماه های نخستین شروع نمی کنند، نسبتا زیاد است. اما این بدان معنی نیست که اگر دانش آموزی دیرتر از رقیبان درس خواندن برای کنکور را شروع کند، به نتایج خوبی نمی رسد.

اگر دانش آموزی بتواند روش اصولی درس خواندن و برنامه ریزی را پیدا کرده و با اراده ای آهنین تمام تلاش خود را نماید، قطعا میتواند به نتایج رضایت بخشی برسد.

اگر دانش آموزی که تاکنون به خوبی درس نخوانده، ذهن خود را بیش از حد درگیر سوالاتی مثل آیا در این زمان کوتاه باقیمانده، شروع از صفر برای کنکور می تواند به نتایج خوبی منتهی شود یا خیر نماید، روزهای باقیمانده تا کنکور را نیز مثل گذشته از دست خواهد داد.

توصیه ما به همه ی این دانش آموزان این است که کم کاری های گذشته را فراموش کنند و با انگیزه و پشتکار فراوان برای ساختن آینده ای درخشان تلاش نمایند.

برای شروع از صفر برای کنکور چه باید کرد؟

– برای شروع از صفر برای کنکور با خودتان صادق باشید:

image004

برای شروع از صفر برای کنکور ضروری است که با خودتان صادق باشید. بهتر است تمامی عللی که مانع درس خواندن شما بوده اند را پیدا کرده و سعی نمایید در اسرع وقت این موانع را برطرف نمایید.

– برای شروع از صفر برای کنکور هدف گذاری دقیق داشته باشید:

image006

هیچ چیزی در این جهان پیدا نمی کنید که هدفی دقیق و مشخص نداشته باشد. کنکور وسیله ای است که میتواند دانش آموزان را به هدف نهایی برساند.

تعیین دقیق هدف موجب می شود دانش آموزان بهتر بتوانند تلاش نمایند. هدف گذاری برای کنکور به این ترتیب است که شما بایستی روی تکه ای کاغذ به طور دقیق رشته و دانشگاه محبوبتان را یادداشت کرده و آن را به عنوان هدف نهایی در نظر بگیرید.

حتی عده ای از دانش آموزان برای هدف گذاری دقیق رتبه ی مورد نظر خود را یادداشت می نمایند.

– برای شروع از صفر برای کنکور منابع کمک آموزشی مناسبی تهیه کنید:

image008

درست است که منبع سوالات کنکور کتاب درسی می باشد، اما بدون داشتن یک منبع کمک آموزشی خوب نمی توان به نتایج رضایت بخشی رسید.

منابع کمک آموزشی کنکور شامل کتب و دی وی دی های آموزشی می باشند. دی وی دی های آموزشی مطالب درسی را به زبانی قابل فهم ارائه میدهند و کتب آموزشی شامل نکات خیلی خوبی هستند که میتوانند بسیار مفید باشند.

در تهیه ی هر نوع منبع کمک آموزشی باید به اعتبار علمی نویسنده یا مدرس و استاندارد بودن بار علمی منبع توجه کنید.

نکته ی دیگری که حین تهیه ی منبع کمک آموزشی بایستی دقت کنید، سطح علمی خودتان است.

اگر پایه علمی ضعیفی دارید بهتر است با کتاب هایی شروع کنید که مطالب را به طور اساسی بررسی میکنند و در کنار درسنامه های جامع، تست های مناسبی نیز دارند.

بعد از اینکه تا حدودی توانستید مطالب را به خوبی یاد بگیرید میتوانید سراغ کتاب هایی با تست های دشوارتر بروید.

یک نکته ی بسیار مهم را فراموش نکنید که تعداد زیاد کتب کمک آموزشی نه تنها کمک نخواهد کرد، بلکه موجب سردرگمی و استرس خواهد شد‌. بهتر است برای هر درس بیش از دو کتاب کمک آموزشی تهیه نکنید.

– برای شروع از صفر برای کنکور یک برنامه ریزی منسجم داشته باشید:

image010

تعداد زیادی از داوطلبان کنکور، از تاثیر برنامه ریزی غافل هستند. حتی تعداد داوطلبانی که بدون پیروی از برنامه ی مشخص، ساعت مطالعه ی بالایی دارند و پیشرفت چندانی ندارند، کم نیست.

یک برنامه ریزی خوب در راستای رسیدن به هدف است و ضمن اختصاصی بودن، انعطاف پذیر می باشد.

اولین نکته ای که حین برنامه ریزی بایستی در نظر داست این است که حتما آن را روی یک کاغذ یادداشت کنید. بهتر است از دفترهای برنامه ریزی مخصوصی برای نوشتن برنامه ریزی استفاده نمایید تا بتوانید به طور ماهانه میزان تلاش و روند پیشرفتتان را ارزیابی نمایید.

این نکته را نیز در نظر داشته باشید که برناه ی هر داوطلبی بایستی اختصاصی باشد و نمی توان برای دو نفر برنامه ی یکسانی را نوشت.

یک برنامه ریزی اصولی تنوع درسی مناسبی دارد. دانش آموزان باید طوری برنامه ریزی نمایند که روزانه حداقل 3 درس را مطالعه نمایند. برنامه ریزی فارغ التحصیلان نیز بایستی روزانه حداقل شامل 5 درس باشد.

یک نکته ی بسیار مهم در برنامه ریزی برای کنکور، در نظر گرفتن هدف می باشد. بسته به هدف تعیین شده میزان مطالعه ی دروس مختلف متفاوت است.

در کنار برنامه ریزی حتما میزان مباحث خوانده شده و تست هایی را که حل کرده اید را یادداشت کنید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

– در آزمون آزمایشی مناسب شرکت کنید:

شرکت در آزمون های آزمایشی یک راهکار خوب برای سنجش مباحث مطالعه شده می باشد. در حال حاضر آزمون های آزمایشی قلم چی، گاج، گزینه ی دو و آزمون های سنجش جزو آزمون هایی هستند که شرکت کنندگان زیادی دارند و هر یک از آنها مزایا و معایبی دارند.

اگر احساس میکنید زمان کوتاهی تا کنکور دارید و قصد شروع از صفر برای کنکور را دارید، می توانید تنها در آزمون های جامع سنجش شرکت نمایید.

– روش های مطالعه ی هر درس را یاد بگیرید:

image012

قطعا روش مطالعه ی دروس تاثیر زیادی در روند پیشرفت شما خواهد داشت. در مقالات قبلی به طور کامل در مورد مطالعه ی همه ی دروس صحبت نمودیم.

اگر قصد شروع از صفر برای کنکور را دارید، برای یادگیری روش مطالعه ی دروس عمومی و اختصاصی گروه ریاضی، تجربی و انسانی حتما مقالات مرتبط را مطالعه کنید.

– مکان مطالعه ی مناسبی پیدا کنید:

image014

از آنجایی که تاکنون خوب درس نخوانده اید و می خواهید از صفر شروع به درس خواندن نمایید، بایستی در محیطی مناسب درس بخوانید.

یک مکان مطالعه ی ایده آل برای دانش آموزانی که قصد شروع از صفر برای کنکور را دارند، اهمیت دو چندان دارد.

بهتر است برای درس خواندن به کتابخانه هایی بروید که تعدادی دانش آموز کنکوری برای درس خواندن به آنجا مراجعه می کنند. البته توصیه می کنیم به کتابخانه های بسیار شلوغ مراجعه نکنید.

اگر امکان مراجعه ی روزانه به کتابخانه را ندارید، بهتر است مکانی را در منزل خود پیدا کنید که ضمن داشتن نور و تهویه ی مناسب از هر نوع شلوغی دور باشد.

– روابط خود را کنترل کنید:

image016

در این دوران طلایی روابط اجتماعی خود را کنترل کنید و فقط با معدودی از دوستان درس خوان معاشرت کنید.

از صحبت کردن با افرادی که انگیزه ی بالایی برای کنکور ندارند خودداری کنید. زیرا احتمال دارد به طور ناخودآگاه تاثیر منفی روی ذهن شما داشته باشند و شما انگیزه ی خود را برای شروع از صفر برای کنکور و موفق شدن از دست بدهید.

علاوه بر این در این دوران باقیمانده، سعی کنید میزان حضور در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی را کم کنید و بیشتر وقت خود را به مطالعه ی دروس بپردازید.

– انگیزه ی خود را حفظ کنید:

image018

انگیزه موتور محرک تمامی کارهاست. سعی نمایید تا روز کنکور انگیزه ی خود را حفظ کنید.

به هیچ عنوان خودتان را با دوستان و همکلاسی ها مقایسه نکنید.

انتظار نداشته باشید که یک شبه ره صد ساله را طی نمایید، باید با پیشرفت های هر چند کوچک نیز خوشحال شوید و تلاش خود را بیشتر کنید.

استفاده از جملات انگیزشی، کتاب های صوتی مناسب و … موجب افزایش انگیزه خواهند شد.

– در طول روز کمی پیاده روی کنید:

ممکن است دانش آموزان در دوران آمادگی برای کنکور احساس بی حوصلگی داشته باشند. پیاده روی روزانه حتی برای دقایقی کوتاه ( 15 تا 30 دقیقه در روز ) به خوبی احساس بی حوصلگی را برطرف میکند.

همچنین پیاده روی روزانه برای سلامتی نیز موثر می باشد.

– بین مطالعه ی تستی و تشریحی تعادل برقرار کنید:

معمولا دانش آموزانی که قصد شروع از صفر برای کنکور را دارند، به علت کمبود وقت از مطالعه ی تشریحی مباحث غافل می شوند.

برای موفقیت در کنکور تنها تست زنی کافی نیست. افرادی در کنکور موفق خواهند شد که دروس را به طور عمیق یاد بگیرند. یادگیری عمیق دروس مستلزم مطالعه ی دقیق مباحث کتاب درسی است.

اگر دانش آموزی کتاب را به طور دقیق مطالعه نکند، در تست زنی نیز پیشرفت چندانی نخواهد کرد.

همچنین بهتر است روزهای اولی که تست زنی میکنید، به هیچ عنوان سراغ تست زماندار نروید. اولین مرحله برای تست زنی، تست زنی آموزشی است.

در این مدت باقیمانده چه کارهایی که نباید انجام دهید؟

– بی خیالی را کنار بگذارید:

تعدادی از دانش آموزانی که از ابتدا به خوبی درس نخوانده اند، روش بی خیالی را در پیش می گیرند. این دانش آموزان معمولا به فکر رفتن به رشته های پایین تر، پشت کنکور ماندن و حتی ترک تحصیل هستند.

– کار امروز را به فردا نسپارید:

عده ای دانش آموزانی که تاکنون خوب درس نخوانده اند، مدام با خود می گویند از فردا شروع میکنم، از شنبه شروع میکنم و …

– صبور باشید:

ممکن است بعضی دانش آموزان روزهای ابتدایی خوب درس خوانده باشند، اما در آزمون های آزمایشی نتایج رضایت بخشی کسب نکرده باشند و پس از مدتی درس خواندن را رها کرده باشند.

کلام آخر:

به عنوان کلام آخر بایستی بگوییم آنچه در نتیجه ی کنکور شما موثر است، کیفیت مطالعه ی شماست نه تعداد ماه هایی که صرف درس خواندن نموده اید. تعداد دانش آموزانی که از صفر شروع کرده اند و در کمترین زمان به بهترین نتایج رسیده اند کم نمی باشد.

برای شروع از صفر برای کنکور کافی است صبور باشید، افکار منفی را دور بریزید، وسواس مطالعاتی را کنار بگذارید و مطابق برنامه ای منسجم پیش بروید.

کمک گرفتن از یک مشاور تحصیلی خبره و ماهر یک روش بسیار موثر برای شروع از صفر برای کنکور میباشد که معمولا دانش آموزان از آن غافل هستند.

یک مشاور تحصیلی حاذق ابتدا وضعیت تحصیلی شما را می سنجد، سپس با توجه به زمان باقیمانده یک برنامه ی جامع در نظر میگیرد و بر اساس آن برنامه های کوتاه مدت ماهانه و هفتگی تنظیم می نماید.

علاوه بر این با مراجعه به مشاور تحصیلی، ضمن بهره مندی از بهترین و منسجم ترین برنامه ریزی می توانید روش های مطالعه، تندخوانی، روش ها و تکنیک های تست زنی، مدیریت زمان و حتی مدیریت جلسه ی آزمون را یاد بگیرید و به موفقیت نزدیک تر شوید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

مهدی براتی

استاد مهدی براتی

کارشناس ارشد مشاوره و روانشناسی، نویسنده کتاب 10 جهش طلایی تا رتبه 100، و دارای 15 سال سابقه در زمینه مشاوره کنکور

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.