مشاور سبز

درس های حفظی و بهترین روش مطالعه آن ها برای کنکور

روش مطالعه درس های حفظی و روش رابینسون، روش موثر برای یادگیری

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

روش مطالعه ی درس های حفظی برای کنکور چگونه است؟

دروس کنکور به دو بخش حفظی و مفهومی تقسیم می شوند. بیشتر دانش آموزان روش مطالعه ی درس های حفظی برای کنکور را بلد نیستند و. با اینکه  مدت زمان زیادی را صرف مطالعه می کنند، نتیجه ی چندان رضایت بخشی کسب نمی کنند. استفاده از روش های مناسب مطالعه، باعث می شود در کمترین زمان بیشترین بازده را داشته باشید

روش مطالعه ی درس های حفظی برای کنکور چگونه است؟

بحث کنکور همواره یکی از داغ ترین و چالش برانگیزترین بحث هاست. فارغ از اینکه دانش آموز چه رشته ای هستید و قصد دارید در کنکور کدام یکی از گروه های آزمایشی شرکت کنید، دروس به دو دسته ی حفظی و مفهومی تقسیم می شوند.

مطالعه ی درس های حفظی، راهی آسان برای موفقیت
مطالعه ی درس های حفظی، راهی آسان برای موفقیت

روشن است که روش مطالعه ی درس های حفظی و مفهومی با یکدیگر تفاوت هایی دارند. بسیاری از دانش آموزان تصور میکنند مطالعه ی درس های حفظی هیچ اصول خاصی ندارد و فقط کافی است کتاب درسی را بردارند و چند ساعت به طور مداوم یک موضوع خاصی را حفظ کنند.

این سبک مطالعه نه تنها مطالب را درک کنید بلکه فقط کلمات را نصف و نیمه حفظ کنید و اگر روز بعد از امتحان کسی از شما سوالی در مورد مطالبی که خوانده اید پرسید، نتوانید پاسخ درستی بدهید.

اگر دانش آموزی روش مطالعه ی هر درس را به خوبی بلد باشد، قطعا خواهد توانست در کمترین زمان ممکن به راحتی مطالب را یاد بگیرد. مطالعه ی درس های حفظی با روش های اصولی باعث می شود بتوانید در امتحانات مدرسه و کنکور نتایج خیلی خوبی کسب نمایید.

بعضی دانش آموزان دروس حفظی را سریعتر یاد می گیرند. در مقابل بعضی دانش آموزان در یادگیری دروس حفظی عملکرد خوبی ندارند و به دنبال پیدا کردن روش مطالعه ی درس های حفظی هستند. معمولا دانش آموزان رشته ی تجربی و ریاضی در حفظ کردن دروسی مثل دین و زندگی و یا بخش لغات ادبیات کمی مشکل دارند‌. ما در این مقاله قصد داریم روش های موثر و کارآمد را که موجب می شوند به راحتی به مطالعه ی درس های حفظی بپردازید را آموزش دهیم.

روش مطالعه ی درس های حفظی:

اگر روش مطالعه ی درس های حفظی را یاد بگیرید، به راحتی خواهید توانست به مطالعه ی این درس ها بپردازید و نمرات خوبی در آنها کسب کنید. برای مطالعه ی درس های حفظی افراد صاحب نظر، روش های مختلفی ارائه داده اند.

برای یادگیری دروس حفظی سه روش  pqrst، نمودارهای درختی و جعبه های لایتنر بسیار موثرند. اصلی ترین روش مطالعه ی درس های حفظی همان روشpqrst است که در بعضی از مراحل آن میتوانید از دو تکنیک دیگر استفاده کنید. به عبارتی این روش ها مکمل یکدیگرند.

مطالعه ی درس های حفظی به روش pqrst:

یکی از ارائه دهندگان روش موثر مطالعه ی درس های حفظی و دروس مفهومی رابینسون بود. وی در این روش سعی نموده با تاکید بر زمینه سازی ذهنی، بازده مطالعاتی را افزایش دهد. روش مطالعه ی درس های حفظی رابینسون ۵ مرحله دارد.

روش رابینسون، روش موثر برای یادگیری
یکی از ویژگی های مشترک دانش آموزان موفق پیش خوانی مطالب است

مرحله ی اول، پیش خوانی:

یکی از ویژگی های مشترک دانش آموزان موفق پیش خوانی مطالب است‌. پیش خوانی در حقیقت خواندن مطالب درسی پیش از حضور در کلاس و تدریس دبیر می باشد. مرحله ی اول تاثیر بسیار زیادی روی روند یادگیری خواهد داشت و موجب میشود ذهن شما آمادگی دریافت مطالب جدید را داشته باشد‌.

برای پیش خوانی بهتر است قبل از تدریس نگاهی کوتاه به متن کتاب بیندازید و سعی کنید نکات کلیدی را تشخیص دهید. میتوانید نکات و کلمات کلیدی هر مبحث را در گوشه ی کتاب یادداشت کنید‌.

سعی کنید مطالب را فقط حفظ نکنید، بلکه باید به مفهوم هر درس پی ببرید. پس از اینکه متن کتاب را مطالعه کردید یک نگاه گذرا به تمرین های پایانی بیندازید تا با سبک سوالات هر مبحث آشنا شوید. و در پایان سعی کنید خلاصه ای از آنچه که مطالعه نموده اید را در چند جمله ی کوتاه برای خود بازگو نمایید.

مرحله ی دوم، سوال سازی:

بعد از مرحله ی اول که تا حدودی با مطالب درس آشنا شدید، سعی کنید سوالاتی درباره ی آن مطلب از خود بپرسید. برای این کار میتوانید از عناوین و تیترها استفاده کنید.

سوال سازی کمک زیادی به پیشرفت شما می کند.
اکنون با معنا و مفهوم درس آشنا شده اید و نوبت مطالعه ی کامل است

مرحله ی سوم، خواندن:

اکنون با معنا و مفهوم درس آشنا شده اید و نوبت مطالعه ی کامل است. یک زمان کافی برای مطالعه ی موضوع مورد نظر انتخاب نمایید.

• مرحله ی سوم، خواندن درس های حفظی
اکنون با معنا و مفهوم درس آشنا شده اید و نوبت مطالعه ی کامل است.

اگر مبحث گسترده است میتوانید مطالب آن را به چند قسمت تقسیم کرده و هر قسمت را در یک تایم مطالعاتی جدا مطالعه نمایید‌.

بعد از اینکه برای مطالعه ی هر مبحث زمان خاصی را در نظر گرفتید، به سمت کتاب درسی بروید و همه ی متن کتاب را به دقت مطالعه کنید‌.

روی کلمات کلیدی که در مرحله ی پیش خوانی به دست آورده بودید تمرکز کنید. زیر مطالب مهم و کلمات کلیدی خط بکشید.

اگر احساس میکنید جمله ای بسیار مهم است می توانید آن را با علامت ستاره مشخص کنید.  سپس سعی نمایید سوالاتی که در مرحله ی سوال سازی طرح کرده بودید را پاسخ دهید.  و در پایان اگر احساس کردید مطلبی را به خوبی درک نکرده اید سعی کنید دوباره آن را با دقت بخوانید.

مرحله ی چهارم، بازگویی مطلب:

یکی از مهمترین مراحل در مطالعه ی درس های حفظی، بازگو کردن مطالب است. برای این کار می توانید روی تکه ای کاغذ مطالب را خلاصه نویسی نمایید یا حتی مطالب را برای خودتان بازگو کنید.

یک روش خوب برای بازگو کردن مطالب، این است که جلوی آینه بروید و مطالب را برای خودتان بازگو کنید. حتی می توانید مطالب را برای خواهر یا برادر خود توضیح دهید و در پایان از وی بخواهید سوالات مرتبط با موضوع را از شما بپرسد.

مرحله ی پنجم، مرور:

مرور دروس یکی از مهمترین گام ها در مطالعه و یادگیری است. همه ی دانش آموزان برای مطالعه ی درس های حفظی و مفهومی باید از مرور کردن کمک بگیرند‌. زیرا زمانی که مطلبی برای بار اول یا دوم میخوانید تنها مطالب را درک می کنید و اگر مدتی بعد یک سوال مربوط به آن مطلب از شما پرسیده شود ممکن است چیزی به خاطر نداشته باشید. برای مرور مطالب میتوانید از منحنی ابینگهاوس کمک بگیرید. شاید با خودتان بگویید آیا حتما باید در برنامه ی خود وقتی برای مرور داشته باشیم؟

باید بدانید ما سه نوع حافظه داریم: حافظه ی حسی، حافظه کوتاه مدت و حافظه دراز مدت.

حافظه حسی در واقع همان حافظه ای است که مطالب فورا پس از شنیده شدن به آن منتقل می شوند. حافظه ی حسی ظرفیت زیادی دارد اما متاسفانه قابلیت پایینی در ذخیره سازی داده های دریافتی دارد‌. مطالب حداکثر  ۳ ثانیه در حافظه ی حسی باقی می مانند. بنابراین برای اینکه مطالب به خوبی در یاد بمانند باید اقداماتی انجام دهیم تا مطالب به حافظه ی کوتاه مدت و سپس به حافظه ی دراز مدت بروند.

حافظه ی کوتاه مدت مطالب را از حافظه ی حسی دریافت میکند. این نوع حافظه در مقایسه با حافظه ی حسی، مدت زمان بالاتری ( در حد یک دقیقه ) داده ها را نگهداری میکند، اما تعداد اطلاعاتی که میتواند همزمان نگهداری نماید محدود است. حتما برایتان پیش آمده که شماره تلفنی را برای چند دقیقه حفظ کرده باشید، اما پس از گذشت چند ساعت نتوانید آن را به خاطر بسپارید. این نشان دهنده ی این است که مطلب در حافظه ی کوتاه مدت شما ذخیره شده بود. اگر بتوانید مطالب موجود در این نوع حافظه را به حافظه ی بلند مدت منتقل کنید، روند یادگیری تکمیل می شود‌.

حافظه ی بلند مدت ظرفیت بسیار زیادی دارد و میتواند مطالب را برای مدت زمان خیلی طولانی ( گاهی تا آخر عمر ) در خود ذخیره کند. حافظه ی دراز مدت شامل سه حافظه ی رویدادی، معنای و روندی میباشد که هر سه به کمک هم روند یادگیری را تکمیل می کنند.

مرور مباحث در فواصل زمانی مشخص باعث تثبیت و یادگیری مطالب می شود. نخستین نوبت مرور، یک روز پس از بازگویی مطالب است. کافی است یک مرور کوتاه به مطالب بازگو شده ی روز قبل داشته باشید. یک هفته پس از مطالعه نیز باید یک نگاه کوتاه ۱۰ دقیقه ای به مطالب خوانده شده بیندازید. پس از ۳ هفته مجددا باید یک مرور کوتاهی داشته باشید‌.[/vc_column_text][vc_column_text]

نکات ضروری برای مطالعه ی درس های حفظی:

بهتر است مطالب را تقسیم کنید. حداکثر زمانی که برای هر تایم مطالعاتی در نظر میگیرید بهتر است یک ساعت باشد. تایم مطالعاتی کمتر از یک ساعت باعث میشود نتوانید به خوبی روی مطالب تمرکز کنید. در مقابل اگر تایم مطالعاتی بیشتر از شصت دقیقه باشد ممکن است احساس خستگی نمایید‌.

یادداشت برداری موقع مطالعه ی درس های حفظی یک راهکار خیلی خوبی است که باعث می شود مطالب را کامل یاد بگیرید. برای یادداشت برداری میتوانید از  درخت حافظه استفاده نمایید. درخت حافظه یک تکنیک موثر برای مطالعه ی درس های حفظی می باشد و علاوه بر اینکه به یادگیری کامل دروس حفظی کمک میکند، باعث می شود در زمان مرور و جمع بندی یک منبع خلاصه شده ی خوب داشته باشید

image5 7

جملات خیلی مهم را هایلایت کنید. البته از هایلایت کردن کل مطالب خودداری کنید و تنها مطالب را هایلایت نمایید که بسیار مهم هستند و موجب تکمیل اطلاعات شما می شوند‌.

image6 7

چند توصیه ی مهم در رابطه با مطالعه دروس حفظی

یک روش موثر برای اینکه مطالب را به خوبی بیاموزید این است که سعی کنید میان مطالب جدید و مطالب قبلی یک ارتباط منطقی و مناسب پیدا کنید. برای مثال در درس دین و زندگی زمانی که یک آیه ای را میخوانید و می خواهید پیام آیات آن را استخراج کنید، می توانید از مطالب درس های قبلی و  حتی مطالب پایه ی قبلی نیز کمک بگیرید.

حاشیه نویسی کتاب درسی یک روش فوق العاده موثر برای مطالعه ی درس های حفظی و مفهومی است.

اگر حافظه ی تصویری خوبی دارید، میتوانید از روش تصویرسازی نیز کمک بگیرید‌ و برای مطالب مهم یک تصویر ذهنی ایجاد کنید. تصویرسازی یک روش کارآمد برای دروسی مثل دین و زندگی و  تاریخ است.

یک روش بسیار مناسب برای مطالعه ی درس های حفظی نوشتن آنهاست. شاید در نگاه اول روش نوشتن برای دروس حفظی کار بیهوده  و زمانبری به نظر برسد، اما این روش باعث می شود حین نوشتن مطالب را با دقت بیشتر و در  زمان کمتری بیاموزید.

سعی نمایید موقع مطالعه ی درس های حفظی تمرکز خود را افزایش دهید و به خاطر داشته باشید دروس حفظی نیازمند مرور بسیار هستند.

بنابراین اگر برای بار اول درسی را مطالعه کردید و احساس نمودید در درک مطالب آن یا حفظ کردن آن مشکل دارید، نگران نباشید. زیرا با مرور کردن اصولی خواهید توانست مطالب را به طور کامل یاد بگیرید.

برای اینکه روند مرور خود را تسریع کنید میتوانید از جعبه های لایتنر استفاده کنید. موارد مهم و حساس را روی کاغذها بنویسید و سعی کنید در زمان های مشخص شده روی جعبه یک نگاهی به این کاغذها بیندازید و سعی کنید مطالب را از حفظ برای خود توضیح دهید.

تست زنی دروس حفظی است

یک نکته ی مهم که بعضی دانش آموزان از آن غافل می شوند، زمان مناسب تست زنی دروس حفظی است. بیشتر دانش آموزان  پس از این که به مطالعه ی درس های حفظی پرداختند، شروع به تست زنی نمی کنند. این یک کار اشتباه است. بهتر است بعد از مطالعه ی درس های حفظی شروع به تست زنی یاد کنید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

روش های مطالعه دروس عمومی

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

روش مطالعه دروس انسانی در کنکور

 

روش مطالعه درس عربی در کنکور

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_style=”3d” style=”square” message_box_color=”white”]

بهترین روش مطالعه تک،تک دروس برای کنکور را در یک مقاله ی بسیار عالی به شما آموزش داده ایم حتما بخوانید.

کلیک کنید

[/vc_message][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message]

چگونه به صورت حرفه ای برای درس خواندن برنامه ریزی کنید؟

اینجا یاد بگیرید

[/vc_message][/vc_column][/vc_row]

مهدی براتی

استاد مهدی براتی

کارشناس ارشد مشاوره و روانشناسی، نویسنده کتاب 10 جهش طلایی تا رتبه 100، و دارای 15 سال سابقه در زمینه مشاوره کنکور

این مطلب را به اشتراک بگذارید

2 دیدگاه دربارهٔ «درس های حفظی و بهترین روش مطالعه آن ها برای کنکور»

 1. سلام استاد
  ممنون بابت مطالب مفید سایت . ببخشید با توجه به اینکه قرابت معنایی در درس ادبیات از بقیه مباحث مهم تر است خواهشمم روش مطالعه این بخش رو توضیح دهید
  چون این مبحث مثل بقیه مبحث ها مثل دستور کتاب خاصی ندارد ( دارد ولی خیلی به حاشیه رفته )
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام وقت بخیر حتما
   اگر در قرابت ضعیف هستید کتاب مبحثی هامون سبطی برای قرابت
   اگر خیلی ضعیف نیستید مبحثی قرابت از نشرالگو را دریافت کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.